Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

A więc pomiary na n czujek robimy tak (prościej się kurka nie da):

1) Potrzebujemy komputer z portem RS232 instalujemy tam linucha.

2) Robimy sobie przejściówkę tzw. DS9097 wpiszcie to w wszukiwarce i przełączcie na grafikę wyskoczy milion schematów.

3) Instalujemy program digitemp (debian/ubuntu: #apt-get install digitemp)

4) initializujemy: #digitemp_DS9097 -s /dev/ttyS0 -i

5) odczytujemy sobie pomiary z czujek takim poleconkiem: #digitemp_DS9097 -a

Co zrobimy z wyjściem tego polecenia to juź indywidualna sprawa.

 

Właśnie sprawdziłem, działa wybornie! Co ciekawe z przodu biórka mam 22.06*C a na środku (bliżej kompa) 23.00*C bo dwie czujki DS18b20 mam pod to podpięte.

 

Jak to się mówi, PROSTE A CIESZY!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chodzi o zabawę, ale chciałbym też mieć możliwość poobserwowania układu. To mój pierwszy układ, o który muszę zadbać sam. Licznik na ścianie też jest mój, dlatego chcę wiedzieć jakie metody grzania są u mine najbardziej optymalne. Wykonanie elektronicznego układu pomiarowego powinno być zbliżone w kosztach do zwykłych termometròw, których nie mogę dostać w wersji z długą kapilrą. Poza tym taki projekt jest rozwijający dla wykonawcy i rozwojowy dla innych zastosowań. No i satysfakcja jaka!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, i prawie, ze dobrze!

 

Ten układ analogowy z LM35 jest tak zrobiony, ze pokazuje STAN baniaka.

PEŁNY STAN.

Można mu tez dodać jakie DS dla rejestracji, ale to już komp, linuch czy inna fabryka...

 

Adam M.

Czytam na ten temat w innych miejscach i wygląda na to, że da się takie coś postawić na routerze albo na terminalu thin client , który jest energooszczędny i tani (parę dych). Już się trzęsę, żeby to robić ale jeszcze nie wiem jak. Wątek o buforze ma 400str a tak na prawdę wystarczyło by 10 żeby opisać projekt od A-Z. 1,5roku zajął mi ten projekt, ale warto było bo wpłynęło to na mój osobisty rozwój, zrozumiałem bardzo dużo procesów dziejących się w moim otoczeniu i staram się to wykorzystać. Czuje się na siłach polemizować z "fachowcami" i wytykać im ignorancję w wykonywanej przez nich pracy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mały off-topic: się przyczepię, ale mnie to trochę "kłuje w oczy" - słowo linux można całkiem poprawnie odmieniać po polsku, interesuje więc nas współpraca z linuksem i instalacja linuksa... ;)

A żeby nie było całkiem off-topic: RS-232 jest zdębny, wystarczy zanabyć (dobrą) przejściówkę RS-232<=>USB lub lepiej od razu gotowy interfejs do 1-wire. Oczywiście RS-232 jest rozwiązaniem prostszym i pewniejszym (USB potrafi być "narowiste"), ale wcale nie jest absolutnie konieczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przedstawiłem najprostsze rozwiązanie w moim odczuciu. Interfejs USB niewiele się różni od rs232 i 1-wire i podobną przejściówkę można zrobić i dla niego. Pewnie ten magiczny programik też by to łyknął jak będę miał troszkę więcej czasu to polutuje i dam znać. Linux też nie jest konieczny. Ja chciałem zaproponować w/g mnie NAJPROSTSZE rozwiązanie podpięcia tego do pc, które da się wykonać w 3h po wizycie kuriera z elementami układanki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupić te DS18B20 czy LM35? Bo trzeba by jakąś instalację robić, lutowania przy tym troszkę no i coś trzeba do przodu popychać sprawy.

Bardziej bym się skłaniał ku DSom. Chciałbym co kolwiek odpalić, a potem juz tylko bawić się w rozbudowę. Już mi się w głowie roi od pomysłów. Na początku zamarzyło mi się mieć na wyświetlaczu 4 wyniki pomiarów. Teraz kiedy się naczytałem to chciałbym mieć zmierzone wszystko co się da i do tego jeszcze na wykresach sobie poogladać. Pomocna bedzie instalacja alarmowa, która ma przy każdej czujce wolną parę -czyli pomiar temp. pomeszczeń za 3.90zł za jeden punkt pomiarowy. Na zewnątrz wychodzi wiązka do sygnalizatora i muszę sprawdzić, ale chyba też jest wolna para -czyli instalcja prawie gotowa:lol2: Aż się prosi o zastosowanie.

