Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paint nie jest moją mocną stroną:bash:

 

[ATTACH=CONFIG]169995[/ATTACH]

Ma to jakiś sens?

Czy lepiej po ludzku, grzały w baniak, wężownica do solara itd.

 

Ma sens, ale jak nagrzejesz ten baniak od solarów i będziesz te ciepło pompa chciał zagonić do bufora to zagonisz je przez "kocioł" grzałkowy. Woda głupia jest i poleci tam gdzie jej jest wygodnie. Musisz to inaczej podłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma sens, ale jak nagrzejesz ten baniak od solarów i będziesz te ciepło pompa chciał zagonić do bufora to zagonisz je przez "kocioł" grzałkowy. Woda głupia jest i poleci tam gdzie jej jest wygodnie. Musisz to inaczej podłączyć.

Zawór zwrotny klapowy powinien chyba wystarczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mała prośba do Was. Też jestem na etapie ogarniania bufora i mam prośbę. Jakie średnice zapodać do poszczególnych obiegów, pytał już o to kolega chwilke wcześniej. Chciał bym mieć pewność.

 

1 kocioł-bufor

2 bufor-kocioł(powrót)

3 bufor-instalacja CWU

4 bufor-instalacja CO

5 instalacja CO(powrót)-bufor

6 solary-bufor

7 bufor-solary(powrót)

8 mała PC-bufor

9 bufor-mała PC(powrót)

 

Za pomoc z góry dzięki Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny raz czytam wątek, a ile razy można na sucho tak więc jak coś pierd... to przepraszam.

Ja znowu o solarze i taniej czarnej stali (bo i spawać łatwo, i za 1,5 zł/kg do dostania najczęściej...).

Miało co prawda nie być u mnie wężownicy tylko pędzony grawitacyjnie zbiornik dwupłaczczowy, ale to na razie podejścia teoretyczne, więc cały czas rozważam grzanie bezpośrednie bufora z solara, który nie wiadomo kiedy będzie...

 

Do rzeczy...

 

  1. Roztwór glikolu z deszczówką imho jest mało agresywny dla solara i TANIEJ stali, jeśli się mylę to zbesztać!
  2. Robiąc obieg wymuszony dla solara mamy duży przepływ czynnika...
  3. ... ten duży przepływ powoduje duże turbulencje w wymienniku znajdującym się w buforze to może zbiornik w zbiorniku od dołu?.

 

Może by tak zrobić wymiennik z tego co znajdzie się na złomie? Bez liczenia zgaduję, że wystarczy mu powierzchnia 1/2 powierzchnii solara.

Zadziała?

Spełni zadanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo tak albo nie...

:lol:

Temat jest bardziej złożony.

 

Zagotuj szklankę wody jakim palnikiem acetylenowym "od góry"!

NOBLA Ci dadzą w 5 minut!

Palnik ma te 3000stC...

Powinno wystarczyć - a nie wystarcza!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zwolenników dużej "rury" w kotłowni!

 

Nadszedł czas na projekt mojej instalacji CO z buforem w roli głównej.

Przedstawiam poniżej projekt odręczny ze wstępnym zarysem mojej koncepcji jak ma to działać.

Mam nadzieje że będzie coś widać...

 

Generalnie;

-bufor ok 1000l ma stanowić za magazyn nadmiaru energii, dostarczać dużo ciepłej CWU, odbierać ciepło z solarów, wspomagać podłogówkę

-podłogówka pod częścią domu

piwnica,ok 73.5 m2

parter, ok 29.5 m2

poddasze, ok 35 m2

-reszta pomieszczeń tradycyjnie kaloryfery, w niektórych pom. podłogówka i kaloryfery występują razem

-instalacja wykonana tak aby można było zastosować kilka kombinacji ogrzewania (do przemyślenia miejsce wpięcia kotła gazowego i ewentualnie małego zbiornika CWU)

 

 

IMG_0580.JPG

 

 

Dlaczego tak?

Wydaje mi się że projekt domu, styl życia i obserwacje u innych wymusza lub proponuje palenie cykliczne. Dlatego kaloryfery na pół z podłogówka się będą się wzajemnie uzupełniały.

