Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Na razie nie mam żadnego sterownika do pompy. Ale jak zamykam zawór to logiczne jest że pompa musi zostać wyłączona. Wyciagam wtyczke.

 

Załóżcie sobie najprostszy sterownik termostatyczny zamocujcie zaraz na wyjściu z kociołka ustawcie sobie na nim 75-80'C i zapomnijcie o pompie. Zar z węgla daje dużo ciepła, zwłaszcza jak masz ruszta wodne to gotowanie wody zapewnione, jak masz rurę do naczynia bezpieczeństwa zamontowaną poprawnie (przed zaworem) to zakręcaj, w przeciwnym razie zostaw otwarty (zawsze się po pewnym czasie zapomni otworzyć). Pisał o tym Piczman i ja też się mogę pod tym podpisać.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

kalio widzę że ty też żony nie posłuchałes :-)

 

Ciiiiiii ......

bo się wyda i bedę pościł przez cały rok :D

 

 

Odnosze wrażenie że nikt na forum nie napisze krytyki bo głupio się przyznać do popełnionej gafy tak na forum.

 

Ja na swój buforor wydałem wydałem jakieś 4,5 tyś ciekwe czy go sprzedam

 

bez roboty która też nie mało kosztuje

Edytowane przez kalio
podliczenie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wydałem nie całe 4 tys pięć 3 i dużo mnie kosztowało pod łączenie a trzeba było nie szukać szczęścia tylko pięć na eko groch czy tłokowy na groszek i tylko raz na tydzień oglądać kotłownię a nie 3 razy dziennie żona to mnie za szczeli jak będziemy mieszkać i nie będzie trzymał chociaż jeden dzień
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie spalam 2 wiaderka węgla (łącznie ok. 20-25 kg). Starcza mi to na 48 godzin ogrzewania przy -15 stC. Ciepła woda jest troszkę krócej. Dla przypomnienia ogrzewam 105m2, bufor 1500l. Bufor mnie kosztował ok 2200zł a piec 2800. Co do obsługi to poświęcam 30 min co drugi dzień. Ogrzewam drugi sezon ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wydałem nie całe 4 tys pięć 3 i dużo mnie kosztowało pod łączenie a trzeba było nie szukać szczęścia tylko pięć na eko groch czy tłokowy na groszek i tylko raz na tydzień oglądać kotłownię a nie 3 razy dziennie żona to mnie za szczeli jak będziemy mieszkać i nie będzie trzymał chociaż jeden dzień

 

Z buforami to trzeba wiedzieć czego się oczkuje. Bufory powinny być stosowane do magazynowania energii wtedy kiedy mamy ją tanią, a nie możemy jej od razu wykorzystać. W innym przypadku to tylko strata energii. Z przykładów to na blokach likwidowaliśmy zasobniki na ciepłą wodę. Tam gdzie obecnie zasobniki siedzą i bloki są porównywalne to koszty podgrzewu ciepłej wody są dwukrotnie większe niż w blokach w których zasobników już nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie spalam 2 wiaderka węgla (łącznie ok. 20-25 kg). Starcza mi to na 48 godzin ogrzewania przy -15 stC. Ciepła woda jest troszkę krócej. Dla przypomnienia ogrzewam 105m2, bufor 1500l. Bufor mnie kosztował ok 2200zł a piec 2800. Co do obsługi to poświęcam 30 min co drugi dzień. Ogrzewam drugi sezon ;)

 

Zapodaj zdjecia opis,

 

Jak masz ocieplony ten bufor

 

Jesli bys dobral odpowiedni kociol z podajnikiem też spalił być pewnie 20kg na dwa dni.

Edytowane przez kalio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się wydaje że przy paleniu węglem bufor + kocioł, a eko groszek + kocioł z podajnikiem to różnicy w cenie kotłowni nie będzie, różnicy w cenie użytkowania też nie będzie,

 

A mi się cały czas wydawało, że koszty ekogroszkowca są porównywalne z gazem.

Więc jeżeli bufor = ekogroszkowiec = kocioł gazowy to bardziej się opłaca grzać kondensatem.

Proponuje zamknąć temat i przenieść się jakieś forum gazowe:P

 

Ekogroszek - 700 zł

groszek - 500 zł

dlaczego koszty eksploatacji kotła z podajnikiem są takie same jak kotła z załadunkiem ręcznym?

Jeżeli spale 4 tony to mam 800zł w kieszeni na sezon.

 

A czy nikt nie zauważył, że do bufora podepniemy wszystko. Dziś jest taniej węglem, jutro unia da nam takie limity emisji że żaden kocioł (węglowy) nim nie sprosta. Pozostanie gaz albo PC. Pojutrze unia stwierdzi że gaz jest be i zostanie PC.

A my przypadkowo mamy niskotemperaturową instalację grzewczą.

 

Ja głupi będę palił jutro (piątek), paliłem we wtorek (2 załadunki kotła).

Edit: musiałem palić dziś (czwartek).

Edytowane przez cruz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z buforami to trzeba wiedzieć czego się oczkuje. Bufory powinny być stosowane do magazynowania energii wtedy kiedy mamy ją tanią, a nie możemy jej od razu wykorzystać. W innym przypadku to tylko strata energii. Z przykładów to na blokach likwidowaliśmy zasobniki na ciepłą wodę. Tam gdzie obecnie zasobniki siedzą i bloki są porównywalne to koszty podgrzewu ciepłej wody są dwukrotnie większe niż w blokach w których zasobników już nie ma.

 

Bojler to nie bufor, a bojler z cyrkulacją to wór bez dna. Więc rzeczone bloki były dodatkowo podgrzewane przez cyrkulację CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler to nie bufor, a bojler z cyrkulacją to wór bez dna. Więc rzeczone bloki były dodatkowo podgrzewane przez cyrkulację CWU.

