Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mogę stwierdzić że piece defro chyba z tą klapą na dole co jest klapa do cugu co jest pod łączony miarkownik ciągu jest za nisko i tyle daje że ..... moje zdanie jest że powinno być 10cm wyżej i by było lepiej bo na tym co jest to ciężko dobić do 80 C a jak uchyle całe dolne dźwiki to bez problemu nawet 90 można zrobić
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę stwierdzić że piece defro chyba z tą klapą na dole co jest klapa do cugu co jest pod łączony miarkownik ciągu jest za nisko i tyle daje że ..... moje zdanie jest że powinno być 10cm wyżej i by było lepiej bo na tym co jest to ciężko dobić do 80 C a jak uchyle całe dolne dźwiki to bez problemu nawet 90 można zrobić

 

W tych piecach macie wysoki zasyp (o ile dobrze kojarzę) więc może nie syp do pełna tylko 3/4 wysokości i dolną klapkę ustaw na śrubę a nie miarkownikiem i tak zostaw niech się pali. u mnie też 90 stopni pokazuje pod koniec palenia, gdy na dole w buforze jest 70. Na początku powoli łapie 60/70 i tak się buja (pompa start/stop) po pewnym czasie załapie na dole bufora 40 i zaczyna się powolne podnoszenie temperatury... tak to wygląda przy paleniu z buforem bez podmieszania.

No i najważniejsze, nie mam żadnego roszenia w kotle po paleniu mam sypką sadzę na wymienniku z białym nalotem (wie ktoś co to jest??) co zmiatam przed każdym paleniem taką małą miotełką/szczotką z włosiem jak w zmiotce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie - miałoby sens sterowanie biegami pompy podług temperatury na kotle?

 

Bajcik,

 

Lepiej pompę LFP z silnikiem EC i sterować płynnie obrotami, trzeba tylko przerobić potencjometr na wyjście 0-5 V.

 

A ktoś może rozbierał taką pompę, co tam jest w środku? Trzy biegi to już dużo, płynne sterowanie niekoniecznie jest potrzebne, a na pewno generuje straty.

 

Z obrazków w internecie wygląda na zwykły silniczek indukcyjny...

Edytowane przez herakles
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EC oznacza elektroniczną komutację. Wirnik takiego silnika najczęściej wykonany jest w postaci magnesu trwałego. Natomiast na obwodzie stojana mamy rozmieszczone cewki. I teraz określona sekwencja załączania cewek pozwala na bardzo sprawne sterowanie wydajnością pompy wbudowaną elektroniką. W porównaniu do silnika indukcyjnego między innymi nie mamy strat na przekazaniu energii do wirnika i jeszcze szereg innych zalet między innymi praktycznie bezstratna możliwość zmiany wydajności (nie generujemy strat) i przede wszystkim bardzo łatwa (PWM), w rozwiązaniach najbardziej wyrafinowanych po prostu dołączamy potencjometr którym można regulować wydajność. Po prostu jest to silnik prądu stałego najbliższa analogia to silnik krokowy jak wiesz jak działa łatwo zrozumiesz tu jeszcze mamy w jednej obudowie zabudowaną elektronikę sterującą z zasilaczem. Dla mnie osobiście jest to rozwiązanie idealne i najbardziej sprawne i najłatwiej sterowalne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nawet gdzieś widziałem taką pompę z sondą temperaturową może nawet dwiema sondami której zadaniem było utrzymać określoną deltę temperatur. Tak regulowała obroty aby utrzymać zadaną deltę była to jedna z kilkunastu możliwych do wyboru opcji jej sterowania. Ale cena takich rozwiązań przyprawia o zawrót głowy, chyba że są jakieś gigantyczne rabaty dla wybranych osobników. Nawet znikome koszty eksploatacyjne wynikające z tych kilkunastu watów mocy które pobiera w porównaniu do kilkudziesięciu przy klasycznej pompie nie były w stanie zrekompensować ich gigantycznej ceny kilku tysięcy zł jaką mi kiedyś zaoferował sklep. Może teraz z uwagi na rosnącą konkurencję relacje cenowe znacząco zmieniły obraz sytuacji. Druga sprawa to nie wyobrażam sobie wymiany takiej pompy w wyniku jej awarii po 2 letnim okresie gwarancji, bo mimo wszystko jest tam elektronika jak każda jest wrażliwa na parametry zasilania (przepięcia, wyładowania atmosferyczne itd.) i na dodatek w bezpośrednim kontakcie z jej wrogiem czyli wodą a jak wiadomo w kotłowni zdarzają się nieszczelności powstałe z różnych przyczyn. Dla mnie atrakcyjna cena dla takiej pompy to zwrot różnicy nakładów finansowych między klasyczną pompą a elektroniczną w okresie gwarancji producenta o ile jeszcze nie zastrzegł sobie instalacji przez przeszkolony serwis w celu wyparcia się reklamacji. Bo nie oszukujmy się elektronika lubi się psuć zaraz po gwarancji szczególnie wytwarzana w naszych czasach i w szczególności pochodząca z Chin. A o serwisie we własnym zakresie tej niby prostej elektroniki można zapomnieć z uwagi na wszechobecne procesory.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

