Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pytanie odnośnie montażu grzałki.

Na etapie wykonywania zbiornika zakładałem że głównym źródłem będzie gaz, ale poprzeliczłaem jeszcze raz i dodatkowo gazownia powiedziała mi że mam mieć pozwolenie na budowe od ich skrzynki do domu (to przelało czarę goryczy) więc zdecydowałem grzać grzałką a otwór pod grzałkę mam w 1/2 wysokości baniaka i do tego jest problem z wkręceniem bo podszedłem do tego trochę za bardzo po macoszemu.

Przyszło mi do głowy że zamiast cudować w zamkniętym zbiorniku grzałke mogę zainstalowac w rurze (np DN80) zainstalowanej równolegle do baniaka i podpietej do we/wyjśc przygotowanych dla kominka z PW. Czy taki układ pójdzie w grawitacji czy muszę mieć pompke wspomagającą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gorącą rurę wpiąć u samej góry czy w połowie zbiornika?

 

I kolejne pytanie po przestudiowaniu syfonów buforowych:

 

Bufor mam na strychu ok 6 metrów nad kominkiem czy w takim układzie jest sens robić syfon lub zawory zwrotne bo jak na mój gust to układ w naturalny sposób będzie trzymał ciepło u góry?

Edytowane przez kawiarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dawno tu nie zaglądałem :)

Bufor poszedł w odstawkę ale coraz to chłodniejsze dni mi o nim przypomniały.

W niedługim czasie będę wszystkie te klocki spinał razem.

 

Zastanawiam się także nad sterowaniem pogodowym do podłogówki. Może trochę nie na temat ale jestem ciekaw jak to u Was praktyków bufora jest.

Jakie polecacie sterowniki/rególatory pogodowe?

 

W oko wpadł mi:

- Frisko SR34-M1T

- Ceta 106

- IB-Tron 3100W1 z Insbudu, ale chyba jest na razie niedostępny

- może jakiś Euroster

 

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy można rurę prowadzącą do naczynia wzbiorczego/wyrównawczego poprowadzić po zewnętrznej ścianie? Była by ona przykryta 20cm warstwą styropianu. (przez niedopatrzenie zapomniałem o niej a izolacjia poddasza zrobiona i nie chciałbym coś demolować)

 

Jeszcze jedno pytanie: jak wielki ma być ten zbiornik. Bufor 1000l + 600mb podłogówki. Znajomy instalator podpowiada - 100l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał,

 

Widzę że jesteśmy na podobnym etapie (zb. wyrównawczy + sterowanie podłogówką).

 

Zbiornik ja robię sam ok 75-80 litrów (mój bufor ma 1200 litrów) podłogówki do obliczeń zbiornika nie brałem pod uwage bo tam róznica temperatur to ok 5C.

 

Sterowanie kombinuję połączyc zawór 3d afriso + euroster 11M + euroster 2026, nie ma tu wprawdzie pogodówki ale jest wyznaczanie krzywej grzania w zależności od prędkości spadku temp. Jeszcze wprawdzie nic nie kupiłem i sugestie oraz przemyślenia mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem sobie o tych Twoich sterownikach i mam dylemat czy sterownik powinien mieć ruchomą temp wody i pompa chodzi 24h/dobę czy ustawić temp wody na np 30 C i sterownik włączając i wyłaczając pompę będzie utrzymywał temp. w pokoju na określonym poziomie. Szczególnie istotne w słoneczne i chłodne dni.

Mój bufor będzie grzany prundem w II taryfie więc przy sterowaniu pompa było by to prostsze do okiełznania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak napisze co ja mam.

Więc jest u mnie naczynie bezpieczeństwa - 50l. Korozja pojawia się gdy jest woda i powietrze. To występuje tylko w naczynie wzbiorczym/bezpieczeństwa. Dlatego ja mam naczynie bezpieczeństwa z nierdzewki - z kega po piwie.

Jest u mnie też naczynie wzbiorcze. Korozja tu też jest problemem wiec naczynie to beczka 200l.

 

Naczynie bezpieczeństwa zabezpiecza kocioł przed wybuchem, a naczynie wzbiorcze jest podpięte do powrotu kotła, jest stale podłączone z buforem i pozwala na swobodne zwiększenie objętości wodzie.

Bufor mam niewielki więc i naczynia małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...