Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

a nie uważasz, że źle interpretujesz cytat? a może przeczytaj to tak, że przy kotle poniżej 25kW nie musisz prowadzić oddzielnego pionu wznośnego/bezpieczeństawa, oddzielnej rury bezpieczeństwa a możesz na ten cel wykorzystać pion, rurę odcinek instalacji grzewczej?

 

dokladnie tak....czyli rura wzbiorcza wystarczy...tematu dalej nie rozwijam bo brak dyskusji z argumentami. nie interesuje mnie argument ze tak sie robi. dla mnie to za malo...i mam prawo d tego jak i wy macie prawo powiedziec : tak sie robi i juz.

 

pozdrawiam

 

p.s ja tu chcialem jakas fajna dyskusje wywolac...pompe wbrew konwekcji zapodalem....a wy nic tyko, ze wybuchnue choc nie wybuchnie....szczeka mi opadla na podloge i bedzie tam lezec przez tydzien :p

Edytowane przez Herbatniczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

p.s ja tu chcialem jakas fajna dyskusje wywolac...pompe wbrew konwekcji zapodalem....a wy nic tyko, ze wybuchnue choc nie wybuchnie....szczeka mi opadla na podloge i bedzie tam lezec przez tydzien :p

 

Dyskusja nie jest fajna bo Cię wszyscy chcą odwlec od tej głupoty a Ty i tak wiesz lepiej.

 

Zawory do bufora dasz?

Nie dasz - będziesz maił większą stratę niż wymagane naczynie wzbiorcze.

Dasz - gratuje dobrego samopoczucia jak kiedyś twoja żona lub dziecko zapomni je odkręcić, bo nawet nie śmiem sugerować ze Ty byś go zapomniał odkręcić.

 

Edit: Dyskusja jest bezpodstawna Herbatniczek do opisywanej instalacji z piecem nie musi stosować żadnego zabezpieczenie przed wybuchem kotła.

Edytowane przez cruz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja nie jest fajna bo Cię wszyscy chcą odwlec od tej głupoty a Ty i tak wiesz lepiej.

 

:yes:

 

CIasteczko,popatrz na te obrazki co wkleiłem link, jak to potrafi pier....ąć. Tam całe ściany są powalone, stropy, żelbety. Jak po wybuchu bomby. Jak chcesz sobie kuku zrobić, to tak jak pisałem, granat w krocze i jazda. Ale myślę, że nie będziesz jedynym użytkownikiem domu, więc może ze względu na innych pochyl się nad tematem. Woda w kotle musi móc się zagotować. Przez odpowietrznik to tak jak napisałem możesz sobie pierdnąć! Jak zaczniesz myśleć poważnie i pisać poważnie to myślę, że zaczniemy z tobą poważnie dyskutować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokladnie tak....czyli rura wzbiorcza wystarczy........

 

właśnie nie, nie wystarczy, nigdzie w cytacie tak nie jest napisane i nie rozumiesz tego co czytasz, w z drugim zdaniu gdzie mowa o małej mocy kotła nie ma nawet wzmianki o rurze wzbiorczej a to jest o rurze bezpieczeństwa, nie wiem, może mylisz pojęcia i przeznaczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zatem moglo by byc bez rury bezpieczenstwa (ale oczywiscie z naczyniem wzbiorczym) tylko do 25kW

 

pisalem, ze ma byc do 25kW : rura wzbiorcza + zawor + uklad z mozliwoscia pracy grawitacyjnej i to bedzie na 100% dzialac bez rury bezpieczenstwa....ja w tym temacie juz nic nie powiem bo zaczynacie obrazac zamiast dyskutowac....."CIasteczko,popatrz....wypraszam sobie ....grrr

 

 

Ale wypowiedzcie sie na temat tej pompy. Bedzie dzialac ? Robil ktos kiedys taka zabawke ?

Edytowane przez Herbatniczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no tak to się nie robi !!! Obejrzałem filmik napaliłem się na ten kominek, a potem poznałem cenę :-/ 9950 EURO. Ciekawe czy dałoby się zrobić podróbkę?

Pewnie dało by się.Sam o czymś takim myślę.Niestety obecnie muszę skończyć kociołek własnego pomysłu,bo to czym obecnie grzeję jest za słabe/dwustronny kominek z nierdzewki SM z wężownicą fi 20 gat304/.Kominek stał w ścianie między salonem i kotłownią ale burzył małżonce ustawność salonu i musiał wyemigrować do kotłowni gdzie został przerobiony na tymczasowy kocioł widoczny na awatarze.W razie potrzeby mogę pomóc.Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musiałem!

