Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

jedrulakowalski

Skąd ty się wziąłeś? Bijesz pianę i co Ci z tego - może o to tylko Ci chodzi?

Chcesz rad - a jak je dostajesz to Ci się nie podobają. To twoja chałupa więc rób co chcesz i jak chcesz.

Możesz poeksperymentować jak Cię stać. Nikt nie jest doskonały i może adam_mk się myli??

Stać Cię na sprawdzenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wybierz firmę.

Zadaj pytania.

Oni podadzą Ci cenę i termin odpowiedzi.

Ty im zapłacisz.

Oni Ci dadzą odpowiedzi.

I...

Musisz im uwierzyć lub w sądzie udowodnić, że się mylą!

Tylko wtedy MUSISZ być "lepszy" od tych zamówionych fachowców...

Ale jak będziesz "lepszy" to po co pytać o to, gdzie wszystko wiesz?

 

Stara mądrość mówi, że radzić można tylko mądremu księciu...

Nie władamy tym samym zestawem pojęć!

Nie rozumiemy identycznie napisanych słów.

Dyskusja sensu nie ma, więc z mojej strony ja ją zamykam!

 

Będziesz w okolicy Sosnowca - zajrzyj.

Pomacasz se i może co załapiesz.

Jest czego dotknąć...

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce nikogo urazić moim pisanie ale ja zawsze jak zabieram się za jakiś temat to drąże głęboko.

(Budownictwo Wiejskie już zamówione).

Niektóre rady owszem przyjąłem.

Jednak

Spodziewałem się konkretnej popartej doświadczeniem odpowiedzi na pytanie odnośnie ogrzewania w suchej zabudowie a nie że trzeba UCZCIWIE zalać.

Moge tylko snuć domysły że w desce różnicy i tak nie będzie bo opór deski zniweczy przenikanie ciepła i nic nie da zabudowanie jej na sucho.Moge jeszcze dodać nie rzeźbiąc niczego że mam duże powierzchnie i nie chce zbytnio obciążać tych niepodpartych powierzchni dodatkowym betonem, mało tego salon i sypialnia będą nad istniejącym sklepem , nieogrzewanym i z podłogą na gruncie bez izolacji, dlatego w suchej zabudowie były by kolejne centymetry dla styropianu. Trzeba najpierw poznać wszystkie niuanse danej kwestii aby dawać osądy.

Ale gdyby ktoś powiedział robiłem tak i tak, i na to dawałem panele, dechy, i nie było różnicy w bezwładności albo że była, to moje domysły były by czymś poparte. więc chce konkretów.

A pytania zadawać będę dalej:)

Adam M. - ile kosztuje Cie 1kWh z elektrowni lpg?

Edytowane przez jendrulakowalski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam zawsze idziesz w akumulacje a ja chce w salonie z niską bezwładnością no i w sypialni i bezpiecznie dla desek. reszta oczywiście wylewki.

 

Ponieważ oczekujesz wiedzy i doświadczenia to napiszę Ci jako właściciel domu z silikatu ("Panie z tego to się obory buduje") i podłogówki w 12 cm płycie pod 15 mm parkietem. Zastanów się do czego Ci ta niska bezwładność, nie ma nic przyjemniejszego niż stała temp. w domu, przy relatywnie niższych wskazaniach termometru otrzymasz wyższy komfort i niższe rachunki. Czy planujesz wchodzić do salonu raz na tydzień? Jak nie podłogowe to może ścienne na tym się nie znam bo nie mam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaża sie że zaprosisz znajomych , siedzi was w salonie 8 osób, robi sie ciepło, obniżysz temp. na podłogówce i T spadnie po 2 godzinach bo jest bezwładne.

Będzie te podłogowe, trzeba jakąś decyzje podjąć i pójść na kompromis. sytuacja jest troche bardziej skomplikowana bo salon i sypialnia nad sklepem nieogrzewanym no i żeby dużej powierzchni nad sklepem zbytnio nie obciążać.

Na razie musze policzyć zapotrzebowanie całej budy.

TEVES - a jak masz gości w salonie, podnosi się temperatura?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie spróchniałe legary :D.

