Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Tak, chcę uzyskać zmniejszenie kosztów, niejako przy okazji, bo kominek i tak planuję i mam zamiar dużo w nim palić. Zamiast spartherma bez PW, mogę w podobnej cenie kupić np. Lazara z PW, więc sam kominek nie byłby dla mnie dodatkowym kosztem.

Drugi zysk, niemniej ważny a może i istotniejszy, to sposób na ogrzewanie domu, gdyby dopadła mnie zadyszka finansowa, taka polisa na chudsze czasy.

W istniejącą instalację nie chcę ingerować, bo w razie kłopotów firma instalacyjna może się wykpić od napraw gwarancyjnych (a niestety okazało się, że nie byli to fachmani najwyższych lotów i nie wiem co mnie jeszcze czeka, jak zacznę mieszkać).

Dom mam 170m2 na parterze (będzie grzane do "normalnej" temperatury), 100m2 piwnica z oknami (będzie grzane do 15*C) i garaż 70m2 ogrzewany do 5*C.

Od 10. stycznia do końca marca zużyłem 1200m3 gazu utrzymując 14*C na parterze i 12*C w piwnicy.

W tym czasie nie było jeszcze docelowych drzwi wejściowych i docelowej bramy garażowej, wszystkie nawiewniki w oknach były w stanie max. otwartym oraz schły tynki i wylewki zakończone w listopadzie. Wentylacja naturalna.

Na ścianach 15cm styro 0,031, w piwnicy 12cm styro 0,033 aż do ławy fundamentowej, na stropie 5cm styro+25cm wełny 0,037; pod posadzką piwnicy 10cm styro 0,037; stolarka U=ok.1, nawiewniki higro.

 

Nie jestem fachowcem, więc być może mój pomysł jest chybiony, może można to zrobić prościej i lepiej.

Tak jak pisałem miałbym tańszą alternatywę do ogrzewania gazem, która jeszcze do tego zwróciła by się w jakimś przyzwoitym czasie.

Drewna za darmo nie mam, mam za to mnóstwo miejsca na jego składowanie i lubię palić w kominku.

Jednocześnie nie chcę pozbywać się wygody bezobsługowości, jaką daje mi obecna instalacja.

 

Nie przeceniaj oszczędności podczas grzania kominkiem PW. Twoje wyniki są jak na tej wielkości dom całkiem dobre, szacunkowo jeśli podniesiesz temp. o 5C to spalisz raptem 600 m^3 gazu więcej. 1800 m^3 gazu to okolo 4000kpln - jak ty chcesz zmniejszyć rachunki o 2000kPLN? Chyba musiałbyś odciąć całkiem gaz. Ale nie jestem pewien, że 10m^3 drewna wystarczy do ogrzania tej powierzchni. Swoja szosą: grzejesz 2x 170m^2 a mieszkasz na 170m^2 ??? Zrób rysunek instalacji tej co masz i wymyśli się jak podpiąć bufor i KzPW.

Ale zastanów się nad kominkiem z masą akumulacyjną (pieco-kominek) - lepsze spalanie = mniej drewna, ale problem z dystrybucją ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzięki Teves za odzew.

Jak uda mi się coś narysować, to wkleję.

Co do oszczędności to zwróć uwagę, że moje zużycie to za niecałe 3 miesiące.

Jak dojdzie grzanie cwu to mogę wydać i 8-9 tys. na sezon przy ostrych i długich zimach, dlatego zacząłem myśleć nad wykorzystaniem kominka z PW.

Co do masy akumulacyjnej, to nie zda egzaminu bo dom dosyć rozległy i taj jak piszesz nie ma jak rozprowadzić ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teves,

 

W czym jest lepszy kominek z masa akumulacyjna od kominka z PW+bufor.

 

Kominek z PW ma niską sprawność, spora część energii zostaje w płaszczu i jak nie przewidzisz jak ją z stamtąd zabrać to idzie w komin. Sama idea kominka z PW jest delikatnie mówiąc - mało logiczna :). drewno musisz dobrze spalić a potem odebrać ciepło ze spalin a PW zabiera ciepło na etapie spalania. Dory kominek z PW to taki:

 

http://www.youtube.com/watch?v=SkuYEch1s7E&feature=player_embedded#

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upsss... nie zauważyłem. Ale 300 metrowy dom z lat 90 zużywa na poziome 3000m^3 gazu. A taki z przed roku mojego kolegi z 1000 mniej. To tak dla odniesienia.

Jakbym miał mieć roczne zużycie do 2500m3, to faktycznie sens KzPW i bufora może być dyskusyjny.

Nie potrafię oszacować jak duży wpływ na obecne zużycie ma schnięcie wnętrza i niepełna szczelność budynku, może na tyle duży, że niepotrzebnie panikuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wątpliwości czy taki 1000l wodny akumulator ciepła "da radę" tylko przy solarach.

