Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

cruz,

 

juz teraz chyba rozumiem dlaczego jestes uczulony na adama. zrobiles u-rurke i to @owno nie dziala tak jak mialo dzialac?

 

Dokładnie, przez Adama - Adam to całe zło. Przez niego musiałem rozwaliłem schody do piwnicy, przez niego musiałem się nauczyć spawać, przez niego będę miał ponad 10t wody w piwnicy, przez niego wyciąłem 2 letnią świerzutką instalację CO, przez niego będę miał podłogówkę w całym domu, przez niego robię WM, przez niego zapisałem się na muratora by kopić EBMy, przez niego wydałem tyle kasy na wentylatory, przez niego paliłem w sobotę a w niedziele, poniedziałek nie, przez niego palę dziś by jutro nie palić.

Reasumując to sprawca mojego upodlenia, obiekt mojej zemsty. ;)

 

A w temacie syfonu - wygoglowałem, że ma go jeszcze jedna osoba i u niej to działa. U mnie nie dział, temat mojego syfonu był dyskutowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A w temacie syfonu - wygoglowałem, że ma go jeszcze jedna osoba i u niej to działa. U mnie nie dział, temat mojego syfonu był dyskutowany.

hehe jak baba. naokretke byle nie powiedziec wprost ;). da sie przeszukac tylko jeden watek? jak szukac, jak dalej zyc nie wiedzac u kogo to dziala?

cruz jestes okrutnikiem najokrutniejszym na tym forum :)

 

powaznie pytam jak Ty to szukasz? wpisuje cruz w wyszukiwarke i wywala mi tematy w ktorych sie wypowiadales, ale nie moge odszukac konkretnego postu...

wpisuje syfon i 20 stron tematow...

Edytowane przez amciek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie czy ten bufor mam dobrze podpięty i jak w razie czego to zmienić. bufor 1.jpg

1. Piec 20 kw

2. Bufor 1500 l

3. Naczynie wyrównawcze około 20 l

4. Wymiennik płytowy

5. Naczynie przeponowe 80 l.

6. zawór 4 drożny

okrągłe to pompki.

Bufor ładowany jest od dołu.

Na samej górze jest wyjście na podłogówki parter i poddasze. pompki 2 szt.

Z wymiennika płytowego dwie pompki powrót do pieca oraz ładowanie bufora. Pod pompka od ładowania bufora mam zawór zwrotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomińmy to, że to się dzieje w stanie równowagi o czym piszesz, pomińmy też to, że musiałbyś mieć bardzo precyzyjny pomiar tego ciśnienia i policzmy.

 

słup wody 8m temperatura 20st*C gęstość wody w tej temperaturze wynosi 999,7026 kg/m3 czyli ciśnienie będzie 7997,6208 Pa (jakieś 0,8bara).

 

Nagrzewamy wodę do 80 st gęstość wody będzie 971,8 kg/m3 da nam to 7774,4 Pa (też jakieś 0,8 bara) ALE Ta sama woda teraz mając ciśnienie.

 

Teraz podzielmy Ciśnienie słupa gorącej wody przez gęstość zimnej: 7774,4 / 999,7026 = 7,78.

i odwrotnie podzielmy ciśnienie zimnej przez gęstość gorącej 8,23 m

 

To ile ma ten twój słup, 8,23 czy 7,78

Naczynie jest pełne, czy puste?

Fajny taki manometr, ładnie się komponuje no i jak faktycznie woda zniknie z instalacji to Ci o tym jakoś powie, ale zauważysz to prędzej na tym, że masz grzejniki czy podłogę zimną niż na nim.