Teraz kiedy to piszę wpadłem na pomysł: koło kominka biegnie linia internetowa -skrętka. Ona zdaje się ma 4 pary a chodzi na 3:rolleyes: Kominek ważna rzecz -trzeba zmierzyć:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem takie coś, zaraz odpalę. Może sie nada :rolleyes:

20121122_190301[1].jpg

Widzę 2x RS232 4x USB no i ethernet -wygląda obiecująco już sprawdzam co to za cudo. Nie ma tego na liście podanej przez Heraklesa, ale coś w ten deseń

 

Edit: Chyba 512 Flash i 256 Ram, Win XP Embedded. Co sądzicie?

Edytowane przez Grand72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc pomiary na n czujek robimy tak (prościej się kurka nie da):

1) Potrzebujemy komputer z portem RS232 instalujemy tam linucha.

2) Robimy sobie przejściówkę tzw. DS9097 wpiszcie to w wszukiwarce i przełączcie na grafikę wyskoczy milion schematów.

3) Instalujemy program digitemp (debian/ubuntu: #apt-get install digitemp)

4) initializujemy: #digitemp_DS9097 -s /dev/ttyS0 -i

5) odczytujemy sobie pomiary z czujek takim poleconkiem: #digitemp_DS9097 -a

Co zrobimy z wyjściem tego polecenia to juź indywidualna sprawa.

 

Właśnie sprawdziłem, działa wybornie! Co ciekawe z przodu biórka mam 22.06*C a na środku (bliżej kompa) 23.00*C bo dwie czujki DS18b20 mam pod to podpięte.

 

Jak to się mówi, PROSTE A CIESZY!

 

Mi to taki cosik już z 10 lat rejestruje temperaturę na 3 termometrach, tylko że wtedy jeszcze digitemp nie był paczkach .deb.

http://89.107.159.22/szlaczki/temperatura.html

 

6) do wykresów zaprzęgamy rrdtool http://xlab.pl/tag/rrdtool/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nada się, ale zmień może wątek, bo to jakby nie całkeim tu pasuje...

 

Wiem, że trochę nie pasuje:offtopic:. ale kogo mam zapytać o opomiarowanie bufora jak nie Was "Buforowiczów"? Na innych forach buszują szpece, którzy wymietaja tak, że nic z tego nie rozumiem. Nie chcę się już specjalizować się w pomiarach, tylko chcę je mieć i troszke je rozumieć. Nie będę się już na ten temat doktoryzował. Czas poświęcony na zbudowanie beczek jest już dla mnie wystarczająco niezdrowy. Zaangażowałem się w projekt całymi siłami i wiedzą pozyskaną w tym miejscu. Nigdy wcześniej nie trzymałem spawarki w ręku, nigdy nie myślałem o termodynamice, a to Niejaki Adam zaszepił mi ideę i prawie to mam. Już stoi w domu będę podłączał w czasie przerwy między pracą (zupełnie nie techniczną), a kombinowaniem co robić dalej. Moja druga połowa jest już zniechęcona, a ja nie mam wyboru na finiszu -muszę dobiec do mety, bo powie, że się angażuję w projekty bezcelowe (już pomrukuje). Potrzebuję pomocy w odnalezieniu skrótu do celu ;) dlatego liczę na prosty przepis: instalujemy DS18B20 w gwiazdę i ..... co dalej? Abo dlaczgo powinno się to zrobić inaczej? Chciałbym zgłębić ten temat dokładnie, ale czas ucieka! Oczekuję tylko podpowiedzi: mam zrobione tak i tak i taki osiągam efekt -WYSTARCZY! Parę wskazówek i na prawdę WYSTARCZY! Porównam i wybiorę. Nie chcę się potem tutaj doczytać, że czegoś tam nie dopilnowałem i już się nie da. Na razie beczki stoją niepodłączone. mam Jeszce dostep do wszystkiego co jest związane z pomiarem temp. Kiedy zabuduję odezwą się głosy, że spieprzyłem. Mówimy tu o projekcie "dobry bufor" i skupmy się na nim od punktu A do punktu S (Sukces) Proszę o pomoc. Dziękuję!

Edytowane przez Grand72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cierpliwości :) fajny ten komputerek. zawsze można też zwrócić uwagę na rewolucyny raspberry pi za niecałe 200pln.

właśnie podłączam do swoich czujników atmegę z wyświetlaczem 2x16 co by wyświetlać temperaturki z 5 albo więcej czujników. dodać do tego brzęczyk, żeby zapowiedział, że bufor prawie naładowany albo prawie rozładowany... pomyślę odnośnie rejestracji temp. i przerzucaniu do kompa powiedzmy raz na dobę. karta SD chwilę mi zajmie.

cierpliwości raz jeszcze :)

 

No chyba, że brak cierpliwości, to faktycznie można zapodać coś takiego, jak masz lub raspberry i gotowe.

