Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Widziałem też dużą gruszkę w butelce zalaną płynem z % i zakorkowaną.

Robili to jednak w banalny sposób: gdy gruszka była jeszcze mała, wkładali ją do butelki i rosła tak aż osiągnęła dojrzałość :).

Przeglądałem kiedyś zdjęcia różnych zbiorników i natknąłem się na wężownice skręcane przy pomocy blaszek i śrubek. Wtedy przyszło olśnienie że można ją do zbiornika wsunąć a potem skręcić. Jednak pomysłu nie realizowałem, gdyż pracuję nad czym innym.

Gratuluję zrealizowania tej idei i myślę że pojawią się następni zuchwali, aż kiedyś stanie się to normalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam posiadam bufor 6 tys litrów jestem z niego bardzo zadowolony lecz nie z tego na ile czasu starcza, mimo swojej objętości przyczyną napewno jest izolacja domu a raczej jej brak. Przykładowo 2 pokoje łącznie 55m na ta powierzchnie przypada 60 żeberek grzejnika alu o mocy 113W dla zasilania 50 stopni (według producenta) na jedno żeberko daje to ok 6,5KW mocy grzewczej w dniu takim jak dziś (wiatr i -15) aby miec 22 stopnie zasilanie ma 85 stopni czyli chodzi prawie na 100% możliwości wiem że są to duże ilości ciepla nawet bardzo duże!

Gdy wyłączyłem ogrzewanie na noc (22-7) temperatura spadła do 16,5 stopnia

 

Pytanie brzmi ile dała by mi izolacja domu wiem, że nie osiągne tego co w nowych budynkach ściany to suporex + czerwona cegła strop brak izolacji połowa domu ma jescze podłogi na legarach czy realne było by zmniejszenie strat o 50%? Gdybym zaizolował go z zewnątrz na strop dał izolaje oraz wymienił te podłogi?

Wiem że odbiegam od tematu za co przepraszam

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam posiadam bufor 6 tys litrów jestem z niego bardzo zadowolony lecz nie z tego na ile czasu starcza, mimo swojej objętości przyczyną napewno jest izolacja domu a raczej jej brak. Przykładowo 2 pokoje łącznie 55m na ta powierzchnie przypada 60 żeberek grzejnika alu o mocy 113W dla zasilania 50 stopni (według producenta) na jedno żeberko daje to ok 6,5KW mocy grzewczej w dniu takim jak dziś (wiatr i -15) aby miec 22 stopnie zasilanie ma 85 stopni czyli chodzi prawie na 100% możliwości wiem że są to duże ilości ciepla nawet bardzo duże!

Gdy wyłączyłem ogrzewanie na noc (22-7) temperatura spadła do 16,5 stopnia

 

Pytanie brzmi ile dała by mi izolacja domu wiem, że nie osiągne tego co w nowych budynkach ściany to suporex + czerwona cegła strop brak izolacji połowa domu ma jescze podłogi na legarach czy realne było by zmniejszenie strat o 50%? Gdybym zaizolował go z zewnątrz na strop dał izolaje oraz wymienił te podłogi?

Wiem że odbiegam od tematu za co przepraszam

 

 

pozdrawiam

 

Przeczytaj ten wątek: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?196927-Ocieplenia-robione-DOBRZE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i czytam, jestem przy 170 stronie ale mam już tak wiele pytań że muszę je zadać.

Będę miał mały bufor ok 800 l wymiary: 2m wysoki i 70 cm szeroki. Wężownica do CWU 25 mb fi 18 do solarów 25mb fi 15.

Pytania;

1. Czy taka ilość wężownicy pod solary nagrzeje mi wodę na wiosnę, lato jesień aby skorzystać bez problemu z 3 pryszniców pod rząd wieczorem?

2. Czy nie ma innego rozwiązania z naczyniem wyrównawczym, czy mus być w najwyższym pkt instalacji (brak miejsca, pomysł na dachu przez komin wentylacyjny nie używany i ocieplony ale boję się mrozów), może jakieś odpowietrzniki na kaloryferze w najwyższym pkt?

Czy 4-6% wielkości bufora więc 50 l na zbiornik wyrów. spokojnie wystarczy.

3. Jakieś średnicy walec zwinąć wężownice od CWU uwzględniając moją średnicę bufora?

Narazie tyle z ważniejszych dylematów. Aha pomoca służy mi Piczman który ma bufor ale zez współpracy z solarami możę ktoś napisze jak mu się to sprawuje w różnych porach roku bez konieczności dobijania ciepła z kotła CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i czytam, jestem przy 170 stronie ale mam już tak wiele pytań że muszę je zadać.

Będę miał mały bufor ok 800 l wymiary: 2m wysoki i 70 cm szeroki. Wężownica do CWU 25 mb fi 18 do solarów 25mb fi 15.

Pytania;

1. Czy taka ilość wężownicy pod solary nagrzeje mi wodę na wiosnę, lato jesień aby skorzystać bez problemu z 3 pryszniców pod rząd wieczorem?

 

Zależy od solarów. Taką wężownicę wszyscy dają ale nie wiem czy ktoś już testował.

