Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

Jestem w trakcie czytania tego obszernego wątku jednak nie zdążę go przejrzeć przed odpowiednim terminem. Mam pytanie do Was. Moja sytuacja będzie wyglądała tak:

- piec CO (na drewno i trot do którego obecnie mam darmowy dostęp, węgiel (szczegółów pieca nie znam jeszcze))

- piec gazowy (w późniejszym terminie ale chce go przewidzieć)

- kominek ( i zastanawiam się nad podłączeniem go z płaszczem wodnym)

- solary

- WM

I moje pytanie jest takie czy taka instalacja ma sens do takiego 1000 l bufora i czy nie zrezygnować z czegoś na przykład PW w kominku o którym słyszałem też dużo złego? Czy ktoś kto to dobrze przemyślał i się na tym zna doradzi mi jakie jest optymalne rozwiązanie dla mojego przypadku. Dodam, że powoli przekonuje się do tego bufora ;) Ale nie wiem czy to jest możliwe (4 źródła ciepła podłączone do jednego bufora). O i jeszcze jedno podłogówka będzie tylko w łazienkach i kuchni. Reszta grzana normalnie kaloryferami. Czy ma to u mnie sens ? Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jestem w trakcie czytania tego obszernego wątku jednak nie zdążę go przejrzeć przed odpowiednim terminem. Mam pytanie do Was. Moja sytuacja będzie wyglądała tak:

- piec CO (na drewno i trot do którego obecnie mam darmowy dostęp, węgiel (szczegółów pieca nie znam jeszcze))

- piec gazowy (w późniejszym terminie ale chce go przewidzieć)

- kominek ( i zastanawiam się nad podłączeniem go z płaszczem wodnym)

- solary

- WM

I moje pytanie jest takie czy taka instalacja ma sens do takiego 1000 l bufora i czy nie zrezygnować z czegoś na przykład PW w kominku o którym słyszałem też dużo złego? Czy ktoś kto to dobrze przemyślał i się na tym zna doradzi mi jakie jest optymalne rozwiązanie dla mojego przypadku. Dodam, że powoli przekonuje się do tego bufora ;) Ale nie wiem czy to jest możliwe (4 źródła ciepła podłączone do jednego bufora). O i jeszcze jedno podłogówka będzie tylko w łazienkach i kuchni. Reszta grzana normalnie kaloryferami. Czy ma to u mnie sens ? Proszę o pomoc.

 

napisz coś o chałupie ile metrów jaka izolacja ,ale już widać że to układ kiepski bo:

-bufor troche mały jak do zasilania grzejników ,wysokie parametry

-najlepsza dla bufora jest podłogówka bo lata na niskich wartościach i nie wystudza tak szybko bufora

-można z grzejnikami ale trzeba je mocno przewymiarować aby obniżyć temp. zasilania

-masz już gaz w domku czy dopiero planujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc dom 14x10 bardzo zbliżony do http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-astrach-p/m4afbe29447f18,1331

Ściany max 29 + 20 styro, strop żelbet + 25 styro na skosach(może dołożę). Od piwnycy 15 cm na stropie. Piwnice nie ogrzewane.

Nie myślałem żeby grzejniki podłączać pod bufor (jeśli jest taka możliwość).

Gazu nie mam bo trochę papierkowej roboty mnie czeka bo muszę zrobić projekt rozbudowy sieci a z tym w gminie z tego co wiem schodzi więc na razie odpuściłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc dom 14x10 bardzo zbliżony do http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-astrach-p/m4afbe29447f18,1331

Ściany max 29 + 20 styro, strop żelbet + 25 styro na skosach(może dołożę). Od piwnycy 15 cm na stropie. Piwnice nie ogrzewane.

Nie myślałem żeby grzejniki podłączać pod bufor (jeśli jest taka możliwość).

Gazu nie mam bo trochę papierkowej roboty mnie czeka bo muszę zrobić projekt rozbudowy sieci a z tym w gminie z tego co wiem schodzi więc na razie odpuściłem.

zastanów się dobrze nad tym gazem czy to ci się opłaci ????

ja mam gaz na działce ( kupiłem działkę uzbrojoną ) ale nie podłączam sie bo mi się to nie opłaca , mam grzałki w buforze które chodzą w drugiej taryfie i wychodzi to samo co gaz a płacisz tylko jeden abonament . Do tego tania pompa ciepła powietrze - woda

do bufora możesz podłączyć wszystko co potafi podgrzać wodę ale bufor musi mieć odpowiednią pojemnośc żeby to ciepło odebrać i zmagazynować na potem

bufor działa jak sprzęgło hydrauliczne podłączasz dowolną ilość zródeł ciepła i odbiorników

dlaczego nie chcesz podłogówki na całości???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boję się prądu jeśli chodzi o ciągle rosnące ceny, a domek mamy nie mały. Podłogówki nie chce ze względu na płytki. Lubie bardzo parkiet. Ja się bym jeszcze przekonał ale żona to wątpię. Czyli spokojnie podepnę piec, kolektory i kominek pod bufor? Gaz pełniłby funkcje awaryjną jeśli mnie nie będzie w domu, żeby podgrzał wodę użytkową i temperaturę w domu. Chyba dałoby radę tak to połączyć?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przestaniesz bredzić (o tych płytkach i drewnie na podłogówce) to da się dużo lepiej!

Wątku nie poczytałeś całego...

 

"Jestem właśnie przed ociepleniem poddasza a to krótkie zdanie bardzo mnie zaciekawiło "

Poszukaj w "ociepleniach"

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przestaniesz bredzić (o tych płytkach i drewnie na podłogówce) to da się dużo lepiej!