 

zafascynował mnie temat bufora ciepła i profesjonalizm wypowiedzi forumowiczów

próbuję przebrnąć przez 400 postów jednak jest to trudne i dlatego zdecydowałem się napisać

 

mam malutki domek 30m2 który w ciągu 3,4 lat chciałbym rozbudować do ok 100m2

więc na razie będzie do ogrzania 30m2, ogrzewanie podłogowe docelowo w całym domu, czy w takim przypadku ogrzewanie z buforme ma sens ? Nie ma gazu więc optuję za piecem na wszystko bez elektroniki

 

raczej nie ma szans na wykonanie własnymi (lub chociaż czyimiś) ręcami bufora z wężownicą wg projektu z początku wątku, więc chciałem kupić zbiornik 1000l lub niewiele mniejszy oraz bojler do cwu i połączyć je wg schematu piec i 100 buforów

 

niestety w mojej okolicy hydraulicy nie są pozytywnie nastawieni do tej idei

znalazłem jednego który podjąłby się montażu instalacji wg schematu "piec i 100 buforów"

 

moje pytania

1. czy to ma sens

2. jak połączyć bufor 1000l z bojlerem cwu

3. czy w bojlerze cwu ciepła woda z pieca ma płynąć wężownicą czy do zbiornika

4. jak optymalnie wykorzystać układ w lecie

5. czy poza allegro można gdzieś znaleźć zbiorniki na bufor 1000l ?

 

przepraszam jeśli coś pokręciłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niełatwo na tak postawione pytania odpowiedzieć z sensem.

 

Mały ten domek.

Ale jak zbudowany - nie wiadomo.

A to on będzie cieplnym obciążeniem bufora-akumulatora.

Dom "weźmie tyle ile musi" niezależnie od tego czym i jak go będziesz grzał.

Kocioł i bufor to rozwiązanie niezłe, ale nie bezobsługowe.

Za to tanie w eksploatacji.

Pomyśl jakie masz priorytety, poustawiaj od najwyższego do najniższego i sens sam wyjdzie.

 

Sposób połączenia nie problem. Zawsze się da to jakoś z sensem zrobić.

 

Z tą wodą problem jest spory!

Bojlery długo nie żyją z powodu aktywności ciągle świeżej, napowietrzonej i zakamienionej wody.

Trzymanie podgrzanej ale nie wrzącej w zbiorniku - problem legionelli.

Grzanie przepływowe - niełatwe bo spore moce trzeba pchać w proces.

Miedziana wężownica w sporym baniaku te problemy rozwiązuje, ale darmo tego nie dają i nie na każdym rogu leży....

Coś trzeba wybrać.

 

Jak zadecydujesz jaki układ budujesz - pomyślimy co z nim zrobić latem.

 

Takie baniaki, puste jak bębenek, są też poza allegro.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest 3.14 taka możliwość by grzać buforem bojler a w nim będzie weżownica do cwu. Takie wynalazki były pierwowzorem dla dzisiejszych buforów w których węzownica jest zamknięta w jego wnętrzu. Łatwiej to ocieplić i zajmuje mniej miejsca. Jednak można do takiewgo układu wrócić np ze względów praktycznych, gdy miejsca jest duzo a np mamy tanio takie zbiorniki i gotową wężownicę pasująca tylko do zbiornika poziomego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest 3.14 taka możliwość by grzać buforem bojler a w nim będzie weżownica do cwu. Takie wynalazki były pierwowzorem dla dzisiejszych buforów w których węzownica jest zamknięta w jego wnętrzu. Łatwiej to ocieplić i zajmuje mniej miejsca. Jednak można do takiewgo układu wrócić np ze względów praktycznych, gdy miejsca jest duzo a np mamy tanio takie zbiorniki i gotową wężownicę pasująca tylko do zbiornika poziomego.

