Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

NJerzy napisał :

 

Zdarzało się że w poniedziałek woda w buforze była całkowicie zimna, wtedy aby do CO trafiła temperatura wystarczająca do grzania musiałem palić w kominku około godziny

 

właśnie takiej sytuacji chcę uniknąć - niech w takim przypadku kocioł zamiast nagrzewać bufor - a to jest jednak spora bezwładność cieplna - najpierw nagrzeje mi dom

 

Witam

Wydaje mi się, że w dobrze zrobionym buforze i instalacji grzewczej nie trzeba nic kombinować i odrazu będzie szło ciepło na grzejniki. Założeniem jest, że źródłem ładowania bufora jest kocioł wysokotemperaturowy podgrzewający wodę do temp. 90-95 stC. Gdy mamy nie za duży przepływ przez kocioł wody, że ona się nagrzewa do tej temperatury w swoim przepływie przez kocioł to jest ładowana w górną warstwę bufora a stamtąd odrazu idzie na grzejniki.

Ale ważna jest właśnie wielkość przepływu wody przez kocioł i jego wydajność.

Nie może on sukcesywnie podrzewać całego zładu i temperatura ma się podnosić wraz ze wzrostem temp. powrotu do kotła. Cała ideologia bufora bierze w łeb.

U siebie planuję zamontować kocioł grawiracyjnie ładujący bufor i temp. wody będzie wymuszać przepływ co powinno dać pożądane efekty. Oczywiście przyłącze do bufora dużymi średnicami....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Można sobie wyobrazić taki piec gazowy, który ma bardzo mało mocy, mało elektroniki i automatyki i pracuje optymalnie, bo w stałych warunkach cały czas napełniając ten bufor ciepłem.

Taki piec nie kosztuje więcej niż 1000zł.

.....

I uwaga...

TU nie ma miejsca na kondensaty!.

 

A jaki to piec opisujesz - ja myślałem podpiąć bufor pod gazowca i nie wiem jaki wybrać: otwarta, zamknięta komora - kondensat?- cholernie drogi

poczęstuj jakim linkiem, nazwą czy cuś

 

 

 

PS polecam temat o abonamentach za gaz, ktoś już opisał na forum jak w praktyce wychodzi kominek z płaszczem i mimo ze pali non stop to i tak rachunki za gaz nadal takie same jak były

dajcie linka - kurde gdybym wcześniej pomyślał to nie podłączał bym gazu wcale, a tak już zapłaciłem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. A ja mam z kolei takie pytanko... Czy da się wykorzystać coś takiego: http://www.allegro.pl/item578135895_wymiennik_bojler_c_w_u_400l_kolektory_sloneczne.html

 

jako bufor? Wiem,500l to trochę mało ale może i 1000 by zrobili. W zbiorniku magazynowałaby się woda do CO zamiast CWU a woda do CUW grzana by była przepływowo przez górną wężownicę a dolną zostawiłbym do solarów... Wydaje mi się to w miarę nie drogim i szybkim rozwiązaniem,bo mogę nie mieć czasu na robienie bufora... A dom chcę ogrzewać piecem gazującym drewno więc gdy wyjadę z domu grzałka w zbiorniku dogrzeje mi dom. Myślę,ze to by było w miarę optymalne i tanie rozwiązanie. Będę wdzięczny za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak skompletujesz wszystkie materiały to zejdzie Ci ze 3 dni z tym buforem !

 

hmm... brzmi zachęcająco :) przypomnijcie jednak proszę pomysły z czego można go zrobić,bo strasznie długi ten wątek i już się pogubiłem. Ale fakt faktem bufor własnej produkcji wyjdzie mega tanio o ktoś mi to tanio poskłada do kupy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok,sorry trochę powieliłem i nie napisałem dość konkretnie. Chodziło mi o to po czym dokładnie może być zbiornik,żeby go szlag nie trafił po 2 latach. Myślałem o takich dużych beczkach na wodę. Zresztą jak znajdę coś na złomie to będę myślał. Powodzenia Piczman z buforem,wygląda dobrze i powiem szczerze,że zainspirował i zachęcił mnie do budowy własnego :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój bufor jest zrobiony z komina :p

 

Chłopie, kup se rurę o takiej średnicy żeby Ci się we drzwi zmieściła i lecisz :wink:

Pospawa Ci każdy przyzwoity spawacz, wytrzyma Ci to więcej niż 2 lata!

 

PS. Poczytaj ten wątek bardzo dokładnie, ja to zrobiłem ze 3 razy zanim sie zdecydowałem! Warto !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

W moim nowo wybudowanym domku też mam zamiar zainstalować wodny bufor ciepła do tego z 8m2 solarów, dodatkowy bojler 200L z wężownicą na poddaszu do solarów działający grawitacyjnie, zasilanie główne piec gazowy, rodzina 4 osobowa.

Myślę tak na objętości 1 - 1,5m3, materiał spawany.

