Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

wiem że to temat o samorobach ,ale ...ile płaciliście za spawanie bufora (jeśli zlecaliście wykonanie ). nie chciałbym zostać orżnięty.?klockii do bufora ,-miedź, przejścia itd to ceny których rozbieżności nie bedą tak wielkie .Ale robocizna to już inna bajka.

Piczman postawił swój bufor za prawie 2000 zł. Wydaje mi się że to cena niesamowicie niska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piczman tworzył go "tymi ręcami".

Koszt klocków jest zależny od źródełka.

Zlecasz - szukają - kupują - przywożą - i dają sporą fakturkę...

Sam robisz logistykę szukając głównie po złomach - wychodzi po około 1,2zł/kg (czyli - grosze).

 

Przejścia przez ściankę:

Robisz dziurę pod kształtkę mosiężną, typową, z gwintem wewnętrznym (dla bezpieczeństwa - żeby gwintu nie uszkodzić przy robocie).

Dziura nieco "luźna".

Kątówką czyścisz brzegi.

Palnik, lut srebrowy Ag45 w otulinie i POBIELASZ NIM BRZEGI tej dziury.

Wyciągasz koniec rury (podpierając wężownicę wewnątrz baniaka klockiem) tak, aby twardym lutem przylutować rurę do kształtki.

Usuwasz podpórkę i cofasz rurę z kształtką do wewnątrz baniaka. Brzeg kształtki opiera się o pobielony brzeg dziury w baniaku.

Lutujesz lutem twardym kształtkę do baniaka.

Wszystko.

 

Dlaczego twardy?

Tam mogą być ciśnienia rzędu 8-9bar (jak kto spier... instalację wody pitnej wodociagowej) w środku nocy!!!

Tam mogą być temperatury bliskie 100stC (90-kilka się zdarza).

Luty miękkie maja tę właściwość, ze "płyną" jak są tylko ciepłe a mocno rozciągane...

Postaw latem świecę na nasłonecznionym oknie na kilka dni. Zobaczysz, że się SAMA wygnie w dość obsceniczną figurę...

:lol:

SAMA pod własnym ciężarem to zrobi, tylko jej czasu potrzeba...

O TYM tu piszę.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w otulinie - to jest dobry!

Cena w normie... (niestety)

Ale...

To ma 2mm średnicy, więc góra 3 laski potrzebne.

Przy wprawie - dwie.

Tych co mają 1mm to ja na baniak zużywam około 5.

Zostaje jakie 1/3 z ostatniej.

 

Nierdzewkę też tym polutujesz, ale trzeba ciut potrenować.

Jest naprawdę dobry!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy do czego ten zawór ma służyć...., Do podłogówki w zależności od ilości rozdzielaczy i zastosowanej średnicy rur może być różny, ale dwa rozdzielacze to 1" max wystarczy. Jeśli zabezpieczenie kotła to 5/4 lub 6/4 "

 

EDIT:

Jeszcze dodał bym, że 1" to króćce przyłączeniowe a faktyczny kanał przepływu jest o mniejszej średnicy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór będzie sterował podłogówką. 2 rozdzielacze, ok 600mb rury fi17, pętle do max 70-80mb, rury doprowadzające do rozdzielacze to fi 22 miedź.

 

Info bardzo przydatne. Jutro chciałbym zamówić towar :)

 

kawiarz

Pompę kupiłem LFP 25POr40C. Nie odpowiem Ci na twoje pytanie bo nie mam zielonego pojęcia o tym czy starczy 60-tka :)

Pewnie zależy to jeszcze ile ogólnie masz tej rury w podłodze no i jakie przekroje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie z innej beczki co zrobić jak mam duży zbiornik i mało miejsca w kotłowni zbiornik ma około 85 cm szerokości i mam jeden róg kotłowni przeznaczony na bufor ale od ściany do drzwi mam 85 cm zbiornik jako zbiornik sie zmieści ale bez ocieplenia , ile i jakie ocieplenie dać ??Brat mnie namawia żeby wykopać dziurę w ziemi obok fundamentu i wymurować takie jak by zbiornik na szambo i tam schować bufor i dać ocieplenia tyle ile chce lub w kotłowni wykuć dziurę i obniżyć tak do ław i w tą dziurę włożyć bufor bedzie akurat obniżony o 1m i 1m bedzie wystawał i sie zmieści pod okno z drugiej strony kotłowni co sądzicie o takich rozwiązaniach ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie z innej beczki co zrobić jak mam duży zbiornik i mało miejsca w kotłowni zbiornik ma około 85 cm szerokości i mam jeden róg kotłowni przeznaczony na bufor ale od ściany do drzwi mam 85 cm zbiornik jako zbiornik sie zmieści ale bez ocieplenia , ile i jakie ocieplenie dać ??Brat mnie namawia żeby wykopać dziurę w ziemi obok fundamentu i wymurować takie jak by zbiornik na szambo i tam schować bufor i dać ocieplenia tyle ile chce lub w kotłowni wykuć dziurę i obniżyć tak do ław i w tą dziurę włożyć bufor bedzie akurat obniżony o 1m i 1m bedzie wystawał i sie zmieści pod okno z drugiej strony kotłowni co sądzicie o takich rozwiązaniach ??

 

Możesz od strony ściany zastosować areogel 10mm i owinąć to z resztą izolacji streczem, zresztą tak cienko będziesz miał tylko na styku więc wiele Ci tego nie wyjdzie, cena tego ustrojstwa to ok 220 zł/m2, ale to i tak taniej niż reszta twoich pomysłów.

 

10mm areogelu odpowiada ok 15cm wełny więc zakładając że tak mało izolacji będziesz miał tylko w tym miejscu to powinno być ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...