Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Histereza termostatu pokojowego to 1st.C.

 

Ja jak mi spadnie temp. powietrza 1 C od razu wyczuwam, a temp. podłogi to już masakra .

 

Czasami bywa tak, że siłownik nie zdąży się zamknąć (czas zamknięcia ok. 6min), a już termostat wysyła mu sygnał ON.

 

To Ja dziękuje za takie sterowanie ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

re: teves

 

Różni ludzie w odmienny sposób odczuwają komfort cieplny.

Jedni lubią mieć temperaturę w pomieszczeniu np. 23 st.C inni np. 19st.C i mają do tego święte prawo.

Tyle że strumień ciepła wypływający na zewnątrz budynku jest w pierwszym przypadku większy (straty ciepła).

Przy sterowaniu podłogówką w funkcji temperatury zewnętrznej, częściej będziesz miał doczynienia z pierwszym przypadkiem, czyli zbyt wysoką temperaturą wewnątrz budynku.

Jeśli zaś chodzi o ON/OFF pompy i zyski z tego płynące, to jak już napisałem była to luźna dywagacja, dlatego już mi odpuść ten argument.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re: teves

 

...

Przy sterowaniu podłogówką w funkcji temperatury zewnętrznej, częściej będziesz miał doczynienia z pierwszym przypadkiem, czyli zbyt wysoką temperaturą wewnątrz budynku.

...)

 

Wystarczy dobrać odpowiednią krzywą grzewczą i sprawa komfortu (czy to 19 czy 23 stC) jest załatwiona niezależnie od pory roku i warunków zewnętrznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re: teves

 

Różni ludzie w odmienny sposób odczuwają komfort cieplny.

Jedni lubią mieć temperaturę w pomieszczeniu np. 23 st.C inni np. 19st.C i mają do tego święte prawo.

Tyle że strumień ciepła wypływający na zewnątrz budynku jest w pierwszym przypadku większy (straty ciepła).

Przy sterowaniu podłogówką w funkcji temperatury zewnętrznej, częściej będziesz miał doczynienia z pierwszym przypadkiem, czyli zbyt wysoką temperaturą wewnątrz budynku.

 

Za przykładem Piczmana zrobiłem "pogodowo" i mogę zapewnić, że wcale to nie jest tak często a w zasadzie wcale :). Co do komfortu to cała przyjemność polega na tym, że ta sama temp. na termometrze sprawia rożne wrażenie komfortu "na człowieku".

 

A co do tego siłownika to wcale nie jest głupie bo ustala się pewien stan częściowego uchylenia zaworu, a co za tym idzie układ sprowadza się do płynnego sterowania przepływem, a nie on/off.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, a co z nasłonecznieniem i temperaturą wewnętrzną?

 

A no w sumie to nic :) dom ma taką pojemność, że tą kapkę słońca łyka jak młody pelikan,a że podłoga ledwie kilka stopni cieplejsza od powietrze, to jak temp. powietrza wzrasta to strumień ciepła gwałtownie maleje i jakoś to się tak ładnie samo reguluje :) że aż miło. Muszę ostro rozpalić w kominku żeby temp. podskoczyła 2C tylko, że wtedy to nawet wyłączenie pompy niczego nie zmienia. Może jakiś chytry PID dałby radę ale musiałbym mu rano powiedzieć, że wieczorem rozpalę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, a co z nasłonecznieniem i temperaturą wewnętrzną?

a np. regulator pogodowy, który posiadam (frisko mr65 chyba mct) ma wejście z termostatu pokojowego, wtedy na kabelku wystarczy powiesić najprostszy (lub dowolnie skomplikowany ;) ) termostat pokojowy który po rozpoznaniu ustawionego na nim progu temp. spowoduje obniżenie temp. zasilania podłogówki, inne regulatory mają możliwość podpięcia zamiast nastawnego regulatora zwykłego czujnika temperatury pokojowej

w każdym razie ja z tych opcji nie korzystam, bo sama pogodówka w zupełności wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie trzydrogowy ESBE z termostatem ustawionym "na oko" na jakieś 40st i sterownik, który ma trzy tryby ECO, KOMFORT I NOC.

Ustawiam sobie temperaturę jaką chcę mieć w danym trybie i jeden czujnik w domu to kontroluje.

Dla przykładu mam: NOC 17st, ECO 19 st i KOMFORT 20.

Do tego regulator +-2st jakby było za zimno/za ciepło.

--

Wracając jeszcze do tych "szarych" izolacji rurek.

Czy ktoś liczył jakie straty są:

bez izolacji /z izolacją szarymi otulinami /z inną izolacją?

Interesują mnie jakieś konkretne dane.

wiz1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, a co z nasłonecznieniem i temperaturą wewnętrzną?