Mam pytanie odnośnie rodzaju obudowy do bufora. Jak to się ma do natury technicznej i ekonomicznej, co lepiej wykonać prostopadłościan np. wymiar podstawy 1x1x1,5m czy lepiej z rury np fi 100cm. nadmieniam, że mogę wykonać te dwa rodzaje u siebie.

 

Proszę o poradę, pozdrawiam Dj_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie rodzaju obudowy do bufora. Jak to się ma do natury technicznej i ekonomicznej, co lepiej wykonać prostopadłościan np. wymiar podstawy 1x1x1,5m czy lepiej z rury np fi 100cm. nadmieniam, że mogę wykonać te dwa rodzaje u siebie.

Lepiej rurę, w prostopadłościennym zbiorniku musiałbyś pospinać jakoś razem ścianki, żeby się nie rozeszły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..., co lepiej wykonać prostopadłościan np. wymiar podstawy 1x1x1,5m czy lepiej z rury np fi 100cm.

Tylko walec. Rozejrzyj się po sklepach, wszędzie są walce. Producenci już to od dawna opanowali i rozpracowali.

Chociaż najlepszym rozwiązaniem (najmniejsze straty ciepła przez ścianki zbornika) byłaby kula, ale ... skomplikowane w wykonawstwie.

 

Ja mam inny dylemat. Mam już taką rurę fi 1000mm dł. 1800mm na bufor. Zastanawiam się gdzie go umieścić.

Wariant 1 - jak większość gdzieś na posadzce pomieszczenia gospodarczego czy kotłowni. U mnie bufor zajmie prawie całą przestrzeń (problemy z montażem, obsługą).

Wariant 2 - w ziemi. W moim przypadku górna powierzchnia bufora na wysokości posadzki pomieszczenia gospodarczego (mój budynek http://www.z500.pl/projekt/z24/rzuty.html) . Dobrze zabezpieczyć go na zewnątrz przed rdzą. Dostęp do bufora byłby od góry: w górnej powierzchni wykonać otwór i przyspawać kołnierz o średnicy ok. 400-600mm. Do drugiego kołnierza przymocować niezbędny ruraż, czyli wężownice na c.w.u., rury przyłączeniowe do podłączenia kotła, grzałka elektryczna itp. Wszystko to po odkręceniu śrub kołnierza byłoby dostępne w celu ewentualnej wymiany lub naprawy.

Co o tym sądzicie? Da się to wykonać, tylko czy nie będzie problemów z pracą takiego bufora?

Zastanawiam się nad wariantem 2 bo przez to zyskuję wolną powierzchnię w pomieszczeniu gospodarczym.

pozdrawiam

kszew

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co lepiej wykonać prostopadłościan np. wymiar podstawy 1x1x1,5m czy lepiej z rury np fi 100cm

jeśli układ zamknięty ciśnieniowy to tylko walczak, jeśli układ otwarty bez ciśnienia to może by prostopadłościan wytrzymał ??

 

jak zrobisz kwadratowy daj znać to ja też u siebie zaryzykuję, taki łatwiej wcisnąć w kwadratową kotłownię

 

... a ta np.tona wody to nie "ciśnienie"???

kształt przekroju bufora nie wpływa tylko na wytrzymałość

ale też na uwarstwienie...

do tego ważne są też proporcje pola podstawy- wysokości

Pewnie prawie wszystko co wiadomo o buforach jest w tym wątku.

O kształcie, ... jest(ze szczegółami) niestety nie pamiętam w której jego części

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest na początku....

 

A ta wytrzymałość...

Chodzi o parcie. To iloczyn ciśnienia i powierzchni.

1at. to 10m słupa wody.

Bywa, ze bywa właśnie taki układ. (piwnica - dach).

Wtedy parcie na każdy metr powierzchni bufora jest około:

1m2=10000cm2; 1at=1kg/1cm2; 1m2 powierzchni ściany zbiornika to parcie 10 ton....

Spaw wytrzyma?...

Dlatego te obłe kształty...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

A ta wytrzymałość...

Chodzi o parcie. To iloczyn ciśnienia i powierzchni.

1at. to 10m słupa wody.

Bywa, ze bywa właśnie taki układ. (piwnica - dach).

Wtedy parcie na każdy metr powierzchni bufora jest około:

1m2=10000cm2; 1at=1kg/1cm2; 1m2 powierzchni ściany zbiornika to parcie 10 ton....

Spaw wytrzyma?...

Dlatego te obłe kształty...

Adam M.

 

Parcie takie jeśli jest bufor otwarty piwnica - dach, a jeżeli jest tylko zamknięty i tylko z wężownicami to parcie wychodzi raptem 2ton/m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś nieporozumienie!

Bufor jest zamknięty. Zawsze.

Pracuje w układzie otwartym, pod ciśnieniem atmosferycznym (1at).

W układzie zamkniętym może być i kilka at.

