Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Jeśli dla przykładu Mamut, zrobisz piec z ceramiki i kilka zeberek będzie pracować bezpośrednio w ogniu a reszta odbierać ciepło od tej ceramiki i to wszystko za izolujesz , to grzanie bufora będzie prawidłowe i nie będzie potrzeby obawiać się o wychładzanie bufora przez piec ,ponieważ będzie on nadal dogrzewał bufor ,po mimo spoczynku. W ceramice spalanie jest korzystne, więc tu też nie musi być sterowania utrzymujacego prawidłową temperaturę "na piecu". Wadą będą większe gabaryty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przyszedł mi do głowy taki pomyśł: piec Stropuva to okrągły płaszcz wodny i za miast niego zrobić go z ceramiki i zaizolować. Od góry dać "zjeżdżający" w dół kaloryfer wypełniony wodą i połączony z buforem. U dołu kaloryfera wtłaczać powietrze do spalania jak w Stropuva. Ale byłby numer.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadrobiłem trochę wątek. Nie jestem święty, ale rzuciło mi sie w oczy słowo: "kozystałem" - bynajmniej, stało się modne ;)

Zainteresował mnie ten fragment. Może nadinterpretuję coś zwyczajnego. Czy to jest ~"strop parteru" nad "przestrzenią podpodłogową"? , inaczej, czy to jest strop jak na zdjęciach (początkowych) zdjęciach Piczmana -> google: +piczman +dziennik +budowy ?

Zanoszę się z zamiarem wylania płyty "stropowej" (bez wykonywania piwnicy) - wykonaniem stropu nad gruntem z pozostawieniem tam pustki.

 

To tlumacze. Dom mam podpiwniczony. Piwnica, parter , poddasze. Nad piwnica strop zelbetowy. To samo nad parterem. Jak lalem stropy to na deskowanie kladlem styropian (3cm) - nie musilem tak starannie robic deskowania. A teraz zamiast tynkowac zaciagnalem siatke klejem i mam ladny sufit. Kable tez latwiej klasc dlubiac rowek w styropianie :). Podlogowke mam na parterze i poddaszu. W piwnicy nie. Koncze bo nie pasuje do watku.

m.d.w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne naczynko wzbiorcze/bezpieczeństwa!

Wymaga więcej niż dwóch rurek, ale jest BARDZO praktyczne!

 

Pozwoliłem sobie na małą modyfikację, dzięki której naczynie ma tylko dwie rurki a będzie działać identycznie jak to wyżej.

Będzie chyba jednak działać lepiej bo w momencie zagotowania przelewająca się woda nie będzie blokowała odpowietrzania.

http://img10.imageshack.us/img10/3885/naczynieotwartezcyrkula.jpg

 

EDIT

 

W międzyczasie zmodyfikowałem co nieco co pozwoli ograniczyć spawanie do minimum a funkcjonalność naczynia będzie identyczna:

http://img835.imageshack.us/img835/3885/naczynieotwartezcyrkula.jpg

Edytowane przez r7m8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oryginalnym pomyśle rura wznośna i bezpieczeństwa spełniają różne role i nie da się ich "uwspólnić". Jedna jest wpięta pod kotłem a druga nad.

No i w oryginale jak się woda oziębi i "skurczy" to może cały zbiornik się cofnąć w instalacje, a na twoich schematach woda pod szczeliną w rurze zawsze zostanie w naczyniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieee, skad :)

 

Chce ja sterowac zwyklym, "pojedynczym" sterownikiem pokojowym (ktorego jeszcze nie mam, on bedzie docelowo wlaczal tylko pompe obiegowa z podlogowki, nic wiecej) - narazie wygrzewam posadzke i pompa CO dziala caly czas (grzeje tez caly czas) - mieszacz ogranicza mi tylko temp. zasilania do ustalonej (niestety max co sie udalo do tej pory to 24! bo podlogowka wszystko szybko wychladza !:) Gdybym wylaczyl ta pompke od podlogowki to na pewno rozgrzalbym bufor wysoko!

