Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zawór będzie sterował podłogówką. 2 rozdzielacze, ok 600mb rury fi17, pętle do max 70-80mb, rury doprowadzające do rozdzielacze to fi 22 miedź..

 

Tak się robi jak się ma czas myśleć podczas wykonywania instalacji i dodatkowo instalator przyjmuje do wiadomości że niektórzy moga wiedzieć więcej niż panowie ze szkolenia w Vissmanie, bo oni mu powiedzieli że pętle to spokojnie można robić 150m a pompa do podłogówki to musi mieć conajmniej 200 W bo inaczej jest kijowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko: chciałbym połączyć bufor z "siecią" za pomocą elastycznych węży. Bufor będzie zasłaniał rozdzielacz do wody użytkowej i chciałbym w razie awarii mieć możliwość przesunięcia bufora (oczywiście bez zładu), bez konieczności skomplikowanych prac hydraulicznych. Czego mam szukać i gdzie? Na razie znalazłem tylko węże do nagrzewnic, ale też nic konkretnego. Myślałem o czymś takim jak zwykły wężyk do wody (jak do podłączenia baterii umywalkowych), ale dostosowany do wysokich temperatur 80-110 C i odpowiedniego ciśnienia. Wiecie coś na ten temat? Możecie pomóc?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego mam szukać i gdzie?

szukaj Śrubunek dwuzłączka

żeby go rozkręcić wystarczy parę obrotów nakrętki i całość jest uwolniona, identyczne się go montuje, dostawiasz bufor parę obrotów i całość skręcona

 

PS w węże gumowe nie ma co inwestować, po kilku latach parcieją i pękają od gorąca, taka ich uroda, jedyne dopuszczalne to są całostalowe z karbowanej blachy, niestety są horrendalnie drogie (ostatnie zdjęcie)

srubunek%2010%202.jpg

srubunek%2010%201.jpg

smkp12.jpg

zawor-kulowy-1-2-srubunek-.jpg

__rubunek_KS_3_4_4c9a099653120.jpg

Edytowane przez mxxxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko: chciałbym połączyć bufor z "siecią" za pomocą elastycznych węży. Bufor będzie zasłaniał rozdzielacz do wody użytkowej i chciałbym w razie awarii mieć możliwość przesunięcia bufora (oczywiście bez zładu), bez konieczności skomplikowanych prac hydraulicznych. Czego mam szukać i gdzie? Na razie znalazłem tylko węże do nagrzewnic, ale też nic konkretnego. Myślałem o czymś takim jak zwykły wężyk do wody (jak do podłączenia baterii umywalkowych), ale dostosowany do wysokich temperatur 80-110 C i odpowiedniego ciśnienia. Wiecie coś na ten temat? Możecie pomóc?

 

Pryszcz - bufor zasłaniający rozdzielacz do wody użytkowej

Puder - opróżnianie bufora by przekręcić zawór rozdzielacza

 

Ja bym radził przemyśleć zmianę usytuowania rozdzielacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam schemat pożyczony od kolegi madric mam pytanie czy taki może być, jakie rozmiary zasilania i powrotu mają być będą odpowiednie do podłogówki ?ładowany bedzie z pieca stałopalnego plus awaryjnie grzałki 2 sztuki lub 3 , opcja prawdopodobnie bez wężownicy do solarów , czy 25mb fi 22 wystarczy mi do cwu bo ładowanie 2x 25mb to już w moim przypadku nie potrzebne chyba bo bedzie tylko jedna łazienka WC i kuchnia .Jak dokładnie obliczyć ile litrów może mieć zbiornik ??

schemat.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam kominek z p.w podpięty pod bufor 1000 litrów i piec gazowy Buderus gb072 . Instalacja robiona była w kwietniu i nie robiłem wtedy automatyki do rozładowania bufora ze względów finansowych. Wszystkim obecnie steruje sterownik Tatarek RT08P, który nie ma oprogramowania do Bufora i po wygaszeniu kominka wyłącza pompę CO. Bufor zostaje nie rozładowany. Palę w kominku od godziny 18 do 23. Mogą zmienić oprogramowanie w Tatarku, ale z tego co czytałem instrukcję pompa CO od razu rozładuje Bufor nie patrząc na zapotrzebowanie ciepła w domu. To rozwiązanie wydaje mi się mało ekonomiczne. Szukam jakiegoś innego sposobu. Jak macie rozwiązane u siebie rozładowanie bufora i jakich sterowników używacie? Proszę o jakieś podpowiedzi. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 

Pozdrawiam

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze w absolutnym bezruchu!

Dla mnie - zasypanie perlitem.

Warstwa na ściance im grubsza - tym lepsza.

 

Adam M.

 

A co z wełną i streczem ??? - najłatwiej do wykonania

 

Pianą PUR - tak jak i przy perlicie trzeba mieć odpowiednią obudowę czy formę.

 

Czy jest jakiś okres lato-zima w którym bufor się poci ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten baniaczek ma być ciepły, to takie zjawisko jak pocenie się nie występuje.

Jak nie lubisz/nie masz perlitu zrób tak, jak robili w socjalizmie.

Działało bardzo dobrze!

Mumię zrób!

Wełna (najlepiej skalna, bazaltowa a nie szklana) owinięta bandażem (nadaje się stare prześcieradło) przesypanym bardzo gęsto gipsem.

Potem to rosisz wodą i opylasz jeszcze kilka razy gipsem aż powstanie SZCZELNA skorupa!

Jak wyschnie - malujesz (kilkukrotnie, bo chłonie jak gąbka) jaką farbą olejną.

Gładko lub we wzorki - jak wola.

Będzie prawie tak dobre, jak perlitowe, ale jednak nieco mniej termoizolujące.

Wszelkie inne podejścia są tylko gorsze...

(mniej sprawne)

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...