Wątku nie poczytałeś całego...

 

Zaznaczyłem na wstępie że jestem w trakcie i wiem, że nie zdążę przeczytać całego. Na razie powycinałem z niego około 15 kartek A4 do worda skondensowanej Twojej wiedzy na temat tego bufora :) To co z tymi płytkami? Jak radzisz? Co powinienem zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boję się prądu jeśli chodzi o ciągle rosnące ceny, a domek mamy nie mały. Podłogówki nie chce ze względu na płytki. Lubie bardzo parkiet. Ja się bym jeszcze przekonał ale żona to wątpię. Czyli spokojnie podepnę piec, kolektory i kominek pod bufor? Gaz pełniłby funkcje awaryjną jeśli mnie nie będzie w domu, żeby podgrzał wodę użytkową i temperaturę w domu. Chyba dałoby radę tak to połączyć?

 

poobserwuj sobie wzrost cen prądu i gazu przes ostatnie lata to zrozumiesz o co w tym chodzi prąd w II taryfie wychodzi to samo co gaz z tą różnicą że kilowat z elektrowni to zawsze kilowat a z gazu to już jest róznie i zależ od jakości gazu i sprawności kotła kalorycznością gazu można latwo manipulować

mitów o podłogówce jest wiele i głoszą je ludzie którzy nigdy nie mieli z nią styczności np:

-przy podłogówce jest dużo kurzu ,a i owszem ale dlatego że osiada on na podłodze a nie unosi się ciągle w powietrzu dlatego podłogówka jest zalecana dla alergików

-na podłogówce nie można kłaść drewna ani paneli total bzdura ja mam na większości panele i nie ma żądnej róznicy w temp. podłogi i pomieszczeń

-podłogówka jest niezdrowa bo puchną nogi kolejny mit jak masz dobrze zrobione ogrzewanie to będziesz musiał chodzić do kotłowni żeby sprawdzić czy działa ,umnie w największe mrozy podłoga ma 26 stC nie czujesz że coś grzeje

-itd itd itd

ja nigdy nie wybrałbym innego ogrzewania ,w poprzednim domu miałem grzejniki i dziękuje bardzo

GAZ AWARYJNIE to bardzo droga alternatywa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo bym prosił wszystkich co już mają BUFOR aby się wypowiedzieli w następującym wątku na forum:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?197492-Bufor-Ciepła-opinie-użytkowników-!&p=5221864#post5221864

 

bardzo dziękuję w imieniu wszystkich forumowiczów, którzy dzięki temu jeszcze bardziej przekonają się, iż warto instalowac bufory :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbys napisać coś więcej, dlaczego byś ja wyrzucił co zamiast wełny

Może jest jakiś wątek gdzie opisujesz to bliżej.

Jestem właśnie przed ociepleniem poddasza a to krótkie zdanie bardzo mnie zaciekawiło

Bo to się do tego nie nadaje :(

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?197733-Docieplenie-skosow-i-quot-przeciagi-quot-w-warstwie-izolacji

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?197163-Problem-z-wilgoci%C4%85-nad-we%C5%82n%C4%85-kapie-plamy-na-suficie

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?196927-Ocieplenia-robione-DOBRZE

Edytowane przez Teves
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczyłem na wstępie że jestem w trakcie i wiem, że nie zdążę przeczytać całego. Na razie powycinałem z niego około 15 kartek A4 do worda skondensowanej Twojej wiedzy na temat tego bufora :) To co z tymi płytkami? Jak radzisz? Co powinienem zrobić?

 

po chłopsku:

weź dwie kartki papieru,na jednej wynotuj to co masz plus to co chcesz mieć,przeczytaj wątek o buforach i na drugiej wynotuj to co ci się przyda, zestaw razem notatki to co się pokrywa zostaw to co ci zostanie do kosza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradzcie jaki sposób na wpięcie kominka z PW do bufora będzie najlepszy:

 

1. wymiennik płytowy

2. bufor w wężownicą

3. bufor bez wężownicy (z zaworem podnoszącym temp. powrotu do płaszcza kominka)

 

Chciałbym jednocześnie osiągnąć efekt prawie natychmiastowego rozpoczęcia ładowania podłogi po rozpaleniu kominka co w przypadku pkt 1 i 2 jest niemożliwe..

W przypadku pkt3 ta sama woda krązy w kominku, buforze podłodze ... czy to ma jakieś dodatkowe wady? Na stronie producenta kominka z PW podają max ciśnienie robocze 1,5 bar. Czy w przypadku układu z pkt 3 i domu piętrowym to w czymś przeszkadza? Chyba w tym układzie naczynie wyrównawcze musi być w najwyższym punkcie instalacji a na to na górze nie widzę miejsca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To naczynie , o którym piszesz to naczynie wzbiorcze-BEZPIECZEŃSTWA!!!

Nie widzisz dla niego miejsca...

Znaczy - nie widzisz tu miejsca dla bezpieczeństwa układu...

Sugeruję - nie dawaj płaszcza wodnego.

Będzie bezpiecznie i bez problemów.

 

Pozastanawiaj się trochę nad mechanizmem palenia ogniska w domu.

To problem wymagający chwili uwagi.

Potem dopiero pomyśl jak "podkradać" z tego ogniska potrzebne Ci gdzieś daleko ciepełko.

Takie układy się robi, ale kosztem komplikacji układu.

Technicznie - da się.

Czy jednak będziesz zachwycony kosztem i ekonomią - nie wiem.

Trzeba by policzyć to w TWOIM konkretnym układzie i przypadku.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...