Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Tylko po co komu kalaryfer na podłodze? No kot się pewnie ucieszy... ;) A poważniej: nie prościej (bo taniej na pewno) postawić w takiej sytuacji farelkę? Mamy zupełnie przeciwne oczekiwania co do ogrzewania, więc się raczej nie dogadamy. Szczęśliwie zboczyliśmy już z tematu tego wątku na tyle, że spokojnie możemy się uciszyć i wszyscy się tylko ucieszą ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Beton ma akumulacyjność 0.5kWh/(m^3*K) <- taka jednostka bo łatwo nią operować :)

 

200m^2 wylewek grubości 10cm ma objętość 20m^3 czyli gromadzi 10kWh w każdym dodatkowym kelwinie.

Ile kWh zużyje w mrozy domek przez 7 godzin droższej taryfy? Byśmy wiedzieli jak się taka podłogówka rozgrzewa.

 

"Gruba" wylewka to ile ma cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuje np 30 cm "wylewki" ... i to jest chyba "gruba" wylewka

 

O ile te twoje 24 cm ponadwymiarowe (30-6) + grubsze ściany by ten tonaż wytrzymać jest bardziej sprawne od takiej samej ilości wody zgromadzonej w buforze?

A może o ile jest droższe i o ile mniej wydajne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie od wylewek.

Gromadzenie ciepła w wodzie to dobry pomyśł. 1 l wody podgrzanej do 95*C zgromadzi tyle ciepła co 4 kg wylewki podgrzanej do 95*C. Jak wiemy wylewki nie grzejemy do tak wysokiej temperatury ale maksymalnie do 30 *C, więc na każdy 1l wody przypadnie 12-15 kg wylewki.

Chociaż ta wylewka będzie miała dużą ogólną masę, to jednak nie zgromadzi dużo ciepła, gdyż można ją rozładować do ok 18*C a ciepło będzie z niej uciekać z prędkością 1.5 cm na godzinę.Ciepła starczy na ok 20 godzin. Nawet jesli wytrzyma 30 godzin, to ciepło te bedzie nierówne, a żeby ją ponownie zagrzać to też minie prawie doba.

Inny efekt można uzyskać jesli np. zrobi się wylewkę o takiej grubości i np położy rury grzewcze pod i nad wylewkę. Rury pod wylewką do akumulacji a nad do regulacji ciepła na jednym poziomie.

Edytowane przez Bogusław_58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czym traktujecie rurę na bufor od środka. Mam na myśli tutaj rdzę.

Młotkiem, a jak Ci się znudzi to znaczy że już jest dobrze. Czyste to nie musi być, wystarczy, że to co na tym żelastwie jest nie odpadnie. Ale w sumie jak odpadnie to tragedii na miarę naszych klęsk narodowych nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile kWh zużyje w mrozy domek przez 7 godzin droższej taryfy?

w wielkie mrozy mały energooszczędny jakieś 5KW*7h=35kWh

duży energooszczędny jakieś 8KW*7h=56kWh

 

PS domek poza wylewką ma jeszcze ściany i sufity, to też jest masa akumulacyjna i to całkiem spora, w okolicach 100Mg, a jeśli ktoś od początku planuje grzanie tylko prądem to wybuduje sobie domek w wersji ciężkiej masywnej specjalnie do akumulacji ciepła i bez problemu osiągnie masę 150Mg, czyli w buforze sobie schowa 50kWh, w wylewce 30kWh i w ścianach i sufitach kolejne 50kWh i ma zapas na 3 doby naprzód a nie tylko na 7h drogiej taryfy

Edytowane przez mxxxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również planuję budowę buforka grzanego grzałkami. Myślałem by na dole umieścić wężownicę solarną do doładowywania buforka słoneczkiem. Może lepiej zastosować dodatkowy buforek (taki max 120l) by w nim wstępnie podgrzewać CO bufora głównego - to powinno sprawniej odbierać ciepełko ze słoneczka nawet zimą. Pytanie gdzie wprowadzić zasilanie do bufora? - w 1/3 wysokości czy może bezpośrednio do wężownicy solarnej w lejku? A może na czas zimowy podgrzewać wstępnie CWU w tym małym zasobniku i puszczać dalej przez węzownicę CWU w buforze głównym?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również planuję budowę buforka grzanego grzałkami.

