Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

włożyłem wężownice i jest git. Pytanie moje: Czy zdarza się Adam żeby zlutowana miedz mogła być nie szczelna? (fajnie się lut rozpływa podczas lutowania więc wydaje się raczej wątpliwe).

Pytam się, bo srednica wezownicy CWU jest 10cm mniejsza od zbiornika i wówczas praktycznie nie możliwe jest włożenie jej z zlutowanymi twardymi kawałkami rur do conexów. Musiałem lutować wewnątrz zbiornika:D (niezłe wrażenia) i teraz pozostaje w razie czego ostre naginanie albo cięcie:d.

 

Próba dla zbiornika to max 2.5 atm a dla wężownic ile dać? 5-6 atm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z technicznego punktu - nie ma takiego ograniczenia.

Ale...

Jak zwykle - diabeł tkwi w szczegółach.

Są luty twarde, które bardzo poprawnie "pracują" już powyżej 550stC a znacznie poniżej magicznych 700stC.

Nie są tanie i nie leżą na każdym rogu ulicy.

Ludzie mają dość brzydkie przyzwyczajenia, gdy lutują na twardo miedziowce.

Po prostu - są one "głupie" i zupełnie inaczej się zachowują pod palnikiem jak inne metale.

Realnie to "tam" napisali samą prawdę - jak chodzi o instalacje rozległe i łączone w dziesiątkach miejsc.

 

Praca przy CO i CWU lutami miękkimi, bezołowiowymi, to sama przyjemność.

Idzie szybko i jest wystarczająco solidnie.

 

Te luty przy buforach mają nieco inne reżimy pracy. Tu naprawdę liczy się trwałość i solidność połączenia wielu różnych metali - liczona w dziesięcioleciach.

Tego w tym miejscu lutem miękkim się nie osiągnie.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wymyśliłem" przejścia na conexach bo nie opanowałem lutu twardego bo nie maiłem AG44. Ale gdybym jeszcze raz budował to przećwiczyłbym luty twarde. A tak przynajmniej jest alternatywa :)

 

U mnie lut twardy w miarę opanowany. Tak mi się wydaję. Adam pokazał, trochę potrenowałem na mufkach i udało się sklecić wężownicę do solara. Luty z małą zawartością srebra 2%. Nie wiem jak pójdą połączenia mosiądzu z ścianką 8mm bufora. Ale to już luty AG45. Kosztowne i trochę czuje się tremę:)

Jak nie wyjdzie to wtedy alternatywa zostaje:) Jestem dobrej myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio widziałem zadziwiającą dla mnie rzecz. Przychodzi kolega pokazuje i pyta sie jak to zrobione tulejka aluminiowa przymocowana do czpienia miedzianego. Po czasie kiedy pewnymi środkami zpsuliśmy połączenie:D wychodzi na to że to lut srebny (wnioskuję po tym że do miedzi przylutowałem stal)

Pytanie jest jak zlutować aluminium z miedzią takim lutem, kurcze aluminium momentalnie pęcznieje. Pewno nie tigiem za 1000zł...

 

ps. Zrobione próby. miałem przeciek na wężownicy CWU. Przypuszczam że to przez to że jedną złączkę chciałem zlutować palnikiem na propan butan i było posmarkane nie zbyt dokładnie. Tam gdzie tigiem łapałem, to 100% szczelne.

Dzisiaj zamykamy to cholerstwo - 2/3 tyg. po kilka godzin zabawy za mną, ale dość fajnie się człowiek czuje jak coś takiego zrobi...

Edytowane przez madric
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie aluminium z miedzią jest znane i stosowane w technice.

Popularnie nazywa się to CUPAL.

Nie jest łatwe do wykonania w warunkach domowych!

Ale...

Jak się MUSI - to wykonać się da...

Problem tkwi w tym, ze aluminium tak szybko pokrywa się tlenkami, że nie chce się dać "zwilżyć" żadnym lutem...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...