Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

hm co do kanciastych buforów, sprawdziłem swój na 8 bar,z lekka ścianki się rozdęły, po spuszczeniu ciśnienia wróciły na swoje miejsce, spawy i łączenia nitowe sprawdziliśmy wodą z mydłem i ok. Narożniki zaginane fabrycznie a łączenie blach z tyłu nitami i spawem. Wszystkie nity trzeba było spawać. Taki jest mój buforek, bez wężownicy... ale z wyjściami na wymiennik....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

"Mosiądz-baniak też na twardo? "

DOKŁADNIE - TAK!

 

"Może ktoś dokończy tę część wątku ,czyli jak najlepiej przejść z miękkiej CU na dalszą instalację ? "

Normalnie...

W tym mosiądzu jest gwint rurowy 3/4".

Bierzesz rurkę 3/4, gwintujesz, okręcasz konopiem i wkręcasz w mosiądz...

Choćby tak...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ponieważ nadszedł czas na skonstruowanie mojego bufora proszę o komentarze i w miarę możliwości o uwagi i odpowiedzi do wypunktowanych poniżej zagadnień i załączonego rysunku.

 

Założenia ogólne:

Rura fi 1000 x 2650 gr8mm

V = 2,081m3

Wężownica CWU - fi 22x25mb

Wężownica solara - fi 18x25mb

dennice płaskie gr 6-8 mm obie przykręcane

Obieg grawitacyjny z zaworem zwrotnym klapkowym (wychładzanie)

Piec na paliwo stałe - miał być z dolnym spalaniem ale po przeczytaniu wątku okazuje się że z powodzeniem może być z górnym, więc będzie z górnym spalaniem (tańszy) :)

Naczynie wzbiorcze V=100-150l

Spust zładu 3/4 " -20mm n.p. dna bufora i jednocześnie napełnianie bufora

Podłogówka na całości domu

 

Uwagi i pytania

1. Czy króćce zasilanie bufora i podłogówki mogą być na jednym poziomie (jak najbliżej dennicy górnej) (Wymiar 100, 200) - przesunięcie o kąt

2. Średnica rury lejka i odległość jej końca od dennicy górnej (wymiar 200, 100) (także wymiary 60 i 75mm) - Czy odpowiednie, Jaka perforacja rury lejka?

3. Wężownica CWU - czy może być wysokość króćca zasilania - a może z miejsca gdzie kończy się wężownica dać pionową rurę do dna zbiornika i tam wejść z zasilaniem?

4. Ze względu na to, że chcę posadowić bufor na styrodurze wszystkie króćce u dołu bufora wchodziły by przez ścianę boczną (na rysunku jest trochę inaczej) :)

5. Wydaje mi się, że odpowietrzenie bufora i tak należy wykonać pomimo, że jest ono w naczyniu przelewowym

6. Adam MK Czy na tym składzie rur którego adres podałeś można zamówić - wypałkę kołnierzy i dennic?

7. W wątku wielokrotnie jest mowa o rozkładzie temperatur w pionie zładu - czy ma ktoś jakieś bardziej ścisłe informacje jak to wygląda - nie mogę znaleźć nic treściwego. Głównie chodzi o wysokość powrotu CO (temperatura czynnika powinna być zbliżona ).

8. Pojemność naczynia wzbiorczego liczona na 5-7% objętości ale mam wrażenie że wychodzi zbiornik trochę za duży.

9. Ze względu na Coriolisa wydaje mi się, że korzystniej jest skręcać wężownice CWU i solarną w prawo patrząc z góry bufora => większa sprawność wymiany ciepła chociaż tu pewnie pomijalnie mała (wymiennik przeciwprądowy)

 

Egon 2000 dzięki

 

http://img593.imageshack.us/img593/2962/bufor.jpg

http://img718.imageshack.us/img718/1668/bufor2.jpg

Edytowane przez jkr80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wężownica CWU - fi 22x25mb

 

Mówią ze 2x15 będzie prawie tyle co 22mm, a łatwiej wygiąć.

