Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Potrzebuje pomocy odnośnie pompy ciepła tz. dokładnie dolnego żródła! Mam zakopane 5 petli po 150m. rury PE32 i zastanawiam sie nad rozdzielaczem!

wiem że morzna poskęcać z trójników do wody ale czy nie morzna gdzieś kupić ( w miarę tanio) takiego gotowego?

Ile litrów oriętacyjnie będę potrzebowal glikolu do takiej instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje pomocy odnośnie pompy ciepła tz. dokładnie dolnego żródła! Mam zakopane 5 petli po 150m. rury PE32 i zastanawiam sie nad rozdzielaczem!

wiem że morzna poskęcać z trójników do wody ale czy nie morzna gdzieś kupić ( w miarę tanio) takiego gotowego?

Ile litrów oriętacyjnie będę potrzebowal glikolu do takiej instalacji?

 

a czy aby na pewno w dobrym wątku napisałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może jednak by coś spróbować z tym octanem sodu. Znalazłem coś takiego:

 

http://www.spiug.pl/konferencja%201/Magazynowanie_ciepla_nowe_technologie_poprawy_efektywnosci.pdf

 

Wynika z tego, że gdzieś tam już robią takie bufory. Problemy podobne z buforem parafinowym, ale ciepło przemiany wyższe. Temperatura topnienia - 58C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przeczytasz ten wątek to wklejałem tu 2 razy link do pdfa z bardzo dokładnych pomiarów przeprowadzonych naukowo nad tą substancją. To co wkleiłeś wygląda bardziej na ulotkę reklamową. Jeśli będziesz chciał się z tym zmierzyć to będę Ci kibicował, natomiast dla mnie rozwiązanie jest nieekonomiczne, ani tego wylać, bo drogie, ani zmieszać z wodą z co. Duuuuużo taniej zrobić większy bufor,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy ja będę montował pompę ciepla i kominek z PW połącze to buforem narazie 800L.

Takie naraie są moje plany! O pompę będę pytał na innym forum!

 

fi32 ma 1mb potrzeba =0,16*0,16*3,14=0,080384dcm3

32mm=3,2cm=0,32dcm

1l=1dcm3=1000cm3

Trójnikki są takkie w Y sa i w T i tu i tu kolana potrzebne

Edytowane przez kalio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgrzewarka została mi po instalacji wody w domu więć będę zgrzewał! Rurki zakopane rozdzielacz będzie a o resztę będę się martwił póżniej!

Trójniki w T raczej tylko z tego co wiem to glikol jest trochę żrączy i nie wiem jak na to gwinty w rurce PP bo przecież trzeba będzie zamontować na każdą pętle zawór kulowy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz zgrzewarkę to dam receptę na genialnie tani rozdzielacz z polipropylenu a mianowicie kupujesz 1 rurę z PP o jak największej średnicy np 10 cm w tej rurce wiercisz otworki na odejścia na poszczególne pętle kolektora w rozstawie jaki pasuje np dla PE 32 bierzemy PP 40 aby nie dławić przepływu, wiercimy otworki o średnicy ok 3 mm mniejszej od średnicy zewnętrznej PP 40. Ważne jest aby rurka na rozdzielacz miała dużą średnicę bo duża średnica PP ma bardzo grube ścianki a więc powierzchnia kontaktu z PP 40 jest duża takie rury mają ściankę o grubości ok 1,5 cm a poza tym łatwiej będzie odpowietrzyć kolektor ponieważ powietrze szybciej się wytrąci w wyniku wolniejszego przepływu w dużej średnicy no i nie będą się zbierać bąble powietrza między trójnikami bo ich po prostu nie będzie. Otworki w PP świetnie się wierci takimi piórkami do drewna za kilka PLN do tego potrzebna zwykła ręczna wiertarka do metalu. No i na koniec rozdzielacza jeszcze dekle kupić trzeba i kamienie do zgrzewarki na takie średnice. Ja za późno wpadłem na ten pomysł już po fakcie zgrzewania z trójników ale robiłem próby na resztkach materiałów i powiem że wychodzi rewelacyjnie przy minimalnych nakładach a spawy wychodzą naprawdę super. I przede wszystkim bardzo szybko się to zgrzewa robisz taki rozstaw jaki pasuje a i na każdym rozdzielaczu koniecznie odpowietrznik. Edytowane przez danielsq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor do podgrzewania podjazdu nie musi być grzany do wysokich temperatur, ja planuję podgrzewać podjazd ze zbiornika na deszczówkę 10m3 (zaizolowany styro w górnej cześci) z samej przemiany fazowej jest do wykorzystania 930 KW, "bufor będzie miał dużo czasu na regenerację ok 1-2 godziny pracy na dobę pozostała część to regeneracja czyli branie ciepła z ziemi. W zbiorniku będzie wężownica z PE wypełniona glikolem.

 

możesz rozwinąć zwrot "z samej przemiany fazowej jest do wykorzystania 930 KW"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz rozwinąć zwrot "z samej przemiany fazowej jest do wykorzystania 930 KW"?

 

Zapewne chodzi przemianę wody w lód i z tego będzie 930 ale nie kW, czy też całkiem błędnie KW ,a kWh. A tak przy okazji lód ma ok 11% objętość wiekszą niz woda z której powstał, czy aby nie rozerwie on zbiornika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do roztopienia śniegu na podjeździe potrzeba więcej energii niż do ogrzania domu, czyli bufor da radę jak będzie grzał wyłącznie podjazd

jak już o podgrzewaniu (rozmrażaniu ) podjazdów ...

może najpierw wykopać jamę ze dwa metry głęboką na tym podjeździe, wsadzić tam "dolne źródło"...

pod kostką dać "podłogówkę"...

połączyć pompką i jakimś sterownikiem...

 

jak widzę swoje podwórko obecnie to szkoda że na to wcześniej nie wpadłem...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henock tak ma, tyle że on mrozi podjazd przed garażem żeby grzać domek, nie wiem czy dasz radę go namówić żeby tytułem próby zaczął grzać podjazd żeby mrozić domek

nie nie ...

bez PC ...

chodzi mi o to żeby ciepło gruntu z tych dwóch metrów przerzucać bezpośrednio ...

zwykła pompka obiegowa pompuje glikol pomiędzy pętlami ...

tak jak w GGWC , tyle że zamiast chłodnicy masz podłogówkę pod kostką...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...