Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Tak myślę o tej wężownicy miedzianej pod kątem legioneli i ewentualnej rdzy. Jeśli króciec stalowy będzie wewnątrz bufora to narażony jest na trawienie ze strony miedzi i wody przepływowej. Również taki króciec jest wtedy też kawalkiem wężownicy,która przestaje być w tym miejscu miedziana a stalowa, co teoretycznie zabiera jej właściwości sterylnej dla bakterii. Również pozostaje pytanie czy nie należy ciągnąć dalej gorącej wody miedzią.

W sprzedawanych gotowych wężownicach mają one na przejściach znaczne zgrubienie i chyba są uszczelniane na uszczelkę. Czy może ktoś skomemtować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam zamiar założyć wężownicę miedzianą w stalowym baniaku i nie wiem jaka metodę przejścia wężownicy wybrać. Dajcie namiar na Nr postu lub jakiś rzeczowy wykładzik :) .

 

ja wybrałem conexy zaciskowe: mufa wspawana w bufor, w mufę conex ze spiłowaną fazką wewnętrzną, przez conex przechodzi na zewnatrz rura wężownicy i tam łączy się z instalacją, innym rozwiazaniem (polecanym i opisywanym przez Adama) jest lutowanie twarde, ponoć pewniejszy, solidniejszy sposób niż conexy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po paru latach te przejście zostanie zjedzone przez kontakt z wodą wodociągową.

 

Trochę się przeraziłem. Posiedziałem, pomyślałem.. Błąd jak diabli. Trzeba było być bardziej aktywnym na forum w trakcie tworzenia.

Po jakimś czasie wymyśliłem jednak, że za 20 lat to ja będę miał nowy lepszy bufor:) Albo przydomową elektrownie atomową, wiatrową. fotowoltaiczną czy inną.

Dzięki za opinię- będzie przydatna dla innych!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ładuje bufor do 80 C na górze to słychać jak się w nim woda gotuje czy tak będzie zawsze ? na dole bufora zawsze prawie mam 20 25C

Dzisiaj ładowałem bufor po raz pierwszy i też zauważyłem takie zjawisko, Na kotle było 85 a w buforze nie wiem bo jeszcze nie mam podpiętych termometrów. Góra tylko ciepła a dół letni, Na grawitacji szło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam znowu zniknął. Trochę się nie dziwię, bo wątek okresowo jest odświeżany. W koło to samo. Opasły materiał, ciężko się czyta a i tak robimy błędy jak yahabe. Ale i tak warto przeczytać. Dzisiaj wniosłem z kolegami bufor do domu :) cały projekt zajął mi z przerwami 1,5 roku :( a tu jeszcze naczynie, kominek, no i OPOMIAROWANIE ! Z tym mam największy problem, bo mało było dyskusji. Są inne wątki ale mało łopatologiczne. Pochwalcie się trochę jak wam działa? Edytowane przez Grand72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj ładowałem bufor po raz pierwszy i też zauważyłem takie zjawisko, Na kotle było 85 a w buforze nie wiem bo jeszcze nie mam podpiętych termometrów. Góra tylko ciepła a dół letni, Na grawitacji szło.

 

Może zanim ta grawitacja wydajnie ruszyła to przez moment było w okolicach 100oC (albo trochę niżej) w paru miejscach wymiennika kotła. Potem te powietrze poszło do bufora a woda się gotuje w temperaturze 100oC ale przy ciśnieniu 1 Bar. Wirujący zład powoduje obniżenie tego ciśnienia na środku baniaka. Może to to a może jeszcze resztki powietrza w wodzie baniaka.

Adam radził żeby na początku wspomóc grawitację pompką.

 

Edit: A może "powietrzu" z kotła łatwiej jest lecieć do bufora zamiast do naczynia bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grand72

A do czego potrzebne Ci jakieś cuda do opomiarowania. Załóż normalne termometry analogowe i będzie ok. Po co jakieś tabelki, wykresy, przechowywanie w archiwum.

 

Czy ty nie rozumiesz, że w tym opomiarowaniu, czujniczki, ds18s20, LM35, komputery chodzi głównie o rozrywkę?! Ludziska tworzą takie rzeczy tylko po to, żeby się rozerwać!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze tyle razy było pisane o przejściach przez bufor miedzią a Wy znowu to samo.

Sorry jak kogoś obraziłem :)

Niby racja , ale nie do końca. Pytanie nasunęło mi się, po przejrzeniu gotowych różnych baniaków z wężownicami oraz gotowych wężownic wymontowanych z takich baniaków i wystawianych na Allegro i sprzedawanych nowych wężownic.

Przejście będzie uszczelnione uszczelką albo na lut twardy. No i tu zaczynają się schody związane z różnymi rozwiązaniami dla uszczelki i lutowania :). No i zapragnąłem poznać te rozwiązania :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...