Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Adamie, czy się da czy nie? Pewnie się da. Szczególnie jak się ma Twoją wiedzę.

Rozumiem że wtedy trzeba kocioł gazowy przerobić, a kominek będzie dmuchał w układzie otwartym prosto do bufora bez pośrednictwa wężownicy?

Wężownica do kolektora słonecznego i CWU pozostałaby tak jak jest?

Jakby to wtedy miało wyglądać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ten dodatkowy zasobnik niezbity pasuje do koncepcji. Połączyć to wszystko w ukł. otwartym, a kocioł bezpośrednio na bufor, bo z tym ukł. podmieszania 55C to chyba będzie problem napchać ciepła z gazowego do bufora. Kocioł ustawiony na 60C powinien poprawnie kondensować. Termostat do sterowania kotłem w połowie bufora, żeby dól bufora był "wolny" dla ciepła z soalara. A jak się planuje "kominkowanie" to trochę wcześniej kocioł OFF, żeby było gdzie buforować kominek. U mnie tak działa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ zamknięty (ciśnieniowy) wymyślono dla ochrony kotłów gazowych i TYLKO DLATEGO!

Kocioł taki, choć w pełni sterowalny (najczęściej temperaturą powrotu) dysponuje spore moce.

Jeżeli wody chłodzącej wymiennik braknie (np. z powodu usterki, rozszczelnienia układu) to w ciągu kilku sekund szlag go trafia!

DLATEGO ten czujnik zatrzymuje kocioł jak ciśnienie wody spadnie poniżej pewnej wartości (fabrycznie nastawionej).

W układzie z buforem jest stale około TONA wody!

Prawdopodobieństwo, aby brakło wody w kotle jest ZEROWE.

 

Oczywiście, ZAWSZE da się to spieprzyć.

Niezależnie od tego czy układ jest ciśnieniowy czy nie!

Wystarczy zamknąć zawór powrotu do kotła....

W każdym przypadku da się go tak "załatwić".

 

Kocioł gazowy jest dla ludzi myślących!

Choćby na tyle, aby nie kombinować z tym - co działa dobrze, jak nie znają zasad budowy układu w którym pracuje.

Zablokowanie tego czujnika nic nie niszczy i nie powoduje żadnych problemów w układzie poprawnie zbudowanym.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łatwo powiedzieć ładujesz....odprowadzasz. Jak jest taki rozrzut w ciśnieniach roboczych czy temperatur optymalnych w których pracują poszczególne składniki systemu to trudno jest to dobrze pospinać. Nie mówię że się nie da.

Opcji podłaczneia jest dużo, od wymiennika (jak dla mnei nie jest to opcja) po bufor z milionem wężownic.

 

Mam prośbę jeszcze o wyjaśnienie.

Spięcie kominka przez bufor jest nieefektywne bo..? Wynika z badań empirycznych?

 

A jeszcze opcja użycia bufora jako pojemnego wymiennika, czyli ładowania bufora kominkiem bezpośrednio i użyciem dużej wężownicy, podobnej do tej do CWU jako wyprowadzenie ciepła do układów podmieszania na grzejniki i podłogówkę? Tak równolegle do pieca gazowego?

No i wszelkie sterowania typu, jesli bufor ciepły to gaz stop? Jakie sa minusy takiego rozwiązania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jakie sa minusy takiego rozwiązania? "

 

Takie, że nad jego konstrukcją trzeba pomyśleć!

Że trzeba wyzbyć się powszechnie panujących "mniemań" na ten temat.

że trzeba "zapomnieć" wszystkie marketingowe bełkoty, których nam nawciskano i składać to wszystko spokojnie i zgodnie ze sztuką.

 

"Łatwo powiedzieć ładujesz....odprowadzasz. Jak jest taki rozrzut w ciśnieniach roboczych czy temperatur optymalnych w których pracują poszczególne składniki systemu to trudno jest to dobrze pospinać."

 

Rozrzutu w ciśnieniach wcale nie musi być! (Wspólny układ otwarty na ciśnienie atmosferyczne, poza CWU)

JEŻELI gromadzimy bardzo skondensowaną energię w postaci GORĄCEJ wody, TO uzyskanie tej letniej przez podmieszanie (zimnej, powrotnej) nie jest trudne i realizowane jest bez prądu, komputerów czy sterowników!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę jeszcze o wyjaśnienie.

Spięcie kominka przez bufor jest nieefektywne bo..? Wynika z badań empirycznych?