 

Opcje pracy układu;

 

zima wariant I

-rozpalenie w kotle, kocioł zadany na 75stC

-po dojściu kotła do np. 55st nastepuje uruchomienie pompki z ukł. kaloryferowego(po spadku tem. pompka wyłancza się, takuje pracą w zależ. od tem. na kotle)

-po rozgrzaniu układu i przekroczeniu 65st zasilania kaloryferów uruchamia sie pompka bufora i magazynuje nadmiar ciepła(pompa z ukł. kaloryf. wyłącza się)

-dodatkowo w buforze po osiągnięciu odp. tem. uruchamia się podłogówka

-kocioł pracuje cały czas mocą optymalną np.75st a pompki takują swoją praca w zależnosci od potrzeb (sterowanie pompy od podłogówki do rozwiązania np. jakaś pogodówka lub inne rozwiazanie)

-palenie w kotle cykliczne lub ciągłe

 

wariant II

-rozpalenie w kotle(zadana tem. np.75st)

-pierwsze następuje ładowanie bufora

-po osiagnięciu np.40 st w 2/3 wysokości bufora od góry uruchamia się pompa grzejnikowa i pracuje w przedziale tem. 55st-65st

-dalej jak w wariancie nr I

 

 

Okresy przejściowe;

-palenie cykliczne, ogrzewany bufor + praca podłogówki

-kaloryfery w razie potrzeby podgrzania

 

 

Lato;

-bufor tylko na potrzeby CWU zasilany solarami lub piecem w zależ. od pogody

-w razie potrzeby krótkie okresy zasilania drabinek łazienkowe wodą z bufora (letnie skręcenie zaworów na rozdzielaczach oprócz łazienek)

 

Okres przerwy w dostawie prądu;

-odbiór energii do bufora grawitacyjnnie

-być może możliwość pracy ukł. grzejnikowego grawitacyjnie pod warunkiem umieszczenia skrzynek rozdzielaczy pod sufitem i rozprowadzeniem pexów w góre i po podłodze tak aby nie było spadku (???)

-alternatywą dla braku prądu będzie też kominek w piwnicy z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepłego powietrza

 

 

 

Pytania i wnioski

-czy potrzebuje zawór trójdrożny na obwodzie kaloryferów przy sterowaniu tem. za pomocą pompki (takowanie)

- obwód grzejnikowy dodatkowo łączę bezpośrednio z buforem w razie braku możliwości odpowiedniego sterowania jak przedstawiłem powyżej (wcześniejsze forumowe sugestie Adama)

-jakie sterowanie pompą podłogówki

-czy grawitacja na rozdzielaczach ma jakiekolwiek szanse ruszyć?

 

Wszystkie sugestie i pomysły co do każdego szczegółu mile widziane;

-jakie przekroje rur

-jakie zawory i ich umiejscowienie

-pompy i ich położenie

-gdzie wpiąć piec gazowy i zostawić wyjście na mały zbiornik CWU

-co brakuje?

-co dodać?

 

Pozdrawiam i proszę o rzeczowe wnioski!

 

P.S. Jak zajdzie taka potrzeba to przerobię rysunek na bardziej czytelny.

Edytowane przez Carpenter78
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

 

Na taką powierzchnię domu to bym pomyślał nad większym buforem. Nie za bardzo widze te zalety które przemawiają za mieszaniem dwóch systemów ogrzewania tj. kaloryferów i podłogówki - ale to ty budujesz.

 

 

Witam zwolenników dużej "rury" w kotłowni!

 

.

 

fajne okreslenie ;)

 

Generalnie;

-bufor ok 1000l ma stanowić za magazyn nadmiaru energii, dostarczać dużo ciepłej CWU, odbierać ciepło z solarów, wspomagać podłogówkę

-podłogówka pod częścią domu

piwnica,ok 73.5 m2

parter, ok 29.5 m2

poddasze, ok 35 m2

-reszta pomieszczeń tradycyjnie kaloryfery, w niektórych pom. podłogówka i kaloryfery występują razem

-instalacja wykonana tak aby można było zastosować kilka kombinacji ogrzewania (do przemyślenia miejsce wpięcia kotła gazowego i ewentualnie małego zbiornika CWU)

 

za mały bufor na taką powierzchnie, po co grzać piwnice? będziesz miał tam warsztat, siłownie czy składzik?

 

zima wariant I

CUT!

