Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Podłogówka na całości...owszem wykonalne, może ciut tańsze, brak rzucających się w oczy skrzynek ale ...

[..................]

Mogę zrobić po całości ale mimo wszystko może puścić pexy na grzejniki, lubię być zabezpieczony.

Czekam na dalsze rady i wnioski.

 

Możesz też w trudnych miejscach jak wykusz, klatka schodowa, zrobić ogrzewanie ścienne, czyli tak jak podłogówka, ale zatopione w tynku. Działa, jest tanie i niewidoczne. Możesz je zrobić wszędzie tam gdzie obawiasz się, że może być za zimno.

Ja mam u siebie w małym domku prymitywną podłogówkę i 2 kaloryfery (łazienka i kuchnia). Kaloryfery służą "rzucenia" ciepła zaraz po rozpaleniu pieca przy wyziębionym domu, a ponadto jeden z nich ma za zadanie obniżyć temperaturę wody idącą na podłogówkę. Drugi zaś zapewnia ciepły powrót do pieca. Nie mam żadnych zaworów mieszających, mały kocioł 5kW, palę cyklicznie, więc podłoga dostaje w kość. Mimo to, poza funkcją suszenia ścierek dla kaloryferów, przy np buforze, albo kotle na groszek dającym stabilną temp zasilania podłogi, uważam, że jest to świetne rozwiązanie nawet na zimne domy. Ciepło z podłogi jest 10razy przyjemniejsze niż przegrzane powietrze z kominka, albo kaloryferów. Podłoga daje super stabilność temp., ciepło z niej nie ucieka na poddasze, w domu jest przyjemnie i ciepło, a nie czuć , że coś grzeje. Do tego taniej i prościej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie wiem dlaczego ale jak ja wrzucam około 20kg wegla to w piecu mi sie pali od rana do wieczora i moje odczucie jjest takie że spokojnie 20kg mogłbym ładować bufor o pojemności 2000l do 80 C a 1500 do juz na pewno czy taką różnice daje wiekszy piec czy w składzie budowlanym źle ważą worki i mi się tylko tak wydaje że mam worki 30 kg :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego ale jak ja wrzucam około 20kg wegla to w piecu mi sie pali od rana do wieczora i moje odczucie jjest takie że spokojnie 20kg mogłbym ładować bufor o pojemności 2000l do 80 C a 1500 do juz na pewno czy taką różnice daje wiekszy piec czy w składzie budowlanym źle ważą worki i mi się tylko tak wydaje że mam worki 30 kg :)

 

Samo nagrzanie mojego bufora 1500l przy Różnicy temperatur ok 50stC to jak liczyłem dla węgla 28mJ/kg przy sprawności kotła 70% wychodziło coś koło 10-15kg.

Dokładnej ilości nie pamiętam ale to ten mniej więcej zakres. Aby zwiększyć funkcjonalność układu to odbiory muszą być podłączone do bufora, i kocioł tylko do bufora. Przy zasypaniu 30 kg. spowoduje nagrzanie bufora do temperatur np. 75stC i utrzymywanie go przy tej temperaturze przez długi czas, co powoduje, że cały układ pracuje dłużej bez ingerencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Przeczytalem caly watek ! duuuzo tego bylo :)

Teraz siedze nad karteczka i prubuje cos wymyslic dla mnie. Mam problem a jaki to powiem za chwile lecz najpierw opisze sytuacje :

 

Dom drewniany (z bali) w miare dobrze ocieplony od srodka welna. Ogrzewanie tylko kominkiem z DGP a CWU pradem przeplywowo. Jakos w sumie dziala wszystko ale :

1.DGP ma ta felerna ceche ze na pietrze goraco a na dole lekko zimnawo

2.CWU troszke kosztuje

 

zatem : postanowilem, ze

a) Zrobie bufor zeby nie musiec dogladac kominka

b)dodam piec na drewno zaraz kolo bufora pedzony grawitacyjnie

c)dam wymiennik kominowy (tzw turbodym) ale nie za duzy zeby nie wychlodzic spalin...uzyskam dodatkowo ze 2kW

d)zamiast DGP zrobie wymiennik Powietrze-Woda a w domku grzejniki i podlogowka do kuchni i lazienki

e)chcialbym zalozyc solary zeby miec ciepla wode takze i w lato

 

a teraz problem.

Chce aby w przypadku braku pradu nic sie nie zagotowalo i zebym nie musial miec UPS-a (wiem ze malo realne ale prubuje)

W tym celu porobilem ekspeymenty z 6 szt ogniw peltiera i mysle, ze 18szt zasili bez problemu pompe na 12V, ale chcialbym miec tez solary ktorym w sumie moge dac maly panel sloneczny jednak : wykombinowalem ze moze by tak kominek i solary tez puscic grawitacyjnie....i tu pojawia sie problem.