Wężownica w lejku będzie musiała sporo czasu popracować zanim zacznie podgrzewać wodę cieplejszą niż te np. 15stopni, bo będzie dawać kominem pod szczyt ciągle np. o 10K więcej.

Może 15, 20...no właśnie- ile?

Lejek ma przyspieszyć dostępność CWU pod szczytem, ale czy o temperaturze 45'C?

I stąd wahanie moje- o jakim przyroście temperatury można mówić w okolicy lejka i komina w przypadku 4m^2 solarów z grzejników panelowych lub fabrycznych?

Gdzieś czytałem, że różnica na wężownicy solarnej powinna wynosić 10K(między zasilaniem a powrotem) aby układ najlepiej wykorzystywał swoje możliwości. Czy wobec tego w komin idzie woda o 10K cieplejsza niż w otoczeniu wężownicy?

 

Jakieś spostrzeżenia posiadaczy?

 

Pozdrawiam, Jakub.

Edytowane przez tarasow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wzrokowców.

Wiadomo, że najlepiej jak największy zbiornik zrobić, by zmagazynować jak najwięcej energii oraz nie bać się o zagotowanie zładu.

Jednak z rysunku, który obrazuje mój poprzedni post wynikałoby, że niestety wielkość akumulatora wodnego zależy od powierzchni kolektorów połączonych szeregowo- wyższa temperatura czynnika i szybszy uzysk odpowiedniej CWU.

Tak?

http://mas-therapy.strefa.pl/obawy%20grzania%20bufora.JPG

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli systematycznie planujemy wysyać ostatki ciepła i schodzić z temperaturą bardzo nisko, to rzeczywiście - im mniejszy bufor tym łatwiej nadrobić "zaległości".

 

Jednak jeżeli będziemy trzymać w nim jakieś tam minimum, to wtedy problem "kiedy te solary wreszcie dogrzeją" przestanie istnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

Panowie mam postępy.

rurka cwu

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=113729&stc=1&d=1335593844

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=113730&stc=1&d=1335593864

 

mam nadzieje ze wystarczy te 9 zwoi 22mm srednica 70cm????????? bo mam wrażenie że kurcze.............

 

mufki pod grzałki

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=113731&stc=1&d=1335594441

Pytania:

1. czy wypadałoby wyrównać krawędź tej mufy pod grzałkę czy wystarczy uszczelnić gwinty

 

http://maciejmostowski.pl/blog/wp-content/gallery/lotek/c360_2012-04-27-23-01-01.jpg

 

Pytanie:

2. Adam czy grzałki które polecaliście dł. 35cm (mają być 3 komplety czyli 13kw) dać pod lejkiem i czy to da radę nagrzać ... czy zrobić mufy od góry i zapodać tam?

prosiło by się dac je co 120st. ale nie bedzie dostępu w razie czego:(

Edytowane przez madric
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o takiej możliwości?

 

Zaplanowałem bufor:

fi1016 #10 h=2700 => V=2,078m3

 

Mogę także kupić i zmieścić taki:

fi1120 #10 h=2700 => V=2,566m3

 

Różnica w cenie 300zł

 

jkr80 - kupujesz gdzieś gotowy czy robisz sam ten bufor?

 

Hej

 

Bufor robię sam. Mam już rurę - Fi=1020 l=2850 g=10. We wtorek przystępuję do robienia bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbieram graty do wyspawania podłączenia swojego bufora.Nie wiem jaki zawór zastosować do zatrzymania cyrkulacji po wygasnieciu pieca-różnicowy czy klapkowy?Co polecacie jesli chodzi o zmniejszenie oporów przepływu podczas pracy pompy c.o. i efektywne zatrzymanie wychladzania bufora.

 

Nie ma co przejmować się oporami dla pompki, bo wg. mnie i tak są między buforem a piecem spore średnicy. Weź pod uwagę że pompka o wys. 6m dźwiga kilkaset metrów podłogówki w której nie dość że jest mała średnica to jeszcze o cholery kolan....:).

Piczmanowi działa różnicowy to i ja taki daje.

 

Michał na oponie wydaje mi się że dałoby radę ale trzeba by z 27" :D kociołek optima komfort http://forum.muratordom.pl/showthread.php?170943-Lote-lotek-bez-polotu-%29/page4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co przejmować się oporami dla pompki, bo wg. mnie i tak są między buforem a piecem spore średnicy. Weź pod uwagę że pompka o wys. 6m dźwiga kilkaset metrów podłogówki w której nie dość że jest mała średnica to jeszcze o cholery kolan....:).

Piczmanowi działa różnicowy to i ja taki daje.

 

 

To bedę kolejnym z tym zaworem różnicowym.Mam nadzieje że w razie awaryjnego zatrzymania pompy woda jakos pójdzie grawitacyjnie na rurce 5/4''.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...