Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

I mam następujące pytania:

 

W górnej części bufora brakuje mi jednego krócca. Czy mogę wykorzystać jeden jako wspólne przyłącze powrotu z pieca CO i zasilania podłogówki? (szczegół A)

Wolałbym nie dospawywać niczego do tego bufora, który mam. A tak sobie myślę, że hydraulicznie powinno to nie robić jakiś problemów?

 

Powrót z "pieco CO" chcesz dać na samą górę bufora? Chyba coś pomyliłeś.

Może lepiej połączyć to jakoś z zasilaniem z kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gada jak posolony...

Dla niego kocioł zasila zimną a powraca z niego ciepła...

Niektórzy tak to rozumieją...

 

Zawór zwrotny nie konieczny, ale nie przeszkadza.

Łatwiej jest postawić jedno naczynie wzbiorcze jak poziomować dwa...

 

To wspólne przyłącze może Ci trochę krwi zepsuć!

W jednej z gałązek woda będzie płynęła raz w prawo a raz w lewo...

Zrób to przyłącze przy samej ściance baniaka.

Jak odsuniesz - mogą zacząć się cuda i doktoraty tu będziemy robili z wpływu formy na treść (bo jest!!!).

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gada jak posolony...

Dla niego kocioł zasila zimną a powraca z niego ciepła...

Niektórzy tak to rozumieją...

 

O to właśnie mi chodziło, tak więc ciepła woda z pieca (ok. 85 stopni) będzie powracać do bufora (zasilać go) na górze bufora.

 

Łatwiej jest postawić jedno naczynie wzbiorcze jak poziomować dwa...

 

Tak tylko, że połączenie z kominkiem mam z rury fi 22 o długości ok. 6 m tak więc nie wiem czy to nie będzie za "ciasno"? Ponadto drugi zbiornik załatwia mi problem odpowietrzania bufora. Poprzedni właściciel bufora przestrzegł mnie przed awarią odpowietrznika automatycznego, która jego spotkała i wymusiła opróżnianie pewnej części instalacji z wody, aby problem usunąć.

 

To wspólne przyłącze może Ci trochę krwi zepsuć!

 

To może jednak połączyć piec CO z "powrotem" z kominka? Będzie gdzieś w 2/3 wysokości bufora, więc ciepła woda resztę drogi w górę pokonałaby już tylko konwekcyjnie, a woda w rurce przyłącza płynęłaby tylko w jedną stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

 

Prace nad akumulatorem/buforem ruszyły zdecydowałem się na 2 szt połączone 2 calowymi śrubunkami. W wyższym będzie wężownica CWU i całe oprzyrządowanie (wejścia i wyjścia) będą w wyższym zbiorniku. I teraz pytanie czy tak może być ? Mniejszy jest tylko po to żeby zmagazynować większą ilość ciepła. Czy może do mniejszego też podłączyć jakieś wejście, wyjście np z kotła powrót? Żeby cały zład zbiornikowy był ruszany pompką?

 

Kilka fotek:

 

http://obrazki.elektroda.pl/8717759200_1351237595_thumb.jpg http://obrazki.elektroda.pl/9737560700_1351237597_thumb.jpg http://obrazki.elektroda.pl/7945645300_1351237600_thumb.jpg http://obrazki.elektroda.pl/6775799600_1351237602_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gorącą wodę z kotła wpuść pod szczyt tego większego.

Zimną wodę do kotła odprowadzaj z okolic dna tego mniejszego.

2" pozwolą na samoistne uwarstwienie zładu a pompka obiegu kotłowego tylko pomoże i nie przeszkodzi.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha

 

Właśnie tego nie byłem pewien dzięki Panie Adamie za wskazówkę. Gorąca woda jest wpuszczona z góry rurą calową z kolanem hamburskim jako kierownica strugi.

 

Jeszcze jedno pytanie. Czy w połączeniu obu zbiorników tą 2 calową rurą należy zrobić wyloty/wloty w kształcie litery T z kolan hamburskich ? W końcu w tym miejscu zachodzi przepływ w obu kierunkach. Proszę o rozwianie wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha

 

Właśnie tego nie byłem pewien dzięki Panie Adamie za wskazówkę. Gorąca woda jest wpuszczona z góry rurą calową z kolanem hamburskim jako kierownica strugi.

 

Jeszcze jedno pytanie. Czy w połączeniu obu zbiorników tą 2 calową rurą należy zrobić wyloty/wloty w kształcie litery T z kolan hamburskich ? W końcu w tym miejscu zachodzi przepływ w obu kierunkach. Proszę o rozwianie wątpliwości.

 

Adam kiedyś wkleił taki szkic. Chyba tego dotyczy o czym piszesz.

http://img9.imageshack.us/img9/9818/665wloty.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakbyś kupił ESBE to tej wodzie było by jeszcze lepiej :) Może jakby umiała czytać to by się z jakiegoś zaworu śmiała.

Oczywiście żart :)

Na ESBE postawiłem z czystego przypadku

 

Nie jestem znawcą w tym temacie ani instalatorem takich instalacji. Wiedza tylko z tego forum :)

Ale jak słucha się czasami pseudo speców od CO to głowa boli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jednak połączyć piec CO z "powrotem" z kominka? Będzie gdzieś w 2/3 wysokości bufora, więc ciepła woda resztę drogi w górę pokonałaby już tylko konwekcyjnie, a woda w rurce przyłącza płynęłaby tylko w jedną stronę.

 

Czy to lepszy pomysł? Myślę, żeby użyć czegoś takiego:

http://www.sklep.eeodlewnia.pl/files/image/foto_prods/165-30.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym połączyć bufor z piecem stalą czy miedzią ??co zyskam jak podłącze miedzią ?? a stalą oprócz tego że bedzie taniej ?

 

Miedzią (28mm) w miarę tanio i łatwo

stalą (czarną 2'') w miarę tanio i w miarę trudno.

 

Jak bym miał czas się piep... ze stalą bym dziś zrobił na te 2'' i bym jechał w grawitacji, bo moje 28mm CU przy pełnej mocy 15kw kotła bez pompki nie wyrabia.

Ale z drugiej strony wiem że będę zmieniał kocioł na większy i wiem że dołożę z prę baniaków do tego jednego mojego więc te CU 28mm będzie łatwiej przerobić.

Przy samym kotle mam stal 6/4 i 5/4''.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...