Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Hej,

 

Jeśli chodzi o perlit to ja kupowałem w zębcu - fabryka kotłów.

 

Qter

 

Dzięki za szybką odpowiedź, mógłbyś podać za ile kupowałeś i jak go dostarczają (w workach kurierem?? czy samemu odbierałeś)

 

a że rury wychładzają to wiem, głównie dlatego przerabiałem bufor (był w sąsiednim pomieszczeniu teraz jest bezpośrednio przy kotle).

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hej,

 

Cenę znajdziesz na stronie - sprzedają w workach. Można odebrac osobiście lub organizować transport kurierem - najlepiej zadzwonić - p. Emil wszystko powie. Do mnie przyjachał ich transportem ale to był wyjątek bo akurat mieli nie pełny samochód z kotłami pod warszawę (czekałem na ten transport dośc długo o ile dobrze pamiętam)

 

PZDR

 

Qter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......

 

Po przeróbce mam ok 75mb wężownicy miedzianej ułożonej w taki sposób: (od dołu) około 5m fi 18; ok 22m fi 22; ok 24m fi 18 podzielone na dwie równoległe; ok 24m fi 22 podzielone na dwie równoległe; ok 1m fi 18 wyjście ze zbiornika. około 50m miedzi mam w górnej połowie bufora, reszta schodzi do dołu.

 

Na razie mogę powiedzieć, że taka wężownica działa bez zarzutu :) jak w buforze jest około 38`C w górnej części bufora to można brać prysznic :)

koszt takiej wężownicy to około 2000zł (1500 za trzy kręgi miedzi 2x25m fi 22, 1x25m fi 18 oraz kilka dodatkowych metrów fi 18; reszta to kształtki miedziane do łączenia wężownicy, złączki mosiężne do przejścia przez ścianki bufora, robocizna)

 

.......

 

hmm, nie chciałbym Cię urazić, zmartwić ale wydaje sie , że za pół tej ceny też by działało bez zarzutu, ja mam w buforze ~45mb miedzi fi 18 i też dział bez zarzutu, po roku użytkowania nigdy nie stwierdziłem, że wężownica nie da rady odebrać ciepła z bufora, nie zawiodła jej sprawność, przy ~40st u góry bufora a już 20-25 40 cm poniżej góry (bufor fi80cm) bez najmniejszego problemu biorę prysznic, przy 3-4 dorosłych osobach i małym dziecku bufor ładuję raz na mniej wiuęcej tydzień, półtora zależy kiedy mi się chce rozpalać, bufor z wężownicą to 850l połączony szeregowo z drugim takim samym (szeregowo z boku czyli latem ledwie na pół gwizdka wspomagającym ten pierwszy, bo w połączeniu buforów nie ma pompy wymuszajacej obieg zwrotny między nimi i jedynie część ciepła wróci "pod górkę" samoistnie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, nie chciałbym Cię urazić, zmartwić ale wydaje sie , że za pół tej ceny też by działało bez zarzutu,

 

Nie uraziłeś, kupiłem okazyjnie 2x25m fi 22 i to miało mi zapewnić cwu i zapewniało, ale ze względu na złe połączenie (miałem wężownice jedna w drugiej połączone szeregowo) musiałem rozpalać co 3-4 dni, 1x25 fi 18 było do solara (miały być dotacje w gminie, ale urzędnicy dali ciała). Przy okazji przeróbki zrobiłem sobie kombajn do cwu, ale tak jak piszesz jest to przerost formy nad treścią :)

 

A koszty były rozłożone w czasie i dopiero dzisiaj podliczyłem wszystko, na początku mojej zabawy z buforem myślałem nad zakupem gotowej wężownicy z miedzi karbowanej i za 2000zł mogłem kupić całkiem pokaźną wężownicę, ale w tedy zakładałem jeszcze solary i pc p-w, ehh szkoda gadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propo ocieplenia. Kiedyś myślałem, aby zrobić obudowę z Poliwęglanu i zapianować wszystko z pistoletu, ale PU z pistoletu ma lambę tylko ok. 0,03 a więc porównywalną do dobrej wełny. Teraz rozważam zastosowanie twardej pianki tapicerskiej (T40), ale nie mogę znaleść nigdzie informacji o izolacyjności takiego materiału i czy mogę go zastosować bezpośrednio na bufor (czy 90 stopni to będzie za dużo i pianka się stopi)?

