Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A czym mierzysz temperatury z tych DS-ów ?

 

Temperatury z DSów odczytywać możesz czym chcesz:

AtMega z wyświetlaczem

atmega dołączona do kompa

Port równoległy z PCta

ARM Cortex M3 4, czy ileś..

PIC

zaawansowany turbo mega sterownik instalacji grzewczej za 1000 czy 2000PLN (z atmegą w środku)...

niezbyt zaawansowanym sterownikiem...

 

czymkolwiek, co dla Ciebie wygodne...

 

Możesz też zamiast cyfrowych termometrów za 4.5pln montowanych do blachy bufora zastosować wypasione czujniki zapuszczone wgłąb. Możesz też nic nie montować, tylko zrobić dojścia w izolacji bufora, by dotknąć ręką i sprawdzić "czy ciepły", "czy bardzo ciepły" itd.

Edytowane przez yahabe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi.

 

Żeby usystematyzować - w kotłowni niedługo pojawi się piec Defro KDR 20KW (już zamówiony). Na poddaszu na łączeniu ścian nośnych (czyli 3 metry wyżej i 2,4 metra w bok) stoi bufor według Adamowego pomysłu o pojemności 2000 litrów. Od bufora w dół prowadzą 2 rury 1 i 1/2 cala do powrotu i zasilania. Na razie wyprowadzone są na ścianę w kotłowni jakiś metr ponad kocioł.

 

Teraz kwestia podejścia do kotła - najprościej byłoby podłączyć bezpośrednio i pozwolić działać fizyce. Z tym że nie wiem, czy przy w sumie sporej mocy, to "pójdzie samo" - Może ktoś podpowie jak będzie się taki kocioł zachowywał?

 

Druga opcja to wstawienie pompy żeby pomóc "rozruszać" układ i stąd pomysł z pompą, obejściem no i zaworem mieszającym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie , prosze o szybka pomoc, dotyczaca schematu podlaczenia i podpowiedzenia kilku szczegilowo technicznych.

Dodam ze ze czytam to forum juz od roku i wydawalo mi sie ze cos nie cos wiem, ze instalacja z buforem to jest to.

Bez zbednego gadania, mam rozmontowana cala kotlownie, bo poprzednia instalacja nie chodzila wcale, znajomy hydraulik popelnil ja wedlu moich i jego wskazowek. W nocy idzie mroz a ja bez cieplej wody i ogrzewania. Do rzeczy:

w kotlowni: piec 17kW zasypowy + bufor 1000l + CWU 140l. Dom 115 m2 podlogowki, parterowka, bardzo dobrze ocieplony etc.

Chcialbym to polaczyc wedlug schematu z Atmosa http://www.atmos.cz/poland/instalace-kotlu-006-dalsi-doporuce-zapojeni schemat 14.