Edytowane przez yahabe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi to taki cosik już z 10 lat rejestruje temperaturę na 3 termometrach, tylko że wtedy jeszcze digitemp nie był paczkach .deb.

http://89.107.159.22/szlaczki/temperatura.html

 

6) do wykresów zaprzęgamy rrdtool http://xlab.pl/tag/rrdtool/

 

Cruz: daj tu opis swojego rozwiązania bo to na prawdę jest ciekawe i pomimo, że ma 10 lat może jes wystarczające na początek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba, że brak cierpliwości, to faktycznie można zapodać coś takiego, jak masz lub raspberry i gotowe.

 

Cierpliwość moja jest duża, ale przed zamknięciem obudowy bufora na wieki wieków, chciałbym zrobić tam wszystko co potrzeba. Np. jakie czujniki i jak połączone mają być wewnątrz izolacji bufora żeby potem to jakoś podłączyć bez poprawek. Nie chodzi mi o całość od razu. Jeśli rozwijasz projekt opomiarowania i kiedyś udostępnisz jego efekt to powiedz jakie instalacje widzisz w buforze, żeby potem to wszystko ogarnąć mając w ręku tylko wiązke kabli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wrzuciłem u siebie 5 ds18b20 w miarę równych odległościach. klejenie opisałem wcześniej- klej AG TermoGlue schnący dziwnie 2 doby (można zastąpić zwykłą pastą termoprzewodzącą) między czujnikiem, a wyszlifowaną blachą. To przyklejone kilkoma (5?) warstwami zwykłej taśmy aluminiowej samoprzylepnej (używanej do wentylacji). Powierzchnie bufora wyczyścić, odtłuścić!. Lutowane do skrętki FTP (najtańszej- 80gr/m). większego znaczenia w tym wypadku nie ma które wyprowadzenia sparujemy (skrętka posiada 4 pary przewodów) - ja parowałem zasilanie, data na osobnej linii. Nie spodziewam się zakłóceń na 8mb. Wszystkie trzy odprowadzenia czujnika lutujemy do 3 przewodów (można na 2 żyłach ale po co).

Jak kto nie wprawiony w tego typu sprawach- do izolacji i pięknego wręcz wykończenia stosujemy termokurczki (koszulki termokurczliwe). Zakładamy, opalamy zapalniczką (albo hot-air'em jak kto elektronik) i kurczą się dwukrotnie. Dostępne w wielu modnych kolorach.

Jak połączone? - do jednej skrętki 2, 3 czujniki, teoretycznie do 6. vcc i gnd łączysz razem, data miej wszystkie osobno (można później wpiąć do różnych pinów uC, żeby szybciej i bezproblemowo przede wszystkim odczytywać temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, ze coponiektórych pcha i gna...

 

Podejście 1 - ANALOGOWE

Od samej góry do samego dołu baniaka, w pionie czyścimy "ścieżkę" jaką kątówką.

Potem malujemy ją jakim podkładem, minią czy podobnym hamerajtem.

Co (w zależności od zasobności kieszeni) 5 czy 10cm w pionie nalepiamy na baniak mocując srebrną (no, aluminiową) samoprzylepną taśmą TERMOWYTRZYMAŁĄ (dział kominki i cena, że mleko kwaśnieje!) po sztuce termometrów scalonych LM35.

Te termometry zbudowane są tak, ze wyglądają jak normalny tranzystorek.

Mają trzy wyprowadzenia.

ZASILANIE (wszystkie łączymy razem)

MASĘ (wszystkie łączymy razem)

i WYJŚCIE POMIAROWE.

 

Jeżeli....

Jeżeli zbudujemy drabinkę komparatorów napięcia tak, ze jedno wejście podłączymy do wspólnej szyny a drugie - do odpowiedniego wyjścia pomiarowego konkretnego termometru to otrzymamy gotowy układ opomiarowania bufora.

 

Wizualizacja:

Do wyjść komparatorów podłączamy diodki LED (farba nieistotna) i łączymy je przez jakie 1kom z zasilaniem.

Do drugiego (wspólnego dla wszystkich komparatorów) wejścia podłączamy suwak potencjometru, który zasilamy z 1V

Do tego samego punktu włączamy CPO (cyfrowy panel odczytowy - 20zł w detalu) w układzie woltomierza do 2V.

 

Wyjścia LM35 są tak skalowane, że 0V=0stC a 1V=100stC

Kręcąc potencjometrem i "ustawiając" na CPO np. 50 pytamy GDZIE w buforze jest 50stC lub więcej!

Zapalająca się linijka diodowa (diody wpięte w wyjścia komparatorów) pokaże "jak wiele mamy wody o temperaturze większej lub równej od "pytanej"

Jednym ruchem ręki uzyskujemy pełny ogląd stanu baniaka w całej jego objętości z krokiem pomiarowym co 5-10cm.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...