 

Czy ktoś z Was ma jakieś pomocne info na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.

Ma.

 

Wyważasz otwarte drzwi.

Problem termoizolacji takich baniaków i w tym przedziale temperatur jest dawno rozwiązany.

Zrób termoizolację zgodnie za sztuką!

Albo taniutko i siermiężnie, albo nieco drożej i z "wypasem".

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Tak sobie czytałem, czytałem ten watek i postanowiłem napisać a zarazem podpytać aby rozwiać moje wątpliwości.

Wiem, że temat wałkowany ale zawsze lepiej jak do dotyczy akurat mojego przypadku.

A więc po kolei.

Buduje właśnie dom 118 m parterowy bez garażu.

Ocieplony 15cm fundamenty, 20 cm grafitowy styro na ścianach, GM + wymiennik glikolowy

Okna 3 szybowe, rolety + kominek dla nastroju.

Planuje ogrzewanie podłogowe na całości.

Jako, że kotłownia ma służyć jako pralnia nie chcę mieć kotła na paliwo stałe/węgiel, ekogroszek itp/ gazu nie ma.

Przynajmiej na początek chcę ogrzewać + CWU prądem./w przypadku duzych rachunków podłącze jakiś kocioł/

 

I teraz pytanie.

Czy w moim przypadku jest sens i uzasadnienie ekonomiczne aby budować bufor?

Jeżeli tak to grzać to wszystko kotłem elektrycznym czy może samymi grzałkami.

Kosztu związanego z ogrzewaniem bym się nie bał, ale CWU jakoś czuje może mnie trochę zaskoczyć.

Panowie. Co Wy na to? Pomożecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Panowie. Co Wy na to? Pomożecie?

 

jesli planujesz kominek bez płaszcza i wiesz, że w przyszłości np. nie będziesz zakładał solarów to zamiast bufora ja bym pomysl nad pompą ciepła ...

 

jeśli jednak bufor + grzałki - jak zamierzasz "grzać" tylko w 2-giej taryfie i magazynowac ciepełko "na potem" - to pamietaj o odpowiedniej instalacji elektrycznej

 

PZDR

 

Qter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w moim przypadku jest sens i uzasadnienie ekonomiczne aby budować bufor?

 

Bufor ma sens IMHO praktycznie tylko w 3 przypadkach:

1) optymalizacja pracy kotła - dotyczy tylko stałopalnych (w tym i kominka z płaszczem wodnym)

2) chęć wykorzystania taniej taryfy przy ogrzewaniu prądem - ale równie dobrze sprawdzą się akumulacyjne wylewki + dedykowany zasobnik CWU

3) uproszczenie instalacji łączącej wiele różnych źródeł ciepła - wszystkie ładują bufor, a odbiór jest zawsze tylko z bufora

 

Z Twojego opisu wynika, że możesz się łapać na punkt 2, ale tak jak tam zaznaczyłem równie dobrze (i na pewno nie drożej, a jest spora szansa, że nawet taniej) możesz zrobić grubsze wylewki i postawić zasobnik do CWU.

PS. Też bym pomyślał nad PC do CWU zamiast bufora - koszt zakupu podobny, a użytkowanie tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te pompy do CWU to nie kosztują czasem ponad 10 tysięcy?

Szacuje, że buforek zrobię za 2000 tys.

