Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gusia 1

Praktycznie - sugerujesz rozpoczęcie tego wątku od samego początku po raz kolejny...

Tu już WSZYSTKO jest dokładnie opisane, policzone i wyjaśnione.

WARTO poświęcić czas na tę lekturę.

 

Pytasz o legionellę...

Wpisz w google i poczytaj i niej.

Jak potrzymasz raz w tygodniu bojler w temperaturze PONAD 75stC przez bitą dobę (co kosztuje) to można uznać, że legionelli nie będzie w bojlerze.

Sterylizacja pełna to kilka godzin w temperaturze ponad 300stC.

W bojlerze - nierealne technicznie.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amator 14

 

Trzeba by to przemyśleć.

Trochę to jak z bojlerem.

Ciągle "świerze" byś tam pchał zamiast recyrkulacji.

Co z wilgocią?

Grzałbyś pod dachem a chłodził w tych metalowych rurach...

Może być dziwnie po jakiś czasie...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adam

Od początku cyrkulacja była i nie ma żadnych przeciwskazań by pozostała.Troszkę trzeba tylko pomyśleć jak poprowadzić detalicznie powietrze z podłogi pod połać dachową.Jest którędy,połowa dachu nad garażem ma wystawę południową ok40m2przez nieużytkowe poddasze nad kotłownią prosto pionowo w kanały w podłodze i podobnie w drugą stronę.Wentylator jest rozdzielacze na nim też brak tylko trochę zaizolowanych kanałów i przekonania że zadziała.Jest jeszcze drugie 40m2 które też można by wykorzystać.Dziękuję za rady i proszę o jeszcze.

Pozdrawiam

Edytowane przez Amator 14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie pomysł tłoczenia ciepłego powietrza z przestrzeni między blachodachówką a izolacją w kanały w podłodze od drugiej połowy lata i zmagazynować w tym betonie trochę ciepełka.Czy to ma sens.

Pozdrawiam

 

Zakładając, że nagrzejesz ten beton do 35C i będziesz w stanie po nim chodzić to zmagazynujesz ciepła na jakieś 2 do 3 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów. Zaczynam dopiero budowę domu ale już myślę nad jego ogrzaniem - padło na kocioł smieciuch i bufor ciepła. Zbiornik już mam prostopadłościan 176x80x60 ( stary sejf) z blachy chyba 4 mm. Powoli trzeba się brać za jego spawanie i tu mam problem, bo nie wiem dokładnie na jakich wysokościach wspawać mufy z gwintem, ile od góry zasilanie gorącą wodą i ile cm zostawić na powrocie od dna. Wiem że polecacie spiralę wewnątrz na CWU ale mam mały problem z jej zrobieniem ( chyba że znajdzie się ktoś z forum co mógłby odpłatnie takie coś zrobić). Myślałem by zrobić bojler ocieplony oczywiście i mam możliwość zamontować go centralnie nad buforem, nad kotłownią piętro wyżej jest pralnia i tam mógłby być bojler zasilany z bufora na grawitacji rurki ok 1,5 cala i awaryjnie ze spiralą elektryczną. Jak by może ktoś mi doradził trochę czy to będzie ok? z tym bojlerem, czy podłączać go ze szczytu bufora czy pośrednio od rury co będzie zasilanie na podłogówkę i kaloryfery i powrót tak samo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie załamuj tą kasą pancerną.Będzie miała tylko 850 l i nigdy nie będzie działać jak okrągły baniak. Waży pewnie 200 kg więc można dostac za nią do 150 zł lub więcej. Pospawanie to kupa forsy i nie da gwarancji na długowiecznośc tak jak spawy fabryczne. Jak złożysz koszt pospawania i pieniądze ze złomu, to może wyjść niezła sumka, za którą można trafić gotowy zbiornik jaki trzeba .

Jeśli spawaczem jest mąż a elektrody "zorganizował" w zakladzie pracy ,to co innego. Szukaj wtedy jeszcze jednej takiej szafy, gdyż najlepiej jak pojeność bedzie miała przynajmnie 1500l na domek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adam

Od początku cyrkulacja była i nie ma żadnych przeciwskazań by pozostała.Troszkę trzeba tylko pomyśleć jak poprowadzić detalicznie powietrze z podłogi pod połać dachową.Jest którędy,połowa dachu nad garażem ma wystawę południową ok40m2przez nieużytkowe poddasze nad kotłownią prosto pionowo w kanały w podłodze i podobnie w drugą stronę.Wentylator jest rozdzielacze na nim też brak tylko trochę zaizolowanych kanałów i przekonania że zadziała.Jest jeszcze drugie 40m2 które też można by wykorzystać.Dziękuję za rady i proszę o jeszcze.

