Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Adamie _mk

 

Według tej zasady którą opisałem działy i działają instalacje grawitacyjne CO, nawet z grzejnikami podłączonymi na zasyfonowaniu.

Według twojego ostatniego rysunku słupy wody pomiędzy:

- zasobnikiem i wyższą U-rurką względem górnego łącznika U-rurki z zasobnikiem,

- niższą U-rurką i wyższą U-rurką względem dolnego łącznika U-rurki oraz

- niższą U-rurką i wymiennikiem kotła względem górnego łącznika U-rurki z kotłem

rzeczywiście będą w równowadze.

Natomiast na pewno nie będą w równowadze słupy wody pomiędzy kotłem i zasobnikiem, względem dolnego łącznika kotła z zasobnikiem.

Błąd w twoim rozumowaniu pojawia się z chwilą usunięcia spinki pomiędzy łącznikiem U-rurki i łącznikiem kotła z zasobnikiem z poprzedniego rysunku.

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Według tej zasady którą opisałem działy i działają instalacje grawitacyjne CO, nawet z grzejnikami podłączonymi na zasyfonowaniu."

 

Kompletnie się w tym gubisz!

TAK!

DZIAŁAŁY, DZIAŁAJĄ I DZIAŁAĆ BĘDĄ - ale nie z powodu przyczyn, jakie podajesz!

 

Muszę wyjechać do awarii.

Wracam za jaki 3 godziny, siądę i obszernie odpowiem.

OBU Wam odpowiem!

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czepiamy się byle czego licząc byle co. Uproszczenia realnych zjawisk pozwalają zrozumieć te zjawiska nie reprezentując ich w zupełności. Adam użył dość dużego uproszczenia na pierwszym rysunku #5610. Na tym samym rysunku w sytuacji zypełnie realnej nawet gdy bufor obsypiemy perlitem często rurka ma szarą marketową otuline. Ciepło z rurki uchodzi oziębiając w niej wodę ta staje się chłodniejsza i gęściejsza i stara się poddać grawitacji. W efekcie ruch i wychłodzenie zbiornika. Oczywiście straty nie są jakieś olbrzymie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to i ja coś machnąłem

 

mam dwa poziomy wodę z bufora wyprowadzam (jaką średnicą) idzie na zawór 3d dalej na pompkę i dalej miedzią 28 na rozdzielacze

 

czy miejsce wpięcia trójka powinno być na równej odległości pomiędzy rozdzielaczami czy nie ma to znaczenia

 

czy w takim układzie woda będzie się równo rozpływać góra i dół (zakładając taką samą długość sumaryczna obwodów)

http://img831.imageshack.us/img831/2962/bufor.jpg

 

od pionu do rozdzielaczy jakieś 3m w poziomie

Edytowane przez kalio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

czy miejsce wpięcia trójka powinno być na równej odległości pomiędzy rozdzielaczami czy nie ma to znaczenia

 

W układzie pompowym i przy tak małych odległościach nie ma to znaczenia.

Nie jest wymagany układ Tichelmana.

Wpływ grawitacji pomijalny w stosunku do wysokości podnoszenia pompy.

 

czy w takim układzie woda będzie się równo rozpływać góra i dół (zakładając taką samą długość sumaryczna obwodów)

 

Przepływ wody do górnych i dolnych wężownic jeśli są one jednakowe (liczba, długość) będzie w przybliżeniu jednakowy. Pomijalnie większy do górnych i odpowiednio mniejszy do dolnych ze względu na wpływ ciśnienia grawitacyjnego (dodatniego dla górnych zaś ujemnego dla dolnych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czepiamy się byle czego licząc byle co. Uproszczenia realnych zjawisk pozwalają zrozumieć te zjawiska nie reprezentując ich w zupełności. Adam użył dość dużego uproszczenia na pierwszym rysunku #5610. Na tym samym rysunku w sytuacji zypełnie realnej nawet gdy bufor obsypiemy perlitem często rurka ma szarą marketową otuline. Ciepło z rurki uchodzi oziębiając w niej wodę ta staje się chłodniejsza i gęściejsza i stara się poddać grawitacji. W efekcie ruch i wychłodzenie zbiornika. Oczywiście straty nie są jakieś olbrzymie.

 

Opisanego przez ciebie zjawiska nie będzie jeżeli rurkę podłączysz w ten sposób:

 

 

http://img408.imageshack.us/img408/1668/bufor2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pracę omawianego układu nie ma wpływu czy kocioł pracuje w układzie otwartym czy zamkniętym.

Nie jestem do końca przekonany.

W końcu w układzie otwartym występuje parcie będące stosunkiem ciężaru właściwego cieczy i wysokości słupa wody.

To parcie będzie odziaływać w tej u-rurce od strony kotła. Do tego objętość stygnącej wody będzie się zmniejszać i wtedy będzie powracać ze zbiornika wyrównawczego. Więc w którym kierunku będzie powracać - przez kocioł czy przez bufory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem do końca przekonany.

W końcu w układzie otwartym występuje parcie będące stosunkiem ciężaru właściwego cieczy i wysokości słupa wody.

To parcie będzie odziaływać w tej u-rurce od strony kotła.

 

Przez słup wody parcie się zwiększy w obu rurkach, więc to bez znaczenia.

 

Do tego objętość stygnącej wody będzie się zmniejszać i wtedy będzie powracać ze zbiornika wyrównawczego. Więc w którym kierunku będzie powracać - przez kocioł czy przez bufory?

 

A tutaj to trudno powiedzieć. Jakieś znaczenie (marginalne?) może mieć miejsce wpięcia rury wznośnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na zasilaniu z bufora do pompki powinno się dać wiekszy przekrój niż za pompka i trójnikiem.

 

czy takie umieszczenie naczynia wzbiorczego jest prawidłowe ???

 

z pieca do bufora rura horyzontalna musi iśc pod "górkę" w kierunku bufora

a od bufora do pieca ma iść równolegle czy w przeciwnym kierunku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robicie z igły - widły i skupiacie się na marginalnych/pomijalnych efektach!

 

nilsen ma rację!

Nie ma znaczenia czy układ jest otwarty (na atmosferę) czy zamknięty!

Gdzie byś tej rury wznośnej nie wpiął to i tak jakiś stan się prędzej czy później USTALI!

W stanie ustalonym będzie jak opisałem!

kalio zapytał a nilsen odpowiedział...

MA RACJĘ!

(dobrze czuje układy wymuszone)

 

Analizować Wam układ sił w układzie czy już przemyśleliście?

(właśnie wróciłem)

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"z pieca do bufora rura horyzontalna musi iśc pod "górkę" w kierunku bufora

a od bufora do pieca ma iść równolegle czy w przeciwnym kierunku "

 

Możesz po ludzku?

Trochę wyobraźni mi brakuje...

 

Adam M.

 

"Czy na zasilaniu z bufora do pompki powinno się dać wiekszy przekrój niż za pompka i trójnikiem. "

 

Cholera...

Krótki kurs hydrodynamiki mam zacząć?!

PRAWO PRZEPŁYWÓW to reguluje!

Zrób jak Ci potrzeba!

 

A. M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...