Mam bardzo duże przeszklenie od południa i jak pięknie świeci słoneczko tak jak dzisiaj to nawet jak całkowicie wyłączę podłogówkę to temp potrafi wzrosnąć z 21 na 24-25, czyli o jakieś 3-4C. Po wielu eksperymentach zauważyłem, że lepiej ją zatrzymać niż zmniejszyć temperaturę zasilania. Zostaje więcej ciepełka w buforze. Najlepszy efekt i komfort jest w taki słoneczny dzień kiedy podłogówka włącza się mimo wysokiej temp w pomieszczeniach co 50 minut na 10 minut.

Zupełnie nikomu to nie przeszkadza kiedy temp w słoneczny dzień wzrośnie. Sterowanie temp jest 3 drogowym termostatycznym ESBE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uszczelnię tak: 2 tuby silikonu czerwonego wysokotemperaturowego równomiernie rozsmaruje na kołnierzu, przykręce LEKKO dekiel żeby uformowała się "uszczelka" .Po około 2 godzinach dokręcę do oporu, uszczelka się zaciśnie i ostatecznie uszczelni.Sposób sprawdzony. Wielokrotnie w taki sposób składałem silniki motocyklowe. Bez problemu wytrzymuje zmiennie ciśnienie i podciśnienie + temperatura i nie istotny w tym przypadku olej.Kołnierz FI 900 zew FI 800 wew skręcony 30 śrubami M12.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś robiłem taką uszczelkę tylko ze zwykłego silikonu, do mniejszej średnicy i do temperatury około 90st. Robiłem w sumie taki odlew który po wyschnięciu lekko obrabiałem nożykiem do tapet. Sprawdzało się.

 

Może wypowiedzą się osoby które użytkują bufory dłuższy czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TEMAFAST ECONOMY 3mm, dedykowany materiał na uszczelki, wyciąłem wyrzynarką z arkusza i działa. Po wycięciu wsadzone między kołnierz a dekiel, wstępnie przykręcone na 2 śruby. Potem wiercone dziury przez otwory na śruby i od razu wkręcane śruby. 2 razy otwierany i działa pięknie. Zostało mi trochę jeszcze z arkusza, jak chcesz to mogę Ci wyciąć i odsprzedać gotową uszczelkę - jak chcesz daj na prv.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyp: rozmowa o izolacjach szarych na rury i zatrzymaniu rozchodzenia ciepła przez promieniowanie.

 

re: tarasow

 

(...) Zjawisko ekranowania zachodzi tylko gdy po obu stronach folii jest powietrze.

 

<żarówka>

Przecież ta pianka to właśnie ma działać jak warstwa powietrza(powietrze zamknięte w porach),

oddzielająca rurę CO od ewentualnej foli aluminiowej czy tam płaszcza Al.

 

Sorry za upierdliwość ale ja przez to spać nie mogę, że to takie NIEPOTRZEBNE :D

Bo to, że gra nie warta świeczki(zysk ograniczenia strat/cena folii) to jedno, ale przecież wiele razy mowa była o izolacji bufora: wełna, folia Al, folia stretch, ew. styropian.

Kurde.

 

Pozdrawiam, Jakub.

Edytowane przez tarasow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Buforowcy szukam i nie mogę znaleźć.

Z czego zrobiliście uszczelkę do dekla bufora?

 

Poszukałem miejscowego fachmana co w jakiejś fabryce 30 lat robił uszczelki. Podałem ile stopni ma być, średnicę podziałową, liczbę śrub. Za dwa dni odebrałem kawał czarnej gumy, za co odwdzięczyłem się jakąś rozsądną kwotą (ale nie pamiętam jaką). Pasowało idealnie nie cieknie prawie dwa lata, a powietrza przy 6 bar tez nie puszczało. Na odchodne powiedział mi majster, że 100C to nie wytrzyma.

 

 

Przyp: rozmowa o izolacjach szarych na rury i zatrzymaniu rozchodzenia ciepła przez promieniowanie.

 

 

 

<żarówka>

Przecież ta pianka to właśnie ma działać jak warstwa powietrza(powietrze zamknięte w porach),

oddzielająca rurę CO od ewentualnej foli aluminiowej czy tam płaszcza Al.

 

Sorry za upierdliwość ale ja przez to spać nie mogę, że to takie NIEPOTRZEBNE :D

Bo to, że gra nie warta świeczki(zysk ograniczenia strat/cena folii) to jedno, ale przecież wiele razy mowa była o izolacji bufora: wełna, folia Al, folia stretch, ew. styropian.

Kurde.

 

Pozdrawiam, Jakub.

 

Ja mam aluflexem baniaczek otulony, jak na moje oko to działa to całkiem dobrze. Przy 90C w środku można się spokojnie do niego przytulić, ale jak tym rurki otulić to nie wiem, choć zamiar taki mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...