Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oj Wlodo napisałem że Adam miał rację. Mamy chałupy przykryte durszlakiem. Moja podobno super jak na "standardy". Ale my tu nie o takich wykonaniach mówimy.

Z tego badania to najbardziej wyszło gdzie wchodzi zimno niż gdzie zwiewa ciepło ale i tak pouczające. Czekam na opracowane wyniki

 

też jestem ciekaw wyników - wrzuc jakąs poglądową fotke na forum o ile możesz ;)

 

PZDR

 

Qter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pierwsze jaskółki z termowizji.

Poniżej widać dwa domy w zabudowie szeregowej. Domy sąsiadują osobnymi ścianami z odstępem ok. 8cm -czyli 2 osobne domy tylko b. blisko siebie. Dom po prawej nie jest zamieszkały. Nie jest ogrzewany (wręcz wietrzony). W domu po lewej widać ogrzewany garaż. Brama tragiczna jak widać. Widoczne punktowe mostki termiczne, których brak w nieogrzewanym jeszcze. To chyba kołki do mocowania styropianu. Widać, że są dość tanie. Bo nie żałowali. Cały dom jest w takie kropki.

http://img689.imageshack.us/img689/3865/termo2.png

 

Nie widać różnic pomiędzy domem ogrzewanym a nie ogrzewanym. Jedynie ta listwa dylatacyjna pomiędzy budynkami świeci. Albo 10cm styro tak dobrze działa, albo położony na packi jest dobrze odizolowany od ściany (komin powstający między ścianą a styro) i dlatego nie widać różnic. Proszę o komentarz

Edytowane przez Grand72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po bitych 2 tygodniach czytania tego wątku dotarłem w końcu do momentu gdzie mogę coś napisać.Jestem teraz bardziej zakręcony niż przed lektura watku.Nie krzyczcie na mnie za to co napiszę ale 17 lat użytkuję kocioł "śmieciuch" ok.15kW na układzie zamkniętym.Dom ocieplony 150m2.Dopadła mnie potrzeba wydłużenia czasu poboru ciepła z kotła,jednak nie mam szansy bez wymiany kociołka na takie luxusy.Zapadła decyzja o dostawieniu byfora.Sutuacja w jakiej jestem nie pozwala na własnoręczne dłubanie przy buforze gduż jestem w domu tylko tydzień w miesiącu.Postanowiłem kupić gotowy zbiornik 1000l bez wężownicy jednak cały czas mam dylemat czy aby w układzie zamknietym,czy też zrobić otwarty,jednak bedzie to trochę kłopotliwe z przedostaniem się na poddasze z rurą.Wiem ze dopłacę za naczynie przeponowe ok.300zł ale mysle że nie będzie problemów.Zawór zabezpieczający w kotle też będzie i wypuści nadmiar ciśnienia w razie potrzeby.Jeżeli wystarczy pex to bedzie do zrobienia kanałem wentylacyjnym komina,inaczej nie widzę sposobu.Zbiornik bez wężownicy gdyż zamierzam miec odzielny bojler 300l(teraz 140l) tylko do cwu,a bufor można wtedy rozładować do końca,nie mysląc o ciepłej wodzie.Mam tylko pytanie do użytkowników saworów termostatycznych esbe czy one sa w pełni regulowane w swoich przedziałach,tzn. ustawiam zawór z zakresem 35-60* na 47*i tak trzyma?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz ale trochu ci powytykam:

1 Przy fundamencie świeci - izolacja z reguły robiona jest od listwy startowej w górę a dołem się nikt nie przejmuje.

2 Mostki liniowe po obwodzie okien - kwestia ich montażu i docieplenia. Często nawet z najlepszymi oknami zwykły montaż zaniża właściwości cieplne.

3 Skrzynki rolet - to akurat sam zauważyłeś.

4 Świecenie pod dachem - wynika to z ocieplenia wyłącznie bocznej części muru. Brakuje "czapki"

5 Zauważ że na całej ścianie są widoczne ciepłe punkty. Ciapki kleju. Przy lekkim mrozie możesz zauważyć je bez kamery termowizyjnej. Patrząc pod światło będą jako matowe punkty na zmarzniętej i błyszczącej ścianie.

 

10cm styropianu to jeszcze nie tak wiele ale jak chcesz coś poprawiać to patrz na te zdjęcia bardziej ktytycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"świecenie pod dachem" to efekt klejenia styro na placki powietrze nagrzewa sie i unosi do góry, "czapka" tu nic nie zmieni

tak myślałem że tam jest komin, bo temp domu obok jest taka sama na zewn. Podwiewa i nie ma szans się nagrzać styropian. Jest na to jakaś rada?

Edytowane przez Grand72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"świecenie pod dachem" to efekt klejenia styro na placki powietrze nagrzewa sie i unosi do góry, "czapka" tu nic nie zmieni

Wydaje się, że to są kołki bo placki były by większe, nie równej wielkośći i nie równo rozłożone ale co za różnica kilkaset mostków termicznych. Zbyt wczesne

kołkowanie, przed wyschnięciem kleju powoduje odklejanie płyt i skutkuje tym, że styro trzyma się tylko na kołkach. Biorąc pod uwagę, że ekipa nie była pilnowana to na pewno tak mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre zdjęcie Grand.

Ocieplanie domu kojarzy mi się z "brazylijskim serialem". Nie dawno facet od ocieplenień, który 10 lat się tym trudnił, powiedział mi: "zrozumiełem na czym polega dobre ocieplenie, dopiero jak ociepliłem własny dom i zacząłem szukać, gdzie ucieka ciepło". Nic ując i nic dodać.

Prawdopodobnie w przyszłości możesz dokleić jeszcze jedną warstwę już bez użycia kołków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy za styro jest szczelina i czy ona rzeczywiście jest taka ,że powietrze przez nią przepływa można by sprawdzić,przykładając do listwy startowej przy fundamentach coś co będzie dymiło. Jak pod dachem wyleci to wszystko jasne.Obejrzyj ten dół ocieplenia,czy rzeczywiście są tam jakieś dziury,bo normalnie powinny być zaszpachlowane.

A tak poza tym,to wisisz mi piwo,przez te twoje zdjęcia też mnie wzieło na takie fotki i muszę stracić (350 zł). Już bym miał zrobione ,ale spadł śnieg i dach jest zasypany,a lepiej żeby był pusty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...