Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z bufora zasilałem też podłogówkę - do tej pory najwyższe parametru pracy podłogówki jaki wypróbowałem - 34/26 stopni. Dodam tutaj że na części podłogówki ( ok 60 m2) mam parkiet 11mm grubości.

Co to za parkiet? Czy to może deska barlinecka? Pytam, bo planuję tylko ogrzewanie podłogowe a w niektórych pomieszczeniach chciałbym chodzić po drewnie. I napisz, czy się coś dzieje z tym parkietem.

pozdrawiam

kszew

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już odpowiadam.

Do kolegi kszew - zastanawiałem ię nad finishparkietem a ostatecznie dałem po namowach sprzedawcy podobny produkt ale z innej firmy. Nazywa sie quickparquet. 11 mm grubosci , 2 warstwowy. Wziąłem najlepszy sort dąb exclusiv i od razu dodam że obiektywnie jest bardzo ładny, bez sęków, ale ten brak sęków powoduje że mi kojarzy się z trzciną. Drugi raz wziąłbym chyba klasę niższą byłoby taniej i bardziej "drewnianie" choć pewny nie jestem. Jeśli chodzi o jakość tego produktu to w zasadzie trudno sie przyczepić, choć pomimo starannego ułożenia na równiutkim podłożu małe szparki miejscami są. Ja łączyłem 2 rodzaje drewna dąb i iroko i wygląda na to że szły z różnych maszyn bo różnią sie długością o mniej więcej 0,5 mm. Poza tym jak ktoś chce mieć idealną taflę bez widocznych przejść między klepkami to tego efektu nie uzyska. Trzeba przyznac że tradycyjny parkiet szpachlowany i cyklinowany jest bardziej "ujednolicony" powierzchniowo( przynajmniej przez pierwszy sezon :)) Z drugiej strony to ja na przykład po to brałem parkiet składajacy się z klepek żeby było widać że składa sie z pojedynczych klepek i żeby wyglądał jak parkiet a nie panele...

Ten parkiet ma taki jedwabisty połysk, nie jest to super połysk jaki dają tradycyjne stare lakiery. Mi sie to podoba choć niektórzy mi powiedzieli że wygląda jakby był niepolakierowany bo się nie błyszczy jak lustro. Tego nie skomentuję... :D Poza tym poliuretany z czasem bardzo żółkną i dają charakterystyczny wygląd podłogom z PRLu, tu jak na razie lakier jest bezbarwny i poprostu jakby inny optycznie. Nie da sie tego wyrazic słowami to jest troche kwestia wrażenia na pierwszy rzut oka....Lekki półmatowy połysk a jednoczesnie jakby lakieru nie było, dobrze widać słoje drewna. Sama powierzchnia każdej klepki jest wyszlifowana fabrycznie perfekcyjnie, choć zdarzają sie pojedyncze klepki gdzie krawędzie są lekko jakby wyłupane - tak jakby był ciety po lakierowaniu i mikrodrzazgi czasem urwało. Jakość cięcia krawędzi bardzo dobra. Ja kilkukrotnie na krawedzi klepki od strony lakieru przy docisku przeciałem skórę na palcach. Jeśli chodzi o kładzenie to wymagana jest perfekcyjna czystość - każde zabrudzenie klejem trzeba natychmiast wytrzeć. Nie wszedzie mi sie to udało i mam kilka drobnych plam kleju, ale nie chce mi sie go już teraz czyscić i widze ze sam się podczas użytkowania sciera. Co ważne lakier nie zmatowiał ani nie zmienił koloru pod klejem, także nie ma w tych miejscach różnic. Używałem 2 składnikiowego ansercoll 2k, kupiony przez allegro 30 złotych taniej na kubełku niż w sklepie. Kładłem ze szwagrem, popołudniami. Jest to prosta robota 60 m2 na gotowo w tydzień czasu bez pośpiechu, dałoby się szybciej przy prostym wzorze układania. Należy mieć jak najrówniejsze podłoże i utrzymywać czystość rąk i klepek.