 

Dlatego tak podpytuje czy ktos mial podobna sytuacje i z przy pierwszym odpaleniu oraz przy wychlodzonych murach musial tak grzac i grzac :) Nie chce mi sie liczyc dokladnie pojemnosci cieplnej tych murow / stropow / schodow etc ale przypominam sobie, ze kiedys to liczylem i wychodzily horrendalne wartosci :-) Dlatego mysle sobie, ze rozbujac ten uklad bedzie wymagalo sporo energii.

pozdr.

 

Witam,

ja mam podobną sytuację...

Bufor 1500l, cały dom w podłogówce.

Ściana 3W (16 cm wełny), na podłodze 20 cm styro, na stropie teriva 20 cm styro (póki co).

Zacząłem grzać miesiąc temu, pierwszego dnia poszło 50 kg węgla na naładowanie bufora.

Potem raz na dobę 25 kg węgla (pompa od podłogi cały czas chodzi, zasilanie ok. 30-35 stopni).

W domu mam 16 stopni przy temp zew. -2.

Palę w piecu wrzucając 25 kg wegla, pali sie ok. 10-12 h, potem juz tylko z bufora przez 12 h. Czyli cały cykl tylko 24h i do tego w domu 15-16 stopni (jeszcze nie mieszkam:).

Tynki i podłogi skończyłem w Grudniu.

Poki co nie jestem mega zadowolony, licze jednak, ze sie ustabilizuje. Mam jeszcze pare poprawek, zobaczymy.

A u Ciebie jak to się skończyło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oryginalnym pomyśle rura wznośna i bezpieczeństwa spełniają różne role i nie da się ich "uwspólnić". Jedna jest wpięta pod kotłem a druga nad.

No i w oryginale jak się woda oziębi i "skurczy" to może cały zbiornik się cofnąć w instalacje, a na twoich schematach woda pod szczeliną w rurze zawsze zostanie w naczyniu.

 

Oczywiście z tą wznośną rurą bezpieczeństwa to masz rację. Patrząc natomiast na zamieszczane tu schematy to rura bezpieczeństwa jest w nich często pomijana i ten mój pomysł jest pewnym kompromisem ale wersja z trzema rurkami jest doskonalsza.

Problem z tą szczeliną da się łatwo rozwiązać przesuwając ją do dna zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wystarczy (chyba, że dla Ciebie ciepła woda to taka o temperaturze maks 35 stopni). Szczegóły na początku tego wątku.

 

Czy to wiesz z doswiadczenia czy tylko tak myslisz? .Producent twierdzi ze przy 50° ciepla woda jest bez ograniczen.

A jaka potrzebna jest temp. na wymienniku by otrzymac 45° w kranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. skąd wiesz że 30*

2. dlaczego PC ma dalej chodzić jeżeli podłogówka nie odbiera ciepła?

 

Te 30° to normalna temp .zasilania podlogowki.A majac druga taryfe za prad i pojemnosciowy wymiennik ciepla 700l,chcialbym nagrzac go przez noc PC i zeby w ciagu dnia dawal to cieplo na podlogowke ,jesli bedzie potrzebowala i na CWU.

Myslicie ze przejdzie taki numer?

Tutaj on jest

http://www.wymienniki-ciepla.pl/dokumenty/kartaWym7002W.pdf

 

http://www.wymienniki-ciepla.pl/schematy/1W/6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to wiesz z doswiadczenia czy tylko tak myslisz? .Producent twierdzi ze przy 50° ciepla woda jest bez ograniczen.

A jaka potrzebna jest temp. na wymienniku by otrzymac 45° w kranie.