Czy to jest poprawne, co mozna zmienic. Dodam ze chce dolozyc zawor termoregulacyjny z otwarciem 50 C na obiegu kotlowym, oraz zawor klapowy na wejsciu do bufora, zeby nie robic syfonu. Nie wiem jeszcze jaki sterownik, regulator pokojowy, zawor trojdrozny z silownkiem, ale mysle , czytajac forum ze opcja "Piczmana" sterowania bylaby wlasciwsza. Jesli ktos moze polecic jakis zawor trojdrozny z silownkiem w rozsadnych cenach realizujacy prace ciagla do mojego schematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tofik, ostatnio taki układ podłączałem, tzn bufor 1000l oraz kocioł zagazowujący Atmos 25 kW, utrzymywanie wysokiej temp powrotu zrealizowałem wykorzystując pomysł Adama. Postaram się wrzucić pare fotek w celach poglądowych. Pompy ładowania bufora i powrotu sterowane są termostatami przylgowymi podającymi sygnały na przekazniki. Układ sterowania zmodyfikowałem tak aby załączenie pompy ładowania bufora nastąpiło dopiero po pierwszym wyłaczeniu pompy powrotu, tak aby kocioł szybciej osiągnął właściwą temp powrotu. Całość działa poprawnie, a w przypadku zaniku napiecia nastepuje obieg grawitacyjny o zmniejszonym przepływie ale wystarczającym aby kocioł nie zagotował wody. Juz przygotowałem przetwornicę o pełnym sinusie na wyjsciu i niedługo podepnę tak aby pompa obiegowa mogą pracowac również przy zaniku napiecia Dla 2000l ten kocioł nieco za mały, trzeba bedzie palić co najmniej 8 h
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim mam pytanko, potrzebował bym schemat połączenia bufora z kotłem by ADAM_MK, wiem że to już było na forum sam to kiedyś czytałem ale nie mogę teraz tego odnaleźć, może ma ktoś u siebie na kompie i mógłby zapodać jeszcze raz na forum tak w celu przypomnienia lub przesłać na priv. Za pomoc będę wdzięczny. Pozdro dla wszystkich buforofców.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę polecić zawór do domieszania CWU. Mam TM50 Honeywell'a i od dawna sprawuje sie bez problemów. Jest to zawór 3D termostatyczny, kosztuje 140 - 170PLN. Woda z kranu ma zawsze ustaloną temp (no chyba, że bufor zimny).

 

Zobaczymy, czy podłogówka na nim pójdzie (miniaturowa - 40mb pexa bodajże).

 

Odnośnie kleju AG TermoGlue- po kilku dniach na próbkach wysechł... Wygląda jak wyschnięty silikon. Dzisiaj przykleiłem czujniki do bufora. Wyszlifowałem do gołej i błyszczącej blachy, przykleiłem na ten klej i dodatkowo taśmą aluminiową (ok 5 warstw taśmy). Jutro będę ocieplał, raczej trzymają się solidnie.

Edytowane przez yahabe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym prosić o waszą opinię w temacie. Instalacja ma być zmodyfikowana do postaci jak w załączniku. Obecnie kominek z pw. zasila bufor wężownicą i jest w układzie otwartym.

Oczywiście zawory kulowe, bezpieczeństwa będą na swoim miejscu. Zastanawiam sie nad potrzebą instalacji zaworów zwrotnych.

Bufor mam wciśnięty w kąt pomieszczenia i nie za bardzo mogę wykorzystać przeciwległe króćce, aby klasycznie oddzielić zasilanie od odbiorów. Musiałbym spuszczać te 1000l i go przesuwać.

Co zatem stracę podając zasilanie i odbiory z tej samej strony bufora?

swoją drogą, gdybym spuszczał wodę czy warto bawić się i zachować te 1000l wody (mam parę 200 l beczek) żeby z powrotem zalać układ tą samą wodą? Trochę smierdzi ta woda.

Dziekjuę

capture_002.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

głównie po to, żeby zasilać bufor warstwowo, a nie jak mam do tej pory przez wężownicę.

A jak to zapewnić pozostając w układzie otwartym? Oczywiście oprócz stosowania wymiennika i dodatkowej pompy.

 

Z twojej wypowiedzi wynika, że nie za bardzo rozumiesz istotę pewnych zjawisk.

 

Chcesz to zrobić DOBRZE, chesz ZROZUMIEĆ - przeczytaj wątek, parę postów wyżej jest link do streszczenia.

Nie chcesz, nie bierz się sam za projektowanie. Układ Zamknięty jest Ci NIEPOTRZEBNY!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

herakles, jasne że chcę to zrobić dobrze, dlatego sam ślęczę na rożnych forach i się dokształcam, a nie zlecam to pierwszemu lepszemu hydraulikowi (zresztą tak zrobiłem i wyszła kicha)

streszczenie też przeglądałem, proszę oświeć mnie w temacie rozwiązania mojego systemu co w układzie otwartym.

chyba że chodzi ci o całość w układzie otwartym, to jasne, ale po co? nie mam gdzie wyprowadzić naczynia zbiorczego nad kaloryfery

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...