/darmowa rura, praca spawaczy itd/

 

pewnie że kosztują ;)

 

ale

 

np. 12 KW x 4h x 100 dni to tez wydatek... w skali czasu sie wiele wyjasnia

 

kbab udostepnił taki arkusz - pobaw się nim trochę - można do ciekawych wniosków dojść

 

https://docs.google.com/spreadsheet/...Pfu-_8B#gid=35

 

PZDR

 

Qter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie że kosztują ;)

 

ale

 

np. 12 KW x 4h x 100 dni to tez wydatek... w skali czasu sie wiele wyjasnia

 

kbab udostepnił taki arkusz - pobaw się nim trochę - można do ciekawych wniosków dojść

 

https://docs.google.com/spreadsheet/...Pfu-_8B#gid=35

 

PZDR

 

Qter

 

Jest jakiś problem z otwarciem tego pliku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jakiś problem z otwarciem tego pliku

 

zobacz teraz:

 

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?authkey=CPfu-_8B&key=0AmIvzeh1jpYadFFBbXNqUk5pQjJQNjF1STgxNkVRd2c&authkey=CPfu-_8B#gid=12

 

uwaga - własność kolegi kbab - proponuje zapisac na wlasnym kompie kopie i sie tam bawić ;)

 

PZDR

 

Qter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko:

 

Chce wspawać dodatkowe krócce, pod grzałki elektryczne, w miejsca zaznaczone strzałkami. Czy spawanie w takiej odległości może spowodować rozszczelnienie conexów do wężownic (zielone kólka)? Czy jest jakaś bezpieczna minimalna odległość spawania, aby wzrost temperatury nie zaszkodził conex'om?

 

DSC09656a.jpg

DSC09654a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Mam pytanie odnośnie odpowietrzników instalacji C.O. Mam bufor o pojemności 1400l układ otwarty, który napędza podłogówkę na parterze i piętrze (są 2 rozdzielacze na parterze i piętrze)

naczynie wzbiorcze będzie na strychu. czy takie usytuowanie odpowietrzników będzie odpowiednie - na szczycie bufora, w naczyniu wzbiorczym ale nie wiem czy dawać na zasilaniu podłogówki za pompą a jeśli tak to w którym miejscu i wysokości (na parterze, piętrze?)

 

Pozdrawiam Djcezar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ,mam prosbe o opinie mojej sprawy . Otoz dom parterowy 105 m2 60m2 podlogowki i cztery grzejniki ,kotlownia odalona od domu 15 metrow instalacja prawie wykonana brak tylko kotla .Bylem juz prawie zdecydowany na zakup kotla z podajnikiem ale co bardziej mnie zastanawia czy nie lepiej kupic kociol zasypowy i bufor 1000 litrow mam blisko do kopalni wegla bruatnego czyli cena bardzo przystepna . Jak to widzicie czy warto isc w moim przypadku w ten bufor? Zastanawia mnie tylko czy kotlownia oddalona poza domem nie jest zbyt wielkim minusem gdyz bufor musialby byc tam .Zaznacze ze w moim przypadku chcialbym uzupelniac spadki temperatury bufora na bierzaco przykladowo raz dzienie palil w kotle .Myslalem o buforze bez wezownicy gdyz mam z kotlowni podciagniete do domu dwa wyjscia i dwa powroty zasilanie i powrot CO podpiol bym pod bufor a druga pare mam polaczona z bojlerem w domu ktory bym grzal raz dzienie palac w kotle celem uzupelnienia bufora . Co o tym myslicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ,mam prosbe o opinie mojej sprawy . Otoz dom parterowy 105 m2 60m2 podlogowki .... . Co o tym myslicie?

 

Myślę, że bufor jest stworzony dla podłogówki. Ja poszedłbym w stronę śmieciucha, zwłaszcza gdybym miał kopalnię lub skład za płotem.

Tylko zastanów się nad wielkością bufora. Po co ganiać do kotła codziennie jak mona co drugi dzień na przykład. Może warto zainstalować 1500-2000L?

Kwestia jeszcze tych rur - masz je porządnie ocieplone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...