Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Proszę mnie oświecić, ponieważ mam pytanie.

Zbiornik będzie ładowany kotłem grawitacyjnie,czyli górą wejście z ciepłą wodą a dołem powrót zimnej do kotła. Moje dociekanie dotyczy przekroju powrotu : czy musi mieć średnię jak średnica górnej od ładowania czy może być mniejsze. Dla przykładu góra 1 i1/4, powrót 3/4. ????????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak ma być zgodnie ze sztuką - to powinny być takie same i raczej z tych grubszych (pod grawitację).

A co jak będą różne?

Też zadziała, ale może różnie zadziałać...

Układ będzie mało przewidywalny.

 

Tobie się pewnie wydaje, że ruch strugi wymusza ta gorąca rura wznośna z kotła.

(różnica gęstości w TEJ rurze)

Tyle, że to nie prawda!

To powrót do kotła wymusza ruch tej strugi...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 Wygląda na to, że miedź styka się ze stalą.

2 Czy te druciki, którymi związana jest stożkowa wężownica są miedziane czy jest to ten drut z migomatu. Jeżeli są miedziane to może warto by było przylutować w kilu chociaż punktach żeby nie zjechało na dół. Jeżeli z migomatu to skorodują b. szybko.

Widzę tam też chyba plastikowe opaski zamozaciskowe -może dadzą radę, ale trąca to prowizorką.

3 Te gwinty w deklu -wydaje się, że posłużą do ładowania i rozbioru ciepła. Jeśli tak to przepływająca woda nie będzie kręcić zładem bo brak kierownic strumienia i za blisko osi pionowej bufora.

Umieszczone pod kątem spowodują utrudniony montaż -ale tak też się da

 

Reszta moim zdaniem jest OK.

Co na to reszta Forumowiczów?

Edytowane przez Grand72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli robimy z grubszego materiału i średnica zbiornika nie jest przesanie duża, to zabawa w wypukłe dennice jest moim zadniem zbyteczna dla układu otwartego w standardowym domu gdzie wysokość zładu ma najczęściej 2-3 kondygnacje. Sprawdzałem u siebie ciśnieniem 5 bar i nawet nie widać że się coś wydęło
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ochrona naczynia wzbiorczego przed zamarzaniem

 

Mam połączony kominek z płaszczem + bufor + podłogówka, wszystko to ma być w układzie otwartym. Naczynie wyrównawcze będzie na strychu, który nie będzie ogrzewany. teraz pytanie o zabezpieczenie naczynia przed zamarznięciem... Oczywiście naczynie będzie przytulone do komina, ocieplone - czytałam już o różnych możliwościach, ale... co z sytuacja kiedy w kominku nie bedzie palone? ... bo bufor będzie wystarczająco naładowany.... bo nikogo nie będzie a wodę w instalacji będą podgrzewały grzałki w buforze... Jeden z forumowiczów podrzucił mi pomysł z kablem grzewczym http://allegro.pl/kabel-grzejny-przewod-grzewczy-pod-panele-120w-12m-i2641219534.html podłączonym do termostatu http://www.into.pl/ogrzewanie/allegro1.html. Kabel byłby owinięty wokół rury do naczynia i wokół samego naczynie.Czy ktoś coś takiego zastosował u siebie, a może macie jakieś inne już sprawdzone metody?

 

Zaznaczam, że chodzi o sytuację, kiedy nie będzie palone w kominku ... i tempweratury spadną znacznie ponieżej zera...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byry007 - dzięki, na to nie wpadłam.... pytanie co z wodą w rurach? No ale może podgrzana w zbiorniku rozwiązałaby problem... sprawa do przemyślenia...

 

herakles - ... piwnicy nie ma ;) dom parterowy, wszystko na jednym poziomie, wymyślić można, ale chodzi o to, żeby było prosto i bezpieczne... czyli jednak z naczyniem wyrównawczym umiejscowionym możliwie wysoko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...