Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Zawsze możesz dać pompkę na powrocie do kotła.

Nie potrzebujesz wtedy grubych rur. Naczynie jednak dałbym jakoś w salonie (nie samo naczynie - oczywiście tylko rurę na poziom wyższy).

Nie do końca rozumiem - co konkretnie masz w kotłowni.

Bufor też chcesz mieć w salonie ??

Napisz więcej jak wygląda twój układ?

Edytowane przez mrTomo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zastanawiam się czy nie kupić w takiej sytuacji kominka z wężownicą schładzającą taką jak w układach zamkniętych się stosuje. A naczynie zrobić właśnie tak jak na rys. czyli z bufora. Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

 

 

Załączam również foto ze skręcania wężownicy CWU. Zaraz lecę kończyć to się pochwalę jak wyszło. 2x25m Cu fi 18mm wydaje się za dużo. Na wysokości bufora 235cm wychodzi dość gęsto. Za to u góry mam bardzo gęsto

 

http://img9.imageshack.us/img9/7139/buforwezownica.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz dać pompkę na powrocie do kotła.

Nie potrzebujesz wtedy grubych rur. Naczynie jednak dałbym jakoś w salonie (nie samo naczynie - oczywiście tylko rurę na poziom wyższy).

Nie do końca rozumiem - co konkretnie masz w kotłowni.

Bufor też chcesz mieć w salonie ??

Napisz więcej jak wygląda twój układ?

 

Ta część pod podłogą ma ok. 6m trochę źle to narysowałem bo przerobiłem tylko rysunek innego forumowicza. Chodzi o to, że z pod podłogi w salonie i w kotłowni wystają po 2 końce grubego alupexa do którego mam wpiąć intalację kominka. Sprawa nie do przerobienia bo po drodze jest wykończona już łazienka:bash:

Dlatego musi być pompa -to wiem, ale czy zabezpieczenie mogło by wychodzić z drugiej strony tego syfonu? Czyli tak jak na rysunku. Nie od strony salonu, bo kucia by było co nie miara żeby gdzieś tą rurkę wznośną schować -u góry wszystko wykończone! Jedyne bezproblemowe przejście w górę jest z kotłowni i miejsce na poddaszu na zbiornik też jest w tym pionie nad kotłownią.

Edytowane przez Grand72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to dalej jest ta sama rura tylko że podłączenie będzie na jej drugim końcu. Mam też przygotowaną instalację pod wężownicę schładzającą -zasilanie zimną wodą i odpływ. początkowo miał być układ zamkniety.

Pytam tylko o to czy jakby woda zagotowała w płaszczu kominka to czy da radę uciec przez taką rurę (bez żadnych pomp i zaworów) która biegnie jeszcze 6m pod podłogą i dopiero potem w górę do naczynia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu wyrzeźbiłem bufor wedle zaleceń na tym forum - postaram się w tygodniu znaleźć trochę czasu i wrzucę parę zdjęć.

Dlaczego kocioł nie jest zabezpieczony naczyniem ?

 

Niestety w/w układ nie działa poprawnie - zawór termostatyczny VTC312 bardzo rzadko się przełącza, pomimo wysokiej temperatury wody w płaszczu kominka i nie dopuszcza zimnej wody z bufora (przykładowe temperatury podałem na rysunku).

 

Co może być przyczyną w/w problemu?

 

A co Cię interesuje temp. na rurce B? Podaj temp. na AB - to jest istotne, co wraca na kocioł. Temp. na wyjściu z kotła jest poprawna.

W czym masz problem właściwie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego właśnie się obawiam.

Zwłaszcza, że to jest jakiś pex.

Jaką to ma wytrzymałość temperaturową? Jakiej jest średnicy?

Normalnie naczynie wzbiorcze podłącza się rurą 1" (choć znam takich co podłączają za ostatnim kaloryferem...)

Chyba faktycznie pozostanie Ci układ schładzający, ale szczerze powiem nie mam aż takiego doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że z pod podłogi w salonie i w kotłowni wystają po 2 końce grubego alupexa do którego mam wpiąć intalację kominka. Sprawa nie do przerobienia bo po drodze jest wykończona już łazienka:bash:

 

Dla bezpieczeństwa odpuść sobie kominek z płaszczem wodnym chyba, że odpuścisz sobie tego PEXa.

 

Albo postaw bufor przy kominku, bo w końcu i tak robisz kotłownie z salonu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NJerzy miał kominek podłączony PEX z buforem.

 

Miał to znaczy, że mu wywaliło czy nadal działa?

Ten mój alupex to 32x3mm czyli wewnątrz 26mm class 2/1,0MPa pisze jeszcze kl. 5/10Bar. Taką mi dał fachura, który chciał mi zrobić to w układzie zamkniętym i dalej się upiera, że nie ma problemu. Gduby pozostać przy kominku z układem schładzającym (takim do ukł. zamkniętych) i puścić to w układzie otwartym to i tak będzie bezpieczniej niż w pierwotnym założeniu. Naczynie wzbiorcze będzie na wys. max. 9m co daje dużo mniejsze ciśnienie niż w założeniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się wydaje że zawór pracuje normalnie a jedynie operator nie jest w stanie pojąć jego działania. Temperaturę tą 66°C to fizycznie gdzie zmierzyłeś względem zaworu? Jak bardzo blisko to efekt może być całkowicie poprawny. Dopływa zimna woda z bufora i miesza się z ciepłą a obudowa zaworu ma uśrednioną temperaturę. Sprawdź całą rurkę zasilania bufora czy jest gorąca. Przy poprawnej pracy bufor powinien nabierać ciepła z góry na dół.