:lol:

Do szkół mnie wygnali!

TAM mi do łba wbili kilka prostych praw fizyki i to mi jakoś pomaga w życiu.

Żyjemy w hydrosferze. Woda jest wszędzie...

Do TEGO celu (akumulacji ciepła) przyroda zastosowała właśnie wodę - i to ze wspaniałym rezultatem!

 

Wystarczy świadomie ją ponaśladować.

:lol:

 

Adam M.

 

 

Mi też przyszło do głowy iż skoro nie działa poprawnie zbudowany system legalet zamieszczony w poście 6640 to może jakoś napełnić go wodą i wtedy 20 cm betonu plus woda to da namiastke buforu.U mnie niestety potrafią wyłączyć prąd dwa razy w miesiącu i jak załadowany cały piec to będzie problem mimo systemu otwartego ale o małej objętości.Obecnie jeden grzejnik180/60 i trzy 100/60 podwójne zasilane z wężownicy 8mb rury fi 20 304 plus1mb profilu60x30 wciśniętych do kominka widocznego na avatarze.Niestety całość nie wyrabia się gotowani wody w rurkach o małej pojemności,a do ogrzania 120m2 parteru z pustką nad salonem i 50 m2 poddasza na stropie 12cm żelbetu ,tam może być 15 stopni ale ucieka z dołu przez strop.Aktualnie jestem na etapie kończenia kotła z postu6640 z małymi zmianami,będzi można podać do instalacji60 do70 stopni a nie jak teraz max 50 bez gotowania i podłączyć bojler 140 ltr dwupłaszczowy umieszczony na poddaszu ok10mb od kotła.I teraz pojawiają się dwa pytania.Czy jest sens budować bufor i czy grawitacja 25 alu pex pójdzie do bojlera.Idea budowy bufora podoba mi się tylko czy to ma sens.Bardziej widziałbym wciągnięcie jakich rur w istniejące wentylacyjne fi 100 w betonie -tylko te kolana-na razie udało mi się próbnie wciągnąć 2x16 alu pex ale to będzie mało.jaki pomysł na inne rury,dopuszczam możliwość rozbicia kilku płytek na zakrętach by ułatwić przeciąganie.Byłby podwójny efekt podłoga grzewcza /beton jest na 20 cm styropianu/i mini bufor myślę iż 300 ltr wody wcisnąłbym a jak zda egzamin to i więcej bo pod sypialniami jest piwnica i można przekuć się do rur by wcisnąć tam coś większe.Jak będą pytania to podrzucę więcej zdjęć.

Pozdrawiam

 

Wystarczy świadomie ją ponaśladować.

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się, że jeśli powrót do płaszcza będzie zbyt mało zimny, to za ciepłe spaliny wskoczą do komina. Nie jest to więc wina podłączenia z buforem, tylko niewłaściwe dobranie płaszcza. Jeśli taki efekt występuje, to można dla spalin dobudować dodatkowy odbiornik ceglany itp.

 

Albo owinąć rurę dymną wężownicą i odebrać tam jeszcze trochę ciepełka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisalem, ze ma byc do 25kW : rura wzbiorcza + zawor + uklad z mozliwoscia pracy grawitacyjnej i to bedzie na 100% dzialac bez rury bezpieczenstwa....ja w tym temacie juz nic nie powiem bo zaczynacie obrazac zamiast dyskutowac....."CIasteczko,popatrz....wypraszam sobie ....grrr

 

 

Ale wypowiedzcie sie na temat tej pompy. Bedzie dzialac ? Robil ktos kiedys taka zabawke ?

 

Foch!!! :lol2::lol2::lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor nie jest jakimś cudownym rozwiązaniem dla każdego domu.Jeżeli dom jest energooszczędny,to wystarczy przepalić raz dziennie w kominku i dla CO wystarczy i dla CWU.W silne mrozy dwa razy.Dla leniwych pozostaje konwencjonalne dostarczanie energii,gazem lub prądem.Ale nawet dla tych drugich sezon grzewczy to 3,max 4-ry miesiące.Słyszałem gdzieś o ciekawym rozwiązaniu kominka,gdzie szyba jest od strony salonu,a załadunek drewna odbywa się w pomieszczeniu pomocniczym.I syfu w salonie nie ma i nastrój jest.A opinie o saunie jeśli ktoś ma kominek i bufor dotyczą domów energochłonnych,tylko po co im bufor i kominek jako źródło ciepła.Rozpalić, lampeczkę wypić to tak.