 

mogę się nieśmiało wciąć?

nie chcę, nie umiem, nie mam potrzeby liczyć, mam za to manometr w kotłowni, jakiś tam leżak z garażu chyba z zakresu 0-4bary, no i on bez względu na to czy instalacja wychłodzona do 20st czy rozgrzana do 85 pokazuje cały czas uparcie tą samą wartość ok. 0,63b, mi to jako orientacyjny wskaźnik wystarcza (kiedyś może po czyszczeniu filtrów pomp i laddomatu, spadło do ok. 0,61b i faktycznie w naczyniu ze 20cm poziom wody spadł). naczynie mam ze 2,5-3m nad najwyższym punktem grzewczym więc ja akurat szybciej zobaczę po manometrze niż wyczuję brak pracy podłogówki

 

natomiast w temacie syfonu : ja go nie robiłem bo miejsca mam mało (choć sie zastanawiałem poważnie, gdybym miał 100% pewności ze coś da to bym kombinował, pewnie kiedyś opinie cruza mnie zniechęciły :D ), rzeźbić ostro bym musiał, grawitacyjny zawór zwrotny na powrocie mam w laddomacie, do tego doszczelniłem kocioł i straty jakich pewnie trochę mam są dla mnie na poziomie akceptowalnym

 

edit; amciek80, no faktycznie, pomerdało mi przecinki ;) poprawione

Edytowane przez edde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Dzieci :

 

Mam wrazenie ze nie do konca czytałeś wątek.

1.Bufor powinien być ładowany od gory

2.Układ zamknięty stwarza wiele problemów (z wytrzymałością bufora włącznie) zatem lepiej było by go spiąć z kotłem w układzie otwartym.

 

Dlaczego planujesz układ zamknięty ? Może masz jakieś dodatkowe wymagania ? Opisz je.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny bufor już zamontowany tylko czy dobrze?

Zdjęcia z wykonania poniżej.

 

http://imageshack.us/photo/my-images/696/21777606.jpg/

 

Po zamontowaniu i zalaniu bufora wodą okazało się iż wężownica solarna jest nieszczelna. To mnie załamało. Bufor podpięty tylko coś mi się wydaje że źle. Dużo chyba niepotrzebnych rzeczy zaufałem hydraulikowi. Czy będzie pracował tak jak powinien. Co w razie czego zmienić.bufor 1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

edde,

 

czy mozesz zapodac fotosa lub naszkicowac jakis schemat gdzie dokladnie masz wpiety ten manometr? czy po prostu w powrot pieca? jesli jednak mialbys zdjecia swojej instalacji jak masz podpiety bufor to czy mozesz sie nimi podzielic.

 

pamietasz moze co u cruza dokladnie nie dziala? czy pomimo tego syfonu nadal nastepowalo rozladowanie bufora przez piec czy byly problemy z ladowaniem bufora. niestety nie umiem odnalezc wypowiedzi cruza, a on sam nie jest chetny zeby do tego wracac. chyba trauma jest zbyt silna ;).

imo sam syfon w sobie jest dobrym pomyslem bo nie dalej jak wczoraj natknalem sie na artykul w instalatorze mowiacy o tym, ze syfonowac nalezy chocby zawory termostatyczne esbe. pokazane byly ladne rysuneczki ze znana u-rurka.

Z Twojej wypowiedzi wynika, ze laddomat ma zawor zwrotny wiec kolejna osoba, u ktorej zawor zwrotny by sie sprawdzal.

podobnie jak Herbatniczek nie chce sie wladowac na mine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już tak masz i nie możesz lub nie chcesz zmieniać to zmień tylko ładowanie bufora....ma być od góry.

 

Układ zamknięty niestety nie jest idealny ale jak juz musisz to masz.

Napisz dlaczego wydaje ci się że źle. Coś nie funkcjonuje tak jak ma ?

 

p.s. Solary to pżezytek...szkoda szmalu na wężownice. lepiej kupić panele fotovoltaiczne i dać grzałki...wychodzi lepiej na KWh/PLN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re: Lacost

 

Tu nie chodzi o fazę rozładowania, tylko o fazę ładowania. Syfon generuje w fazie rozruchu kotła bardzo duże ujemne ciśnienie grawitacyjne, przeciwdziałające dodatniemu wytwarzanemu przez kocioł. Stąd 2h oczekiwania zanim syfon ruszy i 110*C na kotle. Jak już ruszy to ujemne ciśnienie generowane przez syfon maleje do zera i wszystko zaczyna normalnie pracować. Tylko ile energii w tym czasie wywaliłeś w komin. Dlatego Adam stosuje pompkę rozruchową, której zadaniem jest właśnie wypchnięcie zimnej wody z syfonu i zneutralizowanie ujemnego ciśnienia grawitacyjnego. Potem ją wyłącza np. po 1-2min. Zawór różnicowy to ZZ pływakowy z kulką. Powinien być montowany w pozycji pionowej, chociaż widziałem gdzieś rozwiązania poziome.