 

Wężownica solara - fi 18x25mb

 

Mówią ze 2x15 będzie więcej niż 18mm, a łatwiej wygiąć.

 

Obieg grawitacyjny z zaworem zwrotnym klapkowym (wychładzanie)

 

Się zawsze zastanawiałem czy grawitacja zadziała wydajnie na takim zaworku.

 

Piec na paliwo stałe - miał być z dolnym spalaniem ale po przeczytaniu wątku okazuje się że z powodzeniem może być z górnym, więc będzie z górnym spalaniem (tańszy) :)

 

Oblicz czy załadujesz bufor na jednym załadunku tego kotła. W dolniaku dorzucasz opału.

 

Naczynie wzbiorcze V=100-150l

 

Podaj jakie delte T bufora, i pojemność instalacji.

 

Spust zładu 3/4 " -20mm n.p. dna bufora i jednocześnie napełnianie bufora

 

Ja bym dał z boku bufora.

 

5. Wydaje mi się, że odpowietrzenie bufora i tak należy wykonać pomimo, że jest ono w naczyniu przelewowym

 

Ja dałem na środku bufora. Ale okazało się, że najwyższy poziom bufora jest w innym miejscu więc musiałem dodatkowo wspawać z jego boku. Podłączone jest do jednego odpowietrznika wyprowadzonego poza obręb bufora.

 

Edit: Oczywiście dodatkowa mufa odpowietrzająca zład na górze bufora, ale na jego obrzeżu.

Edytowane przez cruz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie pieca z górnym spalaniem to mam wrażenie że się mylisz i jest dokładnie odwrotnie.

 

Delta T 30,40-90C w buforze Pojemności instalacji co jeszcze nie znam

 

piec dobierasz do wielkości bufora,znasz pojemność bufora powinieneś znać pojemność komory zasypowej w piecu aby policzyć jaką ilość energii dostarczy dostarczy Ci jednorazowy wsad opału,górne spalanie - dobry wybór

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie pieca z górnym spalaniem to mam wrażenie że się mylisz i jest dokładnie odwrotnie.

 

Delta T 30,40-90C w buforze Pojemności instalacji co jeszcze nie znam

 

Ja mam mały kocioł (15kW) i mały bufor (2,7 t). I w sobotę od 15 do 21 pracowałem jako palacz, mam kocioł DS i nie wyobrażam sobie że czekam aż się opał w kotle wypali by naładować kolejny wsad opału.

Kocioł mam jaki mam i na razie nie zmienię.

 

Ty masz bufor 2,1t więc przy 90-30=60 oC, zgromadzisz w nim 147,42. Przy kotle 22 kW będziesz go ładować 6,7h, a przy 30kW - 4,9h. Więc musisz poszukać kotłów o takiej stałopalności. Możesz też wyjść z załadunku komory i kaloryczności węgla w niej zgromadzonego.

 

Naczynie dla bufora 81,5 l.

 

BTW piecem wody nie zagrzejesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybsi byli! :lol:

 

Swoją drogą... ależ się znawców tematu narobiło!

:lol: :lol: :lol:

Osobiście - bardzo się cieszę, że ta, nie tajemnicza przecież, wiedza jest upowszechniona, zrozumiała i jest stosowana z powodzeniem i korzyścią!

I jak tu często piszą - DOBRZE to działa!

:lol:

 

Do grawitacyjnych obiegów rurka 1" jest ciut mała...

Dałbym coś od 5/4 do 2"

 

Uwagi i pytania

1. Czy króćce zasilanie bufora i podłogówki mogą być na jednym poziomie (jak najbliżej dennicy górnej) (Wymiar 100, 200) - przesunięcie o kąt

TAK! W niczym nie przeszkadza takie ustawienie.

2. Średnica rury lejka i odległość jej końca od dennicy górnej (wymiar 200, 100) (także wymiary 60 i 75mm) - Czy odpowiednie, Jaka perforacja rury lejka?

Daj taką rurę, jaką kupisz pomiędzy fi 100 a fi 150. Odległość od górnego dekla z 10cm. (około, ile dasz tyle będzie i będzie dobrze). Perforacja to pionowe nacięcia tarczą kątówki "na mijankę" po obwodzie na całej długości rury lejka.

