Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Taki był plan na wczoraj.... ale złe mufki przywiozłam... Szkoda mi tylko dziadka (teścia), bo się chłopina napracował już kolana go bolą od klęczenia przed tym baniakiem... I za każdym razem mówi... 'no teraz już będzie dobrze' Wszystko byłoby ok, gdyby to robił amator... a tak chłopy nie chcą się teraz poddać a jeszcze jak stoi nad nimi baba co się "muratora" naczytała" ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, proszę o propozycje modyfikacji takiego układu:

Gazowy przepływowy z otwartą komorą spalania + zasobnik (CWU przepływowo w zasobniku)

 

Jaką automatykę potrzebuję do działania takiego układu?

Wystarczy termostat wyłączający pompę gdy temperatura w zasobniku np. >80'C?

 

[ATTACH=CONFIG]123027[/ATTACH]

 

Następnie rozwiązania jak najlepiej wpiąć tu solary?

 

Pierwszy zasobnik samoróbka, podgrzewa przepływowo CWU.

Drugi to komercyjny zasobnik przeznaczony do CWU, z wężownicą od gazowego Junkersa.

 

To moje pomysły:

13b.JPG lub 13c.JPG

 

Co myślicie? Który lepszy?

Edytowane przez tarasow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HURRA!! :D :D

 

Wybaczcie radość, ale właśnie dobrnąłem do końca wątku - 365 stron i doskokami czytane przez 2 miesiące... A faktycznie najważniejsze sprawy w sumie w kółko wałkowane ;)

 

Nie wiem tylko, czy mi umknęło, czy może temat nie był poruszany - wężownica miedziana, a wykonana z karbowanej nierdzewki, jakie są plusy i minusy wykorzystania tych dwóch materiałów?

 

Chodzi mi głównie o stronę technologiczną montażu - która technika jest "łatwiejsza", a także o porównanie kosztów wykonania w obu metodach.

 

Czy ktoś może "ćwiczył" obie wersje i podzieli się wiedzą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nierdzewka to spawanie.

Miedź i mosiądz - lutowanie lutem twardym.

Adam M.

Niekoniecznie - o ile ciągniemy w jednym kawałku.

Karbowaną można wysunąć przez mosiężny nypel, dawałem zdjęcie #4874 str. 244, i użyć zbijaka (lub bez zbijaka: http://najlepszekolektory.eu/komplet-przylaczeniowy-do-rury-karbowanej-10szt-p-320.html ).

Miedź także prowadzę w jednym kawałku, wyprowadzam przez conex'a i zalutuję na miękko miedzianą obrączkę conexa (jest/powinno to w miarę rozbieralne) . Łączę 2 ślimaki na zewnątrz.

Ja daję 2x 25m x fi15 na CWU i 20m karbowanej nierdzewki DN16 na "solarną" wężownicę. Zdjęcia mam tylko skręconej wężownicy CWU bo się nie spieszę (jak pisałem, 3 rok czekam na PNB) - wyniki za X lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Po weekendzie zaczynam ćwiczyć temat praktycznie. Dlatego proszę Was o opinię na temat wybranych przeze mnie rozwiązań. Każda krytyczna uwaga, lub porada mile widziana.

 

Po pierwsze udało mi się znaleźć na złomie takie cudo w całkiem przyzwoitym stanie:

 

20120710486.jpg

 

rok produkcji 1989,

pojemność 2000 litrów,

ścianka 8 mm (pewnie już mniej bo trochę zdążyło przerdzewieć)

wysokość ok 180 cm

średnica na oko 120 cm (ale nie mierzyłem)

 

Kiedy przeglądałem wasze produkty, były one zdecydowanie wyższe i węższe - zastanawiam się jak tu będzie wyglądało uwarstwienie, w sumie warstwa mieszania się będzie dość spora...

 

Drugą opcją jaką wcześniej brałem pod uwagę jest walec 90 cm średnicy i 200 cm wysoki wyspawany z blachy 3mm, pojemność 1200l.

Koszt wyszedłby identyczny, za to tu mam większą pojemność i chyba większa frajdę z recyklingu...

 

Zamierzam postawić bufor na poddaszu na wieńcu w miejscu łączenia dwóch ścian nośnych (rozwiązanie oczywiście zaakceptowane przez projektanta z odpowiednimi adnotacjami na projekcie - kandydat na samobójce ze mnie kiepski ;) ).

 

Prawie pod nim, (ok 150 cm w bok) na parterze kominek z płaszczem wodnym o mocy 19kw, (wiem że to kotłownia w salonie itd, ale decyzja polityczna zapadła - kominek ma być i już... tak więc nie mam nic do gadania ;) ) a na ścianie 3 panele kolektorów słonecznych. Mam nadzieję, że takie rozwiązanie pozwoli napędzić wszystko sile grawitacji. Czy to pójdzie samo?

 

przekrój.jpg

 

Kominek i bufor chcę połączyć rurami czarnymi 1 1/2 cala, a solary karbowaną nierdzewką 3/4''.

