Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie powiedziałem że będę gromadził CWU w jakimś wielkim baniaku.

Wasz bufor zapewne doskonale się sprawuje w zestawie z kotłem stałopalnym gdzie można go nabić wysoko. Ale co jeśli bufor będzie ładowany tylko solarem do 50-60stw dni kiedy słońce pozwoli???? Przepływowe podgrzewanie CWU może okazać się lipą.

A co z baniakiem do solara? Zwykły wielki z wężownicą?

Czyli twoim zdaniem zapewne będzie pozostawić ten gaz w spokoju z małym zasobnikiem skoro twierdzisz że bez sensu grzać tylko górę.

NA pewno nie jestem jedyną osobą która zastanawia się jak połączyć te niby sprzeczne rzeczy ze sobą.

Pozdrawiam

 

 

Witaj, jakiś czas temu poruszyłem podobny wątek.

W tym poście:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a&p=4895456&viewfull=1#post4895456

 

zamieściłem dwie wersje.

I zdecyduję się na drugą(z kierownikiem strugi)- woda w buforze oddzielnie, oddzielnie obieg glikolowy i wężownica do przepływowej CWU.

 

Wydaje mi się to najrozsądniejsze. Pojemność bufora? planuje na 3,5mkw paneli grzejnikowych dać 500l.

Ciesze się, że jest ktoś kto realizuje podobną koncepcję.

 

I namawiam inne osoby do podjęcia dyskusji: bufor tylko do solara.

:)

Pozdrawiam, Jakub.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz, tzn. piszesz o swoim woskowym?

Masz racje, akumulator to już nie bufor gaszący piki mocy ale konstrukcja dla wodnego chyba podobna. No właśnie...CHYBA

A koncepcja?

Odebrać ciepło, przechować i oddać. Co tu się zmienia? Tyle tylko, że temperatury nieco niższe. Piszesz, że spokojnie da się 90'C. Ale zazwyczaj to te 50, 60, 70...prawda?

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIEPRAWDA!!!

Solarki swobodnie grzeją do ponad 120stc.

WODĘ grzeją...

Ale...

Nie popierdółki typu 2-4m2 tylko SOLARY!

 

TERAZ mamy za oknem to, co jest...

Pomyśl, ze z nagła robi się trzy tygodnie wściekłego słoneczka z temperaturą zaokienną rzędu 38stC.

Wtedy ten nędzny baniaczek, 500 literków pojemności, po około czterech dniach jest pełen i zaczyna bulgotać...

CO WTEDY?!

 

ZAZWYCZAJ (w bodaj POPRAWNIE postawionym) układzie jest 70-80-90stC...

No, chyba nie chcesz tego spartolić?!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE PISZĘ o woskowym!

 

To tylko jedno z wielu podejść do problemu...

Są jeszcze betonowe, kamienne, ziemne, wodne (najpowszechniej znane), solne....

Są z przejściem fazowym (choćby woskowy)...

 

Ruszyłeś problem AKUMULACJI.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, akumulacji. Ale bufor to też w jakimś stopniu akumulacja.

Więc tu to zagadnienie. Na dachu miejsca niedużo, ok 10m2. A i dojść do każdego w razie czego trzeba, i do komina dojść.

Z racji tego, że miejsca nie ma na ścianie do wielkopowierzchniowego i nieoptymalnie położonego, to nie ma być w ogóle?

Przecież my tu po poradę;) co by właśnie nie spartolić..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz ten pierwszy dom? (dla wroga!)

PROJEKTUJĄC dom, oczywiście, wstawiłeś do projektu PEŁNĄ wiedzę nt. solarów!

Nie działa? - trzeba naprawić to, co jest zepsute!

 

Bo jak to nie "to", to trzeba myśleć o przebudowie i adaptacji...

Są pewne uniwersalne prawdy, z którymi kłócić się nie warto (prawa fizyki).

Ale jak postępujemy w zgodzie z ich regułami MOŻNA oczekiwać sukcesu.

 

"Ale bufor to też w jakimś stopniu akumulacja. "

TAK!

CHWILOWA!!!

- O to Ci chodzi?!

Dla solara potrzebny solidny MAGAZYN!

Im większy - tym lepiej!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budując się będzie to uwzględnione:)

Póki co, proszę Adamie zerknij na fotkę- to jest południowa strona "szeregów". Ten z miejscem na solary pośrodku.

http://v8.cache1.c.bigcache.googleapis.com/static.panoramio.com/photos/original/9908819.jpg?redirect_counter=2

O co chodzi, już wyjaśniam:

warunki są jakie widzisz.

