Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A ja dla odmiany dałbym tą rurę fi 1000, a w czym to przeszkadza? Czasem przy sobocie kominek pali się od 12 w południe, i zdarzyło mi się wyganiać gości do.... wanny :). Kominek z płaszczem to historia :) Piczman dobrze mówi co do mocy, a i co do sprawności są w tym wątku moje pomiary. Tyle że silikat to nie pumeks vel. gazobeton ciężkie to i nieźle wciąga ciepło, antresola też swoje robi :) u mnie temp. w salonie podskakuje o 1 do 2 stopni. Kocioł gazowy, a w czym problem ????

Jak to Adam mawia "następny co się boi tony ( a dlaczego nie więcej) gorącej wody".

Edytowane przez Teves
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy DN1000 już bym dał pionowe stężenie dekli.

Siły, które tam działają (parcie) są spore.

DN800 na strychu to dość, bo stropy umieją ile umieją a robienie czegoś ekstra jest drogie.

W TAKIM miejscu parcie jest minimalne i nie ono decyduje...

Ta tona świetnie się sprawdzi.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

może ja wtrącę swoje trzy grosze, albo jak kto woli podzielę się radością z posiadania buforu :lol2:

 

pojemność zmierzona przy napełnianiu 6240l

wysokość ok 3,2m

średnica ok 1,6m

 

piec na słomę wsad 2 kostki 80x50x40

 

pale cały dzień 1 wizyta w kotłowni zajmuje mi ok 2 minut wybrać popiół włożyć następne kostki podpalić (w kotłowni magazynuje 70 kostek)

Spalam 24 kostki by nagrzać go do 90 stopni w całej objętości.(w tym czasie również grzeje dom)

Cwu to masakra po prostu nieograniczona :lol: Ogrzanie domu od momentu końca palenia to 3 doby przy temp na zewnątrz 5 stopni i wietrze (już się ciesze co będzie po ociepleniu )

Jestem super zadowolony!!

 

Izolacja

podstawa styrodur XPS 20cm

wylewka zbrojona z niecka na zbiornik oklejona styropianem 10cm

zbiornik

Wełna 15cm

folia strecz

folia aluminiowa

wełna 15cm

folia strecz

 

nie wiem czy to dość przydał by się pirometr.

 

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc to forum jest świetne i bardzo mi pomogło, pomogliście

Gdyby ktoś miał jakieś pytania uwagi jestem chętny

 

Pozdrawiam

Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze boję się ciężaru na strychu (bufor będzie na ścianie nośnej, stropodach będzie betonowy), a po drugie boję się pezwładności przy pracy na gazie (tym ziemnym:))

 

Czego się obawiasz, jakiego efektu bezwładności?

 

Przy DN1000 już bym dał pionowe stężenie dekli.

Siły, które tam działają (parcie) są spore.

DN800 na strychu to dość, bo stropy umieją ile umieją a robienie czegoś ekstra jest drogie.

W TAKIM miejscu parcie jest minimalne i nie ono decyduje...

Ta tona świetnie się sprawdzi.

 

Adam M.

 

Na tym strychu to parcia będzie ze 3 metry :) ale strop to już poważna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dominik19866

Masz ponad 6 ton?

Robiłeś go "per analogiam" do wymiaru wsadu kotłowego?

:lol:

Obawiam się, że masz gdzieś spore straty, jak dom zbudowany co najmniej "normowo"

Piszesz - 3 dni...

Mało jakoś...

Baniak niedocieplony?

Ale opisujesz jego termoizolację, która "wygląda" w miarę porządnie...

Dom "nie normowy"?

Czyżbyś jeszcze nie zrobił mu zewnętrznego sweterka?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dominiku, podaj jakieś dane odnośnie domu jaki ogrzewasz tym buforem, powierzchnia i technologia budowania, może jakieś zapotrzebowanie wpisane w projekcie ?

W tym zbiorniku możesz zmagazynować prawie 500 kWh energii, u mnie dało by to zapas na 10 dni w okolicy 0 C jeśli nie było by dużych strat .