 

Ile to według Ciebie jest "bez ograniczeń"? Bo że producent tak twierdzi to się nie dziwię. W sumie jak zagwarantujesz w tym buforze stałe min. 50 stopni, to pewnie się nawet ma szansę zgadzać. Tylko Ty chcesz go ładować w taniej taryfie, więc w trakcie poboru bufor się będzie rozładowywał i już nie będzie miał tych minimalnych 50 stopni... Zaryzykował bym nawet stwierdzenie, że w pełnej objętości, to przy grzaniu PC prawie nigdy nie będzie miał tych 50 stopni. A Ty jeszcze planujesz między doładowaniami wyziębiać go podłogówką...

Obejrzałem bliżej ten bufor - według moich standardów (ale ja mam dość wyśrubowane - szczegóły na początku wątku), to on ma za małą tą wężownicę CWU ;)

 

PS. Policz pojemność cieplną podłogówki - jeśli się okaże, że jej nie starczy na okresy drogiej taryfy, to taki buforek rozładuje Ci ona w zasadzie do zera. To może jak już to będziesz liczył, to wylicz też jaka musi być jej pojemność, żeby jednak starczyła w większości przypadków na drogą taryfę i po prostu taką zrób... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na swojej wężownicy mam różnice 2 stC w stosunku do zładu. Woda CWU w ilościach ograniczonych tylko zasobem zgromadzonej energii. Działa nawet jak temperatura jest już poniżej 40 stC. Wiadomo, że wrzątku nie będzie bo niby skąd by miał być, ale spokojnie się wykonuje wszelkie czynności domowe dzienne.

Działa w zasadzie tak jak by to był oddzielny zbiornik CWU. A wężownica to tylko 25m fi22 (1,7 m2, jeśli dobrze pamiętam ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile to według Ciebie jest "bez ograniczeń"? Bo że producent tak twierdzi to się nie dziwię. W sumie jak zagwarantujesz w tym buforze stałe min. 50 stopni, to pewnie się nawet ma szansę zgadzać. Tylko Ty chcesz go ładować w taniej taryfie, więc w trakcie poboru bufor się będzie rozładowywał i już nie będzie miał tych minimalnych 50 stopni... Zaryzykował bym nawet stwierdzenie, że w pełnej objętości, to przy grzaniu PC prawie nigdy nie będzie miał tych 50 stopni. A Ty jeszcze planujesz między doładowaniami wyziębiać go podłogówką...

Obejrzałem bliżej ten bufor - według moich standardów (ale ja mam dość wyśrubowane - szczegóły na początku wątku), to on ma za małą tą wężownicę CWU ;)

 

PS. Policz pojemność cieplną podłogówki - jeśli się okaże, że jej nie starczy na okresy drogiej taryfy, to taki buforek rozładuje Ci ona w zasadzie do zera. To może jak już to będziesz liczył, to wylicz też jaka musi być jej pojemność, żeby jednak starczyła w większości przypadków na drogą taryfę i po prostu taką zrób... ;)

 

kolega ma rację, zainstaluj sobie grzałki w buforze i grzej na maxa w drugiej taryfie a PC sobie daruj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na swojej wężownicy mam różnice 2 stC w stosunku do zładu. Woda CWU w ilościach ograniczonych tylko zasobem zgromadzonej energii. Działa nawet jak temperatura jest już poniżej 40 stC. Wiadomo, że wrzątku nie będzie bo niby skąd by miał być, ale spokojnie się wykonuje wszelkie czynności domowe dzienne.

Działa w zasadzie tak jak by to był oddzielny zbiornik CWU. A wężownica to tylko 25m fi22 (1,7 m2, jeśli dobrze pamiętam ;) )

 

W tym NOELU podaja ze wymiennik ma 2.35m². 60KW. To co PC podlaczyc bezposrednio do podlogowki a wode ogrzewac w tym przeplywowym wymienniku plus grzalka 6 KW .To w tym przypadku mysle ze 400l pojemnik wystarczy?

Bo sama grzakla grzac podlogowke i wode jak zasugerowal MAMUT 74 .Tylko troche sie boje o koszta,

co o tym myslicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...