Magazyn solidny- możliwie w pion niż w szerokość dla warstwowego układu oraz jak najszybszego odbioru dopiero pozyskanego ciepła przez wężownicę CWU w górnej części.

 

Przecież da się wykorzystać każde słoneczko optymalnie do warunków jakie każdy ma. Moje są wymienione wyżej.

Żeby było to sensowne w kominie lejka formującego strugę powinna być temperatura minimum 50'. DO kąpieli za dużo ale tyle chyba musi być żeby właściwie zadziałał zawór termostatyczny.

To całkiem sporo jak na podgrzanie wody, która ma w dolnej części 10'.

Proszę o stosunek. Do tematu rzecz jasna:)

 

 

Bo mimo tej ogromnej wiedzy, którą tu demonstrujecie oraz doświadczeń, czuje pewnego rodzaju niedosyt i obawę "żeby nie przekombinować".

Edytowane przez tarasow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że dyskutujemy nad szczegółem jakiej większej instalacji.

 

Pokazałeś szeregówki.

Ok.

Jest tam miejsce na solar nieoptymalnie ustawiony.

Uzyska tyle, ile uzyska.

To - jeden z problemów.

Drugi - to jak zmagazynować i przechować "urobek".

Trzeci - jak wykorzystać to, co się zgromadziło.

 

A że solarek TUTAJ nie może być jedynym źródłem ogrzewania, potrzebne jest jeszcze jakieś inne.

JAKIE?

Bo dobrze by było wszystko spiąć razem w optymalny sposób.

Opisz tę całość, którą chcesz uruchomić.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie planuje bufor ciepła ładowany piecem , solary fajna sprawa czy można by było zrobić tak że bufor podłączony do pieca wężownica do CWU a drugi bufor do solarów tez weżownicą ale do solarów i te bufory połączone razem , coś na zasadzie tego
mogło by to działać ?? dobrze i mieć z tego korzyści ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że dyskutujemy nad szczegółem jakiej większej instalacji.

 

Pokazałeś szeregówki.

Ok.

Jest tam miejsce na solar nieoptymalnie ustawiony.

Uzyska tyle, ile uzyska.

To - jeden z problemów.

Drugi - to jak zmagazynować i przechować "urobek".

Trzeci - jak wykorzystać to, co się zgromadziło.

 

A że solarek TUTAJ nie może być jedynym źródłem ogrzewania, potrzebne jest jeszcze jakieś inne.

JAKIE?

Bo dobrze by było wszystko spiąć razem w optymalny sposób.

Opisz tę całość, którą chcesz uruchomić.

 

Adam M.

 

Widzę że kolega tarasów ma podobny problem do mnie. Myślę że na pewno będzie miał jakieś inne wspomaganie swojej instalacji co niż tylko solar :)

Ja chciałem zrobić bufor "akumulator" (jak zwał tak zwał) tylko do solara bo będę dogrzewał kotłem gazowym i każdy proponuje inne rozwiązanie.

Zazwyczaj jest to jeden zbiornik duzy bufor ze zbiornikiem w środku do cwu - to się ostatnio modne stało.

Ale co zrobić żeby nie grzać takiego zbiornika drogim paliwem (gaz) jeśli solary nie będą pracowały?

Trafiłem też na wątek że można wpiąć bezpośrednio solar do podłogówki poprzez wymiennik płytowy. Wtedy kiedy zimą zagrzeje cwu do 40 st i dalej się nie da to faktyczne można by to wpuścić odrazu w podłogę.

Adam pisze o dużym zbiorniku metry 3 :) i może faktycznie ma rację? Ale jeśli solar bedzie za mały to dupa blada i woda będzie zimna :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Mr_Mabram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimą nie masz co myśleć o nadwyżce;) a w okresie letnim w podłogówkę nie ma sensu.

byry007 podał ciekawy link- magazynowanie energii poprzez zwiększenie masy wody. I tu Adam_mk jest ojcem forumowego pomysłu.

 

Natomiast w moim przypadku wygląda to tak:

 

-Ogrzewanie z sieci miejskiej. dostępne tylko w okresie grzewczym, temp. zasilania uzależniona od temp. zew.(przy 16': 40', przy -16': 75')

-CWU- przepływowy ogrzewacz na gaz ziemny(Junkers) całorocznie

-Wentylacja grawitacyjna.

 

Stąd chęć wykorzystania miejsca na dachu na solary-samoróbki. Na okres wiosna-jesień.

Kombinowałem jak to razem spiąć, aby ewentualne zyski(nie nadające się do bezpośredniego użytku-np. akumulator wodny 30' w okresie słonecznego zimowego dnia, lub zachmurzonego letniego) wykorzystać.

