Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Wziąłem przykładowo całkowite zużycie roczne 20000 kWh

.....

teraz prąd: taryfa G12 obliczenia tylko dla taryfy nocnej:

 

Składnik zmienny stawki sieciowej 0,0325 zł/kWh

Składnik stały stawki sieciowej 4,74 zł/m-c

Stawka opłaty przejściowej - powyżej 1200 kWh - 6,00 zł/m-c:

Stawka jakościowa 0,0097 zł/kWh

Stawka opłaty abonamentowej 1,58 zł/m-c

 

czyli

0,0325*20000 + 4,74*12 + 6*12 + 0,0097*20000 + 1,58*12 = 991,84 zł

Proponuję na skróty 991,84 zł / 20000 kWh = 0,049592 zł/ kWh. - 5gr/kWh ???

Jeżeli klikasz z Polski, to raczej niemożliwe.

Czegoś nie policzyłeś :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Aktualny cennik ENEA G12 układ trójfazowy:

 

cena energii elektrycznej:

-strefa nocna 0,1640 zł/kWh

-strefa dzienna 0,3621 zł/kWh

 

składnik zmienny opłaty sieciowej:

- st. nocna 0,0618 zł/kWh

-st. dzienna 0,1871 zł/kWh

 

stawka jakościowa 0,0120 zł/kWh

 

opłaty stałe usługi dystrybucyjnej:

 

opłata abonamentowa

okres rozliczeniowy 2 miesiące 2,05 zł/m-c

 

składnik stały stawki sieciowej

ukł.trójfazowy 7,39 zł/m-c

 

stawka opłaty przejściowej

pow.zużycia 1200kWh/rocznie wynosi 5,93 zł/m-c

 

 

ceny podane z vatem 22%

 

ciekawe jak te ceny mają się do cen innych nosników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem przykładowo całkowite zużycie roczne 20000 kWh

.....

teraz prąd: taryfa G12 obliczenia tylko dla taryfy nocnej:

 

Składnik zmienny stawki sieciowej 0,0325 zł/kWh

Składnik stały stawki sieciowej 4,74 zł/m-c

Stawka opłaty przejściowej - powyżej 1200 kWh - 6,00 zł/m-c:

Stawka jakościowa 0,0097 zł/kWh

Stawka opłaty abonamentowej 1,58 zł/m-c

 

czyli

0,0325*20000 + 4,74*12 + 6*12 + 0,0097*20000 + 1,58*12 = 991,84 zł

Proponuję na skróty 991,84 zł / 20000 kWh = 0,049592 zł/ kWh. - 5gr/kWh ???

Jeżeli klikasz z Polski, to raczej niemożliwe.

Czegoś nie policzyłeś :(.

 

w tym wyliczeniu nie ma ujetej ceny energii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak podłączyć CWU do bufora żeby nie puścił +90 w rury ?? dajecie jakiś zawór trójdrożny żeby pilnował zakresu temperatur ??

Co najmniej tyle. Ja bym jeszcze dołożył baterię z termostatem na każdym odbiorze wody, bo jej temperatura może się mocno zmieniać (jeśli będziemy chcieli "głęboko" rozładowywać zasobnik).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak podłączyć CWU do bufora żeby nie puścił +90 w rury ?? dajecie jakiś zawór trójdrożny żeby pilnował zakresu temperatur ??

Co najmniej tyle. Ja bym jeszcze dołożył baterię z termostatem na każdym odbiorze wody, bo jej temperatura może się mocno zmieniać (jeśli będziemy chcieli "głęboko" rozładowywać zasobnik).

Krzysztof - a może lepiej zawór mieszający przy zasobniku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak podłączyć CWU do bufora żeby nie puścił +90 w rury ?? dajecie jakiś zawór trójdrożny żeby pilnował zakresu temperatur ?? czy rury plastiki zgrzewane wytrzymają eksperymenty z czasowym podgrzaniem CWU do +90

 

Ja dałem wszędzie baterie termostatyczne, można też dać jeden centralny zawór mieszający. Rurki do ciepłej wody powinny wytrzymywać 95C stale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof - a może lepiej zawór mieszający przy zasobniku?

Dla wygody korzystania z cwu podgrzewanej w zasobniku wolałbym mieć te baterie termostatyczne, co najmniej w prysznicu.

