Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Wg. mnie najprościej tak:

rura z pieca (woda gorąca) od dołu zbiornika.

Przelew do kanalizacji.

Odpowietrzenie u góry.

 

MrTomo, Locost

To niewatpliwe najprostrze rozwiazanie - ale czy najlepsze?

Jak temperatura w instalacji spadnie do 30stopni to naczynie wyrownawcze bedzie prawie puste (napelnione na 20-30%).

Zaczynamy palic - temperatura na piecu 90stopni - jesli naczynie bedzie podlaczone do gory pieca to woda o temperaturze 90stopni bedzie trafiac do naczynia wzbiorczego - czy nie mam racji?

Jesliby naczynie podlaczyc do najchlodniejszego punktu (dna bufora) to bedziemy je napelniac znacznie chlodniejsza woda.

Wtedy w razie zagotowania wody w piecu para poleci tymi zawinietymi do naczynia wzbiorczego rurkami - wilk syty i owca cala :).

Caly czas mam na uwadze minimalizaowanie strat ciepla.

 

m.d.w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak jak pisałem , zagotowałem o ile pamiętam do 115 i nawet nie słyszałem jak się gotuje, jest bardzo cicho.

 

Nie było nic słychać bo chyba jeszcze się nie gotowała.

O ile się nie mylę to woda pod ciśnieniem 1 bar gotuje się w temp. ok. 120 st. a przy 1,5 bara coś ok. 130 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MrTomo, Locost

To niewatpliwe najprostrze rozwiazanie - ale czy najlepsze?

Jak temperatura w instalacji spadnie do 30stopni to naczynie wyrownawcze bedzie prawie puste (napelnione na 20-30%).

Zaczynamy palic - temperatura na piecu 90stopni - jesli naczynie bedzie podlaczone do gory pieca to woda o temperaturze 90stopni bedzie trafiac do naczynia wzbiorczego - czy nie mam racji?

m.d.w

Trafi tam tyle ciepła ile potrzeba żeby woda w zimie nie zamarzła i nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej 100 st. jest właśnie przy naszym ciśnieniu atmosferycznym ok 1bara, a reszta fakt, im wyżej tym wyżej:D:P.

 

Na rysunkach jest pokazane 3rurki jedna od dołu zbiornika połączona z powrotem do pieca i druga wchodzi od góry zbiornika połączona bezpośrednio z pieca. Trzecia przelewowa z odpowietrznikiem.

Kiedy się objętość zwiększa to woda w zbiorniku ma maks. temp wody powrotnej, a kiedy dochodzi do wrzenia do para zap.... sobie tą drugą rurą. Później jak jest już nabity bufor to woda w zbiorniku wyrównawczym jest chłodna, bo jakby miała być ciepła skoro niema tam obiegu. Mam racje?

Edytowane przez madric
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłby Kolega rozwinąć co miał na myśli, bo nie zrozumiałem.

Dziękuję.

 

Chodzi o to, że jak już zamieszkasz i będziesz chciał mieć te 20st. w pomieszczeniach to ile st. trzeba będzie wpuśćić w podłogówki żeby osiągnąć komfort. Ciepłe podłogi są niezdrowe. Piszą tu na forum, że komfort mają przy zasilaniu zaledwie kilka stopni powyżej spodziewanej temp. w pomieszczeniach. Ja teraz w te mrozy zasilałem nawet 35st. i szału nie było tzn. ciepło, ale koszulka jaka by się przydała. Mrozy osłabły i poprawa nastąpiła -czyli termoizalacja... gdyby była lepiej wykonana. Mam styro na chudziaku, ocieplenie na placki klejone, wełnę pod dachem -poczytaj co to oznacza. Wszystko z najlepszych firm!!! A jakie parametry!!! Hmmm!!! Tylko do d...y zastosowane. Nie tam gdzie trzeba i nie tak jak trzeba. Założę się, że masz podobnie:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa ciepła to nie jest źródło zasilania dla bufora

 

A mozesz mi powiedziec w jaki sposob mozna zmagazynowac cieplo od pompy ktora pracuje cala noc a podlogowka juz go nie odbiera?

Czy jak zagrzeje wymiennik 700l.do 50°c a podlogowka potrzebuje 30° i to nie caly czas. Nie mozna wykozystac tej energi??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie raz pisałem, że na świecie sprawdził się tandem: podłogówka i ciężki piec ceramiczny na kondygnacji. Tak właśnie starają sie mieć, bo tego się nie przeskoczy. Duże bufory, podłogówka ustawiona jednakowo i regulacja piecem. Nie piszę tego dla reklamy, ale z życzliwości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej 100 st. jest właśnie przy naszym ciśnieniu atmosferycznym ok 1bara, a reszta fakt, im wyżej tym wyżej:D:P.