Jak ta wężownica to robi, że wychodzi tylko 2tony/m2 ???

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok masz rację nie będę się sprzeczał jak będę wiedział jaki pojemnik będę miał to jeszcze napiszę.

 

Ale ja jeszcze z innej beczki. Cały czas byłem przekonany, że węgiel był najtańszym paliwem, póżniej gaz a najdroższym prąd. Opinia moja nie była potwierdzona żadnymi obliczeniami, tak jakoś się to przyjęło u nas. Dopóki dopóty nie zacząłem obliczeń. A wyszło mi tak:

 

Wziąłem przykładowo całkowite zużycie roczne 20000 kWh

 

gaz, taryfa W-2,

stawka opłaty stałej 2,1 [zł/msc],

Stawka opłaty zmiennej 0,355 [zł/m3]

Stawka opłaty abonamentowej 3,12 [zł/m-c]

Cena gazu 1,064 [m3]

 

czyli wg obliczen:

u mnie gaz GZ-50 Wartość opałowa 31 MJ/Nm3

ilość gazu (20000*0,2778)/31 = 2322 m3

czyli 2,1*12 + 0,355*2322 + 3,12*12 + 1,064*2322 = 3357,56 zł

 

teraz prąd: taryfa G12 obliczenia tylko dla taryfy nocnej:

 

Składnik zmienny stawki sieciowej 0,0325 zł/kWh

Składnik stały stawki sieciowej 4,74 zł/m-c

Stawka opłaty przejściowej - powyżej 1200 kWh - 6,00 zł/m-c:

Stawka jakościowa 0,0097 zł/kWh

Stawka opłaty abonamentowej 1,58 zł/m-c

 

czyli

0,0325*20000 + 4,74*12 + 6*12 + 0,0097*20000 + 1,58*12 = 991,84 zł

 

teraz węgiel:

Przyjąłem wysoką wartość opałową 25MJ/kg = 25*0,2778 = 6,95kWh/kg = 6945kWh/tona

ilość opału 20000/6945 = 2,88 tony

cena 2,88 * 700 = 2016 zł

 

Przy wszystkich obliczeniach przyjąłem sprawność 100% co napewno przy piecu na węgiel wynosi max 80%, dlatego ilość węgla byłaby jeszcze większa.

 

Może, coś jest źle obliczone, proszę popatrzcie bo głęboko teraz się zastanawiam nad ogrzewaniem elektrycznym czyli np grzałka 9kW w buforze wodnym.

 

Pozdrawiam Dj_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok masz rację nie będę się sprzeczał jak będę wiedział jaki pojemnik będę miał to jeszcze napiszę.

 

Ale ja jeszcze z innej beczki. Cały czas byłem przekonany, że węgiel był najtańszym paliwem, póżniej gaz a najdroższym prąd. Opinia moja nie była potwierdzona żadnymi obliczeniami, tak jakoś się to przyjęło u nas. Dopóki dopóty nie zacząłem obliczeń. A wyszło mi tak:

 

Wziąłem przykładowo całkowite zużycie roczne 20000 kWh

 

gaz, taryfa W-2,

stawka opłaty stałej 2,1 [zł/msc],

Stawka opłaty zmiennej 0,355 [zł/m3]

Stawka opłaty abonamentowej 3,12 [zł/m-c]

Cena gazu 1,064 [m3]

 

czyli wg obliczen:

u mnie gaz GZ-50 Wartość opałowa 31 MJ/Nm3

ilość gazu (20000*0,2778)/31 = 2322 m3

czyli 2,1*12 + 0,355*2322 + 3,12*12 + 1,064*2322 = 3357,56 zł

 

teraz prąd: taryfa G12 obliczenia tylko dla taryfy nocnej:

 

Składnik zmienny stawki sieciowej 0,0325 zł/kWh

Składnik stały stawki sieciowej 4,74 zł/m-c

Stawka opłaty przejściowej - powyżej 1200 kWh - 6,00 zł/m-c:

Stawka jakościowa 0,0097 zł/kWh

Stawka opłaty abonamentowej 1,58 zł/m-c

 

czyli

0,0325*20000 + 4,74*12 + 6*12 + 0,0097*20000 + 1,58*12 = 991,84 zł

 

teraz węgiel:

Przyjąłem wysoką wartość opałową 25MJ/kg = 25*0,2778 = 6,95kWh/kg = 6945kWh/tona

ilość opału 20000/6945 = 2,88 tony

cena 2,88 * 700 = 2016 zł

 

Przy wszystkich obliczeniach przyjąłem sprawność 100% co napewno przy piecu na węgiel wynosi max 80%, dlatego ilość węgla byłaby jeszcze większa.

Może, coś jest źle obliczone, proszę popatrzcie bo głęboko teraz się zastanawiam nad ogrzewaniem elektrycznym czyli np grzałka 9kW w buforze wodnym.

 

Pozdrawiam Dj_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...