Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy jest na sali jakiś chłodnik (nie chodzi mi o zupę...)?

Jest sobie klimatyzator np. http://www.net-s.pl/index.php?id=3&c=87&g=262309&n=Klimatyzator-AUX-H18B4-SSR1DI-jedn-zewn&w=c

inwerter prosto z Państwa Środka.

Jednostkę wewnętrzną sobie odpuszczamy i wpinamy zamiast niej wężownice w dół baniaka (lub jak kto woli wymiennik płytowy), bynajmniej nie po to żeby go chłodzić...

Próbował już ktoś się nad tym zastanawiać?

Przez większość sezonu grzewczego mamy dosyć wysokie temperatury więc może warto sprawę przemyśleć w naszych warunkach na skraplaczu wystarczyłoby 45*C.

Edytowane przez o_c
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeci koniec można wpiąć w to zimne, co do płaszcza idzie.

Nie wypuścisz "cieplejszej niż" z płaszcza i tym samym podniesiesz jego temperaturę.

 

o_c

Tak.

Próbował. Nawet dość dawno...

To może być niezły patent na ciepełko poddachówkowe - strychowe.

(Rozważałem takie właśnie rozwiązanie dla siebie jako jedno z wielu źródełek ciepełka łatwo dostępnego)

Tam zawsze jest nieco cieplej jak na zewnątrz a wentylacja tej przestrzeni być musi - więc całość "zagada" poprawnie.

Ale....

Trzeba by dedykowany skraplacz zrobić (niewielki).

Z niego, jak z solara, porcjami urobek pchać do tego bufora.

Tak najwygodniej.

Bo?

Bo piszą coś o 8m długości instalacji...

Jak baniak w piwnicy - to masz jeszcze problem różnicy kondygnacji, gdzie to montujesz.

Pułapki olejowe na rurociągu będziesz budował?

Jak zamontujesz na strychu to gołębie Ci tego nie upiększą a i ewentualny serwis pod dachem i przy dobrym oświetleniu sobie zrobisz.

:lol:

A opomiarować to jakim łajłajerem bez problemu się da.

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by dedykowany skraplacz zrobić (niewielki).

Z niego, jak z solara, porcjami urobek pchać do tego bufora.

Tak najwygodniej.

Bo?

Bo piszą coś o 8m długości instalacji...

Jak baniak w piwnicy - to masz jeszcze problem różnicy kondygnacji, gdzie to montujesz.

Adam M.

Adamie, a gdyby tak poprowadzić to powietrze "poddachówkowe" kanałem wentylacyjnym w kominie prosto do piwnicy, wtedy ten dodatkowy skraplacz i problem z długością instalacji mamy z głowy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie pięterka nie mam, zaraz po skończeniu dachu nabawię się lęku wysokości i nie wychodzę poza parter.

Te 8 metrów instalacji to bez dobijania czynnika (IMHO).

Jak nie bezpośrednie skraplanie w buforze (w wężownicy się rozumie) to może jednak wymiennik płytowy gdzieś widziałem takie do 40 bar.

"Tymi ręcami" pompy ciepła robić nie chcę, ale użycie taniej klimy wydaje się dosyć bezpieczne.

Jest ciepło to i zapotrzebowanie na ciepło małe, a efektywność grzania klimą zadowalająca (znaczy taniej niż węglem), a jak zrobi się chłodniej to kociołek/kominek z pw czy kto co tam lubi.

Bufor daje niesamowite możliwości tylko nie należy się ograniczać do węgla.

Edytowane przez o_c
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem.

IMHO bez rewelacji czy to cenowo, czy też technologicznie. Na "papierze" widziałem lepsze.

Inwertery z reguły dają radę do -15*C, nawet jeżeli przy tak niskich temperaturach będzie trzeba zejść z temperaturą na skraplaczu poniżej minimalnej dla cwu to zawsze można pójść w układ biwalentny i pogrzać wyżej chociażby grzałką.

p.s.

