Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Jakieś czary z tym "podmieszaniem" ....

bo sami czarodzieje w wątku ;)

ja z powodzeniem za to bufor ładuję laddomatem (oj, mało popularne to tu i zaraz zostanę objechany jakie to be ;) ), grawitacja pomimo braku syfonu, krótkiego odcinka i niemałego przekroju 6/4 na stali chodzi ale wolno i do powiedzmy połowy, no może max 3/4 wysokości bufora od góry, potem to się zaczyna właśnie "kisić" a nie ładować, zapewne wynika to z faktu posadowienia na tym samym piwnicznym poziomie kotła i buforów, a ze wysokości piwnicy bozia poskąpiła to dno zbiornika jest z 15-20cm nad posadzką

w każdym razie przy intensywnym paleniu da się 1,8m3 naładować w 5-6h z laddomatem (intensywne czyli brudne dolne spalanie i duza strata kominowa, przeważnie teraz palę od góry - ta sama ilość opału spala się dłużej bo 12-14h i daje prócz dodatkowo kilkugodzinnego zasilania podłogówki i cwu trochę wyższą temp. końcową na buforze, tak na oko średnio 5-10st), na grawitacji połowy tego nie uzyskam do czasu wypalenia się opału, ot tak po prostu mam ;)

z grawitacji za to korzystam w początkowej fazie i końcowej procesu spalania, przed i po pracy pompki laddomatu

pozostało mi dopracować antidotum na wychładzanie przez kocioł, na syfon miejsca brak, chodzi mi po głowie zastosowanie zaworu różnicowego 6/4 (tego z kulką) na wyjściu zasilania z kotła, zdałoby to egzamin?

Edytowane przez edde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co fakt to fakt !! Jak podmieszanie daje 65C to kocioł.... podgrzewa przecież przepływającą wodę, więc jak ma ustawione np 70C to ma tylko 5C do podgrzania,... więc się kisi. Mam podobnie jak edde, bufor i kocioł na tym samym poziomie i zauważyłem podobne zachowanie się układu. Grawitacja jest OK ale do momentu zrównania się "poziomu" temp w kotle i buforze, potem na grawitacji zaczyna się kisić nawet z ustawieniem na 80C. Trzeba pomóc pompą.

 

edde, a nie lepszy będzie zawór klapowy, ponoć te kulki się wieszają, już kilka opinii takich czytałem, konstrukcyjnie są świetne ale wykonanie... W laddomacie masz przecież zawór zwrotny, jak kończy się palić to przestaje się woda kręcić grawitacyjnie, nie lepiej dać zawór zwrotny tuż przed buforem na jego zasilaniu?

Edytowane przez artur11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam klapkowy i różnicowy ale ciepło i tak przez nie ucieka do pieca pewnie trochę mniej niż przy ich braku ale jednak ,jedyne wyjście to chyba syfon.

Czy ktoś z doświadczenia może podać wielkość, wymiary, proporcje takiego syfonu ale w taki sposób aby ukłąd podczas ładowania działał dalej poprawnie na grawitacji, bez wspomagania pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem wczoraj "wyrzynać" otwory w buforze pod we/wyj, w trakcie pojawiły się pytania:

http://imageshack.us/photo/my-images/847/34695245.png

1.Będę miał 3 grzejniki w sypialniach.Czy będą dobrze współpracowały z podłogówką jeśli podłączę je w taki sposób: 1-zas grzejniki , 2- zas podłogówka, 3-powrót grzejniki, 4- powrót podłogówka. Są jakieś ścisłe wytyczne odnośnie proporcji umieszczenia wejść i wyjść z bufora.

2.Będzie podłogówka na 2 pompach (góra ,dół).Planowałem wspawać więcej wejść i wyjść z bufora ,żeby toto popodpinać .Teraz zastanawiam się czy nie dać 1 we i 1 wy np 5/4" i dopiero na zewnątrz zbiornika rozdzielać na poszczególne "odbiory".Bo przecież taka jedna rura bedzie miała mniejszy wpływ na rozwarstwianie zładu niż kilka w odstępach.

3.Pompa będzie służyła do rozruchu, ale... czy nie będzie dławiła swoim ograniczonym przepływem grawitacji jak już będzie wyłączona? rury zasilania i powrotu do ładowania bufora 5/4". Miały być 2" ale okazało się w trakcie rozbiórki ,że większość jest rozpruta od mrozu ( dom jak i rury z odzysku).