Pozdrawiam

 

Marnie widzę ten pomysł z powietrzem z pod dachu. Lepiej jest go wykorzystać bezpośrednio.

Zawirowywacze w odcinkach prostych są również rozwiązaniem ale każda turbulencja to potencjalny hałas, który może okazać się nie do przyjęcia.

Z ociepleniem nigdy za wiele. Im więcej go dasz tym mniej ciepła będziesz potrzebował do ogrzania chałpki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli spawaczem jest mąż a elektrody "zorganizował" w zakladzie pracy ,to co innego. ...........Nie skomentuje tego

 

 

Faktycznie nie jest zbyt wielki zbiorniczek, ale za darmochę, spawacz będzie też po taniości - zawodowy spawasz stoczniowy z doświadczeniem. Elektrody kupię za gotówkę ( raczej bez rat...) i pospawa mi. Kupiony zbiorniczek goły kosztuje ok 1800 więc nie mało. Przy dobrym ociepleniu tego co mam może wytrzyma woda w nim kilka godzin i da się palić raz na dobę przez kilka godzin dobijając temperaturę tylko. Zależy mi by po powrocie z pracy i jak dzieci ze szkoły przyjdą było ciepło w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie co do wysokości chałupy to standardowa, kotłownia na parterze wys ok 2,6m nad nią pralnia z łazienką. Nad buforem jest pralnia i tam można zamontować bojler. Co do ciśnień - to chyba nie będzie problemu bo jest gruba blacha a rogi tej szafy są zaokrąglone (sejf, szafa pancerna). Założenie jest takie że będzie na jednym poziomie z kotłem, ewentualnie można podnieść o ok 50 cm ustawić na podeście betonowym, tak by poszło do kotła na grawitacji. Jakiej średnicy rury byś polecił i na jakiej wysokości?

 

Naczynie wzbiorcze będzie ok 3,5 m nad baniakiem.

Jeszcze jedno pytanie od razu jaki kocioł byście polecali do ogrzania bufora, bojler ok 100-140 litrów i dom o pow 150 m2 całości a nie użytkowej. jakiej firmy i jakiej mocy?

Edytowane przez WiolaB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciśnienie jest HYDROSTATYCZNE (tutaj) i wynika z wysokości słupa wody, oraz jej gęstości.

1 at (bar) na 10 m słupa wody.

Ale...

1 at to 1 kG na 1cm2 a metr powierzchni to 10000cm.

Wiec?

Przy chałupie co ma 10 m wysokości od baniaka do naczynia wzbiorczego nacisk na każdy metr powierzchni to 10 ton!

ILE powierzchni mają te płaskie ścianki?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem solar tymi ręcami,robiłem już jakieś próby do grzania wody.Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie pomysł tłoczenia ciepłego powietrza z przestrzeni między blachodachówką a izolacją w kanały w podłodze od drugiej połowy lata i zmagazynować w tym betonie trochę ciepełka.Czy to ma sens.

Pozdrawiam

widzę że mój pomysł wciela się w życie ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Surowiec masz "pierwsza klasa!"

Kup trochę tarcz do cięcia pod kątówkę...

Adam M.

 

 

Witam

 

 

Kupiłem te kilka tarcz i rozciąłem swój zbiornik na 2 połówki. Do części króćców przyspawałem kolana hamburskie.

Przez pozostałe przeciągnąłem 2 niezależne wężownice - każda po 25 m fi 18. Mam zamiar połączyć je na zewnątrz miękkim

lutem.

06032012228.jpg06032012231.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak spawacz Wiolka ze stoczni to co innego(najwyzsza jakość).

Na złomach Wiolka można trafić piękne grube hydrofory lub podobne okrągłe zbiorniki, zdarzają się tez nieużywane. Czasami leżą grube rury o średnicy 80 cm. Może warto się "pokręcić"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągle "świerze" byś tam pchał zamiast recyrkulacji.

Co z wilgocią?

Grzałbyś pod dachem a chłodził w tych metalowych rurach...

Może być dziwnie po jakiś czasie...

 

Adam M.

 

kanały będą miały ze 20*, na zewnątrz w okresie przejściowym mniej ...

podgrzejesz zewnętrzne powietrze do 30-40* i wtłoczysz do kanału o temp. 20* to coś się wytrąci ?

skąd weźmie się nadmiar wilgoci ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...