 

nilsan

 

Zacytowałem to gdyż wydaje mi się, że to istotna informacja.

Rozruch przy sufonie/U-rurce może być problematyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaufałem hydraulikowi i tyle. Nie miałem dostępu do netu więc to z tego powodu teraz problemy. Wodę użytkową mam z tego bufora fi 22 25 metrów wężownica i boje się że nie da rady. Nie wiem czy zakładać solary czy co teraz robić z ciepła wodą. Wężownice solarna trafiło hydraulik doradza solary i nowy baniak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę użytkową mam z tego bufora fi 22 25 metrów wężownica i boje się że nie da rady

nie pamietam kto ale na pewno ktos pisal, ze ma 25mb fi 22 i daje rade. ale zalecane jest fi15 50mb podzielone na 2x25 zwiniete przeciwnie spirale, to polaczone w trojnik fi 22 i wyjscie na zewnatrz. imo bez sensu byloby teraz wywalac ta wezownice 25mb. ja bym nie panikowal tylko sprawdzil na zywym organizmie jak to dziala.

 

http://domkopedia.pl/index.php/Bufor pod tym linkiem masz streszczenie - moze uda Ci sie znalezc kto ma fi22 i 25mb. a na pewno ktos ma i nie narzekal. choc pozniej brac uznala, ze fi 15 bedzie dzialac lepiej. byly nawet wyliczenia

Edytowane przez amciek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogę się nieśmiało wciąć?

nie chcę, nie umiem, nie mam potrzeby liczyć, mam za to manometr w kotłowni, jakiś tam leżak z garażu chyba z zakresu 0-4bary, no i on bez względu na to czy instalacja wychłodzona do 20st czy rozgrzana do 85 pokazuje cały czas uparcie tą samą wartość ok. 0,63b, mi to jako orientacyjny wskaźnik wystarcza (kiedyś może po czyszczeniu filtrów pomp i laddomatu, spadło do ok. 0,61b i faktycznie w naczyniu ze 20cm poziom wody spadł). naczynie mam ze 2,5-3m nad najwyższym punktem grzewczym więc ja akurat szybciej zobaczę po manometrze niż wyczuję brak pracy podłogówki

 

Co to za manometr, z którego odczytujesz tak dokładny pomiar?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę cię bardzo :

 

1.baterie fotowoltaiczne 5kW=10K Pln

2.montaż okolo 1kPln

3.Prosty sterownik + grzałki o max 500 ale niech będzie 1kPln

4.jeśli włożysz swojej pracy to montarz+grzałki+sterownik to max 1kpln...ale to tylko uwaga

 

uwaga : nie robisz zadnej przetwornicy ani nie kupujesz akumulatorow ! - dajesz prad jaki jest na grzalki i bierzesz każdy W jaki da swiatelko

 

WYNIKI ? SUUUPER....rano gdy normalnie nic nie zadziala a jest juz jasno to pare watow masz. Podobnie wieczorem oraz w bardzo pochmurne dni. Na oko (niestety nie mam rzeczywistych danych bo jestem dopiero w trakcie wykonywania) powinno byc tej energii z 40-80% wiecej niż może wyprodukowac panel w celach wytworzenia prądu do przetwornic. 5kW panel powinien zatem w ciągu roku wyprodukować nie mniej niż 5MWh ale jest szansa i to duża, że wyprodukuje 8Mwh (powody podałem powyżej a te 5kWh to ilość ktora jest uzyskiwana w dużym nasłonecznieniu kiedy przetwornice są w stanie coś zrobić)

 

Aby uzyskać 8MWh z kolektorów to musisz ich miec na okolo 10kW czyli co najmniej 12m2---koszt ? duzo powyzej 10kPLN

 

Zatem co jest tansze ? a już nie mowię o wymianach glikolu, problemów z zagotowaniem etc....szkoda gadać po prostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...