 

Powątpiewam w sensowność budowy ukladu prąd+bufor+wodna podłogówka. Chyba, że przewidujesz inne żródło ciepła (pompa cipeła, kocioł stałopalny), a grzałki to etap przejsciowy.. Solary to chyba tylko do ciepłej wody w lecie a nie do zysków zimie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powątpiewam w sensowność budowy ukladu prąd+bufor+wodna podłogówka. Chyba, że przewidujesz inne żródło ciepła (pompa cipeła, kocioł stałopalny), a grzałki to etap przejsciowy.. Solary to chyba tylko do ciepłej wody w lecie a nie do zysków zimie.

 

Dlaczego??? Oczywiste że chcę grzać w nocnej taryfie a do tego potrzebny buforek i przy wodnej podłogówce nie uzależniam się od jednego zródła ciepła. Pompa ciepła do buforka to dopiero nieporozumienie... ;-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego??? Oczywiste że chcę grzać w nocnej taryfie a do tego potrzebny buforek i przy wodnej podłogówce nie uzależniam się od jednego zródła ciepła. Pompa ciepła do buforka to dopiero nieporozumienie... ;-D

 

Dlatego, że na tym forum są opisane układy grzane prądem w taryfir nocnej bez bufora i wszystko działa poprawnie. Jak chcesz inne zródło to oczywiscie bufor jest o.k. PC nagół jest urządzeniem o małej mocy i i spokojnie produkuje sobie ciepło do bufora, trudno jest grzać PC tylko w taryfie nocnej bez bufora. No chyba, że PC z inwertorem ostatnio tak modne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, że na tym forum są opisane układy grzane prądem w taryfir nocnej bez bufora i wszystko działa poprawnie. Jak chcesz inne zródło to oczywiscie bufor jest o.k. PC nagół jest urządzeniem o małej mocy i i spokojnie produkuje sobie ciepło do bufora, trudno jest grzać PC tylko w taryfie nocnej bez bufora. No chyba, że PC z inwertorem ostatnio tak modne.

 

No i sobie odpowiedziałeś... ;-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czytam jeszcze raz cały wątek - przymierzam się od pewnego czasu do zrobienia bufora - w kształcie prostopadłościanu. Jakoś tak nie mam pomysłu na wężownicę do solarów na dole bufora i do CWU - na górze. Może zamiast wężownic dać bojler/wymiennik dwupłaszczowy? Taki o pojemności 80 l. kosztuje ok. 500 zł, moc wymiennika od 10 do 16 kW. Do solarów - w płaszczu glikol, w zbiorniku wewnętrznym - woda kotłowa, ta samo co w buforze. Do CWU - w szereg przed zasadniczym zbiornikiem do CWU. Co o tym sądzicie?

 

Witek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam jeszcze raz cały wątek - przymierzam się od pewnego czasu do zrobienia bufora - w kształcie prostopadłościanu....... Co o tym sądzicie?

 

To co opisałeś można zrobić taniej i lepiej (np można zrobić klocka (drożej i gorzej) albo walec (taniej i lepiej) itp. To co trzeba zrobić by było dobrze jest tu opisane. Oczywiście eksperymenty też są fajne. Ja gdy czytałem Sękowskiego to też se eksperymentowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, że można lepiej i gorzej - prostopadłościenne bufory produkuje się - http://i.st-firmy.net/c/217/2178483/files/instalator.pdf

ja niestety nie mam miejsca na wysoki bufor w piwnicy - mam jedynie 1,8 m - dlatego prostopadłościan

 

pytałem, czy dwupłaszczowy wymiennik ciepła może zastąpić wężownicę w buforze, może?

 

pozdrawiam

 

Witek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja niestety nie mam miejsca na wysoki bufor w piwnicy - mam jedynie 1,8 m - dlatego prostopadłościan

Mój bufor ma 1,83 m wysokości a pomieścił 2,7 tony wody. Więc nie jest to tak że bufor z rury działa dobrze od 4 m wysokości. Oczywiście gdybym budował chałupę do bym miał fi 1,4 m x 10 m, no ale jak się ma już dom wybudowany a w nim niską piwnicę to trzeba sobie jakoś radzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...