Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak sugeruje tytuł będą zwierzenia.. Bo to mój pierwszy raz. Dotychczas jedynie czytałem, a że udało mi się właśnie proceder ten doprowadzić do końca ośmielam się napisać (nie chciałem zanadto głupotą a ignorancją błysnąć i skłaniać do linczu oraz pisania czegoś po raz wtóry).

To teraz chwila wazeliny.. Pod wrażeniem jestem Waszej wiedzy, doświadczenia i umiejętności, oczywiście, ze szczególnym uwzględnieniem Guru Sekty Wielkiego Bufora Adama. Jak Ty znajdujesz czas, żeby udzielać się tak intensywnie i w tak wielu tematach? Choć oczywiście dla mnie to super, bo mogę się dużo dowiedzieć.

Od pewnego czsu gromadzę stuff - mam 4 grzejniki panelowe, już przespawane po przekątnej i zbiornik hydroforowy, klasyczny 300 l. Nie udało mi się teścia namówić na centralną przypiecową Wielką Rurę, więc planuję ten zbiornik wrzucić na strych i jedynie solarnym (hm, może kiedyś i wiatrakowym) uczynić. Obsługiwałby tylko cwu i podłączony poniżej był do już istniejącego 40 l. bojlera (ustawionego zwykle na 40 oC) coby nie przerabiać za dużo i ewentualnie dogrzać wodę, gdyby była taka potrzeba. Wewnątrz baniaka klasycznie.. 2 wężownice, lejek. Swoją drogą ceny miedzi są... niemiłe. Nie wiem jeszcze, czy solary rzucić nieoptymalnie na ścianę, czy głównie letnio na dach garażu na wprost domu (wówczas nad podwórkiem musiałbym przerzucić rurstwo).

Z reszty dylematów zierzę się później.

Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko. Czy podpinając do bufora płaszcz wodny kominka można wpiąć go bezpośrednio (rys. 1) i utworzyć z całości instalacji układ otwarty. Czy w takim wypadku potrzebne jest naczynie wzbiorcze przeponowe podpięte do bufora?

 

schemat%2520A.jpg

 

Czy może lepiej kupić bufor z dodatkową wężownicą i oddzielić układ kominka do reszty układu?

 

schemat%2520B.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zabrałem się za bufor, jutro wkleje fotki. I teraz mam dylemat natury gwarancyjno technicznej odnosnie ukladu zamkniętego.

Źródła zasilania :

1) Kominek PW;

2) Kocioł gazowy (ten nie moze pracowac w układzie otwartym i potrzebuje 0,5 bar min);

3) Solary

 

Baniak ma 1200 litrów pojemnosci (fi83x230) cisnienie max 6 bar wykonany z nierdzewki.

Chcę puścić to w układzie zamknietym na cisnieniu ok 0,5 bar na zimno + naczynie przeponowe 100l czyli na gorąco będe miał max 1,2 bar, zawór bezp. na 1,5 bar.

 

Pytanie brzmi jakich zagrożeń nie przewidziałem, zwłaszcza tych związanych z układem zamkniętym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam pytanie poboczne związane: jeżeli bufor ma grzały, to musi mieć swoją rurę bezpieczeństwa? Tak na wypadek jakby się termostat/automatyka zawiesiła i nastąpiła masowa produkcja pary.

Gdyby nawet doszło do "produkcji pary" to przynajmniej jej część powinna być odprowadzona przez odpowietrznik (odpowietrzniki) w buforze. Natomiast jeżeli mimo to wzrosło by ciśnienie to nadmiar wody powinien się przelać z naczynia wzbiorczego.

Lustro wody w naczyniu ma ciut większą powierzchnię ;)

Dokładnie o tym samym pomyślałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co, daj jeszcze naczynie bezpieczeństwa/zbiorcze z nierdzewki i nie będziesz miał grama rdzy.

 

kocioł gazowy musi być w układzie zamkniętym:( bo inaczej z gwarancji nici.

Tylko czego się tak panicznie bać w układzie zamkniętym zwłaszcza, że zakładam zawór bezp na 1,5 bar a baniak może pracować do 6. poza tym podnosząc ciśnienie w baniaku przesuwamy punkt wrzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Czy na bufor nadaje się zbiornik aluminiowy?

 

np taki:

http://allegro.pl/zbiornik-zbiorniki...284268498.html

 

dziękuję za pomoc "

 

 

Myślę, że będziesz miał problemy technologiczne z zespawaniem alu po rozcięciu w celu włożenia "bebechów". Nie wiem też jak z lutowaniem alu-miedź alu-mosiądz.

 

 

 

Co myślicie o takiej możliwości?

 

Zaplanowałem bufor:

fi1016 #10 h=2700 => V=2,078m3

 

Mogę także kupić i zmieścić taki:

fi1120 #10 h=2700 => V=2,566m3

 

Różnica w cenie 300zł

 

Dom (trumna)- ściany max 30cm +20cm styropian, skosy 8cm+ 35cm isover, strop 25cm styropian, po podłogach 200m2 kubatura 463m3

 

Na który bufor się zdecydować?

 

Myślę, że ciepło zgromadzone w buforze 1 powinno zapewnić dobę pracy podłogówki - ale czy bufor 2500 zapewni 2 doby?

 

 

Może wypowie się ktoś bardziej doświadczony

Edytowane przez jkr80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...