Precyzyjnie to jest stabilizator, a nie bojler. I chodzi głównie o magazynowanie, więc magazynujemy kiedy mamy coś tanio i teraz nie możemy albo nie chcemy wykorzystać. Cyrkulacja nie ma tu nic wspólnego bo zarówno bez stabilizatora i z nim cyrkulacja istnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Precyzyjnie to jest stabilizator, a nie bojler. I chodzi głównie o magazynowanie, więc magazynujemy kiedy mamy coś tanio i teraz nie możemy albo nie chcemy wykorzystać. Cyrkulacja nie ma tu nic wspólnego bo zarówno bez stabilizatora i z nim cyrkulacja istnieje.

 

Zdjęcia poproszę bo jeszcze nie widziałem bufora w bloku. Ale widziałem już ogromne zasobniki na ciepłą wodę użytkową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się cały czas wydawało, że koszty ekogroszkowca są porównywalne z gazem.

Więc jeżeli bufor = ekogroszkowiec = kocioł gazowy to bardziej się opłaca grzać kondensatem.

Proponuje zamknąć temat i przenieść się jakieś forum gazowe:P

 

Ekogroszek - 700 zł

groszek - 500 zł

dlaczego koszty eksploatacji kotła z podajnikiem są takie same jak kotła z załadunkiem ręcznym?

Jeżeli spale 4 tony to mam 800zł w kieszeni na sezon.

 

A czy nikt nie zauważył, że do bufora podepniemy wszystko. Dziś jest taniej węglem, jutro unia da nam takie limity emisji że żaden kocioł (węglowy) nim nie sprosta. Pozostanie gaz albo PC. Pojutrze unia stwierdzi że gaz jest be i zostanie PC.

A my przypadkowo mamy niskotemperaturową instalację grzewczą.

 

Ja głupi będę palił jutro (piątek), paliłem we wtorek (2 załadunki kotła).

 

chyba chodzi Ci o miał a nie groszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja napiszę że jestem w trakcie budowy, kotłownia w powijakach a jednak zdecydowałem się na bufor. Przed rozpoczęciem budowy jak jeden z wielu nie kumałem za bardzo tematu myslałem że jest jakis utarty schemat i samo sie zbuduje i bedzie miało ręce i nogi, a tu dupa blada. Z biegiem czasu człowiek zaczyna zagłębiać się coraz bardziej i wychadza pewne rzeczy. Teraz być może jak bym jeszcze raz zaczynał budowę pomyślał bym o PC, ale już za późno kotłownia jest kominy stoją i trzeba wyciągnąć z tego ile się da. I tu pojawił sie pomysł z buforem, swoja drogą wielki szacun dla Adama_Mk,że założył ten wątek i dzieli się wiedzą oraz radami a także wielkie dzięki dla wszystkich uczestników forum(kopalnia wiedzy). Wracając do tematu, moim zdaniem bufor to dobre rozwiązanie ponieważ pozwala na wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, solar, PC, kolektor powietrzny, grzałki i co tam se kto wymyśli oraz na spalanie paliw w wysokich temperaturach co jest jak najbardziej pożądane i eko i ekono. Przy wykorzystaniu kotła z podajnikiem jesteśmy w sumie ugotowani przy jednym rodzaju paliwa, a tzw.ekogroszek wcale nie jest eko a tym bardziej ekono. Ja będę miał do ogrzanie 210m2, podłogówka na całości i dobrałem taką pojemność bufora aby wystarczyła na ogrzanie stodoły przy najwiekszych mrozach co najmiej na 24h. Jedno palienie i dziekuj a te mrozy az tak dlugo sie nie utzrymuja a jak najwieksze mrozy odposzca to juz miód malina. Bufor bedzie prostopadloscienny 2300l, wezownica pod solara,wezownica CWU, podejscie pod mala PC lub alernatywnie piec gazowy. Cos mnie sie zdaje ze kolega Kalio chyba zle dobral pojemnosc bufora do swojego domu i tarz psioczy ze to jest BE. Nie wiem może sie myle ale dla mnie podsawa bylo OZC i tego sie trzymam, a na poczatku tesc mnie namawial na baniaczek 1000l i ciesze sie ze nie posluchalem bo tez bym pewnie klnal na czym swiat stoi. Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kolega szwedii już pali ???

 

Napisz jeszcze jaki kocioł dobrałeś

 

Faktycznie mój bufor nie jest odpowiedni dla domu o pow. 210m tak jak pisałem wcześniej minm to 10l/1m2,

 

U mnie dojedzie jeszcze jeden baniak 500 od solara z gminy więc razem będe miał jakieś 1700l ale to i tak za mało.

Edytowane przez kalio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Szwedii bufor powinien być walcowaty, a nie prostopadłościan i posiadać dennice fabrycznie wyprofilowane. Sprawa dotyczy ciśnienia bo wzrost powoduje zawsze dążenie do koła i w sytuacjach krytycznych, a przy paliwach stałych to standard może uratować tyłek.

Co do sprawności to mamy np.; tak kocioł 0,82, podłogówka sprawność 0,98 to całkowita sprawności wynosi 0,8. Dodając bufor o sprawności 0,97 to całkowita sprawności spada nam do 0,78. Przy grzejnikach będzie jeszcze gorzej. Tak więc trzeba sobie to wszystko przeliczyć czy i co się opłaca. Nie ma tutaj jeszcze energii na pompy w takiej kotłowni a będzie ich pewnie ze trzy minimum, a wtedy sprawność systemu spada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...