Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Macie jakieś sposoby na przetrasportowanie takeigo kloca 400/500kg w domu???? Bo to mnie męczy.

 

Może paleciak?

 

To wygląda straszniej niż jest w rzeczywistości, z samą rurę bez króćców we dwóch "nie górników" robisz co chcesz. Potem przydają się jakieś "kółka" ja używałem żurawia do wyciągania silników z samochodów. Muszę jednak przyznać, iż tylko dzięki uporowi mojego kolegi obyło się bez rozkuwania ściany :) bo manewrowanie było na centymetry :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zastanawia mnie jedno. Dlaczego w takim obiegu grzejnik - bufor - odbiór nie wystarcza jedna pompka co? Czy faktycznie ona nie da rady podołać temu 1000litrów + odbioru 100l? Pytam się, bo:

1. zamierzam podłogówke na parterze 110m2

2. 4 małe grzjniki na poddaszu uzytkowym

ad1.

tutaj bedzie pompka dodatkowa bo zamierzam sterowac nia podlogówke itd.

ad2.

Zastanawiam się czy te grzejniczki nie pociagna z jednej pompki. tej miedzy piecem a buforem?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy te grzejniczki nie pociagna z jednej pompki. tej miedzy piecem a buforem?

 

A jak to sobie wyobrażasz? O ile jeszcze grzanie grzejników w trakcie pracy pieca rozumiem, o tyle grzanie (wygaszonego) pieca w trakcie zasilania grzejników z bufora "lekko" mija się z celem... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh kuźwa nie pomyślałem. Faktycznie będzie oziębiał bufor...

Czaje czaje ...

 

Powiedzcie mi jakie zawory 3drogowe macie zamontowane. Czy np. http://www.e-heat.pl/zawor-termostatyczny-afriso-atm-363-3560-p-1182.html nadawałby się?

 

Czy on działa na zasadzie że kiedy z powrotu powróci ustawiona temp na termostacie np. 60st. to zamyka podmieszanie??

Edytowane przez madric
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh kuźwa nie pomyślałem. Faktycznie będzie oziębiał bufor...

Czaje czaje ...

 

Powiedzcie mi jakie zawory 3drogowe macie zamontowane. Czy np. http://www.e-heat.pl/zawor-termostatyczny-afriso-atm-363-3560-p-1182.html nadawałby się?

 

Czy on działa na zasadzie że kiedy z powrotu powróci ustawiona temp na termostacie np. 60st. to zamyka podmieszanie??

 

Ja mam takie.

zawór do 43st c w rzeczywistości da się rozkręcić do 53

zawór do 60st C do 67

Sprawują się bardzo dobrze.

Ustawiasz temperaturę zasilania! Z powrotu bierze na "podmieszanie" do temp zadanej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisie napisane że mają właśnie około 10st. różnicy do tej nominalnej, czyli by się zgadzało, co mówisz. Dziękuję:)

 

Lacost - nie pamiętam abyś podawał wcześniej średnicę rur dochodzących do tego zaworu między buforem a piecem oraz jaka średnica jest twojego zaworu.

pozdr.

Edytowane przez madric
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi jakie zawory 3drogowe macie zamontowane. Czy np. http://www.e-heat.pl/zawor-termostatyczny-afriso-atm-363-3560-p-1182.html nadawałby się?

 

Ja daje 3D WOMiXa z ich siłownikiem

http://womix.pl/pl/oferta/zawory_mieszajace/xxxxxx/20.html

 

A sterować tym będzie jakiś sterownik (chyba na LPC1769).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cruz jest sens pakować tam tyle kasy. Mówimy cały czas o miejscu między piecem a kotłem. Po co tam sterownik? Na baniak ma iść maks a na piec min 50st.C, wystarczy to co wyżej.