Trzeba wylać podłogi, stropy. Oprócz sali która jest z samej cegły i dach jest w konstrukcji dwuwieszakowej - zdrowy. nad resztą trzeba rozebrać dach podniesć mury, zrobić dach i dobudówke - klatke schodową istniejąca jest w fatalnej lokalizacji

Mniej więcej buda wygląda tak:

http://images47.fotosik.pl/1237/d7f75668eec65c0egen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na uzgodnienia co do wody, reszte już mam i występuje o warunki zabudowy.

Konstruktor już oglądał bude i powiedział że stropy można lać, dzwigać i robić ciężki dach bo mury szerokie jak ława.

Obawiam się tylko że jak przeliczy strop to okaże sie znacznie ( dużo betonu i stali - koszty) gruby. Tam są przestrzenie

7x5m, 6x5 i 4,6x5. Zobaczymy.

Narazie bawie się w OZC.

Musze założyć że przez kilka lat buda będzie nieocieplona więc ogrzewanie musi być zaprojektowane z głową. Bo po ociepleniu murów

,a chce coś cienkiego aby nie robić prawie metrowych murów ( zakładam 10cm ocieplenia - najbardziej mi się widzi coś w stylu

system weber lambda na płycie fenolowej - drogie, może uzbieram) większość rzeczy będę robił sam z pomocą.

Kuzyn mi pomoże ,ma uprawnienia kierownika budowy.

Ocieplenie może ,zależnie od kasy, przesunąć się w czasie.

Na razie rozbieram chlew. I to mi zajmie z czyszczeniem cegły jakieś min pół roku. Bo już 1/3 rozebrana, stropy zwalone dach poukładany

w deski krokwie słupy zastrzały płatwie belki murłaty ,same mury zostały. No i las za stodołą niefortunnie posadzony,

z 15 drzew do wycięcia. Duzo roboty zanim dojde do instalacji grzewczej.

Ale lepiej mieć zaplanowane wszystko na początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PYTANIE

Czy kiedyś robili mury z kamienia na słupach fundamentowych?

Zrobiłem próbny wykop znalazłem stary fundament pośrodku pokoju pod ścianą sięgał tego samego poziomu 1m poniżej poziomu gruntu,

a w rogu zaczął wyłaniać mi się słup ( nie wiem jak daleko sie ciągnął ale miał napewno 1,7m poniżej poziomu gruntu dalej nie kopałem bo pokazała sie woda.

Dawniej poziom wód był niższy. woda pokazała się dokładnie jak dokopałem się do warstwy szarego piasku i wydaje mi się że na tym piasku postawiony był słup.

Szerokość ok 1m. A może to tylko jakieś stare pozostałości, w co wątpię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TEVES - a jak masz gości w salonie, podnosi się temperatura?

Rzecz w tym, że nie. Nawet jak w kominku (którym ładuję bufor) rozpalę to się więcej jak 2 stopnie nie podniesie. A podłogówka nie ma żadnego termostatu domowego. Poczytaj o mechanizmie samoregulacji temperatury podłogówki. Cały numer polega na dużej masie ścian i płyty grzejnej i niewielkiej różnicy temperatur. Jedyna słabość to jak z -20 ociepli się gwałtownie, wtedy z podłogi wraca woda cieplejsza niż sterownik chciałby podać na zasilanie :) czyli masz za dużo ciepła w płycie . Ale zeszłej zimy było tak chyba raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"chce coś cienkiego aby nie robić prawie metrowych murów ( zakładam 10cm ocieplenia - najbardziej mi się widzi coś w stylu

system weber lambda na płycie fenolowej - drogie, może uzbieram) większość rzeczy będę robił sam z pomocą. "

 

Znowu wydziwiasz...

Ale chyba lubisz.

Poczytałbyś o perlicie i za grosze zrobił solidne ocieplenie.

 

Cienkie chcesz i uzbierasz na drogie...

Aerożelem obłóż...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z tą bezwładnością podłogówki nie jest chyba tak źle.

Tzn. bezwładność oczywiście jest ale nie jest to takie straszne.

Wydaje mi się że w połączeniu z rekuperatorem z gwc może być nawet bardzo dobrze:)

Edytowane przez jendrulakowalski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...