 

Wężownice wewnątrz będą ostatecznie z karbowanej nierdzewki - mamy wykonywać to razem z kuzynem, a on specjalizuje się w spawaniu zbiorników, a i parę ładnych lat przepracował właśnie z nierdzewką, więc technologię ma opanowaną.

 

Zastanawiam się jeszcze nad wymiarami wężownic

- Solarna - 16mm 10 mb - czy taka długość wystarczy żeby oddać całe ciepło?

 

- CWU - 2x 16mm 20 mb + dospawany do tego nierdzewny pojemnik 30l (keg po piwie). Chcę puścić ciepłą wodę do pralki i zmywarki, a do tego mam w domu 3 kobiety, więc pod żadnym pozorem wody nie może braknąć jak mi się córki zaczną domywać w dwóch łazienkach ;) Wystarczy, czy też jest to już przerost formy nad treścią?

 

Te założenia rzucam na pierwszy ogień konstruktywnej krytyki.

 

Pozdrawiam,

 

PS rysunek jest bardzo schematyczny - ma pokazać tylko wzajemne rozmieszczenie elementów. Na szczegóły przyjdzie czas później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie powinno być na tym schemacie naczynie wzbiorczego?

Gdzie najlepiej je podłączyć?

Na ciepłej czy zimnej stronie kolektora?

(Naczynie raczej otwarte bo przeponowe wyjdzie za drogo w takiej pojemności, gdy solar jest bezpośrednio w bufor wpięty).

 

http://obrazki.elektroda.pl/5317089000_1342205014_thumb.jpg

 

Przy buforze 500l, naczynie 30l wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie powinno być na tym schemacie naczynie wzbiorczego?

Gdzie najlepiej je podłączyć?

Na ciepłej czy zimnej stronie kolektora?

(Naczynie raczej otwarte bo przeponowe wyjdzie za drogo w takiej pojemności, gdy solar jest bezpośrednio w bufor wpięty).

 

http://obrazki.elektroda.pl/5317089000_1342205014_thumb.jpg

 

Przy buforze 500l, naczynie 30l wystarczy?

 

Rotex Australia - nie przewiduje temp. ujemnych, w solarze jest woda!!!!

A naczynie 6% to tak trochę mało podłącz je do bufora ponieważ nie ma tu żadnych stałopalnych to może być wpięte u dołu, byle tylko nie zamarzło na jakimś poddaszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To schemat podglądowy, nie będzie kotła.

Zbiornik jak i solary robione "tymi ręcyma".

Sam zbiornik z wężownicą do CWU i zładem krążącym przez kolektory.

Woda od 10 do 100 stopni zwiększa objętość o około 4,5%. Naczynie wziąć o pojemności 7% zładu czy to za mało?

 

Rotex Australia - nie przewiduje temp. ujemnych, w solarze jest woda!!!!

A naczynie 6% to tak trochę mało podłącz je do bufora ponieważ nie ma tu żadnych stałopalnych to może być wpięte u dołu, byle tylko nie zamarzło na jakimś poddaszu.

 

Naczynie wpięte u dołu bufora na szczyt instalacji? To trzecią rurę trzeba będzie ciągnąć oprócz dwóch solarowych. A do wejścia zimnej do solara?

Przed zimą planuję dolać glikol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To schemat podglądowy, nie będzie kotła.

Zbiornik jak i solary robione "tymi ręcyma".

Sam zbiornik z wężownicą do CWU i zładem krążącym przez kolektory.

Woda od 10 do 100 stopni zwiększa objętość o około 4,5%. Naczynie wziąć o pojemności 7% zładu czy to za mało?

 

 

 

Naczynie wpięte u dołu bufora na szczyt instalacji? To trzecią rurę trzeba będzie ciągnąć oprócz dwóch solarowych. A do wejścia zimnej do solara?

Przed zimą planuję dolać glikol.

 

Z tą rozszerzalnością to prawda - nie wiem tylko dlaczego później naczynia robią się "za małe" . Faktycznie te 6 czy 7% jest z zapasem. Ja mam 8% w układzie zamkniętym, ale nie opanowałem tych ciśnień na tyle żebym był w 100% zadowolony.

Rozumiem ze będziesz mail ponad 500l glikolu? Więc nic w naczyniu nie zamarznie. No to w zasadzie bez większego znaczenia jak podepniesz naczynie byle nie było, zaworów pomiędzy. Bufor będzie miał jeszcze jakieś źródło ciepła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze będziesz mail ponad 500l glikolu?

Fakt, kompletnie nie przemyślana decyzja. Dopiero się rozeznałem w temacie glikolu.

Instalacja kolektorów będzie zamknięta, z wężownica w zbiorniku. Druga wężownica w zbiorniku będzie rozładowywać energię w zbiorniku przez przepływową CWU. Zbiornik tylko zasilany kolektorami. I chyba będzie to na wzór tych instalacji:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11072709#11072709 lub

http://www.builditsolar.com/Experimental/PEXColDHW/TankConstruction.htm

 

Jakub.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...