 

Zastanawiam się też nad pomkami Wilo http://allegro.pl/wilo-stratos-pico-25-1-6-pompa-energooszczedna-i2080549544.html. Zastanawiam się na ile ten biznes opłacalny. Generalnie to zwykłe pompki te min. 0,03kwh pociągnie?

Między piec/bufor kompletnie nie opłacalne, ale już przy podłogówce/grzejnikach gdzie chodzi trochę dłużej te dodatkowe 300pln w ciągu 4lat by się zwróciło. Macie jakieś zdanie na ten temat. Sorki za małą dygresję:)

Edytowane przez madric
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cruz jest sens pakować tam tyle kasy. Mówimy cały czas o miejscu między piecem a kotłem. Po co tam sterownik? Na baniak ma iść maks a na piec min 50st.C, wystarczy to co wyżej.

 

Zastanawiam się też nad pomkami Wilo http://allegro.pl/wilo-stratos-pico-25-1-6-pompa-energooszczedna-i2080549544.html. Zastanawiam się na ile ten biznes opłacalny. Generalnie to zwykłe pompki te min. 0,03kwh pociągnie?

Między piec/bufor kompletnie nie opłacalne, ale już przy podłogówce/grzejnikach gdzie chodzi trochę dłużej te dodatkowe 300pln w ciągu 4lat by się zwróciło. Macie jakieś zdanie na ten temat. Sorki za małą dygresję:)

 

Pewnie chodziło o miejsce między kotłem a buforem - tam rzeczywiście nie ma sensu. Ja tam daję 2 zawory grzejnikowe z kapilarą (ale 1'').

A co do pompki to między buforem a odbiornikami daję leszno efekta, ładna czarna i wykonana dużymi rękami polskiego robotnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zajęło mi to 2tyg. Przeczytanie wątku od początku. Z perspektywy tego okresu dochodzę do wniosku, że jeżeli inni by tak zrobili, to byłoby może z 100stron ważnych rzeczy. :/. W najbliższych tygodniach zabieram się za buforek, będzie relacja:) pozdrawiam.

aha jest pytanie ktorego raczej nie było.

Macie jakieś sposoby na przetrasportowanie takeigo kloca 400/500kg w domu???? Bo to mnie męczy.

 

Może paleciak?

 

pokazywałem już to zdjęcie:

http://drozd.uni.lodz.pl/~bajcik/foto/domek/2011.03.26-bufor/.lowres/IMG_1153.JPG

działa super, pod warunkiem że stropu jeszcze niema ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisie napisane że mają właśnie około 10st. różnicy do tej nominalnej, czyli by się zgadzało, co mówisz. Dziękuję:)

 

Lacost - nie pamiętam abyś podawał wcześniej średnicę rur dochodzących do tego zaworu między buforem a piecem oraz jaka średnica jest twojego zaworu.

pozdr.

 

Chyba nie zrozumiałem.

Pisałem o zaworach na rozładowaniu bufora, a Tobie chyba chodzi o zawór na ładowaniu pieca, podmieszanie powrotu - u mnie nie ma i żadna kałuża w piecu się nie robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lacoste. tak chodziło mi o powrót do pieca.

 

Panowie a może zamiast miedzy do cwu zastosować coś takiego, http://www.e-heat.pl/rura-karbowana-gebo-vario-34-30mb-p-1172.html przypadkiem trafiłem

 

A to kolega słabo czyta widzę ( 2 powody ;) )

było chyba z pare stron na temat kwasówki w tym wątku, nawet jest co naj mniej jeden bufor z zastosowaną taką rurką.