Jeśli chodzi o zalety to dla mnie ważna była cienkość tego parkietu ( podłogówka). Oceniam że wierzchcnia warstwa na jakieś 4 cyklinowania wystarczy (zwolennicy normalnego parkietu ekscytują się jego grubością a zapominają że i tak cyklinować można tylko do pióra a nie na całej grubości...)

Kolejny plus to że nie trzeba lakierować a wystarczy poczytać wątki o parkietach na tym forum żeby odetchnąć z tego powodu z ulgą..

Odnośnie grzania to zbyt krótko ogrewam żeby odpowiedzieć kategorycznie, w zimie powiem cos wiecej. Na razie jest ciepło, podgrzewam od 2 tygodni, szpar nie przybywa, rzekłbym że jest bez zmian. Poza tym parkiet przelezał całą zeszłą zime bez ogrzewania na budowie, w fabrycznych zamkniętych opakowaniach i mimo obaw absolutni nic mu się nie stało. Żadnych łódek fal itp.

Jeszcze na koniec tylko napiszę że po mieszkaniu w bloku i dywanach na podlogach jest mi nieco dziwnie chodzić po gołym parkiecie, jakby czegoś brakowało...Na pewno jakieś mniejsze dywaniki kupię. Duza powierzchnia parkietu może i ładnie wygląda ale nie jest jednak tak miła pod stopą jak dywan..

 

Do manieq82

Szwagier jeśli spawa miedź ( o ile nie chodziło Ci o lutowanie) to albo spawa grubszą niż mają rury tzn powyżej 1 mm albo jest przefachurą. Jak dla mnie to pewne pospawanie rurki 1 mm grubości ścianki jest niewykonalne. Próbowałem różnych ustawień prądu, ale poległem. Posmarkać można ale pojawiaja się miejscowe scieńczenia, łatwo o przepalenie itp. Miedź łatwo przewodzi ciepło, tudno się nadtapia, a jeśli już to na wylot. Spawanie inoxu przy tym to bajka. Lutowanie inoxu jest moim zdaniem bardzo trudne, nie bedę się już powtarzał i rozwlekał wątku ( str 5). Lutowanie zwykłej stali - nie wiem, nie próbowałem nigdy.

Do adam_mk

Wczoraj wycenili mi szycie zasłon i firanek bez żadnych cudów 650 pln/ jedno przeciętne okno. Więc jak widzę to my się tu w skali mikro obracamy :D Przy takim zdzierstwie to co tam kilo srebra w te czy we wte...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Widzę że dyskusja nadal trwa. Mnie nie było bo przestałem dostawać powiadomienia :-(.

Chciałem zadać pytanie trochę poza obecną dyskusją, ale mieszczącą się w temacie.

Czy ktoś używa Laddomat 21?

Czy wart jest swojej ceny koło 1000 zł?

Na jaką temperaturę wkładka najlepsza do ładowania bufora?

 

Przed tym sezonem grzewczym chciałem zamontować coś takiego jak Laddomat 21 lub ESBE TV (jak rozumiem to najlepiej na 60 st.) chciałem zacząć.

Muszę trochę przebudować piwnicę (pogłębić) i w po sezonie zacząć robić bufor i cały system.

Zawory na grzejnikach też będę dodawał jeszcze teraz w najbardziej newralgicznych miejscach.

Mam znajomego hydraulika, który jest pozytywnie zaskoczony taką dyskusją. Robił już bufory. On mi proponował Laddomat 21.