 

2. Czy nie ma innego rozwiązania z naczyniem wyrównawczym, czy mus być w najwyższym pkt instalacji (brak miejsca, pomysł na dachu przez komin wentylacyjny nie używany i ocieplony ale boję się mrozów), może jakieś odpowietrzniki na kaloryferze w najwyższym pkt?

 

Jak naczynie będzie niżej niż kaloryfer to lustro wody będzie tak nisko że kaloryfer będzie częściowo (albo w całości) pusty.

Nie masz żadnego stryszku?

 

Czy 4-6% wielkości bufora więc 50 l na zbiornik wyrów. spokojnie wystarczy.

 

Z tabelki na rozszerzalność wody

http://pl.wikipedia.org/wiki/Woda#Rozszerzalno.C5.9B.C4.87_temperaturowa

wychodzi minimum 4% objętości całej instalacji. Plus jakiś margines.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie wielki szacun za expresowy odzew.

Panie Admie jeśli odpowiadał Pan mi to ...... nie zrozumiałem

Zbiornik mógłbym umieścić odkrecając płytę K-G i montując na kominie pod dachem ale czy to ma sens. NA widoku gdzieś pod sufitem w pokojach nie bardzo to widzę.

Nadal czekam na opinie ludzi korzystających z solarków do ładowania bufora w okresie wiosna do jesień na potrzeby wodu użytkowej do kąpieli, mycia.

Gdzieś pisało jak to policzyć ile kolektorów ma być do naładowania. Zastanawiałem się nad dwoma panelami płaskimi 4 m2.

Dylematy czy może zwiększyć długość wężownicy pod solarki? A co w upalne dni tydzień np 30 ponad, czy nie zagotuje nie wiem.

CZekam na odpowiedzi i DZIĘKUJĘ PANOWIE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś ktoś tu poruszył pomysł solarów grawitacyjnych. Ja to podłapałem, uważam to w zasadzie za jedyne rozsądne rozwiązanie. Dlaczego wszyscy pchają tą wężownicę solarną, a nie grawitacyjnie? Na prawdę nikt nie widzi tu potencjału i prostoty instalacji? Nie Tobie Adam odpowiadał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik mógłbym umieścić odkrecając płytę K-G i montując na kominie pod dachem ale czy to ma sens. NA widoku gdzieś pod sufitem w pokojach nie bardzo to widzę.

 

Ja akurat naczynie wzbiorcze mogę umieścić na strychu przy kominie, mam miejsce. Ale mimo wszystko dziwię się jak nieraz tu forumowicze piszą, że nie ma gdzie umieścić naczynia. Czy to problem wygospodarować 0,5m2 miejsca w jakimś pomieszczeniu, zrobić zabudowę g-k. i nic nie widać, nic nie jest na widoku, można jakieś ładne drzwiczki rewizyjne wstawić i sobie zaglądać tam co jakiś czas. Albo pod sufitem zabudować, a pod naczyniem będzie ładna wnęka pod szafę do zabudowy.

Nawet lepiej jak naczynie będzie w pomieszczeniu ogrzewanym, bo nie trzeba izolować i martwić się czy zamarznie, no i strat ciepła nie ma.

Przewody biegnące do naczynia tak samo mogą być obudowane, nie trzeba ich zakuwać w ścianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś ktoś tu poruszył pomysł solarów grawitacyjnych. Ja to podłapałem, uważam to w zasadzie za jedyne rozsądne rozwiązanie. Dlaczego wszyscy pchają tą wężownicę solarną, a nie grawitacyjnie? Na prawdę nikt nie widzi tu potencjału i prostoty instalacji?

 

Prostota to rzecz bardzo ważna, ale słoneczko świeci na nas z góry. Najłatwiej jest wystawić solary gdzieś na dachu, bo to niewykorzystana powierzchnia wystawiona bezpośrednio na działanie słońca. Układ grawitacyjny wymaga zbiornika akumulacyjnego powyżej poziomu solarów i tu się zaczynają ,,schody". Chyba że masz bardzo dużą działkę i solary na poziomie gruntu nie będą Ci przeszkadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze też uściślić czy mieszkanie jest wietrzone i jaką temperaturę utrzymujesz w domu.

Z wietrzeniem to jest tak, że jeśli domownicy wychodzą z rana do pracy i wracają na wieczór, to nie ma potrzeby wietrzyc domu :). Rownież +18* w domu dla wielu jest satysfakcjonujące ale są tacy co marzną przy +20* C i musza mieć trochę po wyzej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy takich mrozach nabity bufpr prawie do pelna starcza na dobe.

Dom 140m2 lacznie z cwu

 

tylko czy ta doba to liczona jest od zakończenia palenia czy jego rozpoczęcia

 

Po miesiącu palenia stwierdziłem że nic na opale nie zaoszczędziłem,

 

Koszt bufora+ kocioł równa się kosztowi dobrego kotła z podajnikiem,

 

Według mnie na każde 100 m2 powinno być min 1000l H2O

Edytowane przez kalio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...