Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

....

Adam w sprawie tego zaworu, ten zawór to lekkie ryzyko jak mi zona zapomni o nim :confused:, bufor idzie kilka cm wyżej od powrotu kotła może jakiś inny bezpieczniejszy sposób zastosować ? Cos wcześniej pisaliście o zamykaniu czopucha jak pamiętam, czopuch zamknąć to już lepiej bo się przypomni przy rozpalaniu ze zamknięty;)...

 

Czopuch tak , trzeba zamknąć po paleniu, kocioł tak szybko się nie wychładza. Jest coś takiego jak zawór klapowy - taki zawór zwrotny ale bez sprężynki, ja nie dałem i trochę żałuje, mam zwykły zawór przy buforze ale go JUŻ nie zamykam jak kiedyś zapomniałem otworzyć .....było gorąco !! Nie zapomnij o rurze bezpieczeństwa z kotła (w tedy mi się przydała), przelewowa to co innego.

 

mrTomo jest coś takiego jak mikrocyrkulacja, woda krąży w rurze - tej ciepłej, gónej do bufora i się wychładza, rura jest izolowana np 2c a woda ma np85C. Do grawitacyjnego obiegu są potrzebne grube rury.... więc się kręci..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie raz zamknąłem zawór i zapomniałem otworzyć :(

 

Poza tym już mi 3 przeciekają, masakra jakaś !!!

Ja dałem klapowy na zasileniu kotła, sprawdza się w tym sensie, że kominek nie robi za kaloryfer ale na górze mam mikrocyrkulacje. Te zawory kulowe to jakieś straszne głano, u mnie cieknie jeden przy kotle gazowym a był zamykany dwa razy. Chyba trzeba się przeprosić ze zwykłymi grzybkami jak cieknie to lekko kryzę skręcić i jest o.k. mam taki jeden na pomieszaniu.

Edytowane przez Teves
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE! NIE! NIE!!!

Jakość spalania w kotle to sprawa konstrukcji samego kotła.

Jak jest bufor - to DA SIĘ BEZKARNIE puścić taki kocioł na optymalnych parametrach!

Zrobi tyle, ile będzie umiał (zależnie od swej konstrukcji), ale zrobi bez strat na "zduszaniu" sztucznym.

Co zrobiłbyś z wodą z kotła o temperaturze 80-90stC?

JAK jej użyjesz w podłogówce, gdy nie masz bufora?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co zrobiłbyś z wodą z kotła o temperaturze 80-90stC?

JAK jej użyjesz w podłogówce, gdy nie masz bufora?

 

Adam M.

 

No to się chyba da załatwić podmieszając wodę powrotną z podłogówki (zimną ) z ciepłą z kotła ( 80 stC) uzyskując jakąś wypadkową np. 38 stC.

Zakupując kocioł, który nazywa się ATMOS producent przewidział taką sytuację a wręcz uzależnił gwarancję od niej ( 80 stC na powrocie) zalecając stosowanie takiego mieszacza ( LODOMAT)

Ale ja pytałem czy posiadanie bufora jest warunkiem koniecznym dla prawidłowej pracy kotła.

Witold

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletnie nie zrozumieliście się z Adamem ale wystarczy abyś jeszcze raz przeczytał i zrozumiesz .

 

Zadaj sobie pytanie co miałby robić u Ciebie bufor ?

 

Jeśli zapewnisz całkowicie odbiór energii i będziesz palił w kotle według ogólnie stosowanych i uznawanych za prawidłowe zasad to posiadanie bufora nie jest warunkiem koniecznym dla prawidłowej pracy kotła !

 

Samo zastosowanie urządzenia typu Laddomat 21 to komplikacja bardzo prostego układu jaki jest u mnie.

Możesz go zastosować ale nie musisz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja pytałem czy posiadanie bufora jest warunkiem koniecznym dla prawidłowej pracy kotła.

Witold

 

Pytałeś lekko inaczej ale na tak postawione pytanie jak wyżej odpowiedz brzmi:

 

Tak - warunkiem koniecznym dla pracy kotła zgazowującego ATMOS ( czy też innego ) jest połączenie go z buforem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo zastosowanie urządzenia typu Laddomat 21 to komplikacja bardzo prostego układu jaki jest u mnie.

Możesz go zastosować ale nie musisz .

A jak jest u Ciebie?

 

Pytałeś lekko inaczej ale na tak postawione pytanie jak wyżej odpowiedz brzmi:

 

Tak - warunkiem koniecznym dla pracy kotła zgazowującego ATMOS ( czy też innego ) jest połączenie go z buforem.

 

A dla czego?

pozdrawiam.

Witold

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kocioł zasila TYLKO bufor !

Na tym kończy się jedna z niezależnych części układu CO .

CWU jest z bufora przepływowo a podłogówka z mieszaczem za buforem !

Żadne z tych rozwiązań nie jest od siebie zależne i doskonale ze sobą współgrają .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - warunkiem koniecznym dla pracy kotła zgazowującego ATMOS ( czy też innego ) jest połączenie go z buforem.

A dla czego?

pozdrawiam.

Witold

 

Dlatego, że sam proces zgazowywania jest najefektywniejszy gdy kocioł pracuje swą pełną mocą.

Proces spalania (i zgazowywania) przebiega wtedy w odpowiednio wysokiej temperaturze co jest nie tylko korzystne z ekonomicznego punktu widzenia czyli dokładne spalanie = oszczędność paliwa, lecz jest korzystne dla samego kotła i ma wpływ na jego żywotność.

W spalinach o wysokiej temperaturze jest mniej pary wodnej, która chętnie wykrapla się na stosunkowo chłodnych ściankach kotła powodując korozję.

Producent zaleca stosowanie Laddomatu bo, między innymi, pilnuje on aby chłodna woda z powrotu instalacji nie spadała poniżej 60 – 65 st.C co wydatnie ogranicza wykraplanie się pary ze spalin.

Skoro kocioł ma pracować na 100 % mocy musi gdzieś przekazywać nadwyżki wyprodukowanego ciepła – po to jest właśnie bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DOBRZE zrobiona podłogówka pracuje tak, że temperatura podłogi/wody w obiegu jest ze 2stC wyższa jak temperatura żądana we wnętrzach..

Wpuścisz sobie te (że wspominałeś) 38 lub nieco więcej i Ci rodzina z majtek powyskakuje!

TAK chcesz mieć STALE?

:lol:

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, że sam proces zgazowywania jest najefektywniejszy gdy kocioł pracuje swą pełną mocą.

Proces spalania (i zgazowywania) przebiega wtedy w odpowiednio wysokiej temperaturze co jest nie tylko korzystne z ekonomicznego punktu widzenia czyli dokładne spalanie = oszczędność paliwa, lecz jest korzystne dla samego kotła i ma wpływ na jego żywotność.

W spalinach o wysokiej temperaturze jest mniej pary wodnej, która chętnie wykrapla się na stosunkowo chłodnych ściankach kotła powodując korozję.

Producent zaleca stosowanie Laddomatu bo, między innymi, pilnuje on aby chłodna woda z powrotu instalacji nie spadała poniżej 60 – 65 st.C co wydatnie ogranicza wykraplanie się pary ze spalin.

Skoro kocioł ma pracować na 100 % mocy musi gdzieś przekazywać nadwyżki wyprodukowanego ciepła – po to jest właśnie bufor.

 

Jest tez inny powód nie techniczny, producent kotłow Atmos wymaga aby Laddomat był stosowany i od tego uzaleznia gwarancje na swoj wyrób

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...