Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

wielkość komórek sie zmniejsza, ale w wełnie która ma 20 cm i wazy 10kg/m3 (0.044) sa one duże w wełnie 20 cm co wazy 20 kg/m3 (0.033) są mniejsze bo więcej jest wełny pytanie co nam da podwojenie ilości komórek (2x15cm) z kompresja do 20 cm sumarycznej grubości

 

Zapytaj się tych, co rozbierali całe poddasze bo im upchnięto 20 cm wełny pomiędzy 15 cm krokwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, żeby było prostopadle do słońca.

[ciach treść]

Wniosek, Adam wyciągnął.

 

Ja odniosłem inne wrażenie z tamtego posta - tzn, jeśli mamy ze 3 solarki na lato, to najlepiej pod kątem i mamy maksymalne zyski w lipcu.

 

Natomiast jeśli planujemy dogrzewać dom solarami, więc musi być ich dużo, latem lepiej żeby nie było za dużo energii (bo to problem co z nią zrobić), a wiosną/jesienią przydałoby się więcej - dlatego ustawić je bardziej pionowo. Wtedy "krzywa mocy" stanie się bardziej płaska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast jeśli chodzi o rozładowanie bufora, to przypuszczam, że powrót z instalacji CO masz wpięty na dole bufora, a powinien być w okolicach jego środka.

Dlatego rozładowuje ci bufor częściowo przez kocioł, tak jak to się dzieje w sprzęgle hydraulicznym i żaden syfon, ani zawór zwrotny tego nie powstrzyma

 

Możemy do tego wrócić na chwilę ?

Będę robił teraz bufor 1500 L, w swoim mam powrót z podłogówki wpięty na dole .

 

Źle to zrobiłem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piczman:

 

W przypadku podłogówki nie, ponieważ temperatura powrotu jest niska i zbliżona do uwarstwienia w trakcie rozładowywania bufora.

W przypadku powrotu z grzejników jest o 10-20*C wyższa, dlatego powinno się go wpinać wyżej, żeby nie zaburzać uwarstwienia w buforze.

Producenci buforów stosują po stronie króćców obiegu ładowania fajkowe ich przedłużenia do wnętrza bufora skierowane odpowiednio do góry (zasilanie) i do dołu (powrót), żeby ograniczyć możliwość przepływu na wprost pomiędzy obiegami zasilania i odbioru.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możemy do tego wrócić na chwilę ?

Będę robił teraz bufor 1500 L, w swoim mam powrót z podłogówki wpięty na dole .

 

Źle to zrobiłem ?

 

obserwując pracę swojego bufora też sądzę, ze przy samej podłogówce to jest ok, najniższa temperatura jaką kiedykolwiek mam w buforze (buforach) nie jest niższa niż powrót z podłogówki, powrót z grzejników powinien chyba być tak zrobiony by trafiał w "swoją" warstwę, temperaturę przy instalacji mieszanej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to zrobiłem tak,że przed wlotem do bufora powroty się łączą, mam nadzieję ,że podłogówka pociągnie trochę tego ciepła z powrotu grzejników. Takie wstępne podmieszanie powrotu przed podmieszaniem podłogówki :).A że grzejników tylko 3 to może na wolnym biegu pompki troszkę ciepełka odbiorą.

 

Piczman

Jak Ci się sprawuje zawór różnicowy w poziomie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy używa ktoś z Was czujnika temperatury LM35 w układach do pomiaru temperatury. Mam kit z AVT 2389 . Zauważyłem jakieś dziwne anomalia .Mam w domu około 7 st C . Termometr (LM35) pokazuje około 0 (-0.5 - 0.8) .Jak osiągnie około 36.5 st C (grzeje rękoma), to jestem skłonny bardziej w tą temperaturę uwierzyć. Czy to normalne zjawisko? :>

 

Piczman u mnie też lata na grawitacji na rurach 5/4 mam 2" zawór różnicowy. Pompka okazała się być jednorazową (na razie musi taką pozostać bo się zjarała :/ ),Jak ktoś wyżej napisał woda znalazła swoją drogę :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź jaki dobry woltomierz i nim zmierz napięcie na LM35.

Podaj ile wyszło.

Innym termometrem zmierz temperaturę i podaj ile jest.

Napisz który to LM35, bo jest ich kilka. (te dodatkowe cyferki).

Mnie się nie zdarzyło, żeby kłamał o tyle.

Może walnięty?

Jak go zasilasz?

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkość komórek sie zmniejsza, ale w wełnie która ma 20 cm i wazy 10kg/m3 (0.044) sa one duże w wełnie 20 cm co wazy 20 kg/m3 (0.033) są mniejsze bo więcej jest wełny pytanie co nam da podwojenie ilości komórek (2x15cm) z kompresja do 20 cm sumarycznej grubości

 

Ja bym na problem spojrzał w ten sposób.

Głównym elementem pełniącym funkcję izolacyjną w wełnie mineralnej jest powietrze uwięzione w porowatej strukturze utworzonej z włókien wełny.

W wełnie o większej gęstości tych komór jest więcej. Stąd lepsze są jej własności izolacyjne, ponieważ taka struktura stanowi większy opór dla przepływu ciepła na drodze przewodnictwa (włókna wełny, powietrze w komórce) oraz promieniowania (powietrze w komórce). Gdy się policzy wypadkowy opór warstwa po warstwie, to wychodzi że jest on większy, bo warstw jest więcej, a opory cieplne się sumują.

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wrócę zmierzę napięcie i temperaturę.

Są to LM35DZ.

Jako zasilacz zastosowałem bebechy z ładowarki od telefonu HTC (mini USB 5V 1A)

Wydaje mi się ,że więcej jak 5W toto nie powinno brać :> .

Wszystkie kanały wskazują taką samą wartość temperatury .

 

Nilsan

Troszkę się zląkłem twojej uwagi dotyczącej powrotu grzejników .

Chyba wspawam króciec po środku buforka. Prawdę mówiąc wspawując obecne króćce już się nad tym zastanawiałem... :/

Czy nie jest to gra va bank ... spawać ze spuszczoną wodą i wężownicą w środku :> ? Bez rozkręcania baniaka?

boję się o ewentualny wpływ odprysków na wężownicę. Dziury wyrzynam otwornicą i w sumie ścisło wszystko pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

locost:

 

Spawasz po zewnętrznej stronie, jak sam mówisz na dobrze dopasowanym króćcu, dlatego myślę, że nie powinno być żadnych odprysków do wewnątrz zasobnika.

Jeśli jest to mufa, to wkręć w nią jakiś korek żeliwny lub kawałek jednostronnie nagwintowanej rurki, który dodatkowo pomoże zachować przekrój kołowy mufy.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan bufora "dobity do pełna" będzie pewnie rzadko spotykany. Większość czasu to jednak jest tylko częściowe naładowanie. Mówimy tutaj też zdaje się o powrocie z grzejników, które muszą mieć znacznie wyższą temperaturę niż podłogówka, żeby choć trochę grzały. Czyli powrót z grzejników musi być cieplejszy niz dno bufora, a powrót z podłogówki nie. W zasdzie powrotem z grzejników można by niemalże zasilać podłogówkę. ;-)

Ale czy warto z tym aż tak walczyć? Jak się robi od zera być może, ale przerabianie gotowej konstrukcji chyba wiele nie zaoszczędzi. To pisałem ja: "nieposiadacz" bufora, w szczególności własnej produkcji ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...