Aby to zadzialalo musze dac zbiornik dodatkowy na poddaszu ktory bedzie zasilany kominkiem i solarami. Wszystko OK ale to musi byc niewielki zbiornik i nie umiem rozpracowac sensownego przeniesienia ciepla z tego zbiornika do bufora, bez robienia kosztownych wezownic.

 

a teraz pytanie : czy da sie jakos podpiac sensownie wymienniki plytowe ? moze zrobic cos podobnego jak proponowano z grzalkami na zewnatrz ? A moze jednak powinienem zrobic tych pompek "na tony" i nie kombinowac nadmiernie ? Mimo, ze bede sie czul zle bo nie lubie tyle potencjalnych miejsc awarii ?

 

pozdrawiam i oczekuje komentarzy/pomyslow nawet i z nieba wzietych.

 

p.s. Najlepiej gdyby ktos znalazl ciecz z ujemnym wspolczynnikiem rozszezalnosci temperaturowej :-)

Edytowane przez Herbatniczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......

 

Moje błedy do poprawienia do podpiąć naczynnko wzbiorcze do powrotu a nie zasilania, ......

 

momencik, wtedy naczynie będzie jedynie wzbiorcze z rurą wzbiorczą, a co z funkcją bezpieczeństwa, z rurą bezpieczeństwa? świadomie pozbedziesz się tej opcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

momencik, wtedy naczynie będzie jedynie wzbiorcze z rurą wzbiorczą, a co z funkcją bezpieczeństwa, z rurą bezpieczeństwa? świadomie pozbedziesz się tej opcji?

 

Gdzies kiedys czytalem ze do 30kW jest to niewymagane zatem chyba malo potrzebne. W koncu bufor jakby co ma odpowietrznik i nic poza wiekszym ubytkiem wody nie powinno sie stac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

momencik, wtedy naczynie będzie jedynie wzbiorcze z rurą wzbiorczą, a co z funkcją bezpieczeństwa, z rurą bezpieczeństwa? świadomie pozbedziesz się tej opcji?

 

tak świadomie,

na górze bofora dam zawór bezpieczeństwa mam tam teraz zamontowany odpowietrznik,

zresztą jeszcze nie udało mi się zagotować 1200l wody :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzies kiedys czytalem ze do 30kW jest to niewymagane zatem chyba malo potrzebne. W koncu bufor jakby co ma odpowietrznik i nic poza wiekszym ubytkiem wody nie powinno sie stac.

 

 

 

wymagane przepisami jest, ale w naszym ktraju się przyjeło że się tak nie robi bo ciepło ucieka :)) i automatyka wszystkiego pilnuuje :)

 

tylko że do tego trzeba jeszcze wiedzy i wiedzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oops..przepraszam, kolega ma 30kW a to dotyczy do 25kW

 

"Przy rozdziale górnym pion wznośny może spełniać rolę odcinka rury bezpieczeństwa i rury wzbiorczej. Przy rozdziale dolnym, jeżeli źródło ciepła ma moc

mniejszą niż 25 kW, część instalacji wewnętrznej ogrzewania wodnego może być użyta jako rury

zabezpieczające."

 

zatem moglo by byc bez rury bezpieczenstwa (ale oczywiscie z naczyniem wzbiorczym) tylko do 25kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w buforze może nie zagotujesz, ale w kotle i owszem. Jak Ci pier....nie to sam ben laden Cię pochwali. Wsadź sobie granat w krocze i wyjmij zawleczkę. Mniej więcej to samo. Nie czytałeś całego wątku. Temat bomby jaką chcesz zrobić był poruszany kilkakrotnie. Wiesz jakie jest ciśnienie wody w temperaturze 105st. Taki odpowietrzniczek to pierdziawka, trzeba dwu calowe rursko, żeby to ciśnienie bezpiecznie odprowadzić. Inaczej BUM. Wpisz w wyszukiwarce internetowej "eksplozja pieca".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w buforze może nie zagotujesz, ale w kotle i owszem........Wiesz jakie jest ciśnienie wody w temperaturze 105st. Taki odpowietrzniczek to pierdziawka, trzeba dwu calowe rursko, żeby to ciśnienie bezpiecznie odprowadzić. Inaczej BUM. Wpisz w wyszukiwarce internetowej "eksplozja pieca".

 

Czytalem i nie trafilem, ale duzo tego bylo wiec moglem jakims cudem ominac, ale wrocmy do tematu bo po to sie dyskutuje zeby sie dowiedziec :)

W temp 105 bedzie okolo 1.5 Bara. Smiem twierdzic, ze rury do bufora to odprowadza i wytrzymaja bez problemu, bufor wedlug zalecen adama tez to powinien wytrzymac a potem mamy juz rure wzbiorcza ktora to odprowadzi. Odpowietrznik odprowadzi dopiero wychlodzana pare i wtedy w buforze bedzie za malo wody, ktora ucieknie przez rure wzbiorcza. Mozna dodac zawor bezpieczenstwa w buforze na np 1.5-2 bary i wtedy powinno dzialac aczkolwiek strata calego zladu nie podoba mi sie zbytnio :-)

Moge sie mylic, ale prosze wytlumacz mi gdzie a nie dawaj porownan do granata w kroczu.....badz bardziej konkretny.