Kombinuję bo miałbym coś markowego z niewielkim przebiegiem za niewygórowane $$

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie to mam tylko 4 ściany i dach z wiązarów kryty papą...

Więc mam łatwiej bo rozwiązania czysto teoretyczne:lol:

Obecnie rozważam czy nie dałoby rady postawić bufora na ścianie działowej żeby coś wykorzystać moje nieużytkowe poddasze i w sumie nie widzę wielkich problemów (trochę żelbetu + szyna kolejowa z rozbiórki stropu...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TEraz kwestai finansowa:

Wykonanie bufora 3500-4 tys przeróbki kotłowni lekko 1000 zł dodatkowe rzeczy pewnei drugie tyle.Wychodzi ok 6 tys plus zestaw solarny z montarzem 8 tys. Razem koszt 14 tys.

Nie taniej jak dla mnie dla samej CWU solary wiosna,lato jesień (poza sezonem grzewczym) które zestaw z montarzem 8 tys no plus może przeróbka jeszcze 1000 zł.

Mniejsze koszty wymiana tylko baniaka z zestawu, przekrecenie grzałki, nie trzeba przerabiać CO. A kotłowni mi się sprawuje dobrze ciepło w domku, węgla z 1,5 tony i ze 3 m drzewa to max co mnie kosztuje ogrzanie. Tylko w lecie się nie chce palić na wodę dlatego kolektory jak najtaniej.

Ile musiałbym mieć powierzchni kolektorów przytakim buforze?

Proszę o opinie czy to ma sens bo wiosna idzie muszę podjąć decyzję!!!

 

Bojler jest na parę lat a bufor dobrze zrobiony jest wieczny. A możesz zrobić bufor tylko do CWU, wtedy podpinasz _podbnie_ jak bijler.

 

Moim błędem było, że kiedyś wykosztowałem się na bojler z nierdzewki ze to niby na lata. Ale taniej bym miał zrobiony bufor i był by o wiele większy (pojemnościowo) dziś 400l. bojler mam w lato na tydzień a gdy jest zimniej to na 1/2 tygodnia, w zimę na 1-2 dni. W zimę czasami nie mam czasu by go w pełni naładować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno część z Was kojarzy patent Jaśka z tego forum polegający na odzysku ciepła spod połaci dachowej i grzaniu w ten sposób wody. On używa klimakonwektora, a ja nie rozumiem co to jest i nigdzie nie widzę takiego w rozsądnej cenie. Ja mam prawie 100m2 czarnej blacho dachówki skierowanej na południe, pod kątem 45 stopni od pionu. Zamiast kupować solary za 10 000zł mam dach i solar w jednym. Chcę w dwóch miejscach pobierać powietrze spod blachy i przepuszczać przez "chłodnicę" samochodową, tam powietrze odda ciepło wodzie, a woda do bufora. Chłodnica to przenośnia, ale co najlepiej sprawdziłoby się w roli tego wymiennika powietrze woda?

Pompa ciepła PW to chyba przerost formy nad treścią, poza tym może nie wytrzymać zasilania powietrzem o temperaturze 70 stopni , z drugiej strony taki dostępny normalnie na aukcjach "klimakonwektor" kosztuje tyle co tania pompa ciepła, nie mówiąc już o używanych pompach z Niemiec, których jest całkiem dużo. Co zastosować, żeby nie budować czegoś od zera, nie wydać zbyt wiele, no i żeby działało jak należy?

Z innej beczki czy duży bojler INOX 1000l, z wężownicami INOX nie mógłby służyć jako taki gotowy bufor? Górną wężownicą grzać przepływowo CWU, dolną dać zasilanie z kotła, a zawartość bufora puścić w podłogę? Inna wersja, to dolną wężownicę dla kotła, górną dla podłogówki przez zawór mieszający, a zawartość bufora do CWU? Kombinuję jak koń pod górę bo kuszą mnie niedrogie zbiorniki Viessmana z niemieckich aukcjach gdzie kosztują po około 300Euro, używane, ale w pełni sprawne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bajcik na ile starcza Ci ciepełka w buforze przy obecnej pogodzie ??