Są takie w sprzedaży od 6kpln ale tymi ręcami to materiał600 do1000 i satysfakcja z własnej pracy.Widoczny na avatarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem natomiast o kominku ładowanym od tyłu. Przyznam, że zainspirowało mnie to. Tylko gdy normalnie na tylnej ścianie mamy płaszcz to odbiera nam on ciepło. A gdy jest tam zamiast tego druga szyba, to siłą rzeczy sprawność takiego kominka może być mniejsza. Ale o ile?!

Nie druga szyba ale dobrze zaizolowane drzwiczki np płyta kominkowa plus wermikulit od kotłowni i jak ni będziemy obsługiwać kominka od salonu to będzie czysto,ale kogo nie skusi dorzucenie polana,a czasami trzeba wyczyścić szybę.

Edytowane przez Amator 14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:yes:

 

CIasteczko,popatrz na te obrazki co wkleiłem link, jak to potrafi pier....ąć. Tam całe ściany są powalone, stropy, żelbety. Jak po wybuchu bomby. Jak chcesz sobie kuku zrobić, to tak jak pisałem, granat w krocze i jazda. Ale myślę, że nie będziesz jedynym użytkownikiem domu, więc może ze względu na innych pochyl się nad tematem. Woda w kotle musi móc się zagotować. Przez odpowietrznik to tak jak napisałem możesz sobie pierdnąć! Jak zaczniesz myśleć poważnie i pisać poważnie to myślę, że zaczniemy z tobą poważnie dyskutować.

 

Ale zdjęcia przedstawiają kotły a mu o piecu rozmawiamy, wiec dyskusja bezpodstawna. :p

Jedyna woda która na piecu się zagotuje to ta w jakimś garu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie co mam nie tak od pewnego czasu przy rozpalaniu jak juz sie wszystko bujnie to gotuje mi się woda w buforze słychać bulgotanie w górnej części , moje wrażenie jest takie że w piecu bardzo szybko uzyskuję 80-90 C i do bufora wpada gorąca woda a w nim jest 30 C i przez to słychać bulgotanie , fakt że dawno nie dopuszczałem wody i czy może mam źle ustawiony zawór na powrocie do pieca i za ciepłą wode dostaje z powrotem i może dlatego szybko osiąga 80C ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie co mam nie tak od pewnego czasu przy rozpalaniu jak juz sie wszystko bujnie to gotuje mi się woda w buforze słychać bulgotanie w górnej części , moje wrażenie jest takie że w piecu bardzo szybko uzyskuję 80-90 C i do bufora wpada gorąca woda a w nim jest 30 C i przez to słychać bulgotanie , fakt że dawno nie dopuszczałem wody i czy może mam źle ustawiony zawór na powrocie do pieca i za ciepłą wode dostaje z powrotem i może dlatego szybko osiąga 80C ??

 

Kiedyś na pewno był IDENTYCZNY problem tu poruszany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być za mało wody w układzie. Co do podmieszania, to tutaj są podzielone zdania. Moje jest takie, że wyrzuć to w diabły. Przy buforze to efekt jest taki, że piec osiąga szybko temperaturę a do bufora prawie nic nie idzie. Przerabiałem ten temat u siebie. Jak wywaliłem całkowicie podmieszanie to nie mam problemu z ładowaniem bufora. A o wykraplanie nie ma co się martwić, bo kocioł idzie pełną mocą i nie ma jak się tam coś wykroplić. A powrót do pieca przy buforze rzadko jest niższy niż 26 stC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli na piecu jest 90 to zagotowac wody w buforze nie moze (a dokladnie moze ale tylko wtedy gdy jest tam podcisnienie a pewnie go nie ma) zatem bulgotanie to :

-)przelew do zapowietrzonego bufora

-)wytwarzanie baniek kawitacyjnych na pompie przed buforem

 

proponuje abys sprubowal sprawdzic czy bufor nie jest zapowietrzony a jesli nie to napisz jaka pompka przed buforem i jakie srednice rury. kawitacja w 90C nie wymaga zbyt wielkiego podcisnienia i moze wlasnie sie tak dzieje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...