 

 

Kominek z płaszczem jest nieefektywny, pomimo deklarowanych przez producentów sprawności na poziomie 80%, trudno uzyskać 60% w rzeczywistych warunkach. Sam bufor poprawi sprawność kominka, ale też generuje pewne straty. Jeśli masz możliwość wyboru to szukaj kominka z możliwie małą pojemnością wodną. Mój ma pojemność blisko 100l co w efekcie powoduje, że ciepło z tych 100l o ucieka kominem a nie idzie do wnętrza (kominek wyizolowany wełną).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się, że jeśli powrót do płaszcza będzie zbyt mało zimny, to za ciepłe spaliny wskoczą do komina. Nie jest to więc wina podłączenia z buforem, tylko niewłaściwe dobranie płaszcza. Jeśli taki efekt występuje, to można dla spalin dobudować dodatkowy odbiornik ceglany itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki rozrzut? Jakie temperatury? To się ma ułożyć SAMO! Po to jest ten baniak, tam się wszystko robi samo, trzeba tylko dostarczyć ciepło i je odebrać. Z różnych źródeł można je dostarczać niezależnie. Również niezależnie można to ciepło z tamtąd odbierać, czy to podłogówka, kaloryfery czy cwu. SAMO ma się robić i już.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek już mam. 70 litrów płaszcza. Ale nadal nie rozumiem nieefektywności spięcia kominka z buforem przez wężownicę. Z czego to wynika?

Co to jest w/g Ciebie "nieefektywności spięcia kominka z buforem przez wężownicę", transmisja ciepła z wężownicy do bufora, sprawność spalania samego kominka, czy praca w tandemie ?

Jak to pierwsze, to biega o to ze przy małym gradiencie temp. woda "nie zdąży" oddać ciepła podczas wizyty w buforze i wciąż ciepła wróci do kominka.

 

Domyślam się, że jeśli powrót do płaszcza będzie zbyt mało zimny, to za ciepłe spaliny wskoczą do komina. Nie jest to więc wina podłączenia z buforem, tylko niewłaściwe dobranie płaszcza. Jeśli taki efekt występuje, to można dla spalin dobudować dodatkowy odbiornik ceglany itp.

 

Jak powrót z płaszcza będzie mało zimny to się w kominku zrobi za ciepło i w salonie zrobi się sauna parowa. Problem niskiej sprawności to warunki spalania w takim kominku z PW, problem nie jest w odbieraniu ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Mam kilka pytań odnośnie bufora i ogrzewania.

Jestem w trakcie budowy domu z poddaszem użytkowym pow użytkowa 113 m. Dom ogrzewać planuję piecem na węgiel, drzewo. Na parterze planuje ogrzewanie podłogowe i jeden grzejnik w garażu zaś na poddaszu podłogówkę oraz grzejniki. Grzejniki na poddaszu awaryjnie przygotuje tylko rurki. Pytanie czy przy tym co planuje bufor spełni swoja rolę. Na chwilę obecną szukam kogoś z Podkarpacia kto by mi to pomógł zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Mam kilka pytań odnośnie bufora i ogrzewania.

Jestem w trakcie budowy domu z poddaszem użytkowym pow użytkowa 113 m. Dom ogrzewać planuję piecem na węgiel, drzewo. Na parterze planuje ogrzewanie podłogowe i jeden grzejnik w garażu zaś na poddaszu podłogówkę oraz grzejniki. Grzejniki na poddaszu awaryjnie przygotuje tylko rurki. Pytanie czy przy tym co planuje bufor spełni swoja rolę. Na chwilę obecną szukam kogoś z Podkarpacia kto by mi to pomógł zrobić.

 

Ty to masz szczęście - nie dość, że dokładnie to co Ci potrzeba to jeszcze na Podkarpaciu. Sprawdź dziennik PICZMANA!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jak powrót z płaszcza będzie mało zimny to się w kominku zrobi za ciepło i w salonie zrobi się sauna parowa. Problem niskiej sprawności to warunki spalania w takim kominku z PW, problem nie jest w odbieraniu ciepła.

Jesli nagrzewa Ci się salon od szyby, to w takim wypadku trzeba zastosowac "zimną szybę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli nagrzewa Ci się salon od szyby, to w takim wypadku trzeba zastosowac "zimną szybę".

 

Słońce za mocno grzało na procesji? Co masz szyba (tym bardziej moja) do przegrzania płaszcza? Jak będzie za ciepły powrót, to koledze z tego naczynka w salonie popłynie para w ilości skłaniającej do szybkiego wykonania remontu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...