Jeszcze się nie mieszkam. Z rachunków wychodzi że przy mrozie -20st starczy na dobę. W praktyce - zobaczy się.

 

Ile musiałbym mieć powierzchni kolektorów przytakim buforze?

Wydaje mi się moc solarów powinno się dobierać raczej do zapotrzebowania. Wielkość zbiornika jest tylko dodatkowym ograniczeniem - przy małym zbiorniku dokładanie paneli nie wiele da bo więcej energii się nie zmieści.

Kiedyś pewien solaroinstalator stwierdził że przy mojej pojemności to muszę mieć cały dach w solarach. :o

 

Pompa ciepła PW to chyba przerost formy nad treścią, poza tym może nie wytrzymać zasilania powietrzem o temperaturze 70 stopni

 

Klimakonwektor jest właśnie takim rodzajem pompy ciepła. Czy wytrzyma 70st? Tego nie wiem, ale COP powinien być znakomity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cruz,

 

Ale przy jakich parametrach się otwiera i zamyka?

 

Piszę z pamięci.

To zabezpieczało przed zbyt szybkim rozpaleniem:

Gdy temperatura przez określony czas (T1) nie wzrosła (o 0,1 oC) to otwierał o 1 krok korkowca.

Gdy temperatura po otwarciu w określonym czasie (T2) wzrosła o 0,1 oC to zamykał klapkę całkowicie (brak napięcia na krokowcu - klapka opada)

 

A otwarcie klapki było ustalone w tabeli (temp od do - tyle kroków otwarcia)

 

Gdy nastąpiło całkowite otwarcie klapki a mimo to temperatura nie wzrosła (kilkadziesiąt minut) to klaka została definitywnie zamknięta - w kotle zgasło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimakonwektor jest właśnie takim rodzajem pompy ciepła. Czy wytrzyma 70st? Tego nie wiem, ale COP powinien być znakomity.

 

Klimakonwektor jest de facto wymiennikiem ciecz/powietrze z doczepionym wentylatorem. Normalnie służy co prawda do grzania/chłodzenia powietrza za pomocą cieczy, ale jak dowiódł Jasiek w drugą stronę też daje radę. W każdym razie można zamiast tego zamówić sobie wypasioną chłodnicę w Juvencie (albo innej składnicy złomu) i też będzie miała niezły COP. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno część z Was kojarzy patent Jaśka z tego forum polegający na odzysku ciepła spod połaci dachowej i grzaniu w ten sposób wody. On używa klimakonwektora, a ja nie rozumiem co to jest i nigdzie nie widzę takiego w rozsądnej cenie. Ja mam prawie 100m2 czarnej blacho dachówki skierowanej na południe, pod kątem 45 stopni od pionu. Zamiast kupować solary za 10 000zł mam dach i solar w jednym. Chcę w dwóch miejscach pobierać powietrze spod blachy i przepuszczać przez "chłodnicę" samochodową, tam powietrze odda ciepło wodzie, a woda do bufora. Chłodnica to przenośnia, ale co najlepiej sprawdziłoby się w roli tego wymiennika powietrze woda?

.

jeżeli chcesz podpiąć do bufora to daj ze dwie duże chłodnice samochodowe (taka od sierry jest całkiem nie zła ...) do każdej z nich podepnij wentylator 500-700m3/h, rozmieść czerpnie równomiernie pod dachem, podłącz pompą obiegową ze sterownikiem różnicowym i hulaj ...

w ciągu jednego słonecznego dnia w lecie ten 1000 L bufor zagrzejesz do 60*, w zimie jak nie zaśnieżony to do 40* ...

pamiętaj aby naczynie wzbiorcze było wyżej niż te chłodnice ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...