Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

WCALE się nie boję!!!

Postawiłem układ pomiarowy z ponad osiemdziesięcioma DS18B20 na jednym 200metrowym sznurku zakopane w wodzie na -2mppt.

A sznurów podobnych mam cztery...

Jest i soft i wizualizacja ...

 

Umiesz tak?!

:lol:

(ja studiowałem problem ze dwa miesiące!)

Tylko... PO CO?

(ja cel miałem!)

Baniak chcesz sobie "obejrzeć" jednym ruchem ręki...

Chcesz "zdalnie"?

Dobra..

Opiszę...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pisałeś - mam wolę "walki" i mam cierpliwość!

Wierzę!

DA SIĘ wysłać wyniki i wizualizacji na i-poda czy palmtopa z dowolnego miejsca tam, gdzie on jest...

Jeszcze się da...

(bo wiesz.... imieniny mi ponoć odwołali to i telefoniki mogą nie działać po końcu świata... a to już blisko! :lol:)

Szybko wiec musimy te schemaciki kleić!

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz "zdalnie"?

Dobra..

Opiszę...

 

Adam M.

 

O, Tak! Z wykresami ciekawsze. Po co się gapić na linijkę, kiedy wszystko zapisane może być na potem ;) Chcę się dzięki temu np. nauczyć palić w kominku i korzystac z układu optymalnie. Czujniki DS trochę (10%) droższe ale wydają się być bardziej uniwersalne w zastosowaniach. Znowu piszę i myślę: Trzeba zrobić rejestrator i zdalny dostęp i zapis na DSach i osobno linijkę na obudowie bufora w końcu nie będzie to wiele drożej a dylemat: który układ wybrać, będzie niebyły:p

Edytowane przez Grand72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...po końcu świata... a to już blisko! :lol:)

Szybko wiec musimy te schemaciki kleić!

:lol: Adam M.

Końca świata nie będzie bo wziąłem z tego powodu kredyt i potem podobno odwołali to w TV. Dzwoniłem w tej sprawie na infolinię do banku (co teraz robić:confused:) i powiedzieli, że nie ponoszą odpowiedzialności za czyjeś słowa i trzeba spłacać:mad:

Dlatego jestem za zapisem danych, bo potem bedę szukał wiatru w polu:bye:

Co do imienin i telefonów to masz rację, zadzwonię jutro do Ciebie. Mogę?

Edytowane przez Grand72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że się da. Ba nawet tego kompa nie trzeba! na uC wszystko się da zrobić, z tymi twoimi LM35 też większoćś uC ma komparatory analogowe, wystarczy nóżkę podpiąć pod niego ustawić fusy i już. No oczywiście trzeba jeszcze dla uC program napisać. Są nawet proste chipy do zrobienia sieciówki. Budżet dużo mniejszy niż ten terminal, pobór prądu też. Ale po co jak można dosłownie kilka diódek polutować i do terminala wsadzić. W domu i tak musimy mieć jakiś router z wifi(mało kto nie ma), to od razu z tego terminala zrobimy. A całość pod telewizor podepniemy, coby za kino domowe robiło(jak kto ma telewizor, bo jak nie ma to zazdroszczę). A jak mam takie dane gdzieś w linuchu, na stdout jakiegoś programu, to możliwości dla mnie są już nieograniczone.

 

Dlatego podpiąć i 10 takich cyfrowych czujników pod bufor i jednym gestem wizualizować jego stan na obrazku jest dla mnie w miarę sensownym rozwiązaniem, natomiast linijka, gdzie muszę iść do kotłowni, kręcić czymś itp. jest dla mnie rozwiązaniem trochę archaicznym.

 

Napisz coś o tym 200m sznurku z DS18b20. Bo raczej miałeś problemy z transmisją, czy robiłeś po drodze jakieś uC do "podawania" dalej, jak broniłeś się przed wodą? W sumie to tania sprawa, zakopując glikolowca można by zakopać i to(tak dla zabawy oczywiście).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemy z transmisją były puki nie doczytałem jak "podnosić" linię danych/zasilania.

:lol:

Ale...

Producent nie pisze, że unikalne numery tych DSów nie są wcale takie unikalne!

Wklejasz ten stodwudziestyczwarty i "giną" Ci w kratkę ze cztery inne...

Wtedy go odpinasz i wpinasz "inny".

Czasem po wiele razy...

Zaczyna się zabawa, jak przekraczasz z 50 sztuk na jednej nitce...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grand72: podawałem link do wątku opomiarowanie domu, bo tam między innymi niejaki Tomkii podzielił się szczegółami własnej instalacji. Osobiście mam do niej kilka uwag (zrobiłem część inaczej), ale jego też działa: http://www.tomkii.net/tech/pomiary/

Bardzo dziękuję za ten link wygląda na dość łopatologiczny przepis i w tym kierunku trzeba iść. Doczytam później bo wyjeżdżam. Jeszcze raz wielkie dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że optymalnym rozwiązaniem dla układu piec+bufor jest piec szamotowy z wymiennikiem z grzejnika żeliwnego, o takim piecu pisał kiedyś Bogusław58,jest on budowany dla wskazanego bufora jeden wsad=pełny bufor,należy uwzględnić fakt że po wygaśnięciu ognia piec sam w sobie zakumulował mnóstwo ciepła i układ pracuje nadal,myślę że w tej kwestii powinien się dalej wypowiedzieć Bogusław
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że optymalnym rozwiązaniem dla układu piec+bufor jest piec szamotowy z wymiennikiem z grzejnika żeliwnego, o takim piecu pisał kiedyś Bogusław58,jest on budowany dla wskazanego bufora jeden wsad=pełny bufor,należy uwzględnić fakt że po wygaśnięciu ognia piec sam w sobie zakumulował mnóstwo ciepła i układ pracuje nadal,myślę że w tej kwestii powinien się dalej wypowiedzieć Bogusław

 

Bogusław pisał o tym że _jakoś_ wyciąga ciepło z pieca mało wydajnym wymiennikiem z grzejnika żeliwnego. Bo według mnie nie ma sensu robić kilu tonowego pieca żeby tylko z niego po trochu wyciągać małym żeliwnym grzejnikiem (wymiennikiem).

 

Trzeba zrobić piec który wydajnie wypali opał.

Trzeba zrobić wydajny wymiennik które to ciepło wyłapie ze spalin.

Trzeba zrobić bufor który to ciepło zakumuluje.

Trzeba zrobić podłogówkę która to ciepło optymalnie wykorzysta.

Edytowane przez cruz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusław pisał o tym że _jakoś_ wyciąga ciepło z pieca mało wydajnym wymiennikiem z grzejnika żeliwnego. Bo według mnie nie ma sensu robić kilu tonowego pieca żeby tylko z niego po trochu wyciągać małym żeliwnym grzejnikiem (wymiennikiem)...

"Nic o nas, bez nas"

To zależy co potrzebujemy. Jak wymiennik ma być wydajny, to trzeba wykonać wydajny a jak nie to nie.Bufor wodny stoi w piwnicy i wtedy potrzebny jest szybki i wydajny wymiennik, by ciepło trafiło do bufora w izolacji. Z tego bufora wyjmujemy cieplo na podłogówkę i prysznic. Sytuację trochę zmiemiłem, bo bufor stoi z domu i jest z cegieł :) no i ma za zadanie podgrzać mały zbiornik z wodą użytkową. Bufor więc grzeje dom bez podłogówki no i trochę cwu. Taki zbiornikna cwu to w zasadzie przypomina bufor, tyle że nie ma potrzeby montować w nim lejka ale dwie wężownice mile widziane:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...