Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

a ja ma naczynie zbiorcze coś ok 70-80 litrów, zrobiłem je sobie z wylukanego na złomie za dwie czy trzy dychy starego (ale w dobrym stanie) bojlera, zaspawałem co niepotrzebne, dospawałem to co potrzebne i tam gdzie potrzebne, pomalowałem, dorobiłem stojaczek i stoi sobie na strychu przy kominie

aha, te 70-80l obsługuje dwa bufory po ok. 850-900l, duży kociołek i kotłownia na dużych stalowych przekrojach, i ok. 800mb rury podłogówki, całośc szacuję na ok. 2000l, system sprawdzony, działąjący, polecam ;)

a jeśli chodzi o sterowanie do podłogówki to kolejny sezon rozpocznie niedługo zestaw składający się ze sterownika pogodowego Frisko MR65-MT (jeśli dobrze pamiętam symbol) oraz zaworu 3D z siłownikiem ESBE/AFRISO i też jest ok, dodam tylko, że Frisko ma sympatycznych panów na wsparciu telefonicznym, kilka razy dzwoniłem i nigdy się nie zawiodłem

a jeśli chodzi o prace pompy to ponoć praktycy i teoretycy ;) także ci forumowi zalecają stałą pracę pompy przy regulowanej temperaturze czynnika grzewczego, skoro zalecają ;) to i tak zrobiłem za to pompkę sobie sprawiłem energooszczedną grunfos alpha2, która energii zuzywa tak na oko jakąś jedną trzecią tego co zwykła pompa

Edytowane przez edde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A co robi sterownik jeśli temperatura w pomieszczeniu jest wyższa od zadanej(np. obnizenie temp na noc lub wzrost temp pomieszczenia po odpaleniu kominka)? Czy w takiej sytuacji też nie wyłącza pompy?

 

 

MR65 realizuje wszystkie interesujące mnie funkcje tylko jest troche drogi.

Edytowane przez kawiarz
Poczytałem o sterowniku EDDEGO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co robi sterownik jeśli temperatura w pomieszczeniu jest wyższa od zadanej(np. obnizenie temp na noc lub wzrost temp pomieszczenia po odpaleniu kominka)? Czy w takiej sytuacji też nie wyłącza pompy?

 

 

MR65 realizuje wszystkie interesujące mnie funkcje tylko jest troche drogi.

 

dobre pytanie ;) w tej chwili nic nie robi bo opcja termostatu (czy termometru - nie pamiętam już) pokojowego jest wyłączona, nieaktywna była przez cały sezon i nie zauważyłem że by była potrzebna wiec nie spinam się z instalowaniem czujnika, ba, nawet o tym dopiero teraz sobie przypomniałem, ze można ;) a z tego co pamiętam po przekroczeniu progu temperatury pokojowej jest na czas przekroczenia obniżana krzywa grzewcza, czyli wysterowyje siłownikiem niższą temperaturę zasilania podłogówki

 

a jeśli chodzi o kociołek to mam defro optima komfort plus 30kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jaka efektywniejsza będzie weżownica 1x50m fi22

czy 2x25m fi22 zwienięte w przeciwnych kierunkach połączone trójnikami

 

Witam,

Czy ktoś ma linka do zdjęcia z tą drugą wężownicą z rurkami w przeciwnych kierunkach?

Drugie pytanie to po co aż tyle tej wężownicy? Do tej pory spotkałem się z 25 m i wystarczało wszystkim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie: jakimi kotłami napędzacie bufory?

Może ktoś jeszcze napisze o tych sterownikach :)

 

Witam, ja mam kociołek żeliwny buderusa G211-26D mam miarkownik, ale nie używam. Pompkę uruchamiam ręcznie i tak też zatrzymuję (wkładam wtyczkę do kontaktu i wyjmuję) planuję jakiś tani termostat.

 

Podłogówką steruje moduł UMS-4P firmy p.w.Key, dla mnie wystarcza (nawet nie wykorzystuję wszystkich jego opcji). Kosztował połowę tego co frisco i ma czujniki w komplecie. Działa :) Mieszacz i zawór 3d Afriso (wiem przepłaciłem, ale zawór już miałem a nie znam się na siłownikach i po prostu kupiłem taki co pasuje).

 

Naczynie wzbiorcze mam o pojemności 50l (nawet mniej) mogło by być więcej, (wody w instalacji mam: bufor ok 1200l, kocioł 31l, podłogówka ok100l) ale nie potrafiłem tego wytłumaczyć poprzednim hydraulikom, a skoro już jest...to zostało.

 

Obecnie palę drewnem. Brzoza, akacja, w dwie godziny ładuję bufor z temp ok 25'C do ok 60'C, spalam przy tym około 30 kg drewna (0,06mp).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Drugie pytanie to po co aż tyle tej wężownicy? Do tej pory spotkałem się z 25 m i wystarczało wszystkim? "

 

A kto zabroni bogatemu?

:lol:

A na poważnie...

Jak w baniaczku masz ze 40stC a koniecznie MUSISZ odkręcić sobie naraz ze TRZY krany - 25mb może być mało wydajne...

Więc na taki przypadek przewymiarowują powierzchnię wymiany i spowalniają strugę w wężownicy (wydłużają czas wymiany ciepła).

Woda ma bardzo duże cierpło właściwe i grzeje się wolno...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w baniaczku masz ze 40stC a koniecznie MUSISZ odkręcić sobie naraz ze TRZY krany - 25mb może być mało wydajne...

Więc na taki przypadek przewymiarowują powierzchnię wymiany i spowalniają strugę w wężownicy (wydłużają czas wymiany ciepła).

Woda ma bardzo duże cierpło właściwe i grzeje się wolno...

Adam M.

 

Dokładnie tak, ktoś gdzieś kiedyś liczył i dla 70'C to wystaczyło 5 mb Cu fi 22 aby podgrzać wodę z sieci z 10'C do 40'C, ale to musi być strumień ciepłej wody (gdy pali się w piecu).

 

Dobrze jak wężownica zaczyna się na dole baniaka i zagęszcza się u góry, pozwoli to na lepsze wykorzystanie ciepła z baniaka.

IMHO lepiej jest mieć nawet 2x12mb równolegle niż 1x25. U mnie wężownica ma taki kształt { [ } ] (dwie wężownice nasunięte na siebie) o długości już pisałem :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a&p=5412456&viewfull=1#post5412456

Odgrzewam kotleta bo biorę się za działanie.

Czy taki bufor wytrzyma ciśnienie przy układzie zamkniętym? Jakie w ogóle ciśnienie będzie działało na bufor?

 

A czy pomyślałeś jakie będziesz potrzebować naczynie bezpieczeństwa przeponowe do tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...