 

właśnie o czymś takim myślałem choć być może nie sprecyzowałem

ponieważ pracuje w domu nie przeszkadza mi "obsługowość" takiego rozwiązania

znalazłem wężownicę:

http://allegro.pl/wezownica-miedziana-od-producenta-i2799414269.html

pasującą do zbiornika poziomego do 130 litrów

chciałbym taki zbiornik z wężownicą "spiąć" z buforem 1000l nawiązując do schematu piec i 100 buforów

czy to zadziała jak należy ?

 

grzanieinstalacja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie jestem"pewien", że układ ze zbiornikiem poziomym będzie bardziej efektywny, gdyż mały zbiornik poziomy będzie napełniony zawsze najcieplejszą warstwą wody a każda ilośc zwojów wężownicy się w nim zmieści. Jestem jednak tylko uczniem Adama i niech on się wypowie jako praktyk.

Drugą sprawą jest wężownica.Żeby skutecznie odbierała ciepło, to powinna mieć "słuszną" powierzchnię. Tutaj podają wężownicę w metrach i grubości rurki, ale dobrze byłoby również podać w powierzchni. Wydaje mi się że taki ful wypas to 3-3.5 m2.

Kupując gotową należy więc pytac o powierzchnię lub metry bieżące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do układu bufor + bojler poziomy z wężownicą można wężownicę spróbować zrobić z rurek miedzianych z odzysku. Poszukać je można w chlodnicach z urzadzeń chłodniczych. Kupiłem ostatnio na złomie dwie takie chłodnice z rurką 16 mm i łącznej długości rurki ok 29m i powierzchni wg tabliczki znamionowej 2.1 m2. Dwie chłodnice dają więc powierznię 4.2 m2 a wszystko za 295 zł. Trzeba jednak poświęcić kilka wieczorów, by odzielić blaszki aluminiowe zwiększające chłodzenie. Z dwóch chłodnic będzie ok 14 kg Al, krtóe skup złomu przyjmie ponownie, co obniży troche cenę :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie o czymś takim myślałem choć być może nie sprecyzowałem

ponieważ pracuje w domu nie przeszkadza mi "obsługowość" takiego rozwiązania

znalazłem wężownicę:

http://allegro.pl/wezownica-miedziana-od-producenta-i2799414269.html

pasującą do zbiornika poziomego do 130 litrów

chciałbym taki zbiornik z wężownicą "spiąć" z buforem 1000l nawiązując do schematu piec i 100 buforów

czy to zadziała jak należy ?

 

[ATTACH=CONFIG]154074[/ATTACH]

 

Kolego zastanów się budowa bufora tanie nie jest, dobrze zrobiny z piecem to koszt kotla na costam - groszek i zasobnika CWU z marketu.

 

policzmy

 

Baniak z transportem to 1000 zł

wezownice CU 1500- 2000

kolana , lejek podlazenia luy - 1000

kocioł jakiś tam 3000

 

to tak z grubsza

razem masz ok 7 tyś zł

oczywiscie możesz na kocioł wydać 5000 ale i 1000

a możęsz też kupić kocioł na ecośmieci za od 5000 do 7 tyś

Wybór i decyzja należą do ciebie.

 

PS trzeba jeszcze doliczyć koszta i czas poświecony na wykonie lub na zlecenie tego komuś

Edytowane przez kalio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przedstawiam swój bufor.

Pojemność 2.5 Tyś l

Ciepła woda wężownica 50m fi22, zamontowana bez rozcinania zbiornika i bez

lutowania w zbiorniku. Ciepła woda w ilościach dużych, nawet jak w buforze trzydzieści parę stopni.

Piec Kalvis 2 -40kW

Jedno załadowanie rozgrzewa cały zład do 90*. Zamontowany miarkownik przy piecu i w kominie. Załączenie pompy ładowania 60* woda i około 120*spaliny.

Sterowanie TECH ST408. Steruje pompą cyrkulacyjną, ogrzewania i zaworem trój-drogowympoczątek.jpgkoniec.jpg.

Ogrzewanie wyłącza się, jeśli temperatura w buforze spadnie do 37*.

Ładowanie bufora i ogrzewanie działa tez grawitacyjnie, instalacja miedziana, co ciekawe od głównej magistrali do grzejników ma średnicę 15mm.

Ocieplenie bufora pianka pur zamknięto komórkowa (około 30cm grubości).

 

Pozdrawiam Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...