3. Wężownica CWU - czy może być wysokość króćca zasilania - a może z miejsca gdzie kończy się wężownica dać pionową rurę do dna zbiornika i tam wejść z zasilaniem?

Zrób jak wygodnie. Znakomita większość zwojów pod górnym deklem a zejście w dół to ze dwa - trzy zwoje, wtedy gdy planujesz cyrkulację. (jej powrót w 1/2 wysokości). Jak nie planujesz cyrkulacji możesz dać całość pod szczytem baniaka.

4. Ze względu na to, że chcę posadowić bufor na styrodurze wszystkie króćce u dołu bufora wchodziły by przez ścianę boczną (na rysunku jest trochę inaczej)

Bardzo słusznie i bardzo wygodnie.

5. Wydaje mi się, że odpowietrzenie bufora i tak należy wykonać pomimo, że jest ono w naczyniu przelewowym

Słusznie! Z samego brzegu. POCHYL baniak o jakie 0,00nic to będzie to "najwyższy " punkt baniaka.

6. Adam MK Czy na tym składzie rur którego adres podałeś można zamówić - wypałkę kołnierzy i dennic?

Palnikiem je tam tną więc... chyba da się dogadać, jak będą mieli z czego upalić...

Blachy miewają sporadycznie... Rury - stale.

7. W wątku wielokrotnie jest mowa o rozkładzie temperatur w pionie zładu - czy ma ktoś jakieś bardziej ścisłe informacje jak to wygląda - nie mogę znaleźć nic treściwego. Głównie chodzi o wysokość powrotu CO (temperatura czynnika powinna być zbliżona ).

To zależy od tego JAK grzejesz dom! Podłogówka wraca mocno chłodna. Dałbym na 1/4 do 1/5 od dołu baniaka. (Raczej 1/5. Stróżka ślizgając się po ściance SAMA sobie znajdzie swój poziom).

8. Pojemność naczynia wzbiorczego liczona na 5-7% objętości ale mam wrażenie że wychodzi zbiornik trochę za duży.

MOŻNA dać coś mniejszego, bo z założenia ZAWSZE ten baniak będzie ciepły!

9. Ze względu na Coriolisa wydaje mi się, że korzystniej jest skręcać wężownice CWU i solarną w prawo patrząc z góry bufora => większa sprawność wymiany ciepła chociaż tu pewnie pomijalnie mała (wymiennik przeciwprądowy)

Sama prawda! :lol:

 

 

BTW = swoją drogą, przy okazji... (By The Way)

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do grawitacyjnych obiegów rurka 1" jest ciut mała...

Dałbym coś od 5/4 do 2"

 

Ja mam: kocioł ->2''->6/4''->5/4''->28mm bufor 28mm ->5/4''->6/4''->2''.

28mm CU to ca 5/4'' a nawet 6/4''

Grawitacja startuje, ale przy pełnej mocy przekroje rurek za małe, a mam kocioł ledwo 15kW.

 

5. Wydaje mi się, że odpowietrzenie bufora i tak należy wykonać pomimo, że jest ono w naczyniu przelewowym

Słusznie! Z samego brzegu. POCHYL baniak o jakie 0,00nic to będzie to "najwyższy " punkt baniaka.

 

Wyprowadź mnie Adamie z błędu:

Zład wiruje, mądra (cięższa) woda sobie krąży i stara się być jak najbliżej ścianek bufora (siła odśrodkowa), a głupie (lżejsze) powietrze zostaje na środku. Więc mądry odpowietrznik pozwala się temu powietrzu z baniaka wydostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica gęstości wody i powietrza jest gigantyczna.

Baniak pochylony "ledwo, ledwo" pracuje jak ustawiony do pionu.

A powietrze gromadzi się akurat tam, gdzie jest ten odpowietrznik.

Ja tu myślę o pochyleniu rzędu ćwierć stopnia!

Takim ledwie widocznym na poziomicy.

Ta woda wiruje wolniutko...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...