Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Hmm, ja nie wyobrażam sobie spawanie bufora TIGiem. No chyba, że bufor jest z (w miarę) cienkiej nierdzewki, aluminium lub miedzi.

 

A to niby dlaczego ?

ja wypalałem otwory pod mufy 2" bez większego problemu

jak dobrze pójdzie to w sobote poskładam wszystko i zaspawam zbiornik to wkleje kilka fotek

TIGa stosuje się wszedzie gdzie wymagana jest wysoka jakość spoin,faktem jest jednak że to dosyć powolna metoda ale coś za coś

Edytowane przez RAFI@RAFI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dennice mają zwykle DENNE ceny!

Pytasz - dostajesz odpowiedź - i Cię skręca...

TAK!

Są lepsze niż dna płaskie...

 

Wyjaśniam dla innych potencjalnych chętnych!

Pozornie i tanie i proste!

Ale...

WEŹ się za to!

 

Logistyka tego przedsięwzięcia jest kosztowna...

Nie każdy ma to na swoim podwórku...

Czasem zorganizowanie, zebranie tego na jednym miejscu - pochłania 100% kosztu zakupu podzespołów!

Wtedy już trzeba się zastanawiać...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o lutowaniu tym:

Muszę Wam polecić materiał do lutu twardego stal/mosiądz. Mianowicie w sklepie spawalniczym kupiłem materiał do spawania w otulinie. Jest to laska 1m 3,2mm i nazywa się Brox as. I co najważniejsze kosztuje 6zł :)

 

Według mnie tym materiałem stal z mosiądzem lutuje się lepiej aniżeli tym drogim ag45.

Mało tego, polutowanie nawet stali nierdzewnej nie stanowi problemu.

Oczywiście to moja opinia, a Ci co nie wierzą niech najpierw kupią ag45 za 50zł/0,5m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał

Jak będę pamiętał , to zadzwonię i zapytam ile takie denko z fi 800.

A jak coś będziesz chciał dołożyć??... lub coś.... odpukać :)

Teraz jak sobie przypomnę walkę z conexami , to chyba też bym poszedł do Adama na korepetycje z lutowania twardego i bym to zalutował i zaspawał ;P

 

 

Kalio

Rury nie kupowałem w I-H , zwijałem.

Co do spawania TiGiem.

Wszystko ładnie pięknie... ale z alu to już nie przesadzajcie ;)

Do alu trzeba Tiga hmm używkę powiedzmy za około 10tys. A chodzi generalnie o spawanie prądem zmiennym AC , tylko takim się spawa alu.

Druga strona medalu jest taka, że spawanie alu to wyższa szkoła jazdy. O ile stal i nierdzewka to pikuś do pospawania TiGiem , to żeby alu spawać szczelnie i poprawnie przetapiać... to trzeba mieć dłuuugą praktykę.

Czy ma ktoś z Was takie rozwiązanie:

 

W dzień grzeją solarki ,a w nocy jak prund tani TĄ SAMĄ WĘŻOWNICĄ grzeje pompa ciepła powietrzna ?

Chodzi mi o idee przełączania wężownicy jakimi zaworami 3D hmm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://img706.imageshack.us/img706/2332/zdjcieqwy.jpg

Taki lejek wyszedł -Kolega mi zrobił -solidna robota piękne łuki specjalna walcarka do stożków. Szkoda chować do beczki :-) Trochę wysoki ale pasuje jak ulał.

 

Roboty postępują ale widzę pewne zmiany w buforowych trędach. W najnowszym rysunku wężownica solarna jest w naczyniu u góry układu. W związku z tym pytam Was koledzy po co ja to wszystko robię? Może mnie ktoś oświecić czy ta sożkowa wężownica będzie tu potrzebna czy już nie? :confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróć tak ze 298 stronek i TAM zacznij czytać.

Jest dokładnie opisane co i po co i czemu.

 

Stożek trochę wysoki wyszedł, ale przeszkoda żadna to nie jest!

 

Nie sugeruj się systemami BARDZO dedykowanymi.

Jak TAKIEGO nie projektowałeś od samego początku - to robienie teraz zmian może być nieoptymalne.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróć tak ze 298 stronek i TAM zacznij czytać.

Jest dokładnie opisane co i po co i czemu.

Adam M.

 

Więc doczytałem:

"jest trudny do poprawnego wykonania", często rurka wężownicy solara jest pod/nad inną rurką i powoduje turbulencje, trzeba te rurki spiąć (polutować) co by se nie "opadły".

 

Adamie ja nie neguję stożka z blachy nad rurkami solara ale stożek uformowany z rurek pod stożkiem z blachy;)

 

To taki małe przemyślenia po tym jak sobie posiedziałem w buforku jak się termik z MIGa zapalił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spawanie alu metodą TIG nie musi być trudne , prosze mi uwierzyć bo spawam na codzien . jeden podstawowy warunek musi być zawsze spełniony czystość materialu przed spawaniem .Usuwamy tlenek z powierzchni styku. Wystarczy szczotka druciana. Alu czyścimy przed samym spawaniem , pamietajmy również o czystości elektrody wolframowej i przy jej zabrudzeniu zawsze szlifujemy ją na szlifierce. (chyba że mamy specialną ostrzałkę. Kolor elektrody do spawania alu to zielony. Przy grubszych materiałach możemy ułatwić sobie podgrzewajac alu palnikiem . Spawamy pradem zmiennym i tylko czystym argonem lub z domieszką helu.

 

Ostatnio z kawalka blachy alu wyspawałem sobie kociolek szturmowy kelly ketlle :-) polecam

Edytowane przez Mały Mariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...