-palenie w kotle cykliczne lub ciągłe

 

 

bufor stawiasz po to aby zmagazynowaćenergię na potem

 

 

Lato;

-bufor tylko na potrzeby CWU zasilany solarami lub piecem w zależ. od pogody

-w razie potrzeby krótkie okresy zasilania drabinek łazienkowe wodą z bufora (letnie skręcenie zaworów na rozdzielaczach oprócz łazienek)

 

a nie prościej drabinkę wpinaną do gniazdka elektycznego?

 

 

Okres przerwy w dostawie prądu;

-odbiór energii do bufora grawitacyjnnie

-być może możliwość pracy ukł. grzejnikowego grawitacyjnie pod warunkiem umieszczenia skrzynek rozdzielaczy pod sufitem i rozprowadzeniem pexów w góre i po podłodze tak aby nie było spadku (???)

-alternatywą dla braku prądu będzie też kominek w piwnicy z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepłego powietrza

 

a może UPS?

a będziesz miał czas palić jeszcze w kominku?

 

to takie wstępne moje przemyślenia....

 

PZDR

 

Qter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEJ

 

Czesc,

 

Na taką powierzchnię domu to bym pomyślał nad większym buforem. Nie za bardzo widze te zalety które przemawiają za mieszaniem dwóch systemów ogrzewania tj. kaloryferów i podłogówki - ale to ty budujesz.

 

Oczywiście że im większy tym lepszy ale o dziwo przy 100m2 piwnicy nie ma miejsca na większy, może drugi kiedyś...

Priorytetem bufora to CWU i solary a potem przedłużenie pracy podłogówki.

Zaletą takiego układu jest to że oba systemy (grzejniki i podłogówka) mogą działać razem i osobno. Podłogówką uzyskuje pożądaną bezwładność a kaloryferami szybkość uzyskania odpowiedniej tem. w domu.

 

 

 

fajne okreslenie ;)

 

TX

 

za mały bufor na taką powierzchnie, po co grzać piwnice? będziesz miał tam warsztat, siłownie czy składzik?

 

Być może piwnica będzie grzana sporadycznie a będzie tam składzik, warsztat i salon z barkiem ;).

 

 

bufor stawiasz po to aby zmagazynować energię na potem

 

Ewentualny nadmiar energii ale głównie jak napisałem CWU, odbiór ciepła z solarów. Chodzi też o cenę- mam duży bojler na ciepłą wodę bez Legionneli, zbriornik akumulacyjny do solarów i ewentualnie małe wspomaganie podłogówki. Wszystko w jednym za w miarę rozsądne pieniądze.

 

a nie prościej drabinkę wpinaną do gniazdka elektycznego?

 

Prąd nie jest za darmo a ciepła woda z solarów lub z pieca będzie gnić w buforze?

 

a może UPS?

a będziesz miał czas palić jeszcze w kominku?

 

UPS były niepotrzebny bo bufor zawsze odbierze ewentualny nadmiar ciepła podczas braku prądu. Na dłuższą metę mam generator.

A kominek wieczorem z lampką wina, żoną i ciepłą jeszcze podłogówką...

Ogólnie kominek dla relaksu i w razie potrzeby, okazjonalnie.

 

to takie wstępne moje przemyślenia....

PZDR

Qter

 

Dzięki i czekam na następne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEJ

 

Oczywiście że im większy tym lepszy ale o dziwo przy 100m2 piwnicy nie ma miejsca na większy, może drugi kiedyś...

Priorytetem bufora to CWU i solary a potem przedłużenie pracy podłogówki.

Zaletą takiego układu jest to że oba systemy (grzejniki i podłogówka) mogą działać razem i osobno. Podłogówką uzyskuje pożądaną bezwładność a kaloryferami szybkość uzyskania odpowiedniej tem. w domu.

 

Dzięki i czekam na następne!

 

co do zwiększenia pojemności bufora to możesz zrobić go wyższego poprzez wysunięcie go dziurą w stropie piwnicy na poziom parteru ;)

 

problem polega na tym, że mieszasz dwa systemy ogrzewania - nisko i wysokotemperaturowy. To nie jest tak że kaloryferami nagrzejesz szybciej - odczuwalne ciepło miejscowe będzie większe - tak jak z kominkiem - tuż przed nim jest sauna - przesuniesz się krok do tyłu i 2 metry w bok i zimno ;)

 

PZDR

 

Qter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...