Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Czy zgromadzona energia i zapotrzebowanie bufora etc była zawsze liczona tylko dla wody.

 

Co z stalą w buforze (ścianki, rury)? u mnie to aż 600kg. Stal generalnie będzie też potrzebować energii a także ją odda. Czyli 1m3 to nie jest tylko 60kwh... jak to obliczyć?

Tak jak kolega wyżej napisał, 600 kg stali przy delcie 60 wynosi dokładnie 5 kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Od zawsze na tym świecie istniały:

METALE

NIEMETALE

PÓŁMETALE

Inaczej

PRZEWODNIKI

NIEPRZEWODNIKI

PÓŁPRZEWODNIKI

(ciepła i prądu)

 

Stale posługujemy się nimi.

Zwykle jest tak, ze przewodniki prawie "nie mają" ciepła właściwego.

Ich wkład w bilans ciepła w TAKIEJ skali jest marginalny...

Chyba, ze ktoś zrobi sobie baniak o masie własnej 10 ton dla pojemności 1 tony wody...

WTEDY trzeba by to uwzględniać!

 

"Panowie czy wężownica dla CWU fi22 25mb nie będzie za słaba dla 5 os rodziny w tym cztery kobiety ??? "

Przyjmij wyrazy technicznego współczucia!

Cztery TAKIE istoty z całą pewnością zadręczą te 25mb miedzi...

No, może jakby je JEDNOCZEŚNIE do tej wanny pchać to.... (ale kto to umie zrobić?).

Rób 2 x 25mb fi 22.

 

Pośpisz spokojnie, bo IM starczy zawsze...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawił się problem z naczyniem wzbiorczym.Całkowita pojemnośc wodna ukladu wyniesie ok. 1600l i mam problem z umieszczeniem sporego naczynia na poddaszu.Dodatkowo nie mam dogodnego rozwiązania poprowadzenia rur do tegoż naczynia.W samej piwnicy mam dosyć sporo wolnej przestrzeni i chyba jedyne co mi przyjdzie zrobi, to zamontowac zbiornik wyrównawczy dla pieca i bufora w piwnicy w układzie otwartym,pozostała część instalacji bedzie musiała być zasilana poprzez wymiennik płytowy.Nie chciałem komplikować układu dodatkową pompa i wymiennikiem ,ale chyba nie będe miał innego wyjscia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jaki bufor ciepła - pojemność i jaki piec - moc do domu 180 m2 z ytonga + ocieplenie 15 cm styropian ściany + 20 cm styropian podłoga + 25 cm poddasze w wełnie.

Założenie:

1. Ogrzewanie cwu przepływowo

2. piec dolnego spalania na paliwa stałe najlepiej węgiel, drewno itp

3. po załadowaniu bufor powinien zapewnić temperaturę ok 23C w domu przez minimum 48H

4. W lecie zasilanie przez kolektory słoneczne

 

Na parterze ogrzewanie podłogowe, poddasze grzejniki przewymiarowane na wodę zasilającą 40C

dodatkowo w domu przewidywana rekuperacja

oczywiście kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza - raczej do doraźnego grzania

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj szczegóły, może da się coś wymyślić.

 

Zbiornik ze wzgledu na rozmiar moge umiescić jedynie na stryszku domu (stare budownictwo,dach dwuspadowy) i tam grozi mu zamarzniecie.Doprowadzenie rury możliwe jest jedynie kanałem wentylacyjnym komina i wyjście z niego możliwe jest na poziomie piętra i prowadzenie przez sufit na stryszek.Głowiłem sie nad rozwiązaniem z wykorzystaniem rozdzielenia ukladów na otwarty kotłowy i zbiornik w piwnicy.Jest dla mnie prosty do wykonania i daje możliwość rozbudowania o kolejny,dodatkowy bufor i mniejsze ciśnienie parcia na zbiornik(niższy słup wody).Problem to zastosowanie dodatkowych elementów w postaci wymiennika i pompy, czyli nastepne elementy które podnoszą koszty instalacji i mogą zaszwankować.Psychicznie nastawiłem się na takie właśnie rozwiązanie i szukam odpowiedniego wymiennika płytowego do pieca 15-20kW.Myślę też czy warto wlac w tym przypadku jakiś inhibitor korozji do układu kotła i bufora dla lepszej ochrony układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste rozwiązania są zwykle tańsze i przede wszystkim bardziej niezawodne.

Dlatego na Twoim miejscu starałbym się umieścić naczynie ma strychu.

Z zamarzaniem naczynia jest problem w większości domków więc to raczej słaby argument na nie.

Naczynie najlepiej jest „przytulić” do komina lub ściany ogrzewanego pomieszczenia i ocieplić z pozostałych 5 stron.

Gorzej gdy takiej możliwości nie ma bo wtedy przy braku źródła ciepła w postaci właśnie komina lub „ciepłej” ściany naczynie dużo bardziej narażone jest na zamarznięcie mimo dokładnego ocieplenia.

Tych szczegółów trochę poskąpiłeś dlatego nie jestem w stanie nic konkretnego wymyślić niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cruz a ty jak to rozwiązałeś?

 

Wsteczny obieg z bufora do kotła _myślałem_ że rozwiązałem za pomocą syfonu. Ale (jednak) po zakończeniu palenia muszę zakręcać zawór pomiędzy buforem a kotłem. Jako, że nie przewidziałem tego zakręcania jak robiłem instalację to rzeczony zaworek (2'') jest w najgorszym miejscu z możliwych - na dole bufora a buforek ocieplony więc mało miejsca na manewry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem wałkowany ale czy piec z zasobnikiem opału warto łączyć z buforem niby jest regulowana moc kotła ale, pewnie przy duszeniu kotła spada jego sprawność, ale znowu większość kotłów ma prace do 80*C, a na bufor warto ładować i 95 tak mi się wydaje.

 

Podpowiedzcie coś, szczególnie ci którzy użytkują taki tandem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie krótko:D wku.... się dzisiaj nie przeciętnie. Nie wiem czy ktoś wcześniej pisał, ale teraz wiem i radzę nie próbujcie przyspawać mufek ocynkowych, czarnych do baniaka zwłaszcza takiego jak mój z ścianką 12mm.

Generalnie nei da rady tego zrobić chyba że zasmarka się ją na całą jej wysokość spawem, wówczas naprężenia nie będą powodować pęknięć z przeciwnej strony (dzieje się tak zwłaszcza na mufach małych średnic 1" i w dół). Dzisiaj po 3godzinnych mękach uszczelniania tych pęknięć, wyciąłem to w pień i wstawiam rurę do której wkręcę mufę itd. Kuźwa można było to zrobić wcześniej, nawet o tym myślałem, ale miałem już kupione mufy. Później fachowiec powiedział mi po fakcie że takich muf się nie spawa bo pękają. Odpowiedziałem że już po ptakach i jakoś dam radę.... nie dałem:D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno być jakieś miejsce w tym wątku przyklejone z instrukcją krok po kroku włącznie z różnymi kombinacjami technicznymi (mówię m.in właśnie o stos. danego materiału itd itd) nie którzy tutaj tacy jak ja chcą go zrobić samemu i kuźwa uczą się niestety na swoich błędach. Nie pytają się czasem, bo nie uważają tego za problem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...