Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

CWU fi 22 25mb (nie wiem czy tyle wystarczy biorąc pod uwagę solary - nie zawsze będzie gorąca woda w buforze).

 

Gdzieś na początku tego wątku to liczyłem. Zależy to oczywiście od spodziewanego poboru, no i temperatury w buforze. Dla 20 l/min i 50 stopni w baniaku mi wyszło wtedy, że potrzeba ok. 50m wężownicy. Trochę później ktoś nawet te wyliczenia potwierdził doświadczalnie. Oczywiście dla mniejszego poboru i/lub wyższych temperatur w zasobniku wystarczy te 25m. Innymi słowy: ustal własne wymagania (parametry brzegowe), to będziesz w stanie to policzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też juz najwyższy czas żeby zabrać się za bufor. Mam jedynie dylemat co do wielkości zbiornika mam dostępne rury DN1000 i DN800 max. wysokośc jaka mogę mieć to 2m. Bufor będzie zasilany przez kocioł gazowy, solary i kominek z PW- na razie zakładam że będę w nim palił ok 3-4 godziny na dobę planowana moc kominka to 15-18kW dla płaszcza, ale jak mnie nie będzie w domu to żonie nie będzie się chciało palić i tu mój dylemat czy dla kotła gazowego jest sens robić tak duży bufor, czy może te 1000l wystarczy (tyle wychodzi dla DN800). Nie będzie możliwości dostawienia drugiego - bo będzie na strychu i pewnie będzie problem z nośnością.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duży zbiornik ma sens jeśli masz dużą moc w krótkim czasie, kominek opalany drewnem da Ci zaledwie 10 KW mocy .

Dla takich warunków 1 tyś to bardzo dużo .

 

Ja dobierałem swój bufor pod zapotrzebowanie a dopiero do niego moc kotła .

Teraz kupił bym większy, taki z 35 KW !

Dla tych 1 tyś L był by super, tzn. skrócił bym czas ładowania co przydaje sie przy spalaniu drewna czy brykietu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wrzucisz węgiel kamienny i dasz dużo powietrza to będzie prawie tyle .

Paląc spokojnie polanami podziel na pół a jak będziesz ślęczał nad paleniskiem i skutecznie /bez opuźnień zapanujesz nad procesem spalania do 10 KW dociągniesz.

Paląc tak jak planujesz wyprodukujesz ok. 40 kWh energii, daje Ci to pewność że nie przesadzisz z temp. nawet gdy podczas rozpalania kominka w buforze będzie ŚREDNIA temp. 50 C .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...