Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Dobra,

Nadejszła pora na mój bufor.

Koncepcja jest taka że zostanie on zabudowany razem z kominkiem więc będzie miał trochę nietypowy kształt. Będzie wygladał jak paczka papiersów :lol:

w podstawie 700x350, wysokośc 2200mm. Blacha 4mm. Jakieś żebra spinające w środku. Wytrzyma? Wróżenie z fusów? Zalać wodą i spie....??

 

Bo jutro zabieram się za spawanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Idż tam, gdzie na podłodze są jakie kafle.

Połóż na niej te blachy na ten bufor.

Przedłuż sobie te widoczne fugi w kaflach przez tę blachę jaką kredą.

Tam gdzie się krzyżują kreski zrób dziurę (niektórzy wmawiają mi że otwór... :roll: ).

Przez te dziury po starannym pospawaniu pudełka przepchasz na wylot jakie pręty i tak przewiążesz całość.

Wytrzyma!

Sprawa dotyczy boków większych. Tych 700 c 2200.

Te mniejsze są dobre bo blacha 4.

 

pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może być taki kształt ja cały czas wyobrażałem sobie walec

sam przymierzam się ale nie wiem walec czy prostopadłościan

u mnie w kotłowni jest mało miejsca ale takie pudł zajeło by mniej miejsca i jakoś bym dopasował się kształtem

czy 40cm na 90 i wysokie 250 cm na dom 150m może być pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CZEŚĆ AROK

ja też mam zamiar wykonać samemu bufor czytam to forum i jest tu dużo informacji

obserwuję zmagania z buforem Piczmana wczoraj miał pierwsze odpalenie i ładowanie bufora i wszystko ok

cofnij się od początku tam jest wszystko napisane

POZDROWIENIA DLA WSZYSTKICH I WESOŁYCH ŚWIĄT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam fachowców!

Właśnie buduję mój pierwszy zasobnik z wężownicą miedzianą do kolektora słonecznego własnej produkcji. Buforek jest maleńki ma tylko 140l i ma służyć do wstępnego podgrzania cwu. Właściwy podgrzewacz wody to bojler gazowy tzw. American, którego sprawność w przyszłości też przydało by się poprawić przez odzyskanie energii ze spalin...

 

Ale do rzeczy. Buforek mam ze stali prawdopodobnie kwasoodprnej (magnes ledwo ją przyciąga) a wężownicę zrobiłem z miękkiej miedzi. Wczoraj spotkałem zaprzyjaźnionego fachowca, który ze swojego doświadczenia stwierdził, że jeśli tą miedzianą wężownicę wstawię do zbiornika z kwasówki to po roku zrobi mi się z niej sito! Gdyby zbiornik był wykonany ze zwykłej stali to wężownica by wytrzymała dłużej...

Co Wy na to? Czy może tutaj chodzić o korozję elektrolityczną (galwaniczną) czy jakieś inne reakcje zachodzą w tym przypadku? A może fachowiec się myli - oby!

 

Pozdrawiam Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich fascynatów.

 

Nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz.

Co myślicie o zastosowaniu zamiast miedzianej rurki jako wężownicy (CWU), takiej z nierdzewni. Ostatnio się spotkałem z taką, jest dość ciekawa bo można ją łatwo wyginać gdyż jest zbudowana podobnie jak peszel. Rozmawiałem już nawet na ten temat ze znajomym hydraulikiem, który ma pomysł na przejście i podobno trwałe. Cena podobno co miedzi. Problemem może się okazać dość duży opór podczas przepływu wody, chodź w pewnym sensie może to jest zaleta. Ma zwiększoną powierzchnię i wymiana ciepła powinna być lepsza. Co o tym myślicie?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba miedź ma lepszą przewodność , nie tak ?

Jak cena ta sama to po co kombinujesz?

 

Adamie, na razie wystarczy mi wrażeń, daj odpocząć :lol:

Serdeczne dzięki za pomoc w wykonaniu buforka :p

 

Teraz tylko sąsiada zaprosić i niech mu ta wątroba gnije :lol: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz.

Co myślicie o zastosowaniu zamiast miedzianej rurki jako wężownicy (CWU), takiej z nierdzewni.