4. Spadki rur zasilających. Wystarczy 2 % ? Obecnie jest zalane na równo pod piec+ bufor z nogami.właśnie od tych spadków zależy na jaką wysokość podmurować piec.

 

coś pikczers nie poszedł : http://imageshack.us/photo/my-images/847/34695245.png/

Edytowane przez Locost
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem wczoraj "wyrzynać" otwory w buforze pod we/wyj, w trakcie pojawiły się pytania:

http://imageshack.us/photo/my-images/847/34695245.png

1.Będę miał 3 grzejniki w sypialniach.Czy będą dobrze współpracowały z podłogówką jeśli podłączę je w taki sposób: 1-zas grzejniki , 2- zas podłogówka, 3-powrót grzejniki, 4- powrót podłogówka. Są jakieś ścisłe wytyczne odnośnie proporcji umieszczenia wejść i wyjść z bufora.

2.Będzie podłogówka na 2 pompach (góra ,dół).Planowałem wspawać więcej wejść i wyjść z bufora ,żeby toto popodpinać .Teraz zastanawiam się czy nie dać 1 we i 1 wy np 5/4" i dopiero na zewnątrz zbiornika rozdzielać na poszczególne "odbiory".Bo przecież taka jedna rura bedzie miała mniejszy wpływ na rozwarstwianie zładu niż kilka w odstępach.

3.Pompa będzie służyła do rozruchu, ale... czy nie będzie dławiła swoim ograniczonym przepływem grawitacji jak już będzie wyłączona? rury zasilania i powrotu do ładowania bufora 5/4". Miały być 2" ale okazało się w trakcie rozbiórki ,że większość jest rozpruta od mrozu ( dom jak i rury z odzysku).

4. Spadki rur zasilających. Wystarczy 2 % ? Obecnie jest zalane na równo pod piec+ bufor z nogami.właśnie od tych spadków zależy na jaką wysokość podmurować piec.

 

coś pikczers nie poszedł : http://imageshack.us/photo/my-images/847/34695245.png/

 

Wzbiorcze podepnij od rury która idzie od kotła do syfonu, a wznios zrób w stronę wzbiorczego.

1. Ja bym zrobi przewymiarowane grzejniki wpięte jako kolejna pętla podłogówki. (Tak zrobię w pokojach w których jeszcze nie może być podłogówka, właściwie to trójnik jest przed rozdzielaczem podłogówki)

2. Ja mam jedne wyjście i jedne wyjście na odbiorniki. Robię podłączenie do rozdzielacza na parterze i od razu odczep z niej na pion do rozdzielacza na piętrze. Wszystko na jednej pompie (leszno efekta).

3. Dajesz zawór "różnicowy" kulowy, pompa chodzi na 1'' a kula na calu takim jak ta twoja grawitacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co fakt to fakt !! Jak podmieszanie daje 65C to kocioł.... podgrzewa przecież przepływającą wodę, więc jak ma ustawione np 70C to ma tylko 5C do podgrzania,... więc się kisi. Mam podobnie jak edde, bufor i kocioł na tym samym poziomie i zauważyłem podobne zachowanie się układu. Grawitacja jest OK ale do momentu zrównania się "poziomu" temp w kotle i buforze, potem na grawitacji zaczyna się kisić nawet z ustawieniem na 80C. Trzeba pomóc pompą.

 

edde, a nie lepszy będzie zawór klapowy, ponoć te kulki się wieszają, już kilka opinii takich czytałem, konstrukcyjnie są świetne ale wykonanie... W laddomacie masz przecież zawór zwrotny, jak kończy się palić to przestaje się woda kręcić grawitacyjnie, nie lepiej dać zawór zwrotny tuż przed buforem na jego zasilaniu?

 

myślałem tez o klapowym ale po pierwsze przeważnie mają one niższą max temperaturę, po drugie wygodniej mi coś wcisnąć w pionie niż w poziomie, taki z kulką ma teściu od 13 lat i chodzi wciąż prawidłowo

zawór zwrotny laddomatu chroni przed cofką całym dużym obiegiem, a na zasilaniu 1,5 czy 2 calowym są zawsze nawet przy zamkniętym zaworze zwrotnym powrotu straty do kotła na "mikrocyrkulacji" i to chciałbym ograniczyć, a na syfon jak pisałem nie mam miesjca (choć ponoć są tez i tacy co na syfon narzekają, ze też nie jest w 100 % idealny), zwykłego zaworu odcinajacego kulowego wolałbym uniknąć...