Uważam ,że podmieszanie jest zbędne. Owszem wykraplało się coś ,ale tylko na początku jak zaczynałem grzać ( temperatura wody około 2 st C) , wtedy a i owszem nawet się lało w piecu! Teraz jak pali się od 10-15 st żadne skropliny się nie pojawiają. Mnie Adam zbił z tropu z tym zaworem za co jestem wdzięczny :].Na spokojnie przemyślając temat podejrzewam ,że przy agresywnym paleniu , z powodu dławienia przepływu na zaworze woda w okolicy płaszcza będzie się non stop gotowała.Chyba ,że jakie 2" zawory są i mają dużą przepustowość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Bardzo zainteresował mnie temat bufora i jestem już na 285 stronie wątku. Jestem pełen podziwu dla założyciela wątku i jego naśladowców, sam jestem zdecydowany na budowę. Większość niejasności i pytań związanych z budową i eksploatacją mam wyjaśnione, lecz jak na razie nikt nie wypowiedział się na temat układu solarnego. Proszę więc znawców i użytkowników buforów samoróbek o parę słów na ten temat (jak się sprawdzają miedziane wężownice solarne, z jakimi solarami najlepiej współpracują, jak z wydajnością CWU w tym układzie?).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to kolega słabo czyta widzę ( 2 powody ;) )

 

Możliwe z racji czytania kilku wątków...

 

Z tym podmieszaniem... Większość trąbi o ochronie pieca etc. i dlatego o tym myślałem. Czy inni użytkownicy też mają połączenie piec-bufor bez podmieszania????

 

Lacoste. o jakim zaworze mówisz, że Adam .... o klapowym/różnicowym??

Ja generalnie z góry zakładam że będzie tam pracować pompka, ma szybko nabić bufor w ciągu kilku godz. i koniec - gaszę ognisko i idę na piwo:).

 

Kajty - Piczman jest zadowolony, ma z tego co pamiętam ok 20mb fi18 a inny użytkownik 50mb fi 15 albo 18 i też jest w końcu zadowolony. Adam M. twierdzi że i kilka zwojów już wystarczy a 25mb fi 22 to aż nad to. Zastanawiające są takie rozbieżności i chyba zależne od naszych "widzi mi się". Dla jednego dużo to 100pln a dla drugiego dużo to 10000pln.:).

Edytowane przez madric
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

madric: pomka nie jest do szybkiego naładowania bufora, tylko do wymuszenia obiegu (tam gdzie grawitacja nie daje rady). Jak chcesz szybciej ładować bufor, to kup kocioł o większej mocy.

 

PS. Nie dziwię się Adamowi, że wkurza się widząc kolejny raz zadawane te same pytania, choć odpowiedzi na nie padały na forum już wielokrotnie... :-/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

madric: pomka nie jest do szybkiego naładowania bufora, tylko do wymuszenia obiegu (tam gdzie grawitacja nie daje rady). Jak chcesz szybciej ładować bufor, to kup kocioł o większej mocy.

 

ravbc: Zwał jak zwał:). Masz rację, pompka nie ładuje a powoduje wymuszenie obiegu, IMHO przez to przyśpiesza ładowanie bufora. Przecie ktoś wcześniej pisał, że przy grawitacji dość wolno to trwa a nawet nie jest się w stanie załadować do 90stC bez pompki.

 

PS. Szczerze mówiąc jeśli coś było na pierwszych 20stronach to sorrki ale przy 320stronie najczęściej juz się o tym nie pamięta:). Chyba najlepiej ważne rzeczy kopiować do DOC.a.

 

Pozdr.

Edytowane przez madric
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W całym tym wątku w kółeczko przeplatają się różne problemy cząstkowe.

 

Pierwszy - sposób GENEROWANIA strumienia ciepła.

Drugi - sposób DOPASOWANIA Wygenerowanej porcji energii do systemu jej dystrybucj.

Trzeci - sposób gaszenia pików mocy, akumulowania energii i przenoszenie energii "tanich godzin" na potrzebną porę doby.

Czwarty - problem dystrybucji pozyskanej/uwalnianej/zgromadzonej energii.

 

Dopiero RAZEM rozwiązane poprawnie tworzą wygodny i tani w utrzymaniu dom.

Może warto je porozdzielać, bo tu są wymieszane i wielu osobom ich rozplątanie robi kłopot?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...