Moim zdaniem same zalety:

1. Lepsza wymiana bo turbulencje.

2. Brak osadzania kamienia bo turbulencje.

3. Łatwość formowania.

itd.

Cena podobno co miedzi.
:o gdzie?

Ale chyba miedź ma lepszą przewodność , nie tak ?

Będzie pewnie równa jak miedź pokryje się cienką warstewką kamienia. Potem już karbowana nierdzewka wygrywa. Czyż nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba miedź ma lepszą przewodność , nie tak ?

W porównaniu z przewodnością wody przewodność zarówno nierdzewki, jak i miedzi jest duuuużo większa, tak więc nie będzie tutaj istotnej różnicy i nie ma to praktycznie żadnego znaczenia.

To przewodnośc wody nie ma tu znaczenia: KONWEKCJA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A prześwit rury?

Co do prześwitu to ja mam dostęp do dwóch rozmiarów 1/2 i 3/4 cala.

bardzo łatwo się tą rureczkę zakańcza.

Okazuje się że prześwit to nie wszystko, w praktyce ze względu na nie równe ścianki jak już pisałem są dość doże problemy z przepływem wody. Chodź nie wiem jak duże. Przydało by się to sprawdzić. Przykładowo wziąć z 10 m tej rury i analogiczny przekrój miedzianej rury. Obie zwinięte tak jak ma być docelowo w buforze i sprawdzenie w praktyce jak się to zachowuje. Pozostaje przy okazji sprawdzenie jak z oddawaniem ciepła. Może się okazać że wystarczy mniej tej nierdzewnej i wtedy opór był by mniejszy.

 

Co do ceny to ja mogę mieć taką za: 1/2 za 18zł/mb i 3/4 za 21zł/mb.

Nie wiem ile dokładnie kosztuje teraz rurka miedziana, ale z tego co pamiętam to ceny podobne.

 

Grubość ścianki w tej rurze nierdzewnej to 1mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do miedzi...

Zobacz szereg elektrochemiczny metali.

Masz miedź i wapń, magnez...

Zobacz gdzie są w tym szeregu... i gdzie jest żelazo...Było... bogato...

Adam M.

Nie wiem czy myślimy o tym samym zjawisku:

"Przypadek narastania kamienia występuje, jeżeli stężenia soli w warstwie wodnej wewnątrz wymiennika ciepła przekraczają ich rozpuszczalność, to ma miejsce wytrącanie się, które jest powiązane z narastaniem kamienia. Głównymi czynnikami tworzącymi kamień są węglan wapnia i fosforan wapnia, ale również siarczan wapnia, krzemiany, Zn i Mg, które można zaliczyć do minerałów zawartych w wodzie. Narastanie kamienia zmniejsza ciepło wymieniane przez wymiennik - przewodnictwo cieplne węglanu wapnia jest około 25 razy mniejsze niż stali. Narastanie kamienia zależy od trzech głównych czynników: mineralizacji (zasadowości), wyższej temperatury i pH w cyrkulującej wodzie oraz dwóch mniej ważnych czynników: obecności materii organicznej i składu chemicznego powierzchni wymiennika ciepła. Można również odpowiednio ukształtować powierzchnię wymiennika ciepła, aby ograniczyć narastanie kamienia. Karbowanie, fałdowanie skośne kanałów (ryflowanie) i odpowiedni współczynnik przepływu wody względem powierzchni wymiany przynosi korzyści w celu wyeliminowania narastania kamienia."

To wprawdzie o skraplaczach... ale to też wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Właśnie znalazłem stronę z system rurociągów ze stali nierdzewnej do szybkiego montażu. http://www.artom.com.pl/Przewody/001.htm

Jest tam filmik pokazujący jak tą rurkę się wygina - wygląda to całkiem fajnie... Opory przepływu czynnika grzewczego w karbowanej rurze z pewnością są spore ale właśnie te zawirowania mogą się przyczynić do lepszego oddawania ciepła.

 

Jak już wcześniej pisałem, obawiam się korozji mojej wężownicy miedzianej umieszczonej w zbiorniku z kwasówki. W moim przypadku zastosowanie wężownicy nierdzewnej byłoby z pewnością bardziej trwałe. Naczytałem się o tych wszystkich korozjach elektrolitycznych i coś jednak musi być na rzeczy...

 

Pozdrawiam Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...