 

romano78 , a w szczegółach to jak i gdzie masz konkretnie umieszczone te zawory (kulkowy różnicowy i zwrotny); bezpośrednio na zasialniu przy kotle, w pionie, poziomie, przy jakiś odnogach zasilania? ogólnie z praktyki uważasz ze powinienem instalować ten zawór różnicowy czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cruz

Grzejniki będą na wysoko-temperaturowym pionie. Na rozdzielaczu siłowniki + termostaty pokojowe-pogodowe i to wszystko podpięte jeszcze pod PLC. Nie mogę się zdecydować na duże grzejniki ponieważ sypialnie mają po 14m2 więc zrobi się ciasno i nie ustawnie.

Rozdzielam podłogówkę na 2 piony ponieważ górę (salon+łazienka+kuchnia+korytarz) chcę sterować pompą (włącz/wyłącz) i obawiam się,ze gdyby śmigało to wszytko na jednym pionie ,to ciężko było by to wysterować, a podczas mrozów trzeba by było pewnie w piwnicy przeregulowywać podłogówkę. Właśnie posiadłem wiedzę na temat zaworu różnicowego. Całe życie wydawało mi się ,że jest on cały czas zamknięty , a otwiera się wtedy gdy dostanie cholerne ciśnienie od spodu przy zagotowaniu.

Mam rozumieć ,że odcinek poziomy zasilania bufora robić ze spadkiem w drugą stronę?Czy nie zaburzy to grawitacji? I rura wznośna w najwyższym punkcie jako również odpowietrzenie? Czy to aby nie będzie sytuacja z "ogrzewaniem strychu" ?Pytanie czy w takim układzie pojawia się dużo gazów, bo po prostu co jakiś czas bym odpowietrznikiem spuszczał powietrze , ale jak to ma trwać bez końca -to trochę bez sensu , będę miał wytwórnię rudej w układzie. Dołączę się do pytania Edde-a . Jak to jest z tą różnicówką ? można w poziomie czy nie? Bo jak by miała być pompa nad piecem(pion) to nie bardzo widzę gdzie wpiąć rurę do podmieszania , chyba wtedy nad pompą? Na powrocie taki bypass z różnicówką (poziom)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dekle wycięte. Czyszczę rury z rdzy. Ktoś niedawno pisał żeby wybierać te w dobrym stanie. Jedną była jako taka więc poszło w mig, druga jest wewnątrz dość mocno skorodowana, ma mnóstwo wżerów. Myślę jednak że wytrzyma bo to 8mm i pzrzy założeniu, że wewnątrz ma nie być korozji to będzie ok. Zrobiłem sobie takie narzędzie na kiju od szczotki

http://img714.imageshack.us/img714/706/narzdzie.jpg

Koniec rury za drzwi a do drugiego wentylator wtedy się tak nie pyli w warsztacie

http://img28.imageshack.us/img28/1242/ruryz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

czy zwykłe, "marketowe" otuliny szare (na rury), zatrzymują promieniowanie podczerwone?

Jeśli nie, to można dodatkowo do nich użyć foli od podłogówki czy powinna być taka grubsza "mata" termoizolacyjna?

Polecacie między rurą a pianką czy jako ostatnia, zewnętrzna warstwa?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu by trzeba postudiować....

Niewiele, bo raptem czterdzieści parę stron...

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?182626-Najlepsze-ocieplenie-pod%C5%82ogi-na-gruncie

 

Trudno w skrócie te strony wyłożyć tak, żeby kto załapał od strzału...

O niedomówienia od razu posądzą...

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak...

To może chociaż tutaj:

Bajcik napisał" Ja bym miał prośbę do adam_mk o mały felietonik na temat grawitacji, żebyśmy wszyscy "czuli" to zagadnienie, czyli powiązanie ze sobą temperatur/gęstości/ciśneinia słupa wody, średnic, syfonów itp."

Przejdziesz tak sobie obok tego tematu? Czy może ... :lol:

To bardzo ważne zagadnienie i podejrzewam ,ze nie ttlko Bajcik i Ja chętnie się dowiemy czegoś więcej na ten temat. Czytając te posty poważnie zastanawiam się nad dodaniem syfonu!!

Edytowane przez mrTomo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...