Takie podlaczenie pozwala na zmniejszenie strat zatem jesli nawet przepisy pozwalaja to robic do 25kW to chcialbym znac jakies konkretne dane zanim odrzuce to w mojej przyszlej konstrukcji.

 

aby uczynic dyskusje bardziej owocna pozwole sobie przedstawic podstawowe obliczenia

 

temp=105

energia pieca=30kW

cieplo parowania =2,3MJ/kg

zatem w 1 sek odparuje 0,013kg wody

biorac gestos pary z tablic=1,42kg/m3 dla temp 105 mamy niecale 19l/sec

poblem jest zatem nastepujacy....czy tyle da sie przepchac przez bufor aby cisnienie nie wzroslo bardziej.....i dlatego chyba jest te ograniczenie w normach do 25kW gdyz dl 25kW to wytrzyma prawie wszystko a powyzej juz tylko konkretne kostrukcje

 

Howk.

 

p.s. po drodze znalazlem cos do moich rozwazan napisanych wyzej....termosyfon odwrotny....szkoda tylko ze to wymaga eksperymentow :-)

Moze zna ktos cos prostszego ?

termosyfon_odwrotny.jpg

 

zrodlo : http://wnt.uwm.edu.pl/luz_wnt/pl/termosyfon_odwrotny/termosyfon_odwrotny.gif

oraz : http://wnt.uwm.edu.pl/luz_wnt/pl/termosyfon_odwrotny/TERMOSYFON_ODWROTNY_(SAMORZUTNY_OBIEG_CYRKULACYJNY_O_KONWEKCJI_ODWROTNEJ).pdf

Edytowane przez Herbatniczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ano odparuje a temperatura wzrosnie tylko jesli wzrosnie cisnienie a ono do takiej wartosci nie wzrosnie !!!!

juz nie mowiac o tym ze gdyby wszystko bylo zatkane to aby wzroslo o te 15C potrzeba by bylo prawie 2 min....skad wziales te 30sec ?

 

KONKRETY PROSZE!

 

p.s. przy 120C tio mamy raptem 3bary dopiero --- tyle to jest w wodociagu :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

300s przy założeniu że 100l ma kocioł i pracuje na 20kW mocy no mała pomyłka ale czasu i tak mało. Podejdziesz do kotła żeby go przygasić:

https://www.google.pl/search?num=20&hl=pl&safe=off&q=wybuch%20kot%C5%82a%20co&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&authuser=0&ei=mz8yUeiHIIHXtAbs6ICADw&biw=1069&bih=614&sei=nj8yUYTHDo_Gswa62IH4Cg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak świadomie,

na górze bofora dam zawór bezpieczeństwa mam tam teraz zamontowany odpowietrznik,

zresztą jeszcze nie udało mi się zagotować 1200l wody :)

 

ja mam prawie 2000 i też nigdy nie zagotowałem, ale jak sobie czasem wyobrażę, że pewnego dnia ktoś inny niż ja może używać instalacji czyli palić w kociołku i może się walnąć w ilości węgla i zasypać nie 2 a 3 węglarki na zbyt otwartym powietrzu to jakoś średnio mi się widzi rezygnowanie z mojej calowej rury bezpieczeństwa (będącej jednocześnie wzbiorczą), choć te straty chciałoby się ograniczyć, kusi ;)

a zawór bezpieczeństwa zamiast odpowietrznika? czy to ma sens (zakładajac, ze masz poprawnie zamontowany już zawór bezpieczeństwa na kotle i układ otwarty)? wydaje mi się, że nie ma sensu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oops..przepraszam, kolega ma 30kW a to dotyczy do 25kW

 

"Przy rozdziale górnym pion wznośny może spełniać rolę odcinka rury bezpieczeństwa i rury wzbiorczej. Przy rozdziale dolnym, jeżeli źródło ciepła ma moc

mniejszą niż 25 kW, część instalacji wewnętrznej ogrzewania wodnego może być użyta jako rury

zabezpieczające."

 

zatem moglo by byc bez rury bezpieczenstwa (ale oczywiscie z naczyniem wzbiorczym) tylko do 25kW

 

a nie uważasz, że źle interpretujesz cytat? a może przeczytaj to tak, że przy kotle poniżej 25kW nie musisz prowadzić oddzielnego pionu wznośnego/bezpieczeństawa, oddzielnej rury bezpieczeństwa a możesz na ten cel wykorzystać pion, rurę odcinek instalacji grzewczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...