Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Jak taki do pakowania to w mat. biurowych, ale jakoś nie mogę sobie wyobrazić że to wytrzyma w wysokiej temp. A poza tym po co ten strecz?

 

Mechanikę płynów mieliśmy tylko na wykładach. Laborki odbywalismy w pobliskim barze. Dużo płynów do przetestowania -a jak działały!!! Kawitacja była na drugi dzień w okolicy lodówki :-)

Edytowane przez Grand72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Locost dziś przeszedłem z kociołkiem taką jak Ty zabawę tzn. piec się gotuje a grawitacja stoi dokładnie w takiej samej jak u Ciebie sytuacji czyli wszystko przymknięte piec na podtrzymaniu a na nim 110 a u góry buforka 70 :(. No i nilsan miał rację U rurka to nie jest dobry pomysł. Chyba będę musiał ją zamienić na zawór zwrotny klapkowy. Faktem jest że syfon świetnie powstrzymuje rozładowanie bufora ale jest z nim jedno ale, w momencie przykręcenia ciągu na piecu wygląda na to że U rurka szybciej stygnie niż piec na podtrzymaniu jest w stanie ja podgrzać. Dziś tego doświadczyłem gotujący piec zimny syfon i dużo niższa temp. w buforze. Wniosek jest taki że albo palimy z co najmniej średnią mocą albo syfon trzeba sobie darować bo będzie blokował piec. Oczywiście można sobie zamontować pompkę rozruchową tylko poco skoro nie takie było założenie, miało działać samo bez zbędnego osprzętu.

 

Nilsan jeśli chodzi o ten zawór zwrotny klapkowy (nie miałem takowego w ręku) to jesteś pewny że będzie prawidłowo działał w grawitacji bo wiem że do takich układów nie pasują zawory zwrotne.

Edytowane przez markymark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marymark:

 

Kup wersję z uszczelnieniem EPDM.

Zamontuj go na powrocie do kotła w poziomie i będzie ok (niższa temperatura, większa gęstość wody, mogą być zanieczyszczenia z bufora).

Można również zamontować w poziomie na zasilaniu z kotła(wyższa temperatura, mniejsza gęstość wody, mniej zanieczyszczeń).

W swoich kotłowniach stosuję je od czterech lat i wszystko hula.

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drobna uwaga...

Założenia były takie, że ładujemy do kotła, odpalamy, palimy ile trzeba a potem zapominamy o tym obowiązku na tyle, na ile się da!

A ja tu czytam o jakichś podtrzymaniach...

Zmiana założeń to zmiana konstrukcji/układu!

 

Jak chcecie zapalić jesienią a wygasić w kwietniu to ten zaworek staje się bardzo potrzebny!

Wtedy też o pompce bym pomyślał a nie o grawitacji!

 

Jedno i drugie z buforem powspółpracuje.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam M

No właśnie diabeł tkwi w szczegółach;). Czasami bywa tak że nie da się do końca wymierzyć procesu ładowania (zwłaszcza przy paleniu węglem )i piec trzeba przystopować bo przecie go nie opróżnię, a wtedy przykręcenie ciągu skutkuje tym co opisałem. Ja osobiście dam sobie z tym radę obawiam się tylko obsługi układu przez osoby trzecie.

Nie zamontowałem jeszcze zaworu bezpieczeństwa i mam pytanie czy króciec od miarkownika ciągu jest dobrym miejscem na jego instalacje? (miarkownika nie przewiduje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Markymark

Z tą pompką to w zasadzie jest tak, że była potrzebna na pierwszy raz. Za drugim razem wszystko ruszyło samo.Ja założę miarkownik elektroniczny ponieważ trudno jest opanować cały proces jak bufor jest w większości naładowany. Pompa w moim przypadku dzaiała jako takie zabezpieczenie,nie reguluję wogule spalania i jak temperatura dobija wysoko, to trzeba pomóc piecykowi. Ja się nie czepiam syfonu :) Wg mnie ,mój działa dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

markymark:

 

Można w króćcu miarkownika ciągu zainstalować zawór bezpieczeństwa.

Poniżej masz linka do właściwego ZZ klapkowego.

http://www.unisan.net.pl/perfexim-zawr-zwrotny-klapowy-dn15-p-282.html

http://www.ferro.pl/produkt-zawory-zwrotne-klapowe-3657-ZZK.html

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Locost:

 

Czy układ jest otwarty, czy zamknięty, to nie ma to wpływu na pracę zaworu zwrotnego klapowego.

Naczynie otwarte jest tylko sposobem zabezpieczenia instalacji CO przed nadmiernym wzrostem ciśnienia w wyniku wzrostu objętości wody w zładzie pod wpływem temperatury. W układach zamkniętych taką funkcję pełni naczynie przeponowe.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem - przydatny.

Czy konieczny to zależy od samego układu i geometrii połączeń.

Nie przeszkadza prawie nigdy.

 

Zawór bezpieczeństwa w układzie otwartym jest zbędny. Tam jest naczynie wzbiorcze/bezpieczeństwa.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sprawnym układzie wytrzymało już 120st , zaizoluję dokładnie baniaczek na strychu , poza tym jest przytulony do komina, jak nie zamarznie odpływ to chyba mogę spać spokojnie. Zobaczę jak będzie sprawował się UNISTER , zastosowanie tego miarkownika w połączeniu z pompką moim zdaniem załatwia problem definitywnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór bezpieczeństwa w układzie otwartym powinien jednak być zamontowany, koszt niewielki

Pewnej srogiej zimy zamarzła mi woda w naczyniu wzbiorczym. Mam manometr do 2kg/cm2. Przy porannym rozpalaniu wskazówka wskazywała 0 tylko z drugiej strony kołka. Szybkie wygaszenie i nic się nie stało, może kocioł nieco powiększył swą pojemność wodną.

 

Mam pytanie:

1 Ile energii kWh można zgromadzić w 1m3 wody przy różnicy 50°C (grzeję do ponad 90°C korzystam do poniżej 40°C) w cyklu 24h

2 Mam, nazbierałem 100kg wosku pszczelego (cena w skupie 10-15zł/kg) jakie będzie ciepło przemiany kWh/100kg, czy ktoś budował bufor wykorzystujący ciepło przemiany fazowej. Temperatura topnienia wosku wynosi ok. 62-72°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...