 

Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam Laddomat drugi sezon z kotłem Atmos - spełnia swoją funkcję tak jak powinien (tzn. utrzymuje stałą temperaturę powrotu do kotła na poziomie ok.65stC) - ale przed sezonem warto sprawdzić zawory termostatyczne w nim - lubią się przywiesić. I chyba już kosztuje trochę więcej (ok. 1100 PLN).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skłaniam się ku Laddomatowi. Miejsca mam średnio. Zastanawiam się nad wkładką termostatyczną. W zasadzie zalecana jest na 78 st. C., ale dla załadowania bufora wyższą temperatur można by użyć tej na 83 st. lub jeszcze wyższą. Ma ktoś jakieś doświadczenia w tej materii.

Mam piec na paliwa stałe z dolnym spalaniem. Moc 24 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mnie też interesują różnice w działaniu esbe TV i Laddomat 21, czy są w ogóle jakieś różnice przy prawidłowo zainstalowanym esbe tv.

Mam zamiar zainstalować 2 zbiorniki buforowe 300 i 1000l i zastanawiam się jakiego zaworu użyć.

Esbe tv cena 360 zł + dodatkowy osprzęt

laddomat 21 -1000 zł

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemniej istotne jest rozwiązanie przepływu zasilania przez bufor i dalej do zaworu trójdrogowego , mimo że mam u siebie Laddomat z wyjściem na 72st. C ciężko jest naładować bufor do takiej lub wyższej temperatury mimo bardzo bogatego podmieszania z powrotu na trójdrogowym (i co za tym idzie dużym dławieniu zasilania na układ grzewczy), zastanawiam się nawet nad dołożeniem zaworu termostatycznego na zasilaniu (pytanie jakiego ? - taki pomysł jest np. na schematach Atmosa ale nie ma tam bliższego info) lub wpięcie powrotu bezpośrednio w dół bufora (ale wtedy nie wiem jaka będzie finalna temperatura wody idąca do mieszacza jako podmieszanie) - byłbym wdzięczny za komentarze i uwagi do tych propozycji.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast Laddomatu potrzebne są:

- pompa obiegowa

- zawór termostatyczny trójdrożny, do ustawienia temp. powrotu, wystarczy najtańszy za 100 zł, tutaj elektronika jest do niczego niepotrzebna

- zawór (włączany elektrycznie) odcinający kocioł od bufora gdy temp. w kotle jest za niska aby ładować bufor (możliwe że wystarczyłby zawór zwrotny odcinajacy przepływ gdy pompa stoi)

- termostat różnicowy sterujący powyższym zaworem i pompą

- elementy umożliwiające połączenie powyższych w całość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zaworu trójdrożnego, który zmniejsza temperaturę wody z bufora o kilkadziesiąt stopni też mam dylemat.

Nie wiem jaki kupić. Ktoś może mi jakiś polecić?

Będę miał zawory termostatyczne na grzejnikach.

Może ta regulacja nie jest konieczna.

 

W tym roku nie będę miał jeszcze bufora, no może taki mały 250 litrowy.

Mam zamiar kupić Laddomat 21 i ten wspomniany zawór trójdrożny na wyjściu z bufora.

Chcę jak najszybciej doprowadzić do momentu, w którym piec będzie miał właściwą temperaturę na powrocie.

Podepnę też ciepłomierz by móc trochę pomiarów zrobić.

Mam też plany na zamontowanie sterownika, który by tym wszystkim sterował.

Co prawda mam zamontowany na piecu sterownik (sterowanie dmuchawą i pompką), ale nie wszystko on obsługuje tak jak bym chciał. Myślałem o czymś takim: http://nestor19.webd.pl/sklep/product_info.php?cPath=21&products_id=61 z moimi przeróbkami.

 

Ciekawe co teraz Adam porabia. Nad czym pracuje :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem katalog z produktami esbe 2008/09, są tam opisy wszystkich zaworów oraz zasady doboru zaworu do instalacji.

http://www.sankom.pl/download/dk/documentation/esbe/catalogue%20-%20open%202008_09_pl_lr.pdf

Może tobie pomoże, mi już mieszają się te zawory w głowie :o .

Z tego co zauważyłem nie ma już chyba w ofercie esbe tv a zamiast niego jest VTC300

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...