 

W kotle oprócz ciśnienia atmosferycznego masz przecież ciśnienie słupa wody, np. 6 metrów to dodatkowo 0,6 barai wtedy woda wrze w temp. ok.115 st. ale już przy 8 metrach to jest to ok. 118 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie budowy naczynia wzbiorczego, to fajny pomysł opisano tutaj:

http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/5594-pomozcie-po-fuszerce/

obrazek skopiowałem, żebyście zobaczyli bez logowania się:

http://kolos.math.uni.lodz.pl/~bajcik/pubs/Naczynie_otwarte_z_cyrkulacj_.JPG

 

Rura lewa: przelewowa, do umywalki

Rura środkowa: wznośna, wpięta gdzies na dole w najzimniejszą wodę

Rura prawa: bezpieczeństwa, wpięta na wyjściu z kotła

Jest mikrocyrkulacja (kosztem pewnej straty ciepła) żeby naczynie nie zamarzło. Czy nie jest tak że większość wybuchów kotła to przypadki że zmarzło naczynie na nieogrzewanym strychu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę późno ale w końcu udało się wydobyć zdjęcia z telefonu, jakość nie powala.

 

Zdjęcie pieca oraz dwa jak ładnie pali się słoma.

 

Najważniejsze bufor 6000l "kurczak":lol2: jakoś tak się przyjęło, jeszcze nie dokończony

 

Piecem steruje MTS8 od momentu kiedy zacząłem go używać udało się ograniczyć ilość spalanej słomy o ok 30% przy tej samej ilości wyprodukowanego ciepła:D

 

Od tej chwili cena węgla nie będzie podnosiła mi ciśnienia :p

Zdjęcie0081.jpg

Zdjęcie0079.jpg

Zdjęcie0082.jpg

Zdjęcie0080.jpg

Edytowane przez dominik19866
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mozesz mi powiedziec w jaki sposob mozna zmagazynowac cieplo od pompy ktora pracuje cala noc a podlogowka juz go nie odbiera?

Czy jak zagrzeje wymiennik 700l.do 50°c a podlogowka potrzebuje 30° i to nie caly czas. Nie mozna wykozystac tej energi??

 

1. skąd wiesz że 30*

2. dlaczego PC ma dalej chodzić jeżeli podłogówka nie odbiera ciepła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie raz pisałem, że na świecie sprawdził się tandem: podłogówka i ciężki piec ceramiczny na kondygnacji. Tak właśnie starają sie mieć, bo tego się nie przeskoczy. Duże bufory, podłogówka ustawiona jednakowo i regulacja piecem. Nie piszę tego dla reklamy, ale z życzliwości.

 

Bogusław, już kiedyś pytałem Ciebie czy można wykorzystać piec ceramiczny z wbudowanym grzejnikiem żeliwnym do ładowania bufora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusław, już kiedyś pytałem Ciebie czy można wykorzystać piec ceramiczny z wbudowanym grzejnikiem żeliwnym do ładowania bufora

 

Tu nie problem pieca ale tego grzejnika. Ile in odbierze ciepła temu piecowi albo inaczej jaki (ten grzejnik) ma być duży by w akceptowalnym czasie naładować bufor.

 

 

....

Może kiedyś se jakiś piecyk dolnego spalania wymuruje, wyspawam za nim ładny wymiennik i naładuje jakieś 10t wody. A potem będę się cieszył ze zgromadzonego ciepełka na 2(?) tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadrobiłem trochę wątek. Nie jestem święty, ale rzuciło mi sie w oczy słowo: "kozystałem" - bynajmniej, stało się modne ;)

...W calym domu mam podlogowke na zelbetowych izolowanychod spodu stropach (lalem beton na styropian 3cm). ...m.d.w
Zainteresował mnie ten fragment. Może nadinterpretuję coś zwyczajnego. Czy to jest ~"strop parteru" nad "przestrzenią podpodłogową"? , inaczej, czy to jest strop jak na zdjęciach (początkowych) zdjęciach Piczmana -> google: +piczman +dziennik +budowy ?

Zanoszę się z zamiarem wylania płyty "stropowej" (bez wykonywania piwnicy) - wykonaniem stropu nad gruntem z pozostawieniem tam pustki.

Edytowane przez szaryb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusław, już kiedyś pytałem Ciebie czy można wykorzystać piec ceramiczny z wbudowanym grzejnikiem żeliwnym do ładowania bufora

Można jak najbardziej.

Jednak trzeba patrzeć na zagadnienie bez mitu jak śledczy fizyk. Kilka takich prób tu i ówdzie przeprowadzono i sporo osób eksperymentuje nawet obecnie. Można więc załapać się tu na przydomek "Kolumba"...

Sama ceramika też jest buforem, ale inaczej buforuje i inaczej oddaje. Połączenie obu rodzajów buforowania może być bardzo praktyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...