 

Bo jeśli chciałbym wykorzystywać zasobnik możliwie skutecznie, musiałbym wybierać z niego możliwie dużo ciepła, czyli pobierać cwu o jak najniższych temperaturach. I wolałbym iść pod prysznic po prostu odkręcając zawór a nie zastanawiając się, czy mam puścić więcej gorącej (czy raczej ciepłej) czy zimnej wody. ;)

 

Zawór mieszający po wyjściu z bufora zapewni tyle, że się wodą nie poparzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof - a może lepiej zawór mieszający przy zasobniku?

Dla wygody korzystania z cwu podgrzewanej w zasobniku wolałbym mieć te baterie termostatyczne, co najmniej w prysznicu.

 

Bo jeśli chciałbym wykorzystywać zasobnik możliwie skutecznie, musiałbym wybierać z niego możliwie dużo ciepła, czyli pobierać cwu o jak najniższych temperaturach. I wolałbym iść pod prysznic po prostu odkręcając zawór a nie zastanawiając się, czy mam puścić więcej gorącej (czy raczej ciepłej) czy zimnej wody. ;)

 

Zawór mieszający po wyjściu z bufora zapewni tyle, że się wodą nie poparzę.

Dokładnie… a przy „długim” prysznicu np. we dwoje :) odpada potrzeba korygowania temperatury (wody oczywiście)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam poniwnie

Czar prysł.

zyga350

w tym wyliczeniu nie ma ujetej ceny energii

 

Masz racje nie doliczyłem ceny energii, gdzie po korekcie nie wygląda to tak różowo, a wyszło mi tak:

przy zużyciu 20000kWh tylko w taryfie nocnej 4416,40zł.netto

gazu przy sprawności pieca 90% o ile gaz nie jest chrzczony 3690zł.

węgla przy sprawności pieca 75%, wartości opałowej 22MJ/kg i cenie za tone 650zł. wyszło - 2130zł

 

Czy przy grzałce w wodzie można przyjąć 100% sprawności?

Napiszcie czy w poprzednim moim poście poprawna jest zasada obliczania ceny gazu i węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór mieszający po wyjściu z bufora zapewni tyle, że się wodą nie poparzę.

A to zależy chyba jak go ustawisz. Jeśli ustawiony będzie na ok. 50 stopni, to powinien dawać te 50 (powiedzmy z dokładnością do 2), o ile w buforze co najmniej tyle będzie. To w zasadzie działa wtedy tak jak bateria termostatyczna, tyle że z mieszaczem umieszczonym na buforze. Im niższa będzie różnica między temperaturą wody, w której się kompiesz, a tą podawaną przez zawór mieszjący, tym większy komfort kompieli ;-)

PS. Mam nadzieję, że się zbytnio nie mylę, bo niedługo zacznę to testować "na ludziach"... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!

Mam pytanie do użytkowników systemów z kilkoma zbiornikami buforowymi lub innych, którzy wiedzą co w trawie piszczy.

Mianowicie: Jak połączyć dwa lub trzy bufory razem? Zrobić jakieś wspólne zasilanie i powrót czy grzać z kotła tylko pierwszy zbiornik, a pozostałe połączyć do niego szeregowo? Jeśli tak to jakie przekroje są konieczne? Jakie są będą opóźnienia w nagrzewaniu drugiegi i trzeciego zbiornika? Czy wymiana będzie na tyle szybka, żeby kocioł pracujący na pełnej mocy miał gdzie oddać moc?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mianowicie: Jak połączyć dwa lub trzy bufory razem?

Najlepiej ustawić je pionowo, jeden nad drugim, i połączyć grubymi rurami. Żeby funkcjonowały jako namiastka większego zasobnika warstwowego.

 

Zrobić jakieś wspólne zasilanie i powrót czy grzać z kotła tylko pierwszy zbiornik, a pozostałe połączyć do niego szeregowo?

Grzać najwyższy zbiornik. Powrót do kotła ze zbiornika znajdującego się najniżej.

 

Jakie są będą opóźnienia w nagrzewaniu drugiegi i trzeciego zbiornika? Czy wymiana będzie na tyle szybka, żeby kocioł pracujący na pełnej mocy miał gdzie oddać moc?

Myślę, że można przyjąć, że opóźnienia będą takie, jak w zwykłym pojedynczym zasobniku warstwowym o tej samej pojemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...