 

Jak działają takie zawory, operator wie ;-)

Zmierzona została temperatura rurki miedzianej (pod otuliną) kilka cm od zaworu.

Zawór wg. producenta otwiera się przy ok 70st.C, w pełni otwarty jest jakieś 3-4st. wyżej.

Generalnie to da się usłyszeć po pracy pompy czy zawór się otworzył.

Jak zawór otwarty, to rurka zasilania bufora robi się gorąca - w narysowanym przypadku jest zimna od strony bufora.

 

Co się dzieje?

Płaszcz się nie dogrzewa?

 

Przeciwnie - muszę pilnować aby nie zagotować wody wyrzucając polana z pieca.

Nie jest to ani relaksujące ani bezpieczne...

 

Bufor nie napełnia się gorącą wodą?

 

Napełnia się - ale tylko wówczas, kiedy zawór się otworzy (co jest zresztą logiczne).

A ponieważ otwiera się na krótko i za rzadko to co najwyżej górę baniaka miałem letnią.

Bufor ze względów technicznych jeszcze nie został zaizolowany.

 

Jaka jest temperatura wody wracającej do płaszcza? (za zaworem a przy płaszczu kominka)

 

Tej temperatury dokładnie w tym momencie nie mierzyłem, ale jak wcześniej sprawdzałem,

to za zaworem było zawsze <=70st.C (bufor rozładowany, zimnej wody pod dostatkiem).

 

Dlaczego kocioł nie jest zabezpieczony naczyniem ?

 

Jest - przez bufor

 

A co Cię interesuje temp. na rurce B? Podaj temp. na AB - to jest istotne, co wraca na kocioł. Temp. na wyjściu z kotła jest poprawna.

W czym masz problem właściwie?

 

Bo wejście B "steruje" zaworem. Jak tam jest za niska temperatura, to nie ma odbioru ciepła

z kominka przez bufor - i w tym problem. Woda mi się prawie gotuje a tu zawór zamknięty

lub prawie zamknięty. A jak się w końcu otworzy, to już ciężko nad całością zapanować.

 

Może problemem są odległości. AB-Kominek to jakieś 60cm, natomiast Kominek-B to może i z 3.5m będzie (ale zaizolowane

otuliną 20mm)

 

Największą temperaturę w całym układzie będziesz miał w naczyniu wzbiorczym, A chyba nie o to chodzi.

 

A to dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłaem to zdjęcie kominka, które zamieśćił NJerzy wygląda, że to taka prowizorka ale czy do normalnego użytku coś zmienił to jeszcze nie doczytałem. Te jego rurki wyglądają na cieńsze a otulina też taka licha. Ale za to rury biegną do góry. Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie ale podczas wrzenia tworząca się para może mieć łatwiejsze ujście. U mnie to ma iść w dół. Nie widzę tam żadnych innych rur czyli nie ma chłodzenia a tym bardziej naczynia wzbiorczego. Dzięki teves i MrTomo i inni za uwagi

ale dalej nie wiem co zrobić. Aktualnie forsuję z żoną wykucie bruzdy na rurę 1" w ścianie przez wykończony slon i nowiutką sypialnię aż na strych:confused:

http://img706.imageshack.us/img706/1953/18stycznia2009p1020013.jpg

Edytowane przez Grand72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie

Czy ma ktoś z Was doświadczenie z zaworem HERZ TEPLOMIX 3D do podmieszania powrotu pieca (http://allegro.pl/zawor-temperaturowy-herz-teplomix-5-4-61-stopni-i1948316872.html) Oferta jest dosyć ciekawa ESBE będzie pewnie droższy (o 70-80 zł za 5/4").Pytam ponieważ nie spotkałem w Waszych konstrukcjach takiego zaworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie

Czy ma ktoś z Was doświadczenie z zaworem HERZ TEPLOMIX 3D do podmieszania powrotu pieca (http://allegro.pl/zawor-temperaturowy-herz-teplomix-5-4-61-stopni-i1948316872.html) Oferta jest dosyć ciekawa ESBE będzie pewnie droższy (o 70-80 zł za 5/4").Pytam ponieważ nie spotkałem w Waszych konstrukcjach takiego zaworu.

 

Ja mój ESBE VTC 312 kupiłem za 185zł z tego co pamiętam - więc cena zbliżona.

Pewnie działają tak samo - to przecież low-tech konstrukcja, tam nie ma co nie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jpga

Może masz za mały odbiór ciepłą z kominka- pompa nie daje rady.... za gwałtownie palisz.....

 

.....

Będę wdzięczny za wszelką pomoc i sugestie - zanim potnę ten układ, chcę być pewien, że

nowy będzie poprawny.

Tak nie może być, może być bum jak nikt w pore nie zainterweniuje albo najwyżej kupa syfu.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...