Tu chyba nie ma bo masz lepszą izolację od mojej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to wina domu stoi w otwartym terenie wieje z wszystkich stron co daje się we znaki i to bardzo, straty na pewno są kolosalne. Nie posiada żadnej izolacji ściany to suporex +czerwona cegła ceramiczna

 

Bufor wychładzam do 45 stopni poniżej tej temperatury nie mogę uzyskać 21 stopni. Bufor z domem połączone przez wymiennik. Mimo znacznego przewymiarowania grzejników. Może są straty na przesyle do domu? w końcu to 20m rury zakopanej w ziemi

 

Tak zbiornik ma ponad 6 ton zmierzona pojemność dobrany przypadkiem, miał być inny lecz trafił się w bardzo dobrej kwocie z dodatkowym plusem bo bardzo lekki wykonany z Alu co ułatwiło montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie podałeś metrażu domu, jeśli to 500 m2 to wcale nie jest źle !!!

 

Widocznie Napisałeś swój post gdy ja jeszcze tworzyłem. 120m czyli jest źle połowa podpiwniczona po eksmisji centralnego z piwnicy jest tam z 10-12 stopni więcej niż na dworze druga połowa to podłogi drewniane na legarach, pod nimi jest jak na dworze tylko nie wieje to wchłonie każdą ilość ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dominik - daj jakieś fotki, bo takiego pierona to u nas na forum jeszcze nie było. Jak jest ocieplony ten ciepłociąg pod ziemią?

 

Przy okazji możemy policzyć że jedna kostka słomy szacunkowo ma 13-18kWh

 

Oto zdjęcie tego maluszka już wcześniej pojawiło się w tym temacie. Będą i inne jak to ogarnę

 

Ciepłociąg

-rura PEX 32

-szara otulina

-folia aluminiowa

-wełna

-rura 160 kanalizacyjna

-folia strecz (uszkodzenia przy układaniu w wykopie)

-wełna 20cm

-folia strecz grubo 15 warstw

-papa nawierzchniowa łączenia lepik na zimno

-zółta folia (oznaczenie do ewentualnego kopania)

 

pod ciepłociągiem melioracja całość zasypana piaskiem pod spodem 30cm z wierzchu drugie tyle reszta ziemia

ciepłociąg na głębokości 1,2m

Zdjęcie0313.jpg

Zdjęcie0006.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zaczęły się prace nad buforem.

Wczoraj wygiąłem rurki pod wężownicę solarną i uczyłem się lutować (zdjęcia w dzienniku).

 

Luty najlepiej wychodziły lutem AS5 L-AG5P mniejsza temperatura topnienia w porównaniu z lutem mosiężnym. Lutował ktoś tym?

W opisie tego lutu doczytałem, że zalecany jest do połączeń miedzianych, brązu, mosiądzu i ich odmian. Zrobiłem też próbę na płaskowniku stalowym 6mm no i ładnie się to wszystko lutowało.

 

Ma ktoś doświadczenie z tym lutem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

od razu zaznaczam,że laik ze mnie w tym temacie,chociaż fascynacja i zainteresowanie duże.Chciałbym dowiedzieć się kilku kwestii,zanim zacznę rozmowy z instalatorami.

Posiadam dom nowo wybudowany około 100 m2,ocieplony,jakieś 30 m2 podłogówki i 7 grzejników,bojler CWU 150 litrów.Mam niedużo miejsca w kotłowni i bardzo specyficzne podejście do komina,dlatego planuję zakup takiego kotła http://www.zielke.pl/offer.php?go=p&t=15 ,opalany byłby węglem i/lub drewnem. Teraz pytanie,czy przy tej mocy i moim metrażu, będzie co kumulować,czyli czy jest sens zakupu zbiornika akumulującego? Jeśli tak,to w jaką pojemność iść,myślałem o zbiorniku 500 ew. 750 litrów,tylko czy to da jakieś wymierne efekty?Czy np.można zrobić tak,żeby ze zbiornika zasilać tylko podłogówkę albo tylko grzejniki?

Btw,mam takie też pytanie dot. zbiorników,są takie bez wężownic i z jedną lub dwoma,czym one się od siebie różnią??

 

pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedź,sorki za również za to jeśli moje pytania odstają poziomem

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...