Tutaj powiem, że myślałem nad układem akumulatora (bufor/zbiornik/magazyn wodny) z:

 

1.lejek kierujący strugę

2.wężownica solarna w lejku

3.podpiąć jakoś przepływowy gazowy, np. też w lejek, lub z braku w nim miejsca- w połowie bufora(by szybciej mieć CWU do użytku)

4.wężownica do CWU przepływowa (po całej wysokości, mocno zagęszczając w 1/3 górnej)

 

Jeżeli ten pomysł z możliwością dogrzewania nie doczeka się realizacji (kombinuje jak wpiąć taki Junkers w bufor zgodnie ze sztuką), to będę przełączał:

zima (kolektory OFF)- Junkers

na

wiosna-jesień- magazyn wodny z punktami 1, 2 i 4 a za nim podgrzewacz elektryczny z możliwością dogrzania wody. Są modele na wejście których można dać do 70'. A jak woda ma mniej niż założone to dogrzewa, w przeciwnym razie nie włącza się.

 

Problem miejsca na solary:

Spadek dachu 35'. Można dać solary by były 45' w pasach przy szczycie dachu i pod oknami poddasza (zdjęcie w linku w poście wyżej).

 

Bufor w piwnicy.

To tyle z moich pomysłów, które biorę pod uwagę.

 

Pozdrawiam, Jakub.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji że jest potrzebny mi jakiś bufor do solarów a będę ogrzewał gazem to wpadłem na taki pomysł bufora.

Co myślicie nad zrobieniem jakby dwóch baniaków ten do cwu umieszczony nad buforem odizolowane od siebie warstwą izolacji i połączone tylko lejkiem o średnicy 100-150mm? Górny zbiornik w płaszczu (wody z bufora). Przy gazie ogrzewam tylko górną część do cwu. Typ takiej konstrukcji powinien znacznie ograniczyć mieszanie się wody, a ciepło z solara od razu powędruje do góry :)

bufor solar.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji że jest potrzebny mi jakiś bufor do solarów a będę ogrzewał gazem to wpadłem na taki pomysł bufora.

Co myślicie nad zrobieniem jakby dwóch baniaków ten do cwu umieszczony nad buforem odizolowane od siebie warstwą izolacji i połączone tylko lejkiem o średnicy 100-150mm? Górny zbiornik w płaszczu (wody z bufora). Przy gazie ogrzewam tylko górną część do cwu. Typ takiej konstrukcji powinien znacznie ograniczyć mieszanie się wody, a ciepło z solara od razu powędruje do góry :)

 

Czego się obawiasz, że będziesz grzał bufor gazem ? No i co? W czym Ci to przeszkadza ? Ja mam podłączony kocioł gazowy tak że grzeje jakąś 1/3 od góry i nic się nie miesza. Przy czym jeśli masz kocioł kondensacyjny to podłącz kocioł u samej góry i u samego dołu. Włóż długą podwójną wężownice, albo karbowaną i nie kombinuj. Masz tu wszystko wcześniej opisane.

 

A rysunek ma poważny błąd - ciepło z lejka nie trafi do górnego zbiornika bo "zimno" nie ma jak spłynąć z niego na dół.

Edytowane przez Teves
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buforek 2,7t, kociołek 15kW załadowany do pełna opałem, czas ładowania przy pełnej mocy 4h. Palenie miało miejsce w sobotę, kolejne palenie będzie jutro.

Opomiarowania brak więc nie wiem ile % i do jakiej temp naładowałem bufor (sterownik leży na stole i nabiera mocy prawnej). Z obliczeń wychodziło mi że pełne naładowanie bufora przy tym kotle będzie trwało 15h, czyli będę musiał przyjąć 3 pełne załadunki opałem i 12h.

 

Zaraz przed buforem jest syfon a dziś okazuje się, że jednak kocioł pracuje jako grzejnik w kotłowni. Przepchnąłem ciepłą wodę pompką z powrotem do bufora a po jakimś czasie ciepło wraca przez syfon do kotła. Ciekawe czemu tak się dzieje.

Po stronie odbioru z bufora mam Y hamburskie i może zład zaczyna wirować w drugą stronę i wypycha wodę przez kolano ładujące (?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam "grono buforowców". Odejdę trochę od tematu otóż mam dylemat co do ocieplenia baniaka (baniaczka jeszcze nie skończyłem, zdjęcia później) ponieważ miejsca mało, a znalazłem coś takiego jak aerożel.Czy ktoś miał z tym styczność? Jest to cholernie drogie z tego co znalazłem ale okryć czymś takim od połowy w górę gdzie będzie